Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Navigace
 Navigace
Portal Portal
Fórum Fórum
 Novinky
Kategorie Kategorie
Archív Archív
 Stáhnout
Poslední Poslední
Hledat Hledat
Top 10 Top 10
 Nástroje
Nová témata Nová témata
kB kB
Vzkazy uživatelů Vzkazy uživatelů
Kalendář Kalendář
Album Album
Odkazy Odkazy
 O nás
FAQ FAQ
O moderátorech O moderátorech
Seznam uživatelů Seznam uživatelů
Uživatelské skupiny Uživatelské skupiny
Statistiky Statistiky
Hodnocení Hodnocení
Napište nám Napište nám

Nejvíce příspěvků
Člen Zpráv
 helperr   16777210
 jarl   1005
 sigi   977
 Stuka   791
 Střelec   40

Rychlé hledání


[ Rozšířené hledání ]

Nová témata
 major v.v. Václav Kuttan - Wapusk
od Martas2411 v 14/10/2019, 19:15

 Novinky na trhu
od Střelec v 5/5/2019, 17:23

 Ludmila Michajlovna Pavličenková
od Kovtun v 26/12/2018, 10:51

 Bitva o Sevastopol/Nezlomná
od Kovtun v 25/12/2018, 20:27

 Vánoce 2018
od sigi v 25/12/2018, 01:10


Nové soubory

Žádné soubory v tuto chvíli.


Statistiky
30
aqutyhyw

19680

Nejnovější obrázky
Název obrázku: Jak je kamufláž důležitá
Odesílatel: Martas2411
Zaslal: 8/3/2016, 12:17
Zobrazeno: 274
Hodnocení: Nehodnoceno
Komentáře: 0

[ Album ]
  Minnesotský hladovějící experiment Odpovědět na tuto novinku Tisk tohoto tématu Informovat mailem o tomto tématu
Zaslal v 3/5/2016, 21:36 od jarl
Zprávy
36 vyzáblých mužů

aneb

Minnesotský hladovějící experiment

Image

Pokusy na lidech jsou neodmyslitelně spjaty s nacismem a dr. Josef Mengele patří mezi nejznámější válečné zločince. Proto mnohé čtenáře překvapí, že i v USA proběhl během druhé světové války experiment, jehož výsledkem byli podvyživení lidé nápadně připomínající zbědované vězně z koncentračních táborů, byť jeho cílem nebylo týrání účastníků, ale naopak snaha pomoci hladovějícím v Evropě a na Dálném východě. V té době už Spojenci věděli jakým nelidským podmínkám jsou vystaveni vězni v koncentračních táborech a váleční zajatci (rudoarmějci v Německu a ostatní v držení Japonců), přičemž fotografie zničených sovětských měst nenechávaly nikoho na pochybách, jakému utrpení čelí civilisté v SSSR.

Očekávalo se, že osvobozenou Evropou (o Asii nemluvě) se po válce budou protloukat miliony vyhladovělých uprchlíků, o něž se bude muset postarat okupační správa. Varováním byla tzv. „tuřínová zima“, kdy v Německu sužovaném dohodovou blokádou zemřelo v zimních měsících 1916-17 možná až 700 000 osob na následky podvýživy a chladu. Aby se předešlo opakování této tragedie, dostala laboratoř fyziologické hygieny na Minnesotské univerzitě zadání provést studii, jež by po dobu jednoho roku zkoumala následky dlouhodobého hladovění na lidský organismus a psychiku. Samozřejmě se nejednalo o čistý altruismus a svoji roli sehrál i politický kalkul, že pomoc hladovějícím získá USA sympatie veřejnosti v osvobozených zemích.

Image
Ancel Keys

Iniciátorem tzv. Minnesotského hladovějícího experimentu byl odborník na výživu dr. Ancel Benjamin Keys, ale podílel se na něm např. i československý emigrant Josef Brožek. Účastníci této z dnešního pohledu amorální studie se vesměs rekrutovali z lidí, kteří z morálních či náboženských důvodů odmítali sloužit se zbraní v ruce, ale z v zájmu humanity byli ochotni podstoupit test, jenž měl pomoci trpícím na druhém břehu Atlantiku. K tomu bylo zapotřebí, aby u „pokusných subjektů“ došlo ke snížení tělesné hmotnosti o 25 %! Počátkem r. 1944 začali Keysovi lidé rozesílat po Spojených státech propagační materiály, na jejichž titulní straně byly malé děti s prázdnými talíři a patetickým heslem, jenž mělo zapůsobit na kandidáty se správnými fyzickými i mentálními předpoklady, a přimět je k účasti na plánovaném testu.

Třebaže za účast v Minnesotském experimentu nevypláceli žádnou mzdu a zájemci byli varováni před možnými zdravotními riziky, přihlásily se stovky kandidátů, z nichž vybrali 36 mužů (vesměs bělochů) ve věku mezi 22 a 33 lety, přičemž se většinou jednalo o členy přísných náboženských komunit jako mennonité či kvakeři. Dobrovolníci odcestovali do Minnesoty a od listopadu 1944 do prosince 1945 žili na stadionu v areálu tamější university. Na začátku pokusu prošli 3měsíční kůrou, jejímž cílem bylo upravit jejich tělesnou váhu k tabulkovému ideálu, a absolvovali sérií vyšetření, při nichž jim změřili kupř. velikost srdce, množství tuku, ostrost zraku a sluchu či kvalitu spermií, a teprve poté přešel experiment do fáze hubnutí trvající šest měsíců.

Image
Obálka náborové brožury pro kandidáty na účast v Minnesotském experimentu

Od 12. února 1945 sice dostávali jídlo dvakrát denně, ale dávky byly vypočítané pro každého účastníka, přičemž jejich nutriční hodnota odpovídala necelým 1600 kaloriím na hlavu. Strava byla vybrána takovým způsobem, aby organismu zajistila dostatek minerálů a vitamínů, ale nesměla obsahovat maso, neboť se předpokládalo, že jeho konzumace představuje luxus, jenž si propuštění vězni a utečenci bez střechy nad hlavou nemohou dovolit. Proto se jejich „menu“ (s výjimkou mléka) skládalo výhradně z potravin rostlinného původu a účastnící experimentu mívali na stole pochutiny jako tuřín, řepa, brambory, různé druhy ředkve, fazole, tmavý chléb a těstoviny, o nichž se naopak očekávalo, že budou k dispozici i ve válkou postižených oblastech. Příděly vody omezené nebyly a účastníci si mohli podle libosti dopřávat i kávu a žvýkačky.

Jelikož nacisté vnutili miliónům vězňů a nuceně odvedeným občanům porobených zemí heslo „Arbeit macht frei“, podstupovali účastníci Minnesotského experimentu - kromě hladovění - i tělesnou námahu, neboť přes den pracovali a každý týden museli ujít trasu měřící 22 mil (asi 35,4 km), takže není divu, že za těchto podmínek brzy připomínali oživlé kostlivce. S tím nevyhnutelně souvisel i očekávaný úbytek sil, otupělost, malátnost, podrážděnost a občasné mdloby, ale Keyse a jeho tým překvapily změny v chování účastníků experimentu. Ti přespávali na univerzitě, ale přes den se mohli volně pohybovat po městě, aby navazovali sociální kontakty se „svobodnými“ občany, ale polohladovění „správné Američany“ rychle proměnilo v asociály nejevící zájem o politiku, kulturu, ba ani o sex. Sam Legg (fotografie v záhlaví) např. tvrdil, že sice často chodil na americké veselohry, jenomže ztemnělý kinosál pro něj představoval úkryt před vnějším světem, a jejich komediální obsah nedokázal ocenit.

Image
Účastníci Minnesotského experimentu

Středobodem jejich světa se stalo jídlo. Mnozí o něm dokázali hodiny rozmlouvat a vzájemné předčítání oblíbených receptů nebralo konce. Konzumace potravy se stala nejdůležitější událostí každého dne; samozřejmostí bylo dlouhé přežvykovaní přídělů a účastníci studie si oblíbili dětský zvyk vylizování talířů. Objevily se snahy „vylepšit“ dávky přidáním vody, zahánět hlad kouřením, a někteří dokázali denně spotřebovat desítky balení žvýkaček, což jim bylo posléze zakázáno. Nejhůře se s průběhem experimentu vyrovnával F. Watkins, jehož trápily „kanibalské“ sny, a po ostré hádce s Keysem byl z experimentu vyloučen. Podobně dopadl i jeden další dobrovolník a Legg si při práci usekl sekerou tři prsty, přičemž nedokázal vysvětlit, zda k tomu došlo následkem poruchy soustředěnosti, či se jednalo o projev úmyslného sebepoškození.

Množily se pokusy (včetně krádeží) opatřit si tajně jídlo, tudíž Keys nechal zbývající dobrovolníky na vycházkách hlídat, a bylo zřejmé, že v reálných podmínkách by je hlad donutil k zoufalým činům. Během studie lékaři monitorovali jejich zdravotní stav, takže zjistili, že jakmile organismus přejde do režimu hladovění, dojde ve snaze snížit energetický výdej ke zpomalení metabolismu, doprovázeným zmenšením objemu srdce a snížení tepové a dechové frekvence. Kromě dramatického úbytku hmotnosti zaznamenali časté otoky končetin a zvýraznění očního bělma.

Image
Vyhublý účastník experimentu

29. července 1945 tuto část experimentu ukončili a účastníci přešli do fáze rehabilitace trvající 3 měsíce. Keys je rozdělil do čtyř skupin, jimž odstupňoval navýšení dávek jídla, takže nejšťastnější nyní dostávali porce obsahující dalších 1600 kalorií, kdežto ti kteří si vytáhli „černého Petra“ se museli spokojit s pouhými 400 kaloriemi navíc. K velkému překvapení se jejich tělesný ani duševní stav nelepšil, a muži dostávající nejmenší příděly nadále hubli, takže všem skupinám zvýšili potravinové dávky o dalších 800 kalorií, a teprve poté došlo ke kýženému obratu. To vedlo Keyse k závěru, že oběti hladomoru potřebují k zotavení denně dostávat minimálně 4000 kalorií.

Experiment oficiálně skončil 20. října 1945, ale tucet účastníků byl ochoten v Minnesotské univerzitě zůstat další dva měsíce, a pod dohledem Keyse a jeho týmu pokračovat v rehabilitaci, nyní už za neomezeného přísunu potravin. Výsledkem pochopitelně bylo hromadné obžerství, neboť v průměru zkonzumovali 5000 kalorií denně, ale často tuto hodnotu mnohonásobně překročili. Přesto někteří účastníci ani tehdy nenabyli původní tělesnou váhu, stále trpěli pocitem hladu a v jejich myslích hlodala iracionální obava, že se vše vrátí do starých kolejí a oni přejdou „z tlustých do tenkých“.

Image
Max Kampelman - účastník Minnesotského experimentu - na snímku z r. 2012

Minnesotský experiment prokázal nepříznivý vliv nedostatku potravin na lidský organismus a psychiku, což by měly mít na paměti osoby přistupující bez lékařské konzultace k drastické redukci hmotnosti, či se z jakýchkoliv důvodů chystající k zahájení tzv. protestní hladovky. Delší výrazné omezení příjmu potravin je riskantní a bolestivý proces, který nekončí zastavením hladovky, neboť někteří účastníci studie tvrdili, že nejnáročnější fází byla rehabilitace. Nicméně z dlouhodobého hlediska u nich k žádné tělesné újmě nedošlo, o čemž svědčí fakt, že ještě počátkem 21. století bylo naživu 19 z původních 36 účastníků. Ukázalo se, že i přes současné období relativního blahobytu, máme stejný metabolismus jako naší předkové v době kamenné, kdy se chtě nechtě museli vypořádat i s horšími podmínkami, než svým „obětem“ přichystal vedoucí Minnesotského experimentu.

Keys publikoval výsledky studie nazvané „The Biology of Human Starvation“ v r. 1950, takže jeho zjištění nemohla být využita podle původních záměrů, což naštěstí nemělo na situaci v poválečné Evropě výraznější vliv, neboť okupační správa a vlády osvobozených zemí situaci zvládly. Nashromážděné poznatky však dodnes využívají humanitární pracovníci, neboť ve světě v důsledku válek, přírodních katastrof či neúrody, stále dochází k velkým hladomorům, takže Keysova studie neupadla v zapomnění a přinesla relevantní výsledky.

Použité zdroje:
N. Phillbrick: V srdci moře. Vydalo nakladatelství Triton 2015.
http://www.madsciencemuseum.com/msm/pl/great_starvation_experiment
http://www.refinery29.com/minnesota-starvation-experiment
http://www.bbc.com/news/magazine-25782294
https://en.wikipedia.org/wiki/Minnesota_Starvation_Experiment

Tuto novinku přečetlo 3491 lidí a poslali 10 komentářů. Poslat komentář


6/5/2016, 16:23 by Anonymous

Inak, hovorí sa, že pre dospelú ženu je ideál 2000 kilokalórií denne. Pre muža to je okolo 2500 kilokalórií denne.

6/5/2016, 16:16 by Anonymous

Martas2411 napsal:
Zajímavé je taky to,že vlastně jím ted normálně.Nepřejídám se,sladké občas,pivo lahváč občas na zahradě a do hospody jdu tak jednou za čtvrt roku.A přes těch 98 kilo nejdu.Bud zhubnu o ty 2-3 kila nebo přiberu zpět.Prostě organismus mi to vytáhl na těch 98 a dál to nejde.Možná kdybych předtím nedělal 18 let na dole.Tak tu váhu co mám ted ,bych měl daleko dřív.


Podobne to majú moji kamaráti, ktorí sekli so športovaním. Keď boli hokejisti či futbalisti tak mali tehličky na bruchu a jak prestali športovať a začali pracovať či venovať sa škole - prásk, hneď mali z kociek na bruchu poriadnu vaňu. A to sa vraj každý z nich stravuje podobne ako počas tréningov. Pohyb asi robí svoje Mr. Green

6/5/2016, 15:20 by Stuka

Je to tak ako píše Jarl. Môžeme zjesť za deň aj celé prasa a krabicu zákuskov, ale musíme to zasa pohybom dať preč.
Ovšem individuálny metabolizmus je nepríjemný škriatok, ktorý s nami môže riadne zamávať. Niekto ho má rýchly, takže zje aj horu a stále je chudý. Niekto ho má pomalý alebo spomalený chorobou, či dedične- a taký chudák potom ak niečo zje, viac mu z toho ide na tuk, nech by robil neviem čo.
Dôležitý je aj vek. Deti a mladí - tí majú metabolizmus rýchlejší a vekom sa spomaľuje. Vekom aj ubúda z kostí a ubúda aj svalovej hmoty a pribúda tuk. S tým sa nič nedá robiť. Takže pokiaľ niekto v 40-tke a vyššie váži cca o 10 kíl viac než v mladosti, tak to je normálne a normálne aj vyzerá a netreba si tým lámať hlavu.

Ja, ako žena, by som vám o chudnutí mohla rozprávať celé hodiny Mr. Green
až by ste zaspali nudou. Ale pokiaľ máte pri sebe ženské pokolenie, tak ste si už toho veľa vypočuli.

Utešujem sa, že vždy lepšie vyzerá silnejší chlap alebo žena aj s pár kíl navyše, než vycivený chlap či žena chrastiaca kosťami. Buďme radi, že netrpíme hladom a to ozajstným hladom. My sa skôr musíme kontrolovať, aby sme sa neprežierali.

5/5/2016, 22:53 by jarl

Destroyman napsal:
Konečně jsem našel čas, abych to pořádně přečetl a přijde mi to jako zajímavý téma. A protože se v té době ne zas tak neoprávněně věřilo, že řízená hladovka (dieta) může léčit některé interní nemoci, chci se zeptat, jestli se experimentu zúčastnily i lidé s chorobami ledvin, jater nebo žaludku a jestli jim to pomohlo.


O tom, že by do experimentu zařadili i lidi trpící nějakými zažívacími chorobami nevím. Spíše bych tipoval, že brali jenom úplně zdravé kandidáty.

Martas2411 napsal:
Já bych to teda nedal.Mimochodem kolik je vůbec normální přísun kalorií pro člověka.Vím,že to záleží na mnoha faktorech.Ale tak zhruba.

Podle mě za našich blahobytných podmínek žádný normální přísun kalorií ani stanovit nelze. Keys v úvodní fázi experimentu, kdy měli získat ideální tabulkovou váhu, dával účastníkům 3200 kalorií a všichni museli pracovat a týdně ujít těch 22 mil jako v pozdější fázi experimentu.

A co se mých zkušeností s kolísáním váhy týče, věřím, že je velmi důležitý pohyb a s ním související spalování tuků. Já měřím zhruba 180 cm, a když jsem se jako dvacetiletý mladík vracel z vojny, vážil jsem 80 kg a asi během 10 let lenošení jsem to dotáhl na 93 kg, které jsem několik let držel. Potom jsem začal dojíždět do nové práce na kole (denně dohromady 20 km) a během půl roku jsem shodil 7 kg, ale jakmile jsem začal jezdit autobusem, velmi rychle jsem se vrátil na těch 93 kg.

5/5/2016, 21:23 by Anonymous

Zajímavé je taky to,že vlastně jím ted normálně.Nepřejídám se,sladké občas,pivo lahváč občas na zahradě a do hospody jdu tak jednou za čtvrt roku.A přes těch 98 kilo nejdu.Bud zhubnu o ty 2-3 kila nebo přiberu zpět.Prostě organismus mi to vytáhl na těch 98 a dál to nejde.Možná kdybych předtím nedělal 18 let na dole.Tak tu váhu co mám ted ,bych měl daleko dřív.

5/5/2016, 21:15 by Anonymous

Martas2411 napsal:
A docela velký nápor na psychiku.


Jo, podle mě má psychika a straes na váhu velkej vliv. Když jsem měl před maturou "svatý týden", učil jsem se 10 - 12 hodin denně a rozhodně jsem na jídle nešetřil. Např. vzpomínám, že jsem měl v ruce skoro furt tabulku čokolády. Jenže jsem stejně shodil šest kilo - prakticky kilo denně. A když jsem odmaturoval, se stejným jídelníčkem (jen bez čokolády) jsem měl za dva dny svou váhu zpátky.

5/5/2016, 20:49 by Anonymous

Zajímavý článek.Já bych to teda nedal.Mimochodem kolik je vůbec normální přísun kalorií pro člověka.Vím,že to záleží na mnoha faktorech.Ale tak zhruba.
Jak jsem makal v rubání,měl jsem zhruba 88 kilo a to jsem teda pořádně jedl.Po úraze jsem měl do půl roku 0 10 kilo víc.Ted lítám kolem baráků se sekačkou,chodím po výletech,po horách,pořád s děckama v pohybu a shodil jsem max 3 kg na 95 kg.Ale stačí se trochu najíst nebo pogrilovat a vypít trochu piva a jsem zpět na 98 kilech.(a to nejsem žádný pivař,max 3 za týden),MĚŘÍM 184 cm.
Je pravda že ted žiju klidnější život,jelikož předtím v OKD to byl samý nepřetržitý provoz,víkend volný jednou za 3 měsíce,těžká práce v horku .Vypít 6 až 8 litrů vody za směnu byla normálka a někdy i víc.
A docela velký nápor na psychiku,zvlášt v posledních letech.
Takže co je lepší.Mít 88 kilo a být furt podrážděný,anebo skoro stovku a být v pohodě. Cool

5/5/2016, 20:10 by Anonymous

Konečně jsem našel čas, abych to pořádně přečetl a přijde mi to jako zajímavý téma. A protože se v té době ne zas tak neoprávněně věřilo, že řízená hladovka (dieta) může léčit některé interní nemoci, chci se zeptat, jestli se experimentu zúčastnily i lidé s chorobami ledvin, jater nebo žaludku a jestli jim to pomohlo.

4/5/2016, 00:12 by jarl

Je to zajímavé, ale po tělesné stránce se všichni dokázali postupně zotavit, ale s jejich psychikou to bylo horší a někteří se nikdy nezbavili obavy, že budou znovu vystaveni hladovění a dokonce začali údajně shromažďovat zásoby potravin. Vzpomínám si, že stejně se chovali někteří trosečníci, kteří museli po potopení jejich lodě přečkat dlouhodobé hladovění v záchranných člunech.

3/5/2016, 23:15 by Anonymous

Skvelý a poučný článok. Prekvapuje ma, že si títo dobrovolníci neodniesli trval poškodenia a poruchy, ak si teda odmyslím tú amputáciu prstov toho jedného nešťastníka Mr. Green
Přihlášení
Uživatel:

Heslo:

 Přihlásit automatickyZapomněli jste svoje heslo ?

Nemáte ještě svůj účet?
Můžeš se registrovat zdarma


Aktuální statistika
 Členů:
 Poslední: aqutyhyw
 Dnes registrováno: 0
 Včera registrováno: 0
 Celkem registr.: 30

 Online nyní:
 Hostů: 4
 Členů: 0
  Statistika:
Rekord uživatelů: 120
Příspěvků: 19680
Google návštěvníků: 5850587
  Přihlášených:
nikdo není přítomen
 [ Administrator
 [ Generální štáb
 [ Dozorčí fora
 [ Moderator
 [ Moderatori
 [ Moderattor

Kdo je přítomen

Celkem je zde přítomno 4 uživatelů : 0 registrovaných, 0 skrytých a 4 Anonymních

nikdo není přítomen

[ Ukázat celý list ]


Nejvíce zde bylo současně přítomno 120 uživatelů dne 13/5/2019, 14:02


Hlasování

Momentálně není žádné hlasování

Kalendář
<<Říjen 2019>>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Uživatelé, kteří mají dneska narozeniny: Kimi (56)
Žádný uživatel nebude mít narozeniny nasledujících 7 dní
Vzestupné události:
Žádný

***helperr.com*** Server pro vaši zábavuMartin Mařák - Osobní stránka o všem co se mi líbí a nelíbí***helperr.com*** Flash hry online a zdarmaDankar, s.r.o. Hlavní dealer Ford OstravaReal Reality Klíč, s.r.o. - Klíč k Vaší spokojenosti. Realitní kancelář pro Vás.Kavárna pohoda - Ostrava centrumVáš Portál Vojna.netVálka v obrazech. - První a největší videoweb o druhé světové válce.Váš web s knihami***helperr*** Server pro vaši zábavuDankar s.r.o. Hlavní dealer Ford Ostrava - prodej, servis, autopujčovna, příslušenství***helperr*** Vše o zálohování DVD, Audio CD a telefonování zdarma
......... .........

Poslední prohlížení
Celkem 158 uživatelů navštívilo dnes tyto stránky :: 0 registrovaných, 0 skrytých a 158 Anonymních , 10 Z toho za poslední hodinu.
Martas2411 v 15/10/2019, 18:52
Střelec v 14/10/2019, 17:31
sigi v 19/9/2019, 15:58
Kimi v 21/7/2019, 22:27
ayaaanvikram v 21/7/2019, 20:26

Board Security

58214 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.2956s ][ Queries: 50 (0.1008s) ][ Debug on ]