Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Navigace
 Navigace
Portal Portal
Fórum Fórum
 Novinky
Kategorie Kategorie
Archív Archív
 Stáhnout
Poslední Poslední
Hledat Hledat
Top 10 Top 10
 Nástroje
Nová témata Nová témata
kB kB
Vzkazy uživatelů Vzkazy uživatelů
Kalendář Kalendář
Album Album
Odkazy Odkazy
 O nás
FAQ FAQ
O moderátorech O moderátorech
Seznam uživatelů Seznam uživatelů
Uživatelské skupiny Uživatelské skupiny
Statistiky Statistiky
Hodnocení Hodnocení
Napište nám Napište nám

Nejvíce příspěvků
Člen Zpráv
 helperr   16777210
 jarl   1006
 sigi   980
 Stuka   791
 Střelec   41

Rychlé hledání


[ Rozšířené hledání ]

Nová témata
 Silveszr 2020 -2021
od jarl v 10/1/2021, 20:01

 24.12.2020 Vanoce
od sigi v 24/12/2020, 20:41

 Novinky na trhu
od Střelec v 29/3/2020, 19:01

 Vánoce 2019
od sigi v 24/12/2019, 22:28

 major v.v. Václav Kuttan - Wapusk
od Martas2411 v 14/10/2019, 18:15


Nové soubory

Žádné soubory v tuto chvíli.


Statistiky
37
acalaho

19685

Nejnovější obrázky
Název obrázku: Jak je kamufláž důležitá
Odesílatel: Martas2411
Zaslal: 8/3/2016, 11:17
Zobrazeno: 445
Hodnocení: Nehodnoceno
Komentáře: 0

[ Album ]
  Uzatvorené mesto Železnogorsk Odpovědět na tuto novinku Tisk tohoto tématu Informovat mailem o tomto tématu
Zaslal v 8/11/2016, 17:13 od Stuka
Zprávy Uzatvorené mesto Železnogorsk

Image

Uzatvorených miest bolo kedysi za čias studenej vojny veľa. Patrili k najprestížnejším a najlepšie financovaným a ľudia tu mali dobre platenú prácu. Uplatnenie tu nachádzali vysoko kvalifikovaní technici a vedci. V bývalom Sovietskom zväze takýchto miest bolo asi štyridsať. Jedným z nich bolo mesto Železnogorsk.

Mesto vzniklo roku 1950 približne 3500 kilometrov na východ od Moskvy za jediným účelom: spracovávať plutónium pre vojenské účely. Vyrástlo pri rieke Jenisej asi 40 kilometrov od Krasnojarsku. Mesto ale oficiálne neexistovalo a hoci tu žilo asi 100.000 ľudí, satelitné snímky by ukázali iba niekoľko ťažobných veží a malé mestečko. Všetko bolo schované pod zemou a v horách, kde sa nachádzalo asi 3500 miestností a tri jadrové reaktory, ktoré chladil Jenisej. Prvý reaktor vstúpil do prevádzky roku 1958, posledný roku 1964. Tretinu všetkých jadrových zbraní vyrobených v priebehu studenej vojny v ZSSR, poháňalo jadrové palivo práve zo Železnogorsku.

Image

Najprv (v lete 1950) tu bol zriadený tábor nútených prác a väzni vybudovali vonkajšiu železnicu, aby sem mohli plynúť dodávky potrebné k ďalším stavbám. V rovnakom čase sa začali aj práce na prípravu ťažby v horskom masíve. V roku 1953 tu už bola vybudovaná továreň na spracovanie dreva, tehelňa, betonárky a prevádzky na ťažbu piesku a štrku. V roku 1954 dostalo miesto status mesta a názov Železnogorsk, ale oficiálne sa používal krycí názov Krasnojarsk 26 ( či Deväť alebo Atómové mesto).

V roku 1958 bola do prevádzky uvedená vnútorná sieť železníc, umiestnená pod zemou v hĺbke 200-300 metrov tak, aby odolala aj nukleárnemu výbuchu. Podzemný priestor a spleť chodieb sa dá veľkosťou prirovnať k moskovskému metru. Podzemné komory v niektorých miestach prevyšujú výšku 55 metrov. Teplo z reaktorov sa používalo na vykurovanie mesta. Mestečko bolo (aj dodnes je) obohnané plotom s kontrolnými bodmi. Hoci bolo mesto tajné a uzatvorené pred okolitým svetom, žilo sa tu dobre. Platy oproti iným oblastiam boli vysoké, nedostatkový tovar tu bol bežne k dostaniu a pracovníci mali bohaté možnosti ku kultúrnemu a športovému vyžitiu. Až roku 1992 existenciu mesta oficiálne potvrdili na príkaz Borisa Jeľcina. Stále ale ide o uzatvorené mesto.

Image

Ku vstupu je potrebné zvláštne povolenie, návštevníci musia prejsť prísnou kontrolou a ani pri opustení mesta to nemajú miestni jednoduché. Napriek tomu, práve miestni ľudia si želajú ostať uzavretí. V roku 1996 tu prebehlo referendum, v ktorom rozhodli, že sa svetu neotvoria. Už síce nie z dôvodu stráženia prísnych tajomstiev, ale z dôvodu, aby sa zabránilo tomu, čo sa stalo v ostatných mestách, keď sa Rusko otvorilo svetu.

Mesto je upravené, tiché, pokojné, má krásnu polohu, je zalesnené a na brehu jazera. Nostalgia za starými časmi je tu na mieste, pretože v týchto miestach komunisti splnili to, čo sľubovali. Ľudia tu síce za mnohé výhody platili obmedzeniami, ale nevadilo im to a privykli si. Majú tu, na rozdiel od iných miest, pocit bezpečia a istoty, všetci sa poznajú a kriminalita a chaos tu nemá šancu bujnieť.

Dnes uzatvorené mestá existujú už len v Rusku a mnohí sa do nich radi vracajú, aby utiekli pred rozkladom moderných veľkomiest a získali duševný pokoj. Avšak v meste nie je žiadna zábava - iba jedno kino a jedna reštaurácia. Začať s podnikaním znamená vybaviť množstvo povolení, ktoré odradia. Za zábavou sa musí cestovať do Krasnojarsku.

Mesto napriek tomu prežíva a udržiava si zhruba rovnaký počet obyvateľov. Továreň na výrobu plutónia bola síce zavretá, ale stále sa tu vyrábajú do určitej miery utajené špičkové technológie alebo "citlivé" zákazky. Produkuje sa tu asi 3/4 ruských družíc, vrátane tých, ktoré nesú zariadenie pre systém globálnej navigácie. Satelity zo Železnogorsku slúžia v Izraeli, Indonézii, Ukrajine, Kazachstáne. Mesto spĺňa podmienky pre zachovanie súkromia, ktoré dnešné niektoré moderné firmy potrebujú.

Image

Tuto novinku přečetlo 4942 lidí a poslali 13 komentářů. Poslat komentář


10/11/2016, 20:48 by Stuka

Vďaka Martas a aj vám ostatným. Poteší, keď sa diskusia rozvinie.

Destroy napísal kopu zaujímavostí, o ktorých som nemala ani páru. Tiež som si tú reštauráciu predstavovala, ako u nás. A tiež ma prekvapilo, že by mala byť v meste iba jedna - hoci to mám len z jedného zdroja - viac som nehľadala, nepokladala som to za podstatné. Okrem toho sa mi to ale zdalo vcelku logické. Čím viac miest, kde sa dajú robiť výtržnosti, tým asi by mesto utrpelo vo svojom pokoji. A je celkom možné - napadlo ma - že čo sa týka alkoholu, boh vie či nemajú nejaké striktné nariadenia, ktoré si každé mesto a najmä takéto uzatvorené môže prijať. Pretože poznáme Rusov. Akonáhle majú príležitosť čuchnúť k chlastu, tak je s nimi amen. Pokiaľ sú ale niekde zatvorení, kde chlastu je málo alebo veľmi obmedzený, tak nerobia bordel a makajú aj v práci. A za chlastom musia do Krasnojarska. Mr. Green

10/11/2016, 19:17 by Anonymous

Zajímavý článek,to jsem netušil,že takováto tajná města existují.Paráda

10/11/2016, 18:42 by Anonymous

Ona taky není restaurace jako restaurace. Ruský Ресторан je něco jako restaurant; špičkový podnik, kam se chodí na několikachodová jídla a člověk odejde teprve po několika hodinách - ovšem totálně přecpaný vynikajícími lahůdkami. Jeden takový ve stotisícovém městě je celkem běžná norma. To proto, že kvalitě odpovídají i ceny, obyčejný člověk tam zajde sotva jednou za několik měsíců (např. oslavit narozeniny) a víc podniků by se ve městě uživilo jen těžko. Mnohem častější jev je tzv. Столовая - jakási jídelna nebo bufet bez obsluhy, jídlo se vydává u okénka a na "výběr" není nic. Člověk tam za lidovou cenu dostane třeba pohankovou kaši, jablkovej kompot a šmytec. Ovšem za pár minut je najedenej a kapsu mu to netrhá. Столовая má několik subverzí, známá je třeba pivní, a proto se občas Češi vrací z Ruska a s hrůzou vypráví, jak se v ruských hospodách chlastá pivo na stojáka. No a pak tam mají různé fastfoody a pouliční stánky s občerstvením ať už v západním, či tradičním ruském stylu. Já jen doufám, že pořád funguje stánek s bliny (lívanci) u Běloruského nádraží v Moskvě, protože ty lívance byly prostě vynikající. Dále tam samozřejmě existují podniky s chlastem. Ty mají různé úrovně - od hogo fogo luxusního baru po cisternu s pivem zaparkovanou na rohu. Tam se ovšem žádné jídlo neprodává, takže do kategorie restaurací podobné podniky nespadají.

Tím chci říct jen tolik, že restaurace jak ji známe u nás - tedy podnik, kde se člověk nají, opije a ještě pobeseduje s přáteli, v Rusku běžný není.

10/11/2016, 14:32 by Stuka

Práveže nemajú vysoké ceny. Dokonca som čítala, že o máličko nižšie ako inde. Ale či je všetko pravda, čo píšu...
Len mi logicky vychádza, že ak produkujú satelity vo veľkom a asi aj množstvo iných vecí, prípadne im naozaj vozia skládky jaderného odpadu, tak mesto z toho musí riadne ryžovať.
Už len na porovnanie - tie obce u nás, čo majú v katastri skládky odpadu - sú na tom vybavenosťou atď. dobre, keďže majú peniaze. Aj keď bývať tam je trocha ošidné, ale tie skládky sa už snažia robiť ekologické. Rovnako aj mestá, kde je práca a kde sa niečo vyrába - sú na tom lepšie, ako tam, kde nemajú ľudia prácu. Rovnaké to už musí byť aj v Rusku.

10/11/2016, 11:31 by jarl

Jestliže je ve městě, kde žije 100 000 lidí jenom jedna restaurace, a veškeré podnikání v podstatě znemožňují tamější předpisy, potom se nedivím, že obyvatelé raději jezdí za zábavou do vzdáleného Krasnodaru, protože ceny v jejich městě úmyslně zbaveného konkurenčního prostředí musí být vskutku astronomické.

9/11/2016, 19:15 by Stuka

To máš pravdu. Takto nejako to určite vyzeralo aj v Železnogorsku , vzhľadom na utajenosť miesta a prevádzky. Aj som čítala, že obmedzenia, ktoré museli obyvatelia znášať, boli by pre občanov iných štátov nepredstaviteľné. Na druhej strane išlo o Rusov a tí vždy zniesli veľa (aj museli). Takže pokiaľ mali zároveň výhody, boli vďační.
Aj z dnešného hľadiska - bývať v Železnogorsku má svoje výhody. A kvôli nim trpezlivo znesú nevýhody.
Rusko je plné extrémov - odjakživa to tak bolo a aj ostane a naša mentalita nemôže ho dobre pochopiť.

9/11/2016, 18:37 by Anonymous

To právě - řekl bych - byla jistá Sophiina volba. Lidé v Gorkém (jinde jsem nebyl, nemohu soudit) sice žili v docela hezkém městě, ale na druhou stranu - s výjimkou zaměstnaců státní správy, škol, obchodů, zdravotnictví apod. - skoro všichni museli makat jako čerti v nepřetržitém provozu v továrně na ponorky. Počítám, že i výskyt informátorů KGB byl v Gorkém vyšší než jinde, takže si člověk nemohl pustit hubu na špacír snad ani doma. Kupodivu asi nejmíň otravoval život nejviditelnější faktor, tedy skutečnost, že bez propustky lidé nesměli opustit hranice okresu. On je ten okres totiž dost veliký, takže mimo něj lidé cestovali leda na dovolenou, za příbuznými nebo na služební cestu a v takových případech získání propustky neznamenalo prakticky žádný problém.

9/11/2016, 18:26 by Stuka

Aha, tak si videl na vlastné oči - výhody a nevýhody uzavretého mesta. Vzhľadom k ostatnej situácii v Rusku, ak by som tam musela žiť, by som asi volila žiť v uzavretom meste.

9/11/2016, 17:49 by Anonymous

Byl jsem v Gorkém, což taky bylo (možná ještě je) uzavřený město, ale v o dost mírnějším režimu. Nesměli do něj jen cizinci, občani SSSR jo, což kontrolovala na hranicích okresu policie. Výši postihu při zadržení nežádoucích osob neznám, ale vůbec bych se nedivil, kdybych ještě dneska bručel na Sibiři. Každopádně už pouhý přejezd hranic zakázanýho okresu byl okamžitě znát, protože auta přestala skákat na dírách a na ruské poměry nezvykle tiše plula po kvalitním asfaltu. Město samotný bylo na ruský poměry absolutně čistý, domy vypadaly jako domy a ne jako skanzen, v parcích nechlastali opilci a dokonce jsem tam neviděl jsem ani jednu studnu - tzn., že celý Gorkij pokrývá vodovod. A krámy byly taky celkem slušně zásobený - asi jako v ČSSR za Husáka.

9/11/2016, 15:32 by Stuka

Možno som to blbo napísala, ale na povrchu bolo riadne mesto (mestečko) - neviem presne ako vyzeral kedysi - fotky nie sú - s nemocnicou, bytovkami, kultúrákom, ihriskami, parkom atď. a pod povrchom boli všetky prevádzky.
Takže z výšky by pôsobil kedysi normálne, len dnes sa určite už rozrástol a zmenil. Ale podľa zdrojov - tak ako píšem - počet obyvateľov je zhruba stále rovnaký od 90.000 až po niečo cez 100.000.
Predpokladám ale, že kedysi boli tábory pre nútené práce ukryté a aj ďalšie budovy, aby sa nedalo určiť, že sa tam deje niečo iné než len obyčajné bývanie. A na ten počet 100.000 to muselo rásť až za nejaké obdobie. Takže v 50-tych rokoch vyzeral z výšky asi nenápadne a postupne budovy a obyvatelia pribúdali. Tak si to aspoň predstavujem a je možné, že do toho počtu obyvateľov zahŕňali aj väzňov, kým neodišli. Ťažko povedať.
Okrem toho, ak som dobre pochopila, dnes tie prevádzky majú riadne nad zemou. Koľko je toho ešte pod zemou, či sa tam niečo vyrába - je možné že všeličo alebo možno aj nič.
Přihlášení
Uživatel:

Heslo:

 Přihlásit automatickyZapomněli jste svoje heslo ?

Nemáte ještě svůj účet?
Můžeš se registrovat zdarma


Aktuální statistika
 Členů:
 Poslední: acalaho
 Dnes registrováno: 0
 Včera registrováno: 0
 Celkem registr.: 37

 Online nyní:
 Hostů: 19
 Členů: 0
  Statistika:
Rekord uživatelů: 120
Příspěvků: 19685
Google návštěvníků: 5892779
  Přihlášených:
nikdo není přítomen
 [ Administrator
 [ Generální štáb
 [ Dozorčí fora
 [ Moderator
 [ Moderatori
 [ Moderattor

Kdo je přítomen

Celkem je zde přítomno 19 uživatelů : 0 registrovaných, 0 skrytých a 19 Anonymních

nikdo není přítomen

[ Ukázat celý list ]


Nejvíce zde bylo současně přítomno 120 uživatelů dne 13/5/2019, 13:02


Hlasování

Momentálně není žádné hlasování

Kalendář
<<Leden 2021>>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Dnes nemá nikdo narozeniny
Uživatelé, kteří mají do 7 dnů narozeniny: sigi (56)
Vzestupné události:
Žádný

***helperr.com*** Server pro vaši zábavuMartin Mařák - Osobní stránka o všem co se mi líbí a nelíbí***helperr.com*** Flash hry online a zdarmaDankar, s.r.o. Hlavní dealer Ford OstravaReal Reality Klíč, s.r.o. - Klíč k Vaší spokojenosti. Realitní kancelář pro Vás.Kavárna pohoda - Ostrava centrumVáš Portál Vojna.netVálka v obrazech. - První a největší videoweb o druhé světové válce.Váš web s knihami***helperr*** Server pro vaši zábavuDankar s.r.o. Hlavní dealer Ford Ostrava - prodej, servis, autopujčovna, příslušenství***helperr*** Vše o zálohování DVD, Audio CD a telefonování zdarma
......... .........

Poslední prohlížení
Celkem 51 uživatelů navštívilo dnes tyto stránky :: 0 registrovaných, 0 skrytých a 51 Anonymních , 45 Z toho za poslední hodinu.
Kimi v 11/1/2021, 19:22
jarl v 10/1/2021, 19:58
sigi v 31/12/2020, 15:27
Martas2411 v 17/10/2020, 07:37
Stuka v 9/8/2020, 21:17

Board Security

75471 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.2775s ][ Queries: 50 (0.0949s) ][ Debug on ]