Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
Destroyman
Oberstleutnant


Věk: 43
Založen: 02. 11. 2007
Příspěvky: 2833
Bydliště: Děčín
43080.28 Sigidolar

japan.gif
PříspěvekZaslal: 9/7/2009, 12:28  Předmět:  Bitevní lodě třídy „R“ Odpovědět s citátemDolůNahoru

Bitevní lodě třídy „R“


V roce 1914 se britská admiralita rozhodla postavit novou a relativně početnou řadu bitevních lodí. Nakonec jich bylo postaveno pět: Ramillies, Resolution, Revenge, Royal Oak a Royal Sovereign. Stavba Resistence byla nakonec zrušena.
V podstatě se jednalo o válečnou nouzovou výrobu se vším, co k tomu patřilo. Bitevníky třídy „R“ v mnoha ohledech vycházely z osvědčených předchozích tříd Queen Elizabeth a Iron Duke, avšak technickým krokem zpět byl uhelný pohon. Konstruktéry k němu vrátila obava, že by pro své lodě nemuseli mít ve válečných podmínkách dost nafty, oproti tomu uhlí bylo v Anglii dost, a tak se jevilo jako rozumná alternativa. Výsledkem byla relativně malá rychlost (21,5 uzlu), což ale na První světovou ještě celkem stačilo; například německé bitevní lodě třídy König z let 1911-12 měly maximální rychlost takřka úplně stejnou.
Na druhou stranu byly bitevníky třídy „R“ relativně slušně pancéřované i hlavní výzbroj byla dost hrozivá – osm 381 mm a čtrnáct 152 mm děl s kadencí cca dvě rány za minutu - to v dané době představovalo strašnou palebnou sílu. Dalším kladem by mohla být slušná stabilita, nebýt necitlivého zásahu do projektu. Kohosi napadlo dodatečně opatřit trup protitorpédovými výdutěmi, které přidaly 4,3 metru šířky, což ve finále bitevníkům zaručilo pověst silně kolébavých lodí (s následnou mizernou přesností palby). Výdutě navíc ubraly dalšího půl uzlu na rychlosti.
V meziválečném období prošly všechny lodě různými přestavbami, které však nebyly nikterak zásadní. V podstatě se jednalo o běžné generálky, a když už lodě v docích byly, postupně dostávaly přidáno především na protiletadlové výzbroji. Hlavní výzbroj osmi 381 mm děl ve dvoudělových věžích zůstala, kvůli přibývajícím PL dělům byla časem ubrána dvě 152 mm děla. Resolution a Royal Oak navíc dostaly katapulty pro hydroplány.
Royal Oak, Royal Sovereign a Revenge se 31. května 1916 zúčastnily slavné Bitvy u Jutska a všechny lodě si docela slušně zaválčily i za Druhé světové. Nejhůř dopadla Royal Oak, kterou ve Scapa Flow potopila německá ponorka U-47 (podrobnosti zde) a je ironií osudu, že jí problematické protitorpédové výdutě na bocích nakonec nebyly vůbec k ničemu – Prien použil torpéda s magnetickou roznětkou, která explodovala pod kýlem. Zbylé čtyři lodě se na začátku války výborně osvědčily jako ochrana konvojů proti německým korzárům. Jejich velká děla byla stále dost důrazným argumentem jak pro kapesní bitevní lodě třídy Deutschland, tak pro křižníky Scharnhorst a Gneisenau, aby konvoj – ač eskortovaný byť jen jednou touto lodí – nechaly radši na pokoji.
A teď konkrétně: Resolution se účastnila britsko-francouzských operací v Norsku (byla zasažena jednou bombou z Ju-88, ale poškození nebylo vážné), masakru francouzské flotily v Mers-el-Kebíru a na oplátku byla 25. září 1940 zasažena torpédem z francouzské ponorky Beveziers. Opravy se protáhly až do září 1941. Ramillies na začátku války eskortovala konvoje, účastnila se nájezdu na italskou základnu Tarent, opět eskortovala konvoje, a nakonec byla 30. května 1942 v madagaskarském přístavu Diego Suarez poškozena torpédem z japonské miniponorky. Opravy trvaly rok. Revenge zpočátku eskortovala konvoje v severním Atlantiku, zúčastnila se honu na Bismarcka a pak už jen zahálela v přístavu. I Royal Sovereign byla vyčleněna pro „černou práci“, tedy pro doprovod obchodních konvojů v severním Atlantiku, ve Středozemním moři se 9. července 1940 účastnila Bitvy u Punta Stilo a potom sloužila v Rudém moři a Indickém oceánu, kde až do roku 1944 eskortovala konvoje z Austrálie a Nového Zélandu.
Jako zajímavost uvedu, že, na podzim 1941 admiralita chtěla všechny čtyři bitevníky převelet do Singapuru, kde měly plnit funkci strašáků proti Japoncům. Tyto plány ale Churchill smetl ze stolu s odůvodněním, že v případě války s Japonskem by nasazení tak starých bitevních lodí byla sebevražda a nezbývá než říci, že rychlý konec „Svazu Z“ potopený japonským letectvem ukázal, že měl stoprocentní pravdu.
Se vstupem USA do války bylo postupně čím dál jasnější, že bitevní lodě třídy „R“ jsou v podstatě zbytečné a jejich provoz příliš drahý. Resolution a Revenge byly v říjnu 1943 přeřazeny do zálohy, Ramillies se ještě zúčastnila vylodění v Normandii a do zálohy šla až v lednu 1945. Nejdéle zůstala ve službě Royal Sovereign. 29. srpna 1944 byla zapůjčena Sovětskému svazu, pod názvem Archangelsk sloužila v Severní flotile se základnou v Murmansku a do Británie byla vrácena 8. února 1949.

Image


Image


Ramillies s kamuflážním nátěrem pro Normandii


Image


Revenge


Image


Royal Oak


Image


Část torpéda, které potopilo Royal Oak


Image


Royal Sovereign již jako Archangelsk


Image


Námořníci z Resolution


Image

_________________
Hádat se na internetu je jako závodit na paralympiádě. I když vyhraješ, pořád jsi debil.



Naposledy upravil Destroyman dne 25/11/2009, 09:18, celkově upraveno 4 krát
Vodnář Pohlaví:Muž Pes OnlineOsobní galerie uživatele DestroymanZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Morybundus
Oberleutnant


Věk: 43
Založen: 01. 11. 2007
Příspěvky: 943
Bydliště: Orlová
6584.84 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 9/7/2009, 16:37  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

JO JO JO to se mi moc líbí Razz Razz Destroy dikes za další zajímavý článek Wink

_________________
Image

Býk Pohlaví:Muž Pes OfflineOsobní galerie uživatele MorybundusZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuOdeslat e-mailZobrazit autorovi WWW stránkySkype
Destroyman
Oberstleutnant


Věk: 43
Založen: 02. 11. 2007
Příspěvky: 2833
Bydliště: Děčín
43080.28 Sigidolar

japan.gif
PříspěvekZaslal: 25/11/2009, 09:18  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Teď jsem si všiml, že tam mám pěknou kravinu. Royal Oak samozřejmě nebyla potopena 14.10. 1919, ale 14.10. 1939. Chybička se vloudila, jedno číslíčko se mrška překroutilo.... Sad

_________________
Hádat se na internetu je jako závodit na paralympiádě. I když vyhraješ, pořád jsi debil.

Vodnář Pohlaví:Muž Pes OnlineOsobní galerie uživatele DestroymanZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
miracles
Fähnrich


Věk: 32
Založen: 17. 04. 2008
Příspěvky: 802
Bydliště: Levice SVK
11294.02 Sigidolar

slovakia.gif
PříspěvekZaslal: 25/11/2009, 11:48  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

No pekne a nikdo z nás čo sme to čítali si to nevšimol, takže to znamená že to nečítame pozorne Embarassed


Vodnář Pohlaví:Muž Opice OfflineOsobní galerie uživatele miraclesZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuOdeslat e-mailZobrazit autorovi WWW stránky
Destroyman
Oberstleutnant


Věk: 43
Založen: 02. 11. 2007
Příspěvky: 2833
Bydliště: Děčín
43080.28 Sigidolar

japan.gif
PříspěvekZaslal: 25/11/2009, 12:12  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

To je spíš ostuda moje. Já jsem autor, já jsem si měl dát pozor. Ale předělávat to nebudu, nechám to takhle jako výstrahu pro příště.

_________________
Hádat se na internetu je jako závodit na paralympiádě. I když vyhraješ, pořád jsi debil.

Vodnář Pohlaví:Muž Pes OnlineOsobní galerie uživatele DestroymanZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
private_joker
Generalmajor


Věk: 21
Založen: 04. 11. 2007
Příspěvky: 1785
Bydliště: Senica,SVK
35132.76 Sigidolar

slovakia.gif
PříspěvekZaslal: 25/11/2009, 14:56  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

pekné pekné veru....tie koráby majú nejaké kúzlo....niečím ma priťahujú Razz

_________________
Hitler has only one left ball, Göring has two but very small, Himmler has something similar, but poor old Goebbels has no balls at all.

Býk Pohlaví:Muž Opice OfflineOsobní galerie uživatele private_jokerZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuZobrazit autorovi WWW stránky
Morybundus
Oberleutnant


Věk: 43
Založen: 01. 11. 2007
Příspěvky: 943
Bydliště: Orlová
6584.84 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 3/12/2009, 19:20  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Já to také přehlédl,ale musím napsat na naši obhajobu,že ty data a čísla se mohou plést a člověk to jen přečte a nezaznamená že tam je překlep a čte dál Wink To se hold stane a není to nic na hozeni mašle Smile Wink

_________________
Image

Býk Pohlaví:Muž Pes OfflineOsobní galerie uživatele MorybundusZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuOdeslat e-mailZobrazit autorovi WWW stránkySkype
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

30868 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.6550s ][ Queries: 19 (0.0850s) ][ Debug on ]