Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
Herbert
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 4/9/2012, 19:46  Předmět:  9 divízia horských strelcov Odpovědět s citátemDolůNahoru

9 divízia horských strelcov


Podľa údajov Červeného kríža v marci 1945 existovali dve divízie horských strelcov s číslom 9. A to ani jedna z nich nebola uvedená v číslach poľnej pošty a neboli zaznamenané na operačných mapách.
Prvá 9 divízia,, Severná“ horských strelcov niesla najskôr názov ako divízna skupina ,,K“ alebo ,,Krautler“ a neskoršie bola prečíslovaná a premenovaná na 140. divíziu pre zvláštne účely u zväzu ,,Narvik“. Na konci vojny sa dostala do Anglického zajatia.

Druhá 9 divízia,,Východná“ horských strelcov bola sformovaná pri konci vojny z bojovej skupiny ,,Semmering“, ktorá sa skladala s dôstojníkov a mužstva z Poddôstojníckej školy horského delostrelectva v Dachsteinu, náhradný prápor horských strelcov SS a pozemný personál Luftwaffe neoperačnej stíhacej eskadry ,,Boelcke“. Na operačných mapách je 9. divízia prevažne uvádzaná ako bojová skupina,, Reithel“, ktorá bola súčasťou III. tankového zboru 6. armády. Divízia bola použitá pre zaplnenie medzery v priesmyku Semmering.

6. armáda nepredpokladala útok Rusov takým náročným terénom okolo Semeringu. Preto bol priestor obsadený jednotkami Volkssturmu a niekoľkými zmiešanými jednotkami. Lenže Tolbuchinova ofenzíva smerujúca do horného Štýrska spôsobila krízovú situáciu a bolo nutné poslať do krízových centier všetky dostupné jednotky, ktoré boli po ruke. Gauleiter do Štýrska poslal z Leobenu ostávajúce roty náhradného práporu SS a Ringel odoslal na bojisko Dachsteinskú delostreleckú školou a niekoľko samostatných práporov horských strelcov. Tieto nepočetné jednotky ešte stačili tak na prvé útoky Rusov, ale keď tlak narástol, bolo treba ďalších nových síl. A preto bola letecká eskadra ,,Boelcke“ rýchlo precvičená a zmenená na jednotku horských strelcov spolu s niekoľkými armádnymi jednotkami a policajným oddielom. Takáto rýchla zmena postu nijako nenadchla ani letcov a ani horských strelcov. Letci túto zmenu brali ako degradáciu a horský strelci na nich pozerali pomedzi prsty, ktorý sa vôbec nehodili zaujať miesto po ich boku v bojovej línii. Bojová skupina okolo Semmeringu dva krát zmenila názov. Z bojovej skupiny ,,Semmering“ sa premenovali na bojovú skupinu ,,Reithel“ a v posledných dvanástich dňoch vojny sa menil názov na 9. Horskú divíziu, ktorej konečný stav bol asi 10 000 mužov.

8. apríla, vtedy sa ešte niesla názov bojová skupina ,,Semmering“, obdržal novo sformovaný 155 pluk horských strelcov rozkaz vyslať malú prieskumnú jednotku do dediny Rettenegg, ktorú z neoverených zdrojov obsadili Rusi. Situácia bola nepriehľadná. Nemci boli v presvedčení že Rusi sú vyčerpaný, alebo tu boli nasadený čistý nováčikovia. Vedľa dediny vybudovali Rusi poľné opevnenie a obsadili domy. Malá bojová skupinka vyrazila z pozícií pluku smerom na Rettenegg Kogelu, kopca, ktorý ovládal dedinu borovým lesom k okraju Retteneggu. V prieskumnej jednotke boli všetko samí frontový veteráni. Veliteľ prieskumnej jednotky dal rukou znamenie do útoku. Horský strelci vyrazili z priekopy a polí, kde ležali. V zákopoch padali prekvapený Rusi pod krátkymi dávkami zo samopalov a granátov. Rýchlo postúpili do dediny, kde na malom námestíčku spozorovali 20milimetrový kanón. Prekvapená obsluha sa snažila pripraviť delo k boju, bola skosená dlhou dávkou z guľometu MG42. Tý čo prežili prchali cez polia za dedinu. Rettenegg opäť padol do rúk Nemcov, ale bolo ich píliš málo no to, aby mohli dedinu udržať. Ukoristili Ruské delo, ktoré odtiahli do svojich postavení na Kogelu.

Tento lokálny úder malej skupinky horských strelcov pokračoval v tomto sektore až do 7. Mája, kedy to bol posledný útok 9 horskej divízie, lebo vojna o dva dni skončila.

V tomto období boli takéto malé bojové akcie bežné. Veď Ruská strana sa venovala prevažne iných sektorov. Nemecká ochabujúca sila Skupiny armád juh mohla viesť len malé bojové operácie, ale častejšie museli odrážať útoky Červenej armády, ktorá sa snažila nájsť slabé miesta v Nemeckej obrannej línii. V oblasti v Retteneggu, bola fronta pokojná. Ale severnejšie na Semmeringu sa ukončilo veľké sústredenie Ruských jednotiek a začala sa ofenzíva. Prvé útoky boli odrážané často v boji zblýska.

Zahájená veľká Ruská ofenzíva začala 18. apríla. Skoro ráno zaujali
horský strelci svoje postavenia a skoro súčasne na nich dopadala mohutná delostrelecká príprava a k tomu čiastočne dopomáhali Stalinove varhany. Ponad Semmeringom a širšieho okolia Ruské letectvo strmhlav bombardovalo a ostreľovalo všetko čo sa na zemi pohlo. Neskoro popoludní sa Ruská kanonáda odmlčala. Nemecké delá kvôli nedostatku munície skončili paľbu skoro. Horský strelci zaregistrovali zvuk rachotiacich tankov. Útok zahájili tanky, ktoré sa sťažka valili smerom hore na horských strelcov, ktorý ich čakali v okopoch. Hory okolo Semmeringu neboli ideálnym terénom pre tanky.

Nemci nedisponovali väčším počtom panzerfaustou a panzerschreckou, ale nechali prísť tanky na dosah ruky a potom zaútočiť výbušnými náložami. Takýto boj bol dosť odvážny, hlavne keď za tankami postupovala pechota. Ale pokiaľ bola pechota priklincovaná k zemi, tanky sa dostali do izolácie a prichádza čas na nálože. Nemci zastavili Ruský tankový útok a potom do oblakov stúpali len stĺpy dymu s horiacich tankov. Rusi boli zaskočený neúspechom tankového útoku a do konca dňa 18. apríla sa už o nič nepokúsili. V sektore Fischbachu, kde Rusi dosiahli najhlbšieho prielomu boli nútený opustili dedinu a stiahnuť sa.

Bolo len otázkou času ako dlho môžu muži držať veľmi nerovný boj. Do frontovej línie už neprichádzali žiadne zásoby, munícia a posily. Horský strelci zriadili a označili chodníčky, horské stesky po ktorých sa mali Nemci, až budú musieť, stiahnuť na západ.

Zatiaľ na vrcholoch Semmeringu a Fischbacherských Álp znovu ožívali a zase utíchali boje. Dopadali silné Ruské delostrelecké prepady ako rýchlo začali tak aj rýchlo skončili a vyberali si svoju daň na mŕtvych a ranených. A keď že neboli nahradený tiaha bojov dopadala na stále menej a menej vojakov.

Muži bojovej skupiny ,,Reithel“ mali obdobie pokoja medzi 19. a 21. aprílom. Počas pokoja boli vypracované operačné plány III. tankového zboru a zhromaždené jednotky. Granátníci a posledné tanky 1 tankovej divízie vyrazili do útoku a na ich ľavom krídle podnikli horský strelci viacero krátkych tvrdých útokov, ktorými získali späť stratené územia spred týždňa a rozdrvili Ruský odpor. Po čase prenikli horský strelci hlboko do Ruských línií a v bojoch zblízka odrážali Ruské protiútoky. Pod delostreleckou a raketovou paľbou a počas silných snehových búrok.
Do 24. apríla dosiahol III. tankový zbor svojho cieľa a Ruský výbežok vo Fischbacherských Álpách bol odstránený. Rusi po týchto bojoch presunuli svoje jednotky inam.

9. mája 1945 prišiel rozpad 9 divízie horských strelcov a aj predsa sa niektorým vojakom podarilo sa dostať do Amerického zajatia, ale väčšinu padlo do zajatia Rusom.
Naposledy upravil Herbert dne 8/9/2012, 21:11, celkově upraveno 1 krát
  
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 6/9/2012, 18:50  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Herberte, skvělá práce, dám to na hlavní stránku; jen když budeš mít trochu času, dej tam ten obrázek znovu. Nějak se zatoulal a ztratil v hlubinách internetu...


  
Martas2411
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 6/9/2012, 19:52  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Nějaké horské jednotky bojovali i tady u nás na ostravsku na jaře 1945 .


  
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

75389 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.1503s ][ Queries: 19 (0.0144s) ][ Debug on ]