Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
Herbert
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 28/10/2015, 15:29  Předmět:  Elbrus 1942 Odpovědět s citátemDolůNahoru

Elbrus 1942

Image

Kaukazský horský val sa tiahne od severozápadu k juhovýchodu v dĺžke 1200 km. Nepretína ho žiadna cesta ani železnica, ale iba dve vojenské cesty. Centrálny Kaukaz je na východe skalnatý a na západe lesnaty, dominuje mu asi 10 štvortisícoviek a štyri päťtisícovky. Najvyššou horou Kaukazu a celého Ruska je dávno vyhlásena 5642 metrov vysoká hora Elbrus. Dominantná a nezameniteľná vďaka profilu tvorenému dvoma vrcholmi pokrytými ľadovcom. Podľa niektorých geografov (kupodivu nie Ruských, ale Amerických), ktorý považujú Kaukaz za hranicu medzi Európou a Áziou hlavne hrebene a preto by mal byť Elbrus i najvyššou horou Európy a pripraviť tak o prvenstvo Mont Blanc.

Výstup na Elbrus nie je technicky náročný. Vyžaduje však vďaka nadmorskej výške a dlhému nástupu dobrú fyzickú kondíciu, podporenou aklimatizáciou. Riskantny vystup z nej môžu urobiť náhle zmeny počasia, spojené s mrazivou víchricou a desiatkami centimetrov čerstvého snehu.
Generál Lanz mal 5. augusta z jeho jednotiek vytvoriť zvláštnu rotu skúsených horolezcov. Asi 100 mužov malo jedinečnú úlohu vystúpiť na Elbrus, dopraviť tam vlajku a vztýčiť ju. V elitnej jednotke dostal každý muž pero z orla.

14. augusta 1942 na druhej strane Elbrusu Grothova jednotka dosiahla ľadovec Asau 3260m a zahájili prieskum Chasan choi - Sjurulgen 3474m a Čiper- Asau 3268m. Z priesmyku Chotju Tau zazreli medzi ľadovcom Asau a Terskol na úzkom skalnatom výbežku položený Elbruský dom v nadmorskej výške 4200m. Hliníkom pokrytú horskú chatu postavenú v roku 1939 turistickou agentúrou Inturist pre západných záujemcov o výstup na Elbrus. Teraz chata slúžila ako kasárne pre Ruskú vysokohorskú jednotku.
Image


Nemci predpokladali že je obsadený Rusmi. Leutnant Schneider, z 54 horského prieskumného oddielu, vyslal k domu mužov na prieskum. Prieskumná jednotka vystúpila ľavou trasou až nad dom a rozmiestnila sa na skale. Ešte predtým Groth sám vyšplhal k domu, kde sa nechal Rusmi zajat. Po uzavretí dohody, že Rusi môžu slobodne odísť ak dajú do rúk Nemcom budovu aj s meteorologickou stanicou a kto bude chcieť môže zostať. Po dohode padol Elbruský dom do Nemeckých rúk bez jediného výstrelu. Elbruský dom ponúkal ubytovanie pre viac ako sto mužov a k tomu veľké zásoby šatstva a proviantu. A 19. augusta podnikli prvý výstup na vrchol Elbrusu, ale kvôli rýchlemu zhoršeniu počasia dopadol výstup neúspechom. Aj keď prvý výstup dopadol neúspechom, boli získané cenné poznatky pre ďalší výstup. Ďalší deň zúrila snehová búrka.

Tak bol výstup preložený na 21. augusta. Ani vtedy síce počasie mužom neprialo, ale odvaha sa im však vyplatila. S vynaloženým maximálneho úsilia zdolala kombinovana skupina osmich mužov z 1. a 4. divízie pod vedením npor. Leupolda víchricou bičovaný západný vrchol a 21. augusta o 11 hodine dopoludnia vztýčili vo výši 5642 metrov Ríšsku ríšsku bojovú vlajku a vlajky oboch divízií.
Hitlera vybuchol zurivostou po prijatí správy o výstupe na Elbrus. Zúril celé hodiny, ako keby táto akcia zruinovala celý plán letného ťaženia. Ešte i v ďalších dňoch vytrvale nadával na tych bláznivých horolezcov, ktorý patria pred Vojnový súd. Rozhorčene tvrdil, že uprostred vojny podľahli svojej idiotskej ctižiadosti a vyliezli na ten idiotský vrchol, aj ked predsa rozkázal, že sa všetko musí sústrediť k postupu na Suchumi. Tu je však jasne vidieť, ako sú jeho rozkazy plnené.

Odlišný názor na vec mal generál Hubert Lanz, veliteľ 1. horské divízie. Podľa veliteľstva 1. horskej divízie šlo pri vyvesení vlajky na najvyššej hory Kaukazu samozrejme o uspokojenie ctižiadosti Nemeckých horských vojsk, čo ostatne uskutočnila iba jedna malá jednotka. Značný taktický význam malo obsadenie Elbruského domu vo výške 4200 metrov, slúžiaceho ako vojenský oporný bod s asi 80 člennou Ruskou posádkou, z neho bolo možno ovládať prístupy od Elbruského ľadovca cez priesmyky Dongus - Orun, Assau a Nachar na juh a juhozápad do údolia Klič a tým i vyústenie hor smerom k Suchumi. Hitler nebol úplne opäť v obraze.
Zatiaľ čo na Elbruse viala v snehovej víchrici Ríšska vojnová vlajka a Hitler v kruhu svojich dôverníkov, tisíce kilometrov od Kavkazu, nadával na nezmyslné zdolanie hory, postupovali horský strelci údolím k priesmyku s cieľom prekročiť mohutný val skál a ľadu a v súlade s rozkazom dobyť časť Ázie.

O dobytí Elbrusu vznikli na Ruskej strane aj povesti. Mimo iné aj o úspešnom bombardovaní Elbruskej chaty. V skutočnosti bol zasiahnutý iba sklad paliva nisie pod chatou. 27. septembra 1942 došlo k neúspešnému pokusu Ruských vysokohorských jednotiek dobyť Elbruskú chatu. Ta zostala v Nemeckých rukách až do začiatku januára 1943. Kvôli špatnému počasiu sa Rusom podarilo strhnúť Nemeckú vlajku z vrcholu Elbrusu až vo februáry.

Image


  
Stuka
UnteroffizierZaložen: 09. 08. 2012
Příspěvky: 791
Bydliště: lesy a hory
14046.52 Sigidolar

slovakia.gif
PříspěvekZaslal: 28/10/2015, 16:19  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Sú určité pochybnosti, či Hitler naozaj zúril (možno iba v podaní Speera). Skôr verím tomu, že iba povedal niečo v tom zmysle, že by vojaci mali viac bojovať a nie šplhať na hory.
Tak či onak, pekný výstup a horolezci - vojaci si splnili asi svoj sen. Tiež by ma to na ich mieste lákalo.
Treba pozrieť teraz film Everest - kde masová turistika je už vo veľkom a ako to tam prebieha - že sa napríklad čaká v rade, kým skupiny prejdú po úzkych miestach.


 Pohlaví:Žena  OfflineOsobní galerie uživatele StukaZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 28/10/2015, 20:35  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Len pre predstavu kde sa Elbrus nachádza:

Image


  
jarl
Obergefreiter


Věk: 46
Založen: 29. 11. 2011
Příspěvky: 1006
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic
17727.34 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 31/10/2015, 20:25  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

A proč by vlastně měl Hitler zuřit? Vždyť výstup té malé jednotky nemohl oslabit německá vojska útočící na Kavkaz, zato jej bylo možné propagandisticky využít.

_________________
Quod licet Iovi, non licet bovi.

Kozoroh Pohlaví:Muž Tygr OfflineOsobní galerie uživatele jarlZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

75471 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.2002s ][ Queries: 19 (0.0464s) ][ Debug on ]