Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
jarl
Obergefreiter

Věk: 42
17511.30 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 9/3/2016, 11:04  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Tak dobrá. Současně vyšly i další dva Námořní žurnály, které mj. obsahují i po jednom příspěvku ode mě a od Střelce.

ImageImage

Kozoroh Pohlaví:Muž Tygr OfflineOsobní galerie uživatele jarlZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
private_joker
Generalmajor

Věk: 25
40555.30 Sigidolar

slovakia.gif
PříspěvekZaslal: 9/3/2016, 20:16  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Páni, smekám obom Exclamation Razz

Býk Pohlaví:Muž Opice OfflineOsobní galerie uživatele private_jokerZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuZobrazit autorovi WWW stránky
Stuka
Unteroffizier

13798.06 Sigidolar

slovakia.gif
PříspěvekZaslal: 10/3/2016, 15:39  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Tak z toho sa ozaj teším, akých známych a úspešných pisateľov máme tu na vojne. Len tak ďalej. Nech sa k čitateľom dostáva, čo najviac kvalitného čítania.

Pohlaví:Žena  OfflineOsobní galerie uživatele StukaZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
jarl
Obergefreiter

17511.30 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 11/3/2016, 16:04  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Díky, kamarádi, do Velikonoc snad dopíši i jeden delší článek pro Vojnu. Letos tu zatím moc novinek nemáme, tak snad se to na jaře zlepší.

Kozoroh Pohlaví:Muž Tygr OfflineOsobní galerie uživatele jarlZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Destroyman
Oberst

Věk: 47
58629.76 Sigidolar

japan.gif
PříspěvekZaslal: 10/6/2016, 08:44  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

V antikvariátu jsem narazil na knížku Joshuy Slocuma Sám na lodi kolem světa. Že Slocum jako první obeplul svět sólo, to jsem věděl, že o tom napsal knížku, to bylo příjemný překvapení, ale to největší překvapení na mě čekalo, když jsem ji začal číst. Slocum byl totiž vynikající mistr slova, o svých dobrodružstvích píše s naprostým nadhledem a místy nemůžu číst dál, protože se tak chechtám, až brečím a nevidím na písmenka. Posuďte sami, tohle napsal, když se přecpal švestek a dostal bolení břicha:

Jakmile jsem se probral z mdloby, uvědomil jsem si, že loď se dostala do těžkého vlnobití a když jsem pohlédl vzhůru, s úžasem jsem zjistil, že u kormidla stojí cizí člověk. Dovedete si jistě představit, jak mě jeho přítomnost ohromila. Přes levé ucho mu visel cíp dlouhé červené čapky a obličej měl zarostlý huňatým plnovousem. Každý by ho považoval za piráta. Zapomněl jsem na bouři a uvažoval jen o tom, jestli mi nepřišel uříznout hlavu. Jako by to vycítil.
"Seňore," řekl, smekaje čepici. "Nepřišel jsem vám ublížit. Toulám se po moři, ale nejsem nějaký contrabandista. Jsem kormidelník z Kolumbovy Pinty a přišel jsem vám na pomoc. Jenom klidně ležte, dnes v noci budu vaši loď řídit já."
Napadlo mi, že to musí být ďábel, když za takového počasí pluje s plnými plachtami. A on, jako by mi četl myšlenky, vysvětloval: "Tam před námi je Pinta, musíme ji předhonit." Pak ukousl žvanec černého tabáku, uchichtl se a spustil písničku:

Vysoko před přídí vlny syčí,
divokou bouří člun je hnán.
Vysoko do mraku buřňák křičí,
nad stěžněm krouží kormorán.

Podle obsdahu písničky a přibližného rytmu slov soudím, že ten pořízrak zpíval starou pirátskou píseň, kterou u nás nazpíval Karel Černoch:

Link

A tady je její francouzská verze, jmenuje se Vogue la vie:

Link

A tady je ta knížka:

Image

Vodnář Pohlaví:Muž Pes OfflineOsobní galerie uživatele DestroymanZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Martas2411
Oberfähnrich

Věk: 44
30624.40 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 9/10/2016, 22:19  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Doporučuji knihu od Romana Cílka a Miloslava Moulise s titulem- DOKONÁNO JEST...!

Osudný březen 1939 - pohled do zákulisí, tak zní podtitul knihy, která dokazuje, jak silným zážitkem může být literatura faktu. Vyprávění o období, kdy se přes marasmus pomnichovské republiky blížila apokalypsa rozpadu státu a nacistické okupace, je zbaveno černobílých předsudků, čtivě zalidněno pozoruhodnými osobnostmi a jejich nevšedními, málo známými osudy a příběhy. Autoři, kteří se této tematice věnují již řadu desetiletí, měli šanci setkat se ještě s řadou přímých aktérů z obou stran tehdejší pomyslné barikády, a tím má jejich dílo i objevnou podobu. Časově je rámec děje sevřen do období od Vánoc 1938 do dubna 1939.

Image

Tuto knihu čtu jedním dechem,polovinu už mám přečtenou.Tato kniha přesně vystihuje jací jsou politikové svi....ně.Jsou dnes a byli i v období Mnichova a zvlášt i v období pomnichovském.Tolik průserů a rozhodnutí co udělali,teda vlastně neudělali za toho půl roku.To jsem teda netušil. Co mě ale dostalo,bylo to,že zhruba od 10.března 1939 bylo stoprocentně jasné , že nás Německo obsadí a nikdo z politiků nehnul ani prstem.Jejich heslo bylo- Počkáme co se z toho vyvine.Tolik hnusu co napáchala Beranova vláda,je to až na blití,co se tehdy dělo.Uvedu jenom příklad tehdejší ministr obrany a uznávaný legionář generál Syrový měl možnost už s předstihem třeba nechat přeletět letadla.Zde budu citovat z knihy-

Generál Syrový neučinil ani nenavrhl žádná opatření před 15.březnem 1939,ač věděl o německých přípravách a shromaždování vojsk.Jak vyplývá z průběhu procesu(soudní líčení z roku 1947,kde soud poslal Syrového na 20 let za mříže,bylo to přelíčení s pomnichovskou vládou),byl ministr národní obrany inforomován jak o soustředování Němců před 14.březnem,tak o jejich úmyslech.Dne 10.března dostal zprávu,že 15. března budou obsazeny Čechy a Morava.Dne 12.,13. a 14 března došly zprávy ,které potvrzovaly zprávu z 10.března ,že 15.března budou obsazeny Čechy a Morava.Zprávy přicházel jak od českých zpravodajců,tak i ze zahraničí.Třeba i s tehdy nepřátelského Polska.

V důsledku těchto zpráv bylo možno nejpozději do 14,března nařídit povolávání záložníků k zesílení branné moci,popřípadě i vyvolat rychlé provedení § 27 branného zákona,spojeného s krytím hranice.Účel a cíl těchto opatření měla určit vláda,nebot válka a její nástroj,armáda,jsou politickým prostředkem vedení státu.Proč žádná z těchto opatření nebyla učiněna,nemohou posoudit vojenští znalci.

V nebezpečí z prodlení mohl však ministr obrany v téže době a své pravomoci a na vlastní odpovědnost k zachránění alespoň části vlastních branných sil zabezpečit-

odlet letectva,přesuny části armády s materiálem,případně vydání vojenského materiálu ze skladiště,respektive jeho odsun na území,jež nebylo ohroženo vpádem

odsun nebo zničení spisového materiálu kompromitujicího osoby a schopného přinést Němcům prospěch.

zastavit připravenou výrobu válečného materiálu v továrnách a nařídit odsun plánů a důležitých pomůcek pro výrobu.

Jakmile došel k názoru,že hrozí nepřátelský vpád,jejž nelze s úspěchem odvrátit,mohla být mimo to učiněna tato opatření nejpozději po obsazení Moravské Ostravy(tu už Němci vtrhli o den dříve,kolem 6 hodiny odpoledne)

-poškodit nebo učinit nepoužitelnými vojenská zařízení,jejichž využití by přineslo Němcům prospěch.

-zničit všechen vojenský materiál,výzbroj,výstroj a výrobní stroje aby toto nepadlo nepříteli do rukou.

-dopravit do ciziny materiál,který toho byl schopen např.letadla ,tanky,motorizované zbraně

-umožnit nebo dopručit osobám a jednotkám branné moci únik ze země s válečným materiálem nebo i bez něho ,a to i za cenu,že bude v cizine přikročeno k jejich internování.

Tím že to neučinil,byla posílena velmi vydatně vojenská kapacita Německa nejméně o hodnotu 20 divizí a urychleny jeho přípravy k další válce.

Tak tolik říká dokument.Syrový a Beran tehdy dostali 20 let natvrdo.

Ani jeden z těchto bodů nebyl vůbec naplněn.Kniha je opravdu plná zajímavostí,o kterých se vůbec neví.Např.že na vládu přišli 2 generální ředitelé největších českých zbrojovek (Škoda Plzeň a tu druhou si už nepamatuji) a ptali se zdali nemají zastavit výrobu a zničit dokumentaci a stroje.Tak jim bylo sděleno at neplaší a jdou domů.A tak to bylo tehdy se vším.

Opravdu pěkné čtení,já jsem si ji půjčil v knihovně tady u nás ve Skřečoni.

Ještě z ní budu určitě čerpat.

Střelec Pohlaví:Muž Buvol OfflineOsobní galerie uživatele Martas2411Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuOdeslat e-mailSkype
jarl
Obergefreiter

17511.30 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 28/10/2016, 09:33  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Image

Tahle kniha by asi stála za přečtení. Čtveřice mladých hrdinů se počátkem roku 1945 snaží uniknout před postupující Rudou armádou, a když se jim podaří nastoupit na loď odvážející z východního Pruska německé uprchlíky, věří že mají vyhráno. Vzhledem k tomu, že se ta loď jmenuje Wilhelm Gustloff, je však opravdový boj o život teprve čeká.

Martas2411
Oberfähnrich

Věk: 44
30624.40 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 4/12/2016, 21:01  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Tak jsem si něco nadělil k narozeninám.Je to publikace o čs.opevnění na Slovensku i ve slovenském jazyce.

Image

Střelec Pohlaví:Muž Buvol OfflineOsobní galerie uživatele Martas2411Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuOdeslat e-mailSkype
Destroyman
Oberst

Věk: 47
58629.76 Sigidolar

japan.gif
PříspěvekZaslal: 4/12/2016, 21:57  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Pěknej dárek... a asi nebyl levnej, že? To já jsem na tom podobně a k Vánocům jsem si předčasně nadělil tohle. A taky to nebylo levný, vyšlo to skoro na tisícovku.

Image

Vodnář Pohlaví:Muž Pes OfflineOsobní galerie uživatele DestroymanZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Střelec
Unterfeldweber

20003.94 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 25/9/2017, 18:15  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Balcar vydal encyklopedii revolverů Nagant 1895:
http://www.armyarms.cz/nagant-1895-ing-jan-balcar-e2763.html

Pohlaví:Muž  OfflineOsobní galerie uživatele StřelecZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma