Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
Martas2411
Oberfähnrich

Věk: 43
30536.70 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 8/10/2015, 21:19  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Stuka napsal:

Že žádná publikace o opevnění na Slovensku není, mě nepřekvapuje. Ono toho vůbec ohledně Slovenska hodně chybí a jenom pomalu se něco zkoumá a dává na papír.

Tak nedávno jsem na těchto stránkách(na které občas chodím a ze kterých mám i nějaké knihy o opevnění doma),narazil na tuto zajímavou knihu,která pojednává o opevnění na Slovensku.Mohl by to být zajímavý dárek,akorát ta cena se mi zdá poněkud přemrštěná.Za 150 stran dát skoro 400 korun. Cool K tomu poštovné a balné a pětikilo v pr...li,za takový silnější sešitek.Ale je to zajímavý titul a trochu to se mnou škube

Jinak je to ve slovenštině,což mě vůbec nevadí.Horší to bude s tou mladší generací Cool .Co na to říkaš Stuko? Že by blýskání na lepší časy

http://bunkry.cz/knihy/book.asp?action=detail&id=c152

Jinak zde něco o této knize,její obsah.Autor čerpal i z madarských archivů.

Za asi nejzajímavější lze považovat kapitolu o maďarské armádě a jejích možnostech na podzim 1938 v boji proti opevnění.

http://toulky.vojenstvi.cz/102-ceskoslovenske-opevneni-na-slovensku.html

Střelec Pohlaví:Muž Buvol OfflineOsobní galerie uživatele Martas2411Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuOdeslat e-mailSkype
Střelec
Unterfeldweber

20003.94 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 20/9/2016, 17:01  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Poslal jsem odkaz na tenhle článek na D-fens, tak uvidíme, jestli zaujme...

Pohlaví:Muž  OfflineOsobní galerie uživatele StřelecZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Martas2411
Oberfähnrich

30536.70 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 20/9/2016, 19:23  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Zajímavé stránky,asi mám co číst.....

Střelec Pohlaví:Muž Buvol OfflineOsobní galerie uživatele Martas2411Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuOdeslat e-mailSkype
Martas2411
Oberfähnrich

30536.70 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 29/9/2017, 08:42  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

V jedné knize jsem nalezl další případ,kdy si lehké opevnění pravděpodobně zastřílelo.Tentokrát to bylo proti polským bojůvkářům,kteří si ve Slezsku nezadali se německým Freikorpsem či madarskými záškodníky na Slovensku či Podkarpatské Rusi.Ke svému údivu se tento incident odehrál kousek od mého bydliště,zhruba tak 6 km.Nebudu zde psát onu událost vlastními slovy,ale přímo zde přepíši vzpomínky pamětníka Vladimíra Dřímalka,člena Stráže Obrany Státu,který byl u četnictva.

V roce 1938 konal jsem službu jako výkonný četník na stanici v Polské(Horní) Lutyni v okrese Fryštát.(obec Horní Lutyně je už dnes vlastně město Orlová).V době mého tamního působení byl jsem určen za člena SOS v družstvu č.52 s místem určení na četnické stanici v Německé Lutyni.(obec Německá Lutyně je dnes Dolní Lutyně).Toto družstvo bylo složeno z příslušníků četnických stanic Polská a Německá Lutyně a k doplnění družstva byli přibráni 4 vojíni čsl.armády.Velitelem družstva byl vrchní strážmistr Vavřinec Míša,který byl za války popraven v koncentračním táboře.
Dne 20.května 1938 byl jsem povolán nastoupiti službu v SOS.Naše družstvo zaujalo obranné postavení v prostoru dvora Bezdink v obvodu četnické stanice Německá Lutyně.V této době se prováděly ještě konečné práce na pohraničním opevnění na hranicích československo-polských.Tato první pohotovost byla během necelých čtyř týdnů odvolána.
Opětně byla nařízena pohotovost SOS v druhé polovině roku 1938,kdy naše družstvo zaujalo 20.září postavení opět v porstoru dvora Bezdink,který byl asi 700 metrů před prvním sledem opevnění,na samých hranicích.Úkolem našeho družstva bylo zabránit stůj co stůj jakémukoliv útoku nebo náporu nepřítele na naše území a rovněž zabrániti vstupu na naše území organizovaným tlupám polských bojůvkářů,které vyvolávaly různými přepady neklid v čsl.pohraničí.Ústupovou cestu z obranného postavení mělo naše družstvo určenu kolem hráze až k prvnímu sledu pevnůstek,kde mělo být rozděleno a měly mu být přikázány dvě pevnůstky k zaujetí palebného postavení a k zastavení nepřítele.
V době od 22.až do 28.září bylo družstvo č.52 soustavně napadáno polskými bojůvkáři,kteří se pokoušeli dostat na území ČSR.Tyto přepady naše družstvo vždy opětovnou palbou odráželo.Noční přepady a přestřelky se neustále stupňovaly ,až vyvrcholily v noci na 28.září,kdy bylo naše družstvo obklíčeno bojůvkáři z boku i zezadu.Pro velkou vzdálenost družstva sousedního,které bylo umístěno v obci Dětmarovice,nemohla býti pomoc přivolána a naše ústupová cesta byla polskou tlupou přeťata.Proto mi velitel družstva nařídil ,abych společně se strážmistrem Jindřichem Vyhlídalem uvolnil ústupovou cestu k pevnůstkám.Za neustálé střelby se nám prudkým náporem opravdu podařilo nepřítele zatlačit a tím uvolniti cestu pro ostatní příslušníky družstva.Při ústupu procházelo družstvo drátěnými překážkami,postavenými před obrannou linii pevnůstek.Při průchodu byl nepřátelskou palbou napaden strážmistr Josef Kovář,který se však rychle kryl a tak utrpěl poranění pouze o drátěné překážky.Po provedeném ústupu bylo proti bojůvkářům použito kulometné palby z pevnůstek,kterou byl postup nepřítele zastaven a ozbrojené polské bandy se stáhly zpět na polské území.
Veškeré přepady byly dobře zorganizovány a před započetím útoku byly vždy z polské strany vysílány světelné signály,kterým byla na naší straně dávána odpověď.Přepady a přestřelky byly prováděny vždy v době noční a to mezi 23.až 4 .hodinou.Z našeho družstva při nich nebyl nikdo nikdy usmrcen,zajat neb odzbrojen.Není mi známo,kdo tyto přeady organizoval,u našeho družstva se však vyprávělo,že mezi bojůvkáři je mnoho našich Poláků,kteří v kritické době opustili ČSR,přeběhli do Polska a účastnili se bojů proti republice.
Naší obrannou palbou bylo způsobeno polským ozbrojeným tlupám vždy v jejich řadách nějaké zranění,o čemž svědčily různé výkřiky a sténání během boje.Ráno po přestřelce jsme zpravidla nalezli stopy ,ze kterých bylo zřejmé,že některý poraněný byl odvlečen na polskou stranu,aby se nemohlo zjistiti,o koho jde.
Po 28.září se již žádná přestřelka neopakovala a na našem úseku byl klid až do opuštění Těšínska,to jest do 1.října.Po evakuaci mělo naše družstvo za úkol střežit demarkační čáru v prostoru Šenov-Šumbark,kam bylo přemístěno a kde jsem s ním setrval do 28.listopadu 1938.V prvním obranném postavení v prostoru dvora Bezdink byl úkol našeho družstva č.52 na 100 procent splněn tím,že každý příslušník družstva choval se statečně,ukázněně a obětavě a tak bylo zbráněno polským ozbrojeným bandám a bojůvkářům dostati se našimi pozicemi na československé území.

Tak tolik ze vzpomínek.Jenom ještě k článečku dodám,že toto družstvo obsadilo opevnění v tzv.Záchytném háku na řece Olši,což byla linie která se táhla od Bohumína a měla končit někde u Jablunkova.Bohužel se jí nepodařilo dostavět a poslední bunkry myslím končily někde u Třince.Tato linie měla chránit Těšínsko proti obchvatu německých vojsk a taky samozřejmě proti Polsku.
Vzpomínaný dvůr Bezdink se dnes jmenuje Bezdínek a je tak uveden i na mapě.Nedávno jsem se na FB dozvěděl,že tam nějaký nadšenec kopl knoflíky z polské uniformy,to jen tak pro zajímavost.A poslední zajímavostí je,že opevnění které se tady stavělo,mělo svůj specifický název.Místní lidé mu tehdy říkali "habeše" nikoliv řopíky.Je třeba zaznamenána vzpomínka,kdy pamětník uvádí,že mu blízko baráku přes noc vyrostl "habešan".Asi nemusím vysvětlovat důvod toho názvu.

Image

Střelec
Unterfeldweber

20003.94 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 3/10/2017, 06:09  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Nejde o opevnění, ale konečně se něco objevilo v tisku:
http://www.securitymagazin.cz/historie/potomci-husitske-valecne-vozby-se-bez-boje-nevzdali-1404057585.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Pohlaví:Muž  OfflineOsobní galerie uživatele StřelecZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Martas2411
Oberfähnrich

30536.70 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 8/10/2017, 17:33  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Pěkný článek.O něčem jsem věděl o něčem né.Ale je to hezké připomenutí o bojích čs.útočné vozby.Československo bojovalo.Nikdo se bez výstřelu nevzdal.

Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma