Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
Střelec
Unterfeldweber

20035.16 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 2/9/2017, 16:12  Předmět:  Žáby se vrací Odpovědět s citátemDolůNahoru

Jan Drnek
1938 Věrni zůstaneme (2016)
1938 Neporaženi (2017)
Vojensko – historická mystifikace na téma Mnichov 1938

V roce 2007 se na knižním trhu objevila objemná kniha s divoce zbarvenou obálkou a podivným názvem „Žáby v mlíku“. Šlo o paralelní dějiny ČSR od známého plzeňského trampa a monarchisty Jana Drnka. Tato na české poměry velmi kvalitní alternativní historie se po letech dočkala druhého, silně přepracovaného vydání. Původní „Žáby v mlíku“ se rozrostly na dva díly s rozsahem přes 400 stran každý (496 první, 479 druhý díl). První část vyšla v roce 2016 pod názvem „1938 Věrni zůstaneme“ a nově zpracovává politický vývoj do října 1938. Druhý díl vyšel letos (2017) pod názvem „1938 Neporaženi“ a zahrnuje popis „říjnové války“.
Co nám přepracované vydání kultovního díla přináší nového? Především téměř dvojnásobný stranový rozsah. To zahrnuje lepší, místy upravený a hlavně nenápadně rozšířený popis jednotlivých událostí, nový poznámkový aparát a řadu nově zpracovaných mapových podkladů. Jako velké plus se jeví nové redakční zpracování textu, ze kterého zmizela většina chyb a překlepů, znehodnocujících původní vydání. Navíc knihy u nového vydavatele (CPress, Albatrosmedia) dostaly ve srovnýní s prvním vydáním sice relativně nenápadné, leč důstojné obálky.

Shrnutí obsahu pro ty, kteří o Žábách neslyšeli:
Čtenář vstupuje do reálné historie krátce po vzniku ČSR. Prakticky deníkový styl záznamu událostí postupně směřuje k Mnichovu a s blížícím se kritickým datem roste i dramatičnost zaznamenaných událostí. Bod zlomu nastává v okamžiku, kdy se nebyl přijat Mnichov a armádní velení se vzbouří jako jeden muž. Následně je jmenována nová vláda.
1. října Němci útočí podle „Fall Grün“ proti připravené obraně plně mobilizované československé armády. Mimo jiné i díky agentovi A-54 je obrana přizpůsobena přesně podle německého útočného plánu, navíc se Čs. letectvu podařilo zasadit protivníkovi několik nečekaných úderů.
Drnek stylem připomíná Shorese (Krvavá jatka), dramatičností a spádem Harrisona (cyklus Hvězdy a pruhy). V ději se vedle historických postav (generalita, politici, diplomaté, proslulí trampové) vyskytují i postavy smyšlené, jejichž příhody oživují děj. Autor k rozvinutí své vize využívá historických reálií a nepříliš známých skutečností, například reálných stavů výzbroje německých ozbrojených sil (všeho všudy 42 zdaleka ne plně použitelných divizí proti našim 38, fakticky nevalný stav tankových jednotek nepřítele), mizerné počasí, které vyřadilo německé letectvo a posuny v zahraničněpolitické situaci. Jedním z klíčových momentů je spiknutí německých armádních špiček proti Hitlerovi, podmíněné právě útokem na Československo, dalším útok Poláků, na který reagoval vojensky SSSR.

Na „Žáby v mlíku“ navazují tituly „Žába a škorpión“, popisující paralelní dějiny Evropy v letech 1939-1942 – tedy mezi Mnichovskou válkou a tažením Stalina na západ. „Žáby v bouři“ popsaly první fázi tažení SSSR do Polska a „Žáby na prameni“ pak vstup Malé dohody do války. Za současných podmínek je otázkou, jestli se i následující díly dočkají přepracování….

Jan Drnek
1938 – Věrni zůstaneme
1938 Neporaženi

Obálka – Adam Pižurný
Odpovědný redaktor – Dalibor Kumr
Jazyková korektura – Kateřina Hošková
Technický redaktor – Radek Střecha
Vydalo nakladatelství CPress v Brně roku 2016 (1) a 2017 (2) ve společnosti Albatros Media a. s. se sídlem Na Pankráci 30, Praha 4.
ISBN 9788026413028
ISBN 9788026414810

Pohlaví:Muž  OfflineOsobní galerie uživatele StřelecZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Martas2411
Oberfähnrich

Věk: 44
30626.40 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 2/9/2017, 17:52  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Super strelce,o tom jsem slyšel, ale nikdy nečetl. Nebyl by nějaký odkaz na to nové vydáni? Dal jsi mi brouka do hlavy.Zrovna dnes jsem dočetl od Rajlicha -Na nebi sladké Francie o 1500 stranách,četl jsem to skoro rok.

Střelec Pohlaví:Muž Buvol OfflineOsobní galerie uživatele Martas2411Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuOdeslat e-mailSkype
Střelec
Unterfeldweber

20035.16 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 2/9/2017, 18:28  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

https://www.dumknihy.cz/1938-neporazeni
dole na tý stránce jsou pak nabídky na zbytek.
Jinak jsem se předzásobil stylovou modelařinou - viz novinky na trhu. K Drnkovi to půjde hezky. Jinak na podzim jsou inzerovaný knihy o osmatřicátým na Sokolovsku a další díl je pro Karlovarsko od nějakých místních badatelů. Dohledali kvůli tomu i pozůstalý po četnících a vojácích, co se toho účastnili. Chebsko snad bude časem - tam se pod Aší regulérně bojovalo s jednotkama SS - o tom se skoro nikde nemluvilo.

Pohlaví:Muž  OfflineOsobní galerie uživatele StřelecZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Střelec
Unterfeldweber

20035.16 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 2/9/2017, 18:29  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Jo - k Drnkovi seženeš v e-shopu na www.radiodixie.cz tématický trička.

Martas2411
Oberfähnrich

30626.40 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 3/9/2017, 11:38  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Díky,já jsem nedávno navštívil vojenské muzeum v Králíkách a tam jsem zakoupil 1 a 2 díl Jednotka určení SOS,super čtení.Jsou to vzpomínky našich četniků,financů,vojáků na ono období,kdy bránili naše hranice.Třetí díl už mám,ten pojednává o Podkarpatské Rusi.Takže už mám všechny tři.

Střelec Pohlaví:Muž Buvol OfflineOsobní galerie uživatele Martas2411Zobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuOdeslat e-mailSkype
jarl
Obergefreiter

Věk: 42
17511.30 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 3/9/2017, 13:15  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Drkovy "Žáby" se pro odpůrce přijetí Mnichova staly takřka kultovní záležitosti, přičemž se berou jako reálná možnost postupu našich tehdejších vojáků a politiků, zatímco jiná skupina čtenářů je bere jako čirou fantazii, kdy autor historické skutečnosti přizpůsobil potřebám svého příběhu, aby mohl dovést Československo k vítězství nad Německem. To je koneckonců pro knihu ta nejlepší reklama, neboť jinak by po ní už pár let po prvním vydání neštěkl ani pes a stala by se tuctovým románem žánru alternativní sci-fi.

Kozoroh Pohlaví:Muž Tygr OfflineOsobní galerie uživatele jarlZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Střelec
Unterfeldweber

20035.16 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 3/9/2017, 17:32  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Drnek fakticky spáchal nejlepší alternativní dějiny daného období. Vizí se v uplynulých letech vyrojilo víc, ale propadly. Jedním z hlavních problémů je skutečnost, že naše prvorepubliková armáda 1938 byla léta srovnávána s wermachtem z roku 1940. Hlavní zbraní německého tankového vojska v roce 1938 byla dvacítka kanón, stíhačky měly jen kulometnou výzbroj a většinu stavu tvořily dvouplošníky, obrněné transportéry i těžší tanky byly ve stádiu experimentů a množství do desítek kusů jednotlivých verzí (jen Pz.III byl v pěti verzích s rozdílnými podvozky), zásoby munice pokryly s bídou měsíc bojů, dělostřelectvo nebylo ještě špičkové.... Ostatně - při anšlusu se podělalo přes čtyřicet procent nasazené techniky a to byla jen projížďka. Pokud by si Němci nezamordovali Hitlera (což bylo opravdu v plánu), válku bychom sice projeli, ale až v dalším roce. Což Drnek v závěru otevřeně přiznává. Vzhledem k tomu, že v září se s freikorpsem útoků účastnily jednotky SS a SA s dělostřeleckou podporou přes hranici z Německa, ve válce jsme už fakticky byli. Stačilo jen pokračovat...

Martas2411
Oberfähnrich

30626.40 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 3/9/2017, 18:38  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Tak já osobně zastávám názor,že jsme ve válce byli.Tak jak píše střelec,tak v Čechách Freikorps s podporou SS a SA možná i Wermachtu přes hranice,na Slovensku a Podkarpatské Rusi to byly stovky a stovky teroristů a pravidelné madarské armády,které pronikali za čs.hranice a do toho polští bojůvkáři,kteří chtěli taky něco urvat.Nedávno jsem zjistil,že kousek ode mne se to taky pěkně mlelo.Polští teroristé proti jednotce SOS,a do toho se zapojilo tady i naše opevnění.To jsem čuměl jak puk.Brzy to doplním i tady.

Lucius
Generalmajor

587.98 Sigidolar

uk.gif
PříspěvekZaslal: 7/9/2017, 10:17  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Pôvodné Žábi v mlíku som čítal, a tak nejako ma iritovalo to vynášanie do nebies Františka Moravca, mal som z neho pocit, že v tej knihe je ako poloBoh.
Ale inak fajn čítanie na tému Čo by keby. Tuším pozriem aj po týchto nových tituloch.

Pohlaví:Muž  OfflineOsobní galerie uživatele LuciusZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Zemakt
Gefreiter

Věk: 41
641.36 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 17/9/2017, 09:03  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

citace:
Tak já osobně zastávám názor,že jsme ve válce byli.Tak jak píše střelec,tak v Čechách Freikorps s podporou SS a SA možná i Wermachtu přes hranice,na Slovensku a Podkarpatské Rusi to byly stovky a stovky teroristů

Před časem jsem Martas někde zaznamenal, nevím jestli na Palbě, ale to je vlastně úplně jedno, že události v pohraničí 38-roku jsou vlastně nemlich to samé, jako dnes vcelku hojně používaný termín "hybridní válka". Myslím, že je to zcela trefné a přesné označení toho, co se tehdy na západě a jihozápadě ČSR dělo.

Ryby Pohlaví:Muž Drak OfflineOsobní galerie uživatele ZemaktZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Zemakt
Gefreiter

641.36 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 17/9/2017, 09:07  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Ještě když jsme u knih, v této souvislosti bych doporučil nedávnou vydanou knihu Krvavá hranice.

Ryby Pohlaví:Muž Drak OfflineOsobní galerie uživatele ZemaktZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
jarl
Obergefreiter

Věk: 42
17511.30 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 21/9/2017, 18:23  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Já v úterý držel v ruce druhý díl nového vydání "Žab", ale protože chyběl první díl, nekoupil jsem je. Co mě však zarazilo, bylo jejich žánrové zařazení. Nebyly mezi fantastikou, ale ve faktografické literatuře vedle Rajlicha a Rychtera, což se mi vůbec nelíbí, protože to podporuje dojem, že se jedná o něco víc než scfi-fi román a lze z nich vyvozovat nějaké relevantní závěry ohledně řešení Mnichova.

Kozoroh Pohlaví:Muž Tygr OfflineOsobní galerie uživatele jarlZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Zemakt
Gefreiter

641.36 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 22/9/2017, 15:18  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Ale tak dramaticky bych to neviděl, možná pouze knihkupec nevěděl kam s tím, zezadu si přečetl "Mnichov a ČSR" a automaticky ji šoupnul do regálu tak jako vždy.

Střelec
Unterfeldweber

20035.16 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 25/9/2017, 18:12  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Jen tak mimochodem - ve válce s Německem jsme (se zpětnou platností) byli od 17.9.38 ....

Martas2411
Oberfähnrich

30626.40 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 8/10/2017, 19:13  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Střelec napsal:
Jen tak mimochodem - ve válce s Německem jsme (se zpětnou platností) byli od 17.9.38 ....

Tak,tak.Svatá pravda.

Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma