Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
Střelec
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 23/12/2016, 19:43  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Řada matrik je naskenovaná a dostupná na portálu Porta fontium, bohužel tam není zdaleka všechno - ne všechny archivy skenovaly dost rychle a v obecně použitelném formátu. na novější zápisy se bohužel vztahuje ochrana osobních údajů - cca 100 let na narozené, 70 let na oddané a zemřelé. Matriky jsou navíc řazené podle farností. Každopádně by to chtělo zkusit okresní archivy podle jeho bydlišť. Možná budou někde jeho dotazníky s uvedením jmen příbuzenstva a jejich míst narození - za komančů se toho kvůli každému prdu vyplňovaly tuny. Taky by nebylo od věci zkusit vnitro a evidenci obyvatel. Případně poslat oficiální dotaz na badatelnu SOA Plzeň. Pak by mi to mohlo skončit na stole úředně a nemusel bych to dělat jako melouch. Navíc se u nás těžce jede na výkaznictví....

Destroyman
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 23/12/2016, 19:45  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Dobře, po Vánocích ti to pošlu úředně. Aspoň budeš mít u šéfů bezvýznamný bodík.

Kruan
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 23/12/2016, 20:01  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Tak to jsem se unáhlil a zevšeobecnil, měl jsem asi kliku na matriky Smile

Hrabal jsem se s rodokmenem, dostal jsem se do svatby v.r. 1647, ale dál ani ťuk, ale o to nejde. 19.stoletím jsem projel jako nůž máslem, vše čitelné, přehledné, tak by to snad mohlo o období, kdy odcházeli na Volyň něco vydat.

Střelec
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 25/12/2016, 21:30  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Tak tos měl opravdu kliku. Matriky obecně začínají bejt vedený někdy koncem třicetiletý války, existuje ale pár starších kousků z různých míst, nejstarší matrika v ČR je z Jáchymova (od 16. stol., původně protestantská, pak katolická). Čitelnost je různá, často zoufalá. Zápis vedený ožralým kostelníkem ve třech jazycích najednou nemusí být nic zvláštního, celkem honička je dohledávání zaniklých obcí, nebo zjišťování současného názvu. Některé vsi stihly za posledních 200 let vystřídat tři německé, tři české a dva latinské názvy, přičemž německé názvy za Rakouska a za Protektorátu byly často odlišné. Retrospektivní lexikon obcí je z tohodle hlediska dost zajímavé čtení.

Kruan
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 13/2/2017, 21:21  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

V archivu ČT (historie.cs) je nový pořad o Volyňských Češích. Jejich odchod se odehrál v relativně krátkém období, to mě docela překvapilo.

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10150778447-historie-cs/dily/

A jinak Destroy, trochu opožděně přeji vše nej, doufám, že se Děčín řídně otřásal.

Destroyman
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 13/2/2017, 21:25  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Děkuju... A jo, Děčín se opravdu otřásal, byť poměrně krátce. Asi jen od sedmi do půl druhý. Exclamation

Kruan
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 13/2/2017, 21:41  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Tak to musela být krásná práce, tiše závidím Exclamation

Destroyman
Gefreiter

532.74 Sigidolar

japan.gif
PříspěvekZaslal: 20/9/2018, 18:35  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Ozval se mi pan Pavel Kučera, regionální historik ze západních Čech. Po Prytolukovi se poptal a zjistil toto, cituji:

Dnes jsem mluvil s místní pamětnicí a na pana Prytoluka si hned vzpomněla. Opravdu bydlel v Sekeřanech u kostela. Dříve tam býval statek. Dnes už je to zbourané. Paní se sem přestěhovala v roce 1947. Prytoluk zde již bydlel. Měl dvě dcery. Jedné říkali Lily, jezdila pracovat někam do Plzně. Druhou si nepamatuje. Paní (manželku) Prytulukovou taky ne. Že dělal školníka také neví. Jeho statek sousedil se starou školou. Dnes je tam penzion. Tak teoreticky je možné, že tam docházel. Prý hospodařil na svém statku. A teď to hlavní. Často se chlubil, že střílel z Aurory. Ale nikdo mu to nevěřil. Když jsem jí řekl, že údajně měl mluvit na stráži s Leninem, tak se strašně smála. Prý to byl vychcánek. To nevypadá na hrdinného bojovníka.

Já jen dodám, že takhle nějak jsem si toho chlapíka představoval. Mr. Green

Pan Kučera mi ještě poslal fotky Prytolukova statku. Tímto mu velice děkuji.

Image

Image

Pohlaví:Muž  OfflineOsobní galerie uživatele DestroymanZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma