Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
hoblik
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 7/11/2007, 16:07  Předmět:  Poslední dny obrany Sevastopolu, část 1 Odpovědět s citátemDolůNahoru

Podařilo se mi narazit na zajímavou knihu, která byla napsána v roce 2001 (nevím zda již byla přeložena do našeho jazyka). Dílo se zabývá posledními dny obrany města Sevastopol a jak uvádí autor, ale i další historikové, jde o etapu, o které se od skončení války nemluvilo. V podstatě jde o to, že sovětské vedení ve městě zanechalo několik desítek tisíc vojáků napospas svému osudu. Autor se za pomocí výsledků pátrání a výzkumů tyto poslední dny obrany snaží zmapovat. Myslím, že by se vám tato kniha mohla líbit, a proto jsem se rozhodl, samozřejmě po dílech, ji zveřejnit. Jsem teprve na začátku a tak se předem omlouvám za případné pordlevy. Čerpám ze zdroje www.militera.lib.ru[/font]

Hrdinská Tragédie. O posledních dnech obrany Sevastopolu (29.června – 12.července 1942)
Manošin Igor Stěpanovič
Vydáno v roce 2001

ÚVOD

[font=Traditional Arabic][font=Times New Roman][align=left]Dne 4.července 1942 uvedlo informační středisko na stránkách novin „Pravda“, že podle rozkazu Vrchního velitele Rudé armády ze dne 3.července 1942 sovětská vojska opustila město Sevastopol.
Hlavní úkol – v Sevastopolském frontovém úseku co možná nejvíce upoutat německo-fašistická vojska a co nejvíce jich zničit sevastopolci splnili.
V krátkém období ztratili Němci u Sevastopolu na 150 000 vojáků a důstojníků, z nichž bylo nejméně 60 000 zabito, bylo ztraceno více jak 250 tanků, na 250 kanónů a více než 300 letadel. Za 8 měsíců obrany ztratil nepřítel na 300 000 svých vojáků a důstojníků, jež byli mrtví nebo ranění.
Ocelová pevnost sevastopolců byla jednou z nejdůležitějších příčin, které mohly za zmaření vyhlášeného „jarního německého útoku“. Hitlerovci prohrávali v čase i tempu a utrpěli obrovské lidské ztráty.
Bohužel ve sdělení informačního střediska chyběla úplná informace o evakuaci Přímořské armády, částí a jednotek Pobřežní obrany Černomořské flotily. Posledních mnoho let bylo toto téma zamlčováno. Jakýkoliv opravdový průzkum o posledních dnech obrany Sevastopolu nebyl prováděn. V té době přehled mnoha děl o obraně Sevastopolu v letech 1941 – 1942 demonstroval, že ve své většině, s několika výjimkami, pouze částečně osvětloval tragické události posledních dní Sevastopolu. Podle svědků účastníků posledních dnů obrany Sevastopolu, jichž většina padla v červencových dnech na Chersoněském poloostrově do zajetí (výslechy v letech 1980 – 1999, hlášení o početním stavu Přímořské armády na začátku června 1942 se započítáním doplnění za červenec, zpráva viceadmirála F.S.Okťjabrského v květnu 1961 na vojensko-historické konferenci v Sevastopolu a německé archivní údaje) nade vší pochybnost dokazují, že Přímořská armáda a jednotky Pobřežní obrany flotily vzhledem k nemožnosti jejich vyvedení ze složité situace byly ponechány, aby bojovaly do posledního muže v množství asi 80 000 lidí. Jejich značná část byla raněná a po vyčerpání střeliva tito vojáci padli do zajetí.
V té době, následkem narychlo zorganizované částečné evakuace omezenými silami flotily, zaměřené zejména na evakuaci vyšší velitelské sestavy armády, flotily a města, bylo v noci z 30.června na 1.července odvezeno dvěma ponorkami a 14 dopravními letadly „Douglas“ (PS-84) na 600 lidí řídící sestavy. V následujících dnech byla ještě odvezeno na strážních člunech, minolovkách, ponorkách, remorkérech a dalších lodích včetně již uvedeného počtu celkem 3 015 lidí.
Plánovaný evakuační převoz dvou tisícovek lidí vyššího velení velitelské sestavy armády a Pobřežní obrany, shromážděného u 35.baterie, nebyl proveden i přes to, že do těchto míst byly dopraveny strážní čluny a rychlé minolovky.
Odpor byl nepříteli kladen do 12.července 1942. V tento den, jak o tom napsal plukovník D.I.Piskunov, náčelník dělostřelectva 95.střelecké divize, byly pod skalami 35.pobřežní baterie zajati poslední obránci Sevastopolu. Šlo o 120 lidí, včetně jeho samotného.
Společně s tímto jednotlivé skupinky vojáků a velitelů, ukrývající se na těžko přístupných místech na břehu u Chersoněsského majáku po mys Fiolent, pokračovaly v kladení odporu a pokoušely se projít do hor až do dne 17.července. Tuto skutečnost hlásil staršina i.stupně V.S.Potapov ze sestavy hlídky 35.pobřežní baterie a hlavní staršina V.I.Miščenko, náčelník ve funkci tajného spojaře 3.zvláštní letecké skupiny (OAG) Vojenských vzdušných sil Černomořské flotily. Některé podrobnosti z těchto hlášení jsou uvedeny ve dalších částech tohoto díla. Většina našich vojáků, kteří padli do zajetí, později zahynuli v německých koncentračních táborech a také během převozu na místo určení. Komisaři, komunisté, osoby židovské národnosti byly stříleny na místě zajetí nebo ve sběrných a filtračních táborech v Sevastopolu, Bachčisarae, Simfjeropolu, v Kerči, na Ukrajině, v Německu. Očitá svědectví jsou uvedena.
Od těch dob uběhlo mnoho let, ale bolest za ztráty, za tragický konec hrdinné obrany legendárního Sevastopolu, za tisíce mrtvých a do německého zajetí padlých rudoflotilců, rudoarmějců, velitelů a komisařů statečných jednotek, oddílů Přímořské armády a Pobřežní obrany Černomořské flotily svírá a drásá duše dosud živých obránců Sevastopolu. Nezapomeneme, jak velký čin dokázali jeho obránci v těžkých měsících léta roku 1942, kdo spasil Sovětskou vlast od fašistické špíny, na ty, kteří zůstali sami na přesilu německo-fašistických okupantů bez střeliva a bez jakékoliv pomoci z velké země.
Události o činech obránců Sevastopolu v posledních dnech zůstaly z velké části neznámou stránkou Velké vlastenecké války.
Bývalý národní komisař Vojenské námořní flotily SSSR, admirál flotily N.G.Kuzněcov vzpomíná na události ze dne 30.června 1942 v Sevastopolu:
Byla přijata všechna opatření pro evakuaci? Tuto otázkou jsem slýchával mnohokrát. Otázku možného opuštění Sevastopolu je třeba položit veliteli flotily, Hlavnímu velení Severo-Kavkazské správy , které byla Černomořská flotila operačně podřízena a také národního komisaře VMF. Všechny tyto instance byly zapojeny nejen do boje do poslední chvíle, ale účastnili se i vynuceného rychlého ústupu, když to situace vyžadovala…. Evakuace zbylých vojsk po třetím útoku na Sevastopol ještě čeká na svou objektivní historickou analýzu
Ve spojení s tímto byla u Rudozástavové Černomořské flotily z rozhodnutí velitele flotily v roce 1995 vytvořena vědecká skupina velitele flotily při muzeu KČF pro historické zkoumání událostí posledních dní obrany Sevastopolu za období od 29.června do 12.července 1942 v sestavě:
· Předseda – kapitán 1.stupně N.A.Kaniščev, náčelník kulturního oddělení flotily, zasloužilá kulturní pracovník RF
· Zástupce – kapitán 1.stupně N.N.Lebeděv vedoucí KČF-
· Členové skupiny
– kapitán 2.stupně rezerv V.A.Gromov, mladší vědecký spolupracovník muzea KČF
– kapitán 2.stupně ve výslužbě I.S.Manošin, zasloužilý kulturní pracovník KČF
– kapitán 1.stupně ve výslužbě A.A.Strokin, kandidát vojenských námořních věd
· Konzultanti
– kapitán ve výslužbě I.P.Kondratov, účastník Velké vlastenecké války, archivář Státního Krymského archivu.
– Kapitán 1.stupně ve výslužbě A.V.Basov, doktor historických věd, institut vojenské historie RAN RF, účastník Velké vlastenecké války.

Bylo rozhodnuto provést objektivní a důkladný průzkum posledních dní bitvy o Sevastopol a okolností jeho opuštění. Šlo zejména o:
- upřesnit a doplnit na základě shromážděných informací z archivů a vzpomínek účastníků posledních dnů obrany kroniku bojové činnosti za období od 29.června do 12.července 1942.
- Objasnit příčiny a okolnosti výměny velení Sevastopolské obranné oblasti v noci na 30.června na 1.července 1942 a poté v noci z 1 na 2.července
- Zabývat se otázkami organizace evakuace vojsk armády a flotily, upřesnit množství zbývajících vojsk v armádní sestavě a pobřežní obrany, množství raněných, okolnosti zajetí vojáků armády a flotily a množství zajatých vojáků.
- ?íci o zvěrstvech fašistů a jejich spolupracovníků z řad zrádců sovětského národa v místech zajetí a během převozu našich vojáků do koncentračních táborů
- Ukázat, že nehledě na beznadějnost situace, vojáci Přímořské armády a námořníci Pobřežní obrany Černomořské flotily v drtivé většině projevili masové hrdinství, bojovali do posledního náboje, smrt ignorovali, konali činy pro slávu naší vlasti, ukazovali příklad statečnosti a odvahy během služby všemu sovětskému lidu a i pro budoucí pokolení.
Je třeba dodat, že dokumenty, vlévající světlo do činnosti vojsk Sevastopolské obranné oblasti za období od 1 do 3.července 1942 a v následujících dnech v archivech prakticky chybí (bojové rozkazy, hlášení, rozhodnutí, svodky atd.), o čemž svědčí i neexistence odkazů na ně ne jenom v obecných dílech o obraně Sevastopolu, ale i ve všech publikacích a vzpomínkách za uvedené období. Výjimkou jsou některá hlášení za den 1.července 1942. Tyto okolnosti naše bádání velmi ztěžují.
Vzpomínky obránců posledních dní Sevastopolu v dopisech a zaznamenané na film, vyžadovaly pečlivé zkoumání, srovnávání s odhalenými fakty, neboť z objektivních příčin dochází k zapomínání epizod.
Z děl, zabývajících se posledními dny obrany se podle našeho názoru nejvíce přibližoval realitě bývalý velitel Pobřežní obrany Sevastopolské obranné oblasti, generál-major P.A.Morgunov v knize „Hrdinná Sevastopol“, M.Nuka 1979, A.V.Basov v knize „Krym ve Velké vlastenecké válce 1941-45“, M.Nuka 1987 ve sborníku č.4 „Krym ve Velké vlastenecké válce 1941-45“ Otázky a odpovědi. Simfjeropol, Tavrija 1994 strana 32-53. Část informací z těchto děl a také materiály z archivů CVMA a archivu MO RF, Státního Krymského archivu, byly vzaty jako základ tohoto zkoumání. Během výzkumu byly také využity materiály z novin, časopisů, knih, porad, ve kterých se pojednává o tématu posledních dni obrany Sevastopolu.

Část 2.


  
wanike
Momentálně zabanován
GefreiterZaložen: 25. 01. 2021
Příspěvky: 1408

225.00 Sigidolar

blank.gif
PříspěvekZaslal: 26/1/2021, 19:09  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

дево227.7испоReprчитаEricDancКварКудрСмирdiamSterмодеPorgпосткнигунивПароJUMPШапиZone1950слов
фотоСовекомаSonyMathМоцаРаззТараЧилаЖурамошеXVIIНижевоенKeviLymaPureизмеШестSureContредаMari
войнвинтКоннПавлЛьвоТешкСквиокошLowlМоргAcceСотнРекеКлимправDaviМакаХарлавтоNealСодеЛиндJess
ВасиШтейПоветехнАнтоФиргMartИллювидеФлорLeonДрофмозгBillZoneКлепLikeстолSeymдругKaneПутеЕфим
ZoneZoneGiviJustинтеЛуппБадаSeasМежиАЧадСодеКрейГюлуМолдZoneZoneАлехValeКирсразвZoneFridБорк
богаAmhe1950FlasхороBuilчитаCrazDaxxКабаАндрAlfoупакWWUnгараТихозаклWoodARAGрельхороinvaBlue
МаксприсязыктемаКолеWarhметаWindWindWindTablOregмаскClauChoiРациконкРомаЛитРЛитРРыбаВечкорга
SupeSeriХохлучил1926BeveфилосборЛипагубеJeanceleКурбLisaFictМоргКолоPROMDonaTracConcHaveклон
аспеДороРоньСулеЦветJoycМухиXVIIоктяэкзаMannРжешРыбаThirЗавявоспНечаСороRoarВахнавтоFlasFlas
FlasШколребеГендКоблTonyвыруSubwЯкимBonuсоглIsabродиtuchkasПопоИгар


   OfflineOsobní galerie uživatele wanikeZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

76180 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.1828s ][ Queries: 19 (0.0155s) ][ Debug on ]