Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
ngosi
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 15/1/2009, 11:36  Předmět:  Ivan Nikitovič Kožedub Odpovědět s citátemDolůNahoru

Ivan Nikitovič Kožedub


Image

Ivan Kožedub bol hlavným sovietskym a spojeneckým esom 2. Svetovej vojny. Zúčastnil sa 120 vzdušných súbojov a mal 62 potvrdených zostrelov. Vyslúžil si prezývku „Ivan Hrozný“. Bol jediným sovietskym pilotom, ktorému sa podarilo zostreliť prúdový Me -262. Tiež bol jedným z dvoch sovietskych pilotov s titulom trojnásobného Hrdinu Sovietskeho zväzu. Väčšinu času lietal na La-5.

I. N. Kožedub sa narodil na Ukrajine v roku 1920. Jeho veľká kariéra začala vo VVS v roku 1940 a v roku 1941 ukončil Čugujevskú vojenskú leteckú školu. Ironiou bolo, že mu zakazovali lietať na bojové misie, pretože jeho skúsenosti pilota ho robili užitočnejším v roli inštruktora. Tak sa stalo, že na prvú bojovú misiu sa Kožedub dostal až 26. Marca 1943. Dostal sa, ako starší seržant, do 240 IAP na Voronežský front. Ale „veľa vody nenamútil“ ešte niekoľko mesiacov. Jeho pluk bol dosť zdecimovaný v bitke u Kurska. Kožedub, ktorý sa tu stal podporučíkom bol mimo služby 6. Júla, keď počas letu s mladými pilotmi (robili ochranu pozemnými silám v Pokrovke) vleteli rovno do formácie 22 Ju-87, kde Kožedub jeden hneď zničil. Hneď nasledujúci de? zlikvidoval ďalši až sa po krátkom čase stal so svojou letkou frontovou patrolou a raz sa stal príčinou zmätku medzi deviatimi Ju-87, štyrmi Bf-109 a dvp,o FW-190. Počas tohoto súboja zrušil Bf-109 na prvý výstrel a keďže v tomto súboji zostrelil ešte ďalšie štyri lietadlá, stal sa (súboj) dôvodom pre jeho prvé vyznamenie (Order of the Red Banner – Rad Červenej zástavy).

O krátky čas na to sa vzniesol ako vedúci stíhacej squadróny, ktorá zostrelila 12 Bf-109, 11 Ju-87 a FW-190 počas 165 vzdušných súbojov medzi 21. augustom a októbrom 1943.
Kožedub sa stal „stúpencom“ náhleho útoku, ktorý skončil ešte pred opätovaním paľby.
V augusta vbehlo priamo pred jeho hlave? 9 Bf-109 keď viedol letku štyroch stíhačov na Pe-2 do Charkova. Šesť stíhačov luftwaffe sa mu postavilo oproti, ale všetkých zostrelil. O šesť dní zostrelil dve Bf-109, keď sa snažili zničiť prieskumné Pe-2 a 22. augusta bol vedúcim doprovodu pre 14 bombardérov Pe-2 do Merefy (JZ od Charkova). V cieľovej oblasti na nich zaútočili Fw-109. Jeden poslal v plame?och dolu sám Kožedub. Po tomto sa Kožedub stal kapitánom a 30. septembra „pre zmenu“ zrušil jeden Ju-87, keď viedol „šesťku“ do útoku na 18 štúk v Borodajevskej oblasti.

Image

V podobnej činnosti pokračoval až do októbra, kedy mal jeho pluk ťažké straty v zúrivých bojoch nad Dneprom. Za 10 dní bojov mal 11 zostrelov, kým druhí Vasilij Muchin a Pavel Bryzgalov ich mali po 5.
1. októbra viedol šesťku La-5 proti dvakrát početnejšej skupine Ju-87 západne od dediny Pogrebnaja a sám zostrelil dvoch a celkovo celá skupina zničila 4 Ju-87. Nasledujúci de? zostrelil ďalší Ju-87 + jeden Bf-109 keď sa osem jeho lietadiel dostalo do „konfliktu“ s 27. Nepriateľskými lietadlami, kedy celkové straty nemcov boli 4 bombardéry a 3 messerschmitty a to bez vlastných strát. V akcii o tri dni neskôr zostrelil ďalší Bf-109, keď so štrnástimi La-5 hliadkoval nad dedinou Borodajevka.. V ten istý de? (poobede Very Happy) si do zbierky pridal ďalší Bf-109, keď bojovali so skupinou dvanástich Ju-87 sprevádzaných šiestimi stíhačmi. Celkové skóre v tejto bitke boli tri Ju-87 a jeden Bf-109.
Okolo dvanásteho toho mesiaca bol v stíhačke zranený, ale bol schopný dostať sa na vlastné letisko, aby sa o pár dní vrátil späť do služby.
29. októbra bol Kožedub spolu s piatimi spolubojovníkmi na vzdušnej „čistke“, keď našli formáciu He-111 a jeden sa mu podarilo zostreliť. O čosi neskôr narazili na skupinu hĺbkových bombardérov a znovu jeden zostrelil. S 20 potvrdenými zostrelmi sa kvalifikoval na udelenie svojho prvého titulu Hrdina Sovietskeho zväzu.

Je celkom pozoruhodné, že potreboval len 27 stretnutí na získanie „zostrelov“ v 146 bojových letoch, z ktorých 90 boli sprevádzacie lety bombardérov, 39 hliadok nad pozemnými silami, 9 ozbrojených prieskumov.
Po krátkom oddychu sa Kožedub vrátil do vojnového kolotoča. 1. Januára 1944 ochra?oval pozemné jednotky v oblasti medzi Kapitanovkou a Lebedinom (SZ od Kirovogradu) s piatimi La-5 keď zaregistrovali skupinu deviatich Ju-87, z ktorých štyri zostrelili. Kožedub osobne zostrelil jedného Ju-87 a jeden Bf-109.
Zúčastnil sa aj akcií u rieky Južnyj Bug a čiastočne aj v tvrdých bojoch nad Rumunskom. V tomto čase súťažil o to, kto je lepším stíhačom s ďaším stíhacím esom, Kirilom Jevstignejevom.

Za výnimočné úsilie bola Kožedubova letka odmenená zostrelením 65. nepriateľských lietadiel (od augusta 1943): 23 Bf-109, 30 Ju-87, 5 He-111, 2 Hs-129, jeden FW-190, 3 FW-189 a jeden PZL-24 počas 710 bojových letov (318 – ochrana pozemných jednotiek, 357 – doprovodných letov, 35 – ozbrojených prieskumov). Kožedubovo skóre sa vyšplhalo na číslo 34 a on dostal svoj druhý titul Hrdina Sovietskeho zväzu.


Lavočkin La-7

Víťazstvo nasledovalo za víťazsvom. V Jassi sa víťazstvá len kumulovali. Medzi prvým a tretím júnom zaznamenal Kožedub ďalšie štyri zostrely, čím sa jeho celkové skóre vyšplhalo na 43, ale Jevstignejevovo skóre bolo v tom istom čase 44 zostrelov.
O krátky čas sa stal zástupcom veliteľa 176. GIAP lietajúcej na La-7. 22. Septembra vzlietol s poručíkom Šarapovom na hliadku a objavili dva „kŕdle“ stíhacích bombardérov FW-190, kde každý pozostával zo 4 až 8 lietadiel. Kožedub veľmi rýchlo zostrelil dve lietadlá zo vzdialenosti necelých 150 m. Postupom času pridal aj ďalšie zostrely, až jeho skóre vzrástlo na 50 – 10.februára.

Image
A.I.Kožedubova La5F

V tento de? Kožedub robil tzv. „voľný lov“ s majorom Titarenkom (jeho čísla dva) v blízkosti rieky Odra. Spozorovali dve nemecké stíhačky, z ktorých jednu Kožedub zostrelil. Nepriateľský pilot stihol núdzovo pristáť na pastvine a padol do zajatia. Zistili sa, že to bolo stíhacie eso s ôsmimi víťazstvami, ale bohužiaľ jeho identita nie je známa.
O dva dni neskôr – opäť na love (s poručíkom Gromakovským – krídlo) – v oblasti Konitzu zbadli osemnásť FW-190 letiacich vo výške 400m. Tieto ich zbadali a vrhli sa strmhlavo k zemi, aby unikli, ale Kožedub na nich začal strielať zo zadu, nedbajúc na to, že okolo neho lietajú nielen strely, ale aj kusy zeme, kdekoľvek sa do nej jeho strely zaryli. Zostrelil dva FW-190 a Gromakovskij jeden.

Kožedub veril, že sa mu podarilo zostreliť jeden z prvých prúdových Me-262, ktoré sa objavili na východnom fronte počas februára, ale tento dátum je dosť pochybný. Dátum, ktorý oznámil Kožedub osobne bol devätnásteho, zatiaľ čo iní skôr predpokladajú 15. alebo 24. Február. Tento zostrel nebol oficiálne uznaný, pretože sa ani neobjavil v Kožedubovom „nagradnom liste“ – doporučeni od plukovníka Chupikova, veliteľa 176. GIAP na vyznamenanie jeho tretím titulom Hrdina Sovietskeho zväzu 31. marca 1945.

18. marca zasiahol FW-190, ktorý sa zrútil asi 5-6 km SZ od Kiistrina a o päť dní neskôr sa štyri La-7 vedené Kožedubom a majorom Kumaničkinom zaplietli do súboja s 30 FW-190 v Sílovskej oblasti (Seelow area). Kožedub a major Titarenko zaútočili so slnkom v chrbte a zničili na prvý raz každý jedno lietadlo. V pokračujúcej akcii sa Kožedubovi podarilo zostreliť ďalší stroj, Kumaničkinovi a Gromakovskému ďalšie dva.

Kožedub 31. Marca 1945 dosiahol 60 potvrdených zostrelov a stal sa číslom jedna v rebríčku leteckých es spojeneckých pilotov.

Image


  
Manstein
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 16/1/2009, 07:29  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

citace:
Zistili sa, že to bolo stíhacie eso s ôsmimi víťazstvami

k tomu len ze u luftwaffe sa namiesto oznacenia ace-eso, pouzivalo oznacenie "experte", denni stihaci ho ale dostali az po 10, nocni po 25 vzdusnych vitazstvach


  
Martas2411
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 9/5/2011, 09:46  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Jenom takový malý dodateček ke Kožedubovým mašinám.První stroj se kterým Kožedub a jeho kamarádi bojovali byl La 5 ,první série .Všechny tyto stroje měli nápis Valerij Čkalov a pluk se snimi odsunul na frontu .Byly postaveny za peníze ,které mezi sebou vybrali krajané jednoho z nejslavnějších letců na světě.Kožedub měl La 5 "bílá 75" a zvláštností u tohoto stroje bylo že byl pětinádržový,tím pádem byl samozřejmě pomalejší a méně obratný,na rozdíl od zbytku eskadrily ,které měli lavočkiny třinádržové.

La 5 Kožeduba se sestavy 240-ho stíhacího pluku

Image

Další bezesporu zajímavou mašinou byl La 5 fn "bílá 14".Tento stroj měl napsáno na levé straně -NA POČEST HRDINY SOVĚTSKÉHO SVAZU PODPLUKOVNÍKA N.KONĚVA
na pravé straně -OD KOLCHOZNÍKA VASILIJE VIKTOROVIČE KONĚVA

tento stroj byl postaven za celoživotní úspory šedesátiletého včelaře Koněva z kolchozu "Bolševik" ve Stalingradské oblasti.Tento pán odevzdal své celoživotní úspory fondu Rudé armády a napsal dopis soudruhu Stalinovi aby za tyto peníze byl postaven letoun ,který by nesl jméno Hrdiny Sovětského Svazu podplukovníka Koněva.Onen včelař kolchozník Koněv byl jmenovec a soused podplukovníka Koněva ,který byl též letec,a který padl již v prvních dnech války v boji proti Němcům. Starý včelař ovšem ke stroji poslal i dopis ve kterém prosí letce jemuž bude letadlo svěřeno ,aby trestal fašisty za padlého hrdinu a ničil fašistické vetřelce až do úplného konce.Mašina byla přidělena k divizi u níž sloužil Kožedub a divize ho přidělila právě tehdy kapitánu Kožedubovi .Bylo to 2.května 1944.

Jako správný chlap Kožedub staříkovi odpověděl dopisem v němž se mu zavázal bít nepřítele do podledního dechu.Přesné znění dopisu mám ,takže kdyby byl zájem ,mohu ho sem vložit.

La 5 fn "bílá 14" na němž Kožedub létal v květnu a červnu 1944 -240 stíhací pluk,na této mašině setřelil 8 letadel do skore 45 setřelů.

levá strana

Image

pravá strana

Image

Image

Jeho poslední a nejznámější mašina a to Lavočin La 7 ,ale v té době už byl Kožedub u 176.GARDOVÉHO STÍHACÍHO PLUKU ,rok 1945

ImageImage

Zdroje -kniha Sloužím vlasti-I.KOŽEDUB 1955


  
Střelec
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 9/5/2011, 11:31  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Ta poslední celošedá kamufláž ze až poválečná, konec války zastih sedmadvacítku v klasickým zbarvení dvou odstínů šedé na horních a bleděmodré na dolních plochách. Červenej čumák a bílej ocas jsou OK, parádičky údajně přišly na bok až po bojích. Někde ještě stále uvádějí žluté doplňky, ale žlutou k rychlý identifikaci používali němci...


  
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

75383 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.1641s ][ Queries: 19 (0.0211s) ][ Debug on ]