Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 2/12/2008, 21:35  Předmět:  Coastwatchers - Pobrežné hliadky Odpovědět s citátemDolůNahoru

Jednou z najdôležitejších zložiek, ktorá zohrala v bitke pri Guadalcanale významnú úlohu boli Coastwatchers tzv. Pobrežné hliadky. Členovia týchto hliadok (asi 400 ludí) boli najmä príslušníci Austrálskeho kráľovského námorníctva (Royal Australian Navy) alebo príslušníci rezerv Austrálskeho námorníctva.
Prvé hliadky Coastwatchers začali fungovať v roku 1919 pod taktovkou Austrálskeho námorníctva. Členovia týchto hliadok boli civilisti ktorí žili na Solomonských ostrovoch a živili sa napr. podnikaním na plantáži. Žili tu mnoho rokov a mali vybudované solídne priatelské vzťahy s miestnymi obyvateľmi. Okrem podnikateľov v hliadkach slúžili aj úradníci, misionári a obchodníci. Prvým veliteľom bol komandér Long, ktorí bol aj veliteľom Austrálskej námornej rozviedky a ten vybudoval systém hliadok až k samej dokonalosti.
No pravým vodcom Coastwatchers bol až ďalší šéf podplukovník Erik Feldt. Svoj hlavný stan mali Coastwatchers v Townsville a Austrálii. Feldt pracoval ako správca golfového ihriska na Novej Guiney. Keď vypukla vojna bol aj on povolaný do služby. Disponoval rozsiahlimi vedomosťami o juhovýchodnom Tichomorí. Hneď po svojom nástupe nechal systém hliadok rozšíriť, takže na jar, roku 1942 už mali Coastwatchers 100 pozorovacích stanovísk, pokrývajúcich 4 000 kilometrov od Nové Guineye po Nové Hebridy.
Hlavné stanoviská boli v Port Moresby a na Tulagi. Komunikácia sa uskutočňovala prostredníctvom batériových mobilných rádiostaníc ktoré boli špeciálne zostrojené aby odolali tropickej klíme. Ich nevýhodou bola veľká hmotnosť = až 36 kg. Na prenos rádia a jeho vybavení bolo potreba 12 mužov.
Často sa stávalo, že s takouto rádiostanicou boli nútení pracovať za nepriateľskými líniami.
Rýchla japonská expanzia v roku 1942 spôsobila že hliadky boli čiastočne nepripravené. Mnoho ich príslušníkov bolo zajatých a mali veľké šťastie že boli príslušníci Námorníctva takže ich Japonci považovali za voj. zajatcov a nie za špiónov lebo to by zrejme skončili v nejakej jame bez hlavy.
Feldt rozkázal aby ostávajúci členovia nevyvíjali žiadnu ofenzívnu činnosť voči Japoncom. Hliadky mali len predávať informácie o nepriateľovi. Zaviedlo sa aj nové kódové označenie všetkých členov hliadky – Ferdinand.
Keď v marci 1942 začali Japonci s obsadzovaním Šalamúnových ostrovov, hliadky Coastwatcher na toto upozornili a preto sa osadníci nalodili na parník Morinda aby odišli do bezpečia. Lenže jeden mladý dobrodruch menom Martin Clemens (zrejme sa chcel vžiť do úlohy Robinsona) požiadal aby ho vysadili na Tulagi, kde chcel vytvoriť stanicu Coastwatchers. Terén aj podmienky na ostrove poznal dosť dobre pretože tu pôsobil ako námorný kadet. Oboznámil Feldta čo má v úmysle, ten ho zapísal na listinu Coastwatchers a poslal mu potrebné vybavenie a vysielačku. Clemens nebol jediný príslušník Coastwatchers v oblasti. Ďalšími boli Jack Read na severnom Bougainville, Paul Mason na juhu toho ostrova, Snowy Rhoades na západe Guadalcanalu a Kenneth Hay na severe Guadalcanalu. Nepriateľom číslo 1 bol ale pre Japoncov Donald Kennedy. Ten pôsobiô na Novej Georgii. Kennedy se neobmedzil len na zber informácií, ale zorganizoval z miestnych bojovníkov partizánsku skupinu a útočil na Japoncov ako to len išlo.
Oblasť medzi Rabaulom a ostrovom Shortland sa nazývala Štrbina. Nazývala sa tak lebo to bola oblasť v ktorej bolo najviac zamaskovaných hliadok Coastwatchers. Táto oblasť bola úzky vodný prietok medzi ostrovmi Santa Isabel a Nová Georgia. Štrbina ústila pri Russellových ostrovov ležiacich neďaleko Guadalcanalu a Tulagi. Významnú pomoc Hliadkam v tejto oblasti poskytla polícia Šalamúnových ostrovov spolu so spoľahlivými domorodcami (napr. nám tak veľmi známy a populártny Sgt. Major Jacob Vouza).
29. apríla začali Japonci bombardovať Tulagi, pretože sa tu plánovali vylodiť. Hliadky v štrbine spozorovali japonské invázne vojsko a poslali správu na Tulagi. Než sa Japonci vylodili tak sa Austrálčania úspešne evakuovali. Martin Clemens sa z obavy presunul do hôr na Guadalcanale, pretože si myslel že sa Japonci môžu vylodiť aj tu.
Správu od Hliadok zachytil aj viceadmirál Fletcher. Ten chcel najprv zbombardovať vyloďujúce sa jednotky v Tulagi. No Fletcher obdržal správu aj od Paula Masona z Buina. Ten hlásil že videl invázne loďstvo mieriace na juh ostrova Shortland. Vzápätí však Hliadky hlásili aj invázne loďstvo mieriace z Rabaulu. Fletcher sa teda vykašľal na Tulagi a radšej poslal svoje lode naproti Japoncom mieriacim na Port Moresby. Toto stretnutie Fletchera s Japoncami sa dnes oficiálne nazýva Bitka v Korálovom Mori.
Po neúspešnom vylodení japoncov v Port Moresby sa samurajovia v hlavnom štábe rozhodli že teda dobijú Guadalcanal. Preto sa Japonské vojská vylodili pri myse Lunga a postavili tu prístavisko. Na stavbu využívali aj miestnych domorodcov. Hliadky tak chceli toto využiť na infiltráciu svoji ľudí na stavbu aby získali nové informácie. Japonci však neboli až takí hlúpi a činnosť tých pár „radistov“ im boli soľov v oku. Začali preto poštvávať domorodcom proti nim. To spôsobilo že príslušníci hliadky už nemohli veriť nikomu. Clemens sa musel presťahovať do hornatej oblasti, do časti ostrova k dedine Vungana. Ale aj napriek tomu stále podnikal nebezpečné prieskumné výpady do blízkosti nepriateľských táborov a zbieral cenné informácie.
V inej časti ostrova zase dvojica Coastwatcherov Hay a MacFarlan zhromažďovali uprchlíkov z celej oblasti. O tomto sa dozvedeli Japonci, ktorí chceli na toto stanovisko zaútočiť a coastwatcherov zajať. Hay a MacFarlan boli však o tomto japonskom úmysle dopredu informovaní a preto spolu s utečencami zdrhli do hôr. Tam sa Japonci neodvážili a preto s množstvom nadávok odišli do svojich táborov. Hay a MacFarlan o tomto podali správu už plukovníkovi Feldtovi a chceli po ňom evakuáciu. Ten súhlasil a v septembri poslal pre všetkých Coastwatcheroch loď. Všetci z ostrova odišli. Až na jedného dobrodruha. Martina Clemensa. Ten dokonca zostúpil z hôr k rieke Tenaru. Svojho pobočníka Jacoba Vouzu poslal aby kontaktoval práve vyloďujúcich sa Američanov.
14. septembra sa k Američanom dostal aj sám Clemens spolu so svojou 60 člennou skupinou. Po zaslúženom a nútenom odpočinku Clemens ponúkol Američanom svojich mužov ako predsunuté hliadky a prieskumníkov. K uľahčeniu komunikácie medzi Američanmi a Hliadkami sa pri myse Lunga vylodil poručík Hugh MacKenzie, ktorý dostal za úlohu príjmať rádiodepeše od Clemense a tlmočiť ich Američanom.
Prvou misiou Hliadok pod americkým velením bolo vyslanie prieskumnej skupiny k rieke Tenaru. Veliteľom tejto skupiny bol J. Vouza. Táto skupina však upadla do pasce. Bohužial mali na sebe americké uniformy. (Podľa destroymanovho článku však mali Vouza u seba malú americkú vlajku a preto bola táto hliadka zmasakrovaná. Pri hľadaní na nete som však našiel verziu s uniformami pozn. Joker) Vouza ako jediný prežil pobodanie a po niekoľkých dňoch plazenia sa dostal až k americkým pozíciam. Aj napriek tomuto počiatočnému neúspechu Clemens nezastavil činnosť hliadok a ďalej pokračovali v záchranách zostrelených pilotov a prieskum terénu. Inak Clemens mal hodnosť kapitána americkej armády.
Ďalším významným coastwatcherom bol Paul Mason z Bougainvillu. Mason zaznamenával nepriateľskú aktivitu a najmä aktivitu na mori. Preto si 5. augusta všimol ako sa v zálive u ostrova zhromažďuje nepriateľská, veľká flotila transportných lodí. Túto správu predal na veliteľstvo oblasti a Amíci im nachystali náležité úvítanie. V deň D amerického vylodenia na Guadalcanale spozoroval zástupca veliteľa Coastwatchers v oblasti Jack Read, pôsobiaci na severnom Bougainville veľký zväz japonských bombardérov „Betty“ ktorý smeroval práve na vyloďovacie americké jednotky. Jack porušil rádiový kľud aby informoval Američanov. Správu poslal na HMAS Canberra 90 minút predtým než lietadlá prilietli. Flotila lodí sa dostatočne nachystala. Keď sa zväz vracal späť tak Read napočítal 8 bombardérov. Coastwatchers sa zapojili aj do vylodenia Američanov na Tulagi. Bývalí Clemensovi spolupracovníci Horton a Josselyn pomáhali vylodením jednotkám ako stopári a sprievodcovia za čo si vyslúžili obaja Silver Star.
Coastwatcheri úspešne pokračovali vo svojej službe. Mason stále upozorňoval na plavby Tokíjského expresu a na letecké útoky. Vďaka nemu mal Guadalcanal 2 hodiny náskok na prípravu. Do problémov sa dostal Jack Read. Domorodci ho varovali predtým že ho Japonci hľadajú. Utiekol preto do vnútrozemia ostrova ,do hôr odkiaľ stále podával hlásenia o tom čo videl.
Najväčší úspech zaznamenali Coastwatchers vtedy, keď Japonci poslali na posilnenie ostrova elitnú 38. pešiu divíziu. 9. novembra spozoroval Mason flotilu 61 transportných lodí smerujúcich na Guadalcanal (ktoré túto divíziu prevážali) a okamžite to nahlásil cez poručíka MacKenzieho generálovi Vandergriftovi. Ten rozkázal nálet. A nálet bol úspešný. K brehom Guadalcanalu dorazili 4 lode.
25. februára keď bol Guadalcanal vyhlásený za oslobodený tak generál Vandrgrift prehlásil: „Sú to malé skupiny oddaných Spojencov, ktorí nám tak ohromne prispeli vzhľadom k ich počtu.“
V marci prišiel na Guadalcanal osobne plukovník Feldt aby svojich mužov podporil no dostal infarkt a nútene musel odísť do dôchodku. V oraganizácii Coastwatchers však naďalej pôsobil. Počas vojny príslušníci Coastwatchers mnohokrát dokázali svoju odvahu a dôležitosť v získavaní informácií.
A ako dopadli hliadky na Šalamúnových ostrovoch? Mason a Read boli z Bougainvillu evakuovaní domorodcami v júni 1943. Donald Kennedy takisto prežil svoju misiu na Novej Georgii. Josselyn, Horton, Rhoades, MacFarlan, Mason a Read dostali vyznamenanie za vynikajúcu službu (Distinguished Service Cross). Horton a Josselyn potom spoločně s Waddellom a Keenanom dostali britský rád za vynikajúcu službu (British Distinguished Service Cross). Martin Clemens bol vyznamenaný Vojnovým krížom a poručík MacKenzie dostal Rád za zásluhy.
S koncom vojny Coastwatchers opustili taktiku skrytého získavania informácií a začali si osvojovať taktiku partizánskeho boja.. Keď potom voja skončila, mali na svojom konte 3 327 zabitých Japoncov. Zachránili 75 vojnových zajatcov, 321 zostrelených pilotov, 280 námorníkov a 190 civilistov. To všetko ich stálo cenu 103 mužov. A citát na záver od admirála Halseho:„Coastwatchers zachránili Guadalcanal a Guadalcanal zachránil Tichomorie.“
Naposledy upravil private_joker dne 9/3/2012, 02:52, celkově upraveno 2 krát
  
Manstein
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 3/12/2008, 13:34  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

super, priznam sa ze o tomto som teda vobec netusil....tu je pekne vidiet ako "individualna" cinnost dokaze rozhodnut bitku-niekedy aj vojnu


  
rudel
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 4/12/2008, 03:26  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

No pekný článoček, Joker chválim. Very Happy


  
miracles
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 4/12/2008, 13:02  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Dik za super clanok o tychto hliadkach so ešte ani nepocul


  
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 5/12/2008, 09:20  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Nojo, coastwatchers na Guadalcanalu dost úspěšně suplovali radar, kterej tam v prvních týdnech nebyl. A jako stopaři byli domorodci samozřejmě neocenitelní, zvlášť proto, že na tuhle činnost byli Američani docela nemehla.


  
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

75429 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.1555s ][ Queries: 19 (0.0144s) ][ Debug on ]