Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
Martas2411
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 11/1/2009, 19:38  Předmět:  četař Arnošt Hrad Odpovědět s citátemDolůNahoru

četař Arnošt Hrad

Smutnou kapitolou našich dějin je tzv.Mnichovský diktát ,továm určitě nemusím říkat o co jde.Při vyklízení našeho pohraničí docházelo k různým tragédiím našich vojáků,kteří nemohli přenést naši kapitulaci a radši ukončili svůj život dobrovolně.Nevím kolik případu sebevražd našich příslušníku ozbrojených sil bylo,každopádně se staly.Jedním z těchto našich vojáků byl příslušník pěchotního srubu K-S 14 „U CIHELNY“ četař ARNOŠT HRAD.
Tento voják se narodil 5.dubna 1914 v Praze –Bohnicích.Dne 2 dubna 1936 je odveden do armády.1.října 1936 je přidělen ke 4.rotě pěšíího pluku číslo 2 v Litoměřicích.Od listopadu 1936 do dubna 1937 absolvuje poddůstojnickou školu s prospěchem –výtečný.V celkovém hodnocení byl pátý ze 132 absolventů.Dne 15 .dubna 1937 je Arnošt Hrad povýšen na svobodníka a dne 16.října 1937 je znovu povýšen už na desátníka.Od 11 září 1937 koná strážní službu jako velitel stráže a výcvik jako velitel družstva u 1.strážní roty strážního praporu III dislokovaného ve městě Králíky.Z části tohoto strážního praporu III. Je později zřízen IV.prapor tentokrát už ale u hraničářského pluku číslo 6.Arnošt Hrad se dostal ke 12 .rotě tohoto hraničářského pluku ,kde prochází s ostatními vojáky tohoto pluku speciálním výcvikem pro posádky srubů těžkého opevnění.
Dne 28 února 1938 je formálně převeden ze svého původního 2.pěšího pluku k šestému hraničářskému pluku u kterého už vlastně delší čas slouží .Dne 16.dubna 1938 je povýšen na četaře.
Za mobilizace v září je příslušníkem právě již zmi?ovaného srubu K-S 14.
Dne 3.října 1938 ,kdy končilo vyklízení tohoto pěchotního srubu se četař Hrad postřelil služební pistolí .Je převezen do nemocnice v Červené Vodě ,kde tohoto dne ve večerních hodinách zemřel.
Četař Arnošt Hrad byl pohřben v e svém rodišti v Praze- Bohnicích dne 10 října 1938.Na jeho pohřbu se účastní hodně lidí .Je to taková tichá demonstrace a lidé při něm dávali najevo svůj nesouhlas s kapitulací naší vlasti.

U umírajicího četaře Hrada byly nalezeny 3 dopisy v jedné obálce.Tato obálka byla adresována veliteli srubu K-S 14 poručíku pěchoty Karlu Kociánovi.Datovaná byla 1.října 1938.
Ted budu přímo citovat tyto 3 dopisy.

První dopis byl adresován jeho mamince-

Milá maminko.
Prosím Vás za odpuštění,že se s Vámi loučím tímto způsobem.Po zralém uvážení rozhodl jsem se odejíti ze světa ,neboť nemohu splnit to,co jsem přísahal při památce svého otce .On padl pro vlast a já bych měl od toho ,za co on položil život ,utéci jako zloděj.Jest rozkaz opustiti území.Já jako voják musím,musím uposlechnouti,smrt mne však této povinnosti zbaví.Chtěl jsem býti dobrým obráncem vlasti,chtěl jsem uhájit to ,za co otec bojoval.Bohužel, člověk míní,ne Bůh,ale Hitler mění.Prosím Vás milá maminko,sestry a bratře,nezazlívejte mi,ale odpusťte .Vykonám své povinnosti k vlasti, až téměř do konce,vytrvám na svém místě do poslední chvíle ,do odchodu.Až přijde rozkaz ihned opustiti území ,pak teprve opustím tento svět.
Ještě jednou všem naposledy,buďte hodně štastni v té nové vlasti ,buďte s Bohem.
Arnošt
Prosím,bude li možno,abych byl pohřben doma.

Druhý dopis byl určen veliteli 12.roty ,štábnímu kapitánovi pěchoty Leopoldu Medkovi.-jeho velitel roty.

Králíky 1.10.1938
Vážený pane štábní kapitáne.
Prosím,by jste mi odpustil,že Vám přidělávám starosti k tak velkým starostem,jež nyní máte..Děkuji Vám za vše.S klidným svědomím mohu říct ,že jste mi byl nejlepším a nejlaskavějším velitelem,jakého jsem poznal.Můj otec padl pro vlast.I já bych rád za ni život položil,ale nemohu přežíti ,abych dobrovolně a bez boje opustil půdu,pro níž otec život položil.Snažil jsem se být dobrým vojákem,dobrým obráncem vlasti.Své povinnosti konal jsem tak,jak mi to srdce a památka mého otce nařizovala.Jestliže jsem však přes to někdy chybil ,prosím za odpuštění.Děkuji Vám za vše.Děkuji pánům poručíkům Maříkovi,Slavíkovi,Šáchovi,Novákovi i Kociánovi,zaplat to všem Pán Bůh.Musím uposlechnouti rozkazu opustiti část své drahé vlasti,ale smrt mne této povinnosti zproštuje.
Buďte sbohem

Četař Hrad Arnošt

Poslední třetí dopis zanechal četař Hrad pro své vojáky-

Drazí kamarádi ,poddůstojníci ,vojáci.

Odpusťte ,že se s Vámi loučím takovýmto způsobem ,ale nemohu jinak.Konal jsem službu pro vlast podle svého nejlepšího svědomí.Na srub jsme napsali-„VYTRV?ME“.
Já vytrvám na svém místě do poslední chvíle,až do rozkazu opusťte území .Pak teprve Vás opustím s přesvědčením ,že nemohu již více pro vlast vykonati .Ublížil –li jsem snad někomu,byl jsem toho přesvědčení,že jednám správně.Přes to však prosím ,odpusťte mi.
Buďdte s Bohem

Četař Arnošt Hrad

Tyto dopisy by měli být originály ,aspon to v knize, ze které jsem čerpal říkají.

četař Arnošt Hrad

Image

K-S 14 "U CIHELNY"

Image

private_joker
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 11/1/2009, 21:50  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

noo...zachoval sa ako vojak čo prísahal...ale ja asi nikdy nepochopím hentakých ludí...na čo sa hentak..zbytočne sundať....škoda ho...

Destroyman
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 12/1/2009, 09:03  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

No vida. Český samuraj. Čest je víc než život. Zajímavý.

mbbb1
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 12/1/2009, 20:47  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

četař Hrad je dnes již mediální hvězdou, nedávno o něm vyšla celá kniha, ale vojáků, kteří se zastřelili, neb Mnichovskou dohodou se jem zhroutil svět bylo více.

Martas2411
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 12/1/2009, 21:04  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

A nevíš tak přibližně kolik?Já teď čtu knihu o našich SOSÁCÍCH na Podkarpatské Rusi a tam píšou něco okolo 20 příslušníku našich ozbrojených sil.Myslíš že je to pravda?Mě se to zdá celkem dost,i když to zas přepočtu na naši armádu .no nevim ,každopádně je to zajímavé

Naposledy upravil Martas2411 dne 28/1/2016, 15:43, celkově upraveno 1 krát

mbbb1
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 12/1/2009, 22:34  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Martas2411 napsal:
A nevíš tak přibližně kolik?Já teď čtu knihu o našich SOS?CÍCH na Podkarpatské Rusi a tam píšou něco okolo 20 příslušníku našich ozbrojených sil.Myslíš že je to pravda?Mě se to zdá celkem dost,i když to zas přepočtu na naši armádu .no nevim ,každopádně je to zajímavé

teď ti jde o jaké číslo? O celkový počet padlých na hranici naší vlasti v letech 38/39?
Zatím nejpřesnější statistika udává:
89 vojáků + 7 o nichž není známo jak na Podkarpandě dopadli
41 financů + 1 o němž není známo jak na Podkarpandě dopadnul
41policajtů a četníků + cca 4 o nichž není známo jak na Podkarpandě dopadli

Doporučuji tuto knihu:
http://csol-mb.net/kniha-straz-obrany-statu-1936-1939-id212.html

Martas2411
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 13/1/2009, 09:31  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

No myslel jsem počet těch sebevražd v naších ozbrojených silách,ale dík i za tato čísla.

mbbb1
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 13/1/2009, 21:11  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Martas2411 napsal:
No myslel jsem počet těch sebevražd v naších ozbrojených silách,ale dík i za tato čísla.

aha, tak to by měli býti tito:

poručík Jan Diba
vojín Josef Dobay
poručík Ladislav Gregor
vojín Jindřich Groh
vojín Josef Hampl (Němec)
podporučík František Holešovský
četař Arnošt Hrad
podporučík Alfons Korec
vojín Jan Koška
vojín Maxmilián Langer
desátník Ondřej Meško
št. rotmistr František Pötsch
vojín František Rehwald (Němec)
vojín Miroslav Šilhan
desátník asp. Bohumil Vávra

sbevraždy v důsůedku pschického vypětí v mob. neuvádím

tono2007
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 26/7/2010, 20:12  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Já jenom drobínek ještě k četaři Hradovi. Předloni jsem byl na dovolené ve východních Čechách. Mimo jiné jsem se podíval i na srub U Cihelny. Četař Hrad tam má pamětní desku.

Image

Je pověšená ve vstupní chodbičce nad vchodovou střílnou. Já tam byl dost pozdě k večeru, takže to mám focené přes vchodové mříže, ty nejsou vidět, měl jsem ručičky s foťákem skrze mříže. Původně cedulka visela na vnější stěně srubu, ale někdo ji šlohnul, tak ji pověsili do chodbičky. Od roku 2002 je v minometní místnosti stálá expozice o životě četaře Hrada.

Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma