Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 25/5/2009, 09:12  Předmět:  Bitva v Bismarckově moři Odpovědět s citátemDolůNahoru

Bitva v Bismarckově moři


Po evakuaci Guadalcanalu se japonské vrchní velení rozhodovalo co dál. A dopadlo to takhle: V Šalamounově souostroví měla být zorganizována jakási „aktivní defenzíva“, a to především letecká. Na Nové Guineji – kde vojska generála MacArthura na podzim roku 1942 převzala iniciativu – měla být naopak zahájena protiofenzíva. Za tím účelem tam měly být k velké radosti generálporučíka Hatazó Adačiho, velitele 18. armády, přesunuty posily z Koreje a Severní Číny. Konkrétně se jednalo o dvě divize, které měly posílit základny v Lae, Wewaku, Salamaue a Madangu.
28. února 1943 vyplul z Rabaulu konvoj osmi dopravních lodí s doprovodem osmi torpédoborců. Na palubách bylo 6 912 mužů z 51. divize, cílem bylo Lae. Operaci velel z můstku torpédoborce Tokicukaze zkušený námořník a novopečený kontradmirál Masatomi Kimura a vůbec se nedá říci, že by něco zanedbal. Nákladní lodě byly naloženy tak, že i kdyby jich do Lae dorazila jen polovina, vyložená jednotka by stále byla bojeschopná. A dále: náklad byl uložen tak, aby umož?oval co nejrychlejší vyložení. Kimura dokázal zorganizovat i letecké krytí – nad svazem měly stále kroužit střídající se stíhačky z letišť v Rabaulu, Gasmatě a Lae a v případě potřeby měly být ještě posíleny. Doprovodným torpédoborcům veleli zkušení velitelé prošlí ohněm bojů o Guadalcanal, o kvalitě posádek se jako obvykle nedalo pochybovat. Jediné s čím organizátoři konvoje nepočítali byla možnost, že by spojenecké letectvo bylo v oblasti poslední dobou nějak významněji posíleno. A to posíleno bylo…
1. března Kimurův konvoj zpozoroval bombardér B-24, druhý den následoval letecký útok, který potopil jednu transportní loď a dvě další poškodil. Seskupení bylo tedy odhaleno a další nepříjemnosti se daly brzy čekat. Kimura o nepříjemné situaci informoval kontradmirála Guniči Mikawu, velitele 8. loďstva, ale rozkaz k návratu nedostal. Proto nařídil torpédoborcům Jukikaze a Asagumo, aby vylovili 950 trosečníků z potopené lodi Kjokusei Maru, odvezly je do Lae a vrátily se ke konvoji, který musel pokračovat dál (torpédoborce dokázaly vyvinout až čtyřikrát větší rychlostí než pomalé nákladní lodě).
Další den se naplno projevily změny v organizaci leteckých útoků, které nedávno prosadil velitel MacArthurova letectva, generálporučík George C. Kenney. Ten ze štábů energicky vyházel pět neschopných generálů a vzápětí je následovalo celé procesí plukovníků a majorů. Pak prosadil změnu v technice bombardování lodí. V jedné peruti bombardérů B-25 Mitchell odešli z „nosů“ letadel bombometčíci a nahradilo je osm kulometů. Piloti měli nalétávat v malé výšce, která podstatně zvyšovala pravděpodobnost pumového zásahu. Aby nízko letící letadla nebyla smetena výbuchy vlastních bomb, byly roznětky vybaveny pětivteřinovými zpožďovači. To ještě zvyšovalo účinek explozí, protože se mohlo stát (a taky se to stávalo), že bomba nejprve propadne palubou a vybuchne třeba až v muničním skladišti, u nádrží s palivem apod. Zárove? se zintenzívnil výcvik – posádky bombardérů celé týdny novou techniku trénovaly na vracích u Port Moresby.
Cirkus začal 3. března v deset ráno. O „antré“ se postaralo osmnáct B-17 a dvacet australských lehkých bombardérů Douglas A-20 Boston. Vzápětí se na scénu dostavily B-25. Protože letěly nízko, Kimura předpokládal, že jsou vyzbrojeny torpédy, a nařídil změnu kursu tak, aby nepříteli vystavil jen úzké zádě. Nic lepšího si však posádky letadel nemohly přát. Piloti kropili lodě olovem po celé délce přeplněných palub, bombardování z výšky stožárů bylo podle předpokladů velmi přesné. Dílo zkázy dokončily opět australské lehké bombardéry – tentokrát šlo o třináct letadel typu Bristol Mk 21 Beaufighter. Stíhací doprovod napadeným lodím moc nepomohl, protože se o něj postaraly stíhačky P-38 Lightning. Navíc Kenney nenechal nic náhodě a nařídil i útoky na blízká japonská letiště a tím je dočasně je vyřadil z provozu. Systém stíhací ochrany byl v troskách a Kimura už nemohl doufat v žádnou pomoc.
Bitva se změnila v masakr a na „místo činu“ se nezadržitelně valily další vlny bombardérů (v jednu chvíli jich bylo nad bojištěm 109). Do večera šlo ke dnu celkem sedm transportních lodí a dva torpédoborce. Ale ani v noci neměli Japonci klid. Na scénu dorazily torpédové čluny PT Boats ze základny Tufi a potopily poslední z dopravních lodí, která se ještě držela nad vodou. Pak teprve zbývající torpédoborce Uranami, Asagumo, Jukikaze a Šikinami naložily necelé dvě tisícovky vojáků a námořníků, bez sebemenších zásob a zbraní je co nejrychleji odvezly do Lae a snad ještě rychleji prchly do Rabaulu.
Ráno spojenecká letadla dorazila poslední dva torpédoborce poškozené předcházející den a na hladině Bismarckova moře zůstali už jen trosečníci. Pak se Američané rozhodli spáchat něco, co se moc "nesluší" a na co dneska moc pyšní nejsou. Odpoledne 4. a celý 5. březen PT Boats spolu s letadly kulomety a hlubinnými náložemi pobíjely stovky topících se zoufalců. Důvodem tohoto vraždění, které bez skrupulí porušovalo staleté námořní právo, byl prý fakt, že Japonci o zajetí nestáli a navíc údajně hrozilo nebezpečí, že doplavou na blízké pobřeží a posílí místní posádky. Něco na tom asi bude, ale to stále vůbec nic nemění na tom, že se jednalo o válečný zločin.
V bitvě v Bismarckově moři přišli Japonci o osm dopravních lodí, čtyři torpédoborce a více než čtyři tisíce vojáků a námořníků. Spojenci přišli o pět letadel. Několik desítek (možná stovek – kdo ví) dobrých plavců nakonec přece jen doplavalo ke břehům Nové Guineje. Tím si ale moc nepomohli, protože se neprostupnou džunglí ke svým posádkám stejně nedostali. Postupně všichni zahynuli buď hladem, anebo oštěpy domorodých válečníků, kteří si jimi patrně vylepšili jídelníček.
Šok z fiaska v Bismarckově moři otřásl až císařským hlavním stanem v Tokiu. 18. armáda se podstatných posil už nikdy nedočkala a během roku 1943 – po sérii úspěšných MacArthurových obojživelných operací - byla zničena částečně v boji, částečně ji vyhubily nemoci a hlad.

Mapka Bitvy v Bismarckově moři


Image


Kdyby se v tom někdo nevyznal, tak se to událo v tomto prostoru


Image


Pár momentek z bitvy


Image


Image


Image


Image


Kimura


Image


Kenney


Image


A nakonec dobový filmový týdeník. Vraždění trosečníků se na celuloid kupodivu nevešlo.
  
rudel
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 25/5/2009, 13:48  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

No nedávno som videl niečo podobné, moc sa mi nezdá, že by sa posádka ponorky o záchranu stroskotancov snažila.

Link


  
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 25/5/2009, 14:10  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Ono to bylo těžký. Staly se taky případy, že trosečníka vytáhli a čekali, že jim bude vděčnej a on najednou vytáhl pistoli a začal kolem sebe střílet jako ?ákej Buffalo Bill. Je těžký posoudit co bylo dobře a co správně.
Za férovku a slušný jednání se tehdá považovalo, že se Amíci zeptali megafonem, kdo chce vytáhnout (obvykle se pár padavků přihlásilo) a zbytek se nechal na sežrání žralokům. Ale když byl blízko břeh, kam by mohli doplavat, dopadalo to většinou takhle.
No a Japonci - ti obvykle vytáhli trosečníky všecky, ale jen proto, aby z nich mlácením dostali informace. Podle mě si ani jedna strana neměla co vyčítat.


  
rudel
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 25/5/2009, 14:16  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

No môže byť, niekedy ma aj napadá či sa wikingovia nedostali až do japonska páč fanatické bojovanie až do konca im nebolo cudzie. Very Happy


  
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 25/5/2009, 14:23  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Zní to zajímavě, ale asi ne. Jen nejspíš znásilnili pár Indiánek a Apačové nebo Siuxové pak taky bojovali až do konce... Very Happy


  
rudel
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 25/5/2009, 14:36  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Tak im asi drblo zo stravy, furt ryža to by som aj ja po čase rozsekal čo by bolo v dosahu. Laughing


  
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

56465 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.2745s ][ Queries: 19 (0.1070s) ][ Debug on ]