Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 24/9/2009, 11:03  Předmět:  Sieť "Ultra" Odpovědět s citátemDolůNahoru

Sieť "Ultra"


(článek napsal 31. října 2005 Siegreich, v hlubinách internetu našel a recykloval dozorčí fóra)


Ultra bol Britský názov pre rozšifrovanie tajných nemeckých depeší počas Druhej svetovej vojny. Tento názov sa postupom času stal zaužívaným aj v Amerike a to na označenie rozšifrovania vysokej úrovne. Šifrovanie a rozšifrovanie bolo najdôležitejšou úlohou pre toho, kto chcel vyhrať vojnu. Tajné dokumenty, ktoré spadali pod šifrovaciu sieť Ultra sa zvykli označovať aj ako "Ultra secret" - čo znamenalo najvyšší stupe? utajenia. Väčšina Nemeckej komunikácie prebiehala cez šifrovací stroj Enigma, a preto sa sieť Ultra zameriavala na získanie Enigmy a jej kódovacích kníh. Ku koncu vojny nemci kódovali najdôležitejšie správy cez systémy Lorenz SZ 40/42 a Geheimfernschreiber, ktoré počas vojny neboli úplne prelomené. Lorenz SZ bol čiastočne narušený vdaka počítaciemu stroju Colossus, ale nie úplne. V roku 1974 vláda oficiálne potvrdila, že sieť Ultra bola rozhodujúca pre víťazstvo vo druhej svetovej vojne.


Kódované správy:
Sieť Ultra spracovávala obrovské množstvá nemeckých rozkazov, ktoré boli zakódované elektro-mechanickým strojom Enigma.

Rozkódovanie správy:
Základy rozkódovania nemeckých depeší položili polskí matematici už v roku 1932, na počiatku Tretej ríše. 27 ročný matematik Marian Rejewski použil pokročilú matematiku (cyklické permutácie) aby ako prvý na svete rozlúštil systém Enigma. V tých dobách to bol síce iba predchodca vojnovej Enigmy, ale bol to obrovský pokrok. V tej dobe pracoval Rejewski ešte s dvoma študentami v kódovacom zariadení (Biuro Szyfrów). Ako prvý ustanovil procedúry a praktické metódy, ktoré neskôr Angličanom dopomohli k čiastočnému rozlúšteniu vojnového systému Enigma. Vďaka týmto vedcom sa v roku 1938 darilo Poliakom čítať väčšinu nemeckých depeší. Ale Nemci náhle zmenili svoje systémy, upravili samotný kódovací stroj, zrýchlili frekvenciu zmenu klúča a tým znemožnili Poliakom dalšie rozkódovanie. Posilnení Polskými skúsenosťami sa na začiatku roku 1939 britskí vedci a matematici pustili do budovania Vládnej školy kódovania v Bletchley Parku, 80 km severne od Londýna. Už v tej dobe bolo Nemecko považované za potencionálneho nepriatela a začalo sa ihned pracovať na rozkódovaní šifier. Takisto bola vybudovaná rozsiahla sieť zachytávacích staníc, kde sa depeše príjimali a posielali do Bletchley. Okrem Bletchley vedci pracovali aj v Adstocku, Gayhurste, Wavendon, Stanmore a Eastcote. V skutočnosti existovala obrovská sieť kontrolujúca príjimanie, odosielanie a šifrovanie správ (túto sieť nazývame Ultra). Boli zavedené mnohé obmedzenia aby sa zabránilo úniku informácií a ludia, ktorý tu pracovali boli pod stálym dohladom. K tajným operáciám, ktoré vykonávala Ultra patrili aj zmätočné informácie posielané nepriate?ovi. Táto sieť bola až taká tajná, že o nej vedel viac iba Winston Churchill.


Metódy útoku:
Britské útoky na Enigmu boli rovnaké ako originálne polské metódy, ale boli obohatené o prirodzene vyvinuté nové postupy a samozrejme sa muselo prihliadať aj na nové verzie enigmy. Najťažším orieškom pre matematikov bola námorná Enigma, ktorú sa Poliakom nepodarilo rozlúštiť a preto museli Briti rozvýjať všetko od začiatku. Jeden z možných spôsobov ako porazi? kódovanie Enigmy bolo využiť chyby, ktoré zapríči?oval Reflektor. Další spôsob bol využitie klasických frází, používaných v každej depeši ako "Heil Hitler", alebo "prosím o odpoved". Pri niektorých príležitostiach pomohli spojencom sami Nemci. V mnohých prípadoch pre chybu operátora, ktorý zabudol zmeniť klúč. Keby si Nemci pravidelne menili sady kotúčov, nikdy by sa Angličanom neporadilo kód rozlúštiť, ale kotúče ostávali stále rovnaké pretože by bolo ekonomicky neúnosné vyrábať stále nové a nové sady pre všetky bojové jednotky. V niektorých prípadoch Spojenci napríklad nakládli míny a počúvali, kým sa v správach neobjavilo slovo "Minen". Táto technika sa volala "Gardening".

Používanie Ultry:
Spojenci považovali rozlúštenie Enigmy za velmi dôležitú úlohu, pretože by tým získali možnosť čítať správy z Atlantiku, kde U-boaty ničili konvoje. Po rozlúštení sa informácie používali rôznymi spôsobmi, aj v Severnej Afrike proti Afrika Korps, ked informácie viedli k nájdeniu zásobovacích trás a napádaniu nemeckých zásobovacích lodí. Ale zakaždým, ako bola použitá správa z Ultry na odvrátenie bombardovania alebo na zničenie ponorky, musela sa nájsť "výhovorka". Napríklad mal byť poslaný nálet na jedno z anglických miest. Angličania nemali žiadnu výhovorku a tak ho nechali zbombardovať, inak by bolo odhalené že šifry niesú bezpečné. V jednom prípade sa zničenie ponorky ospravedlnilo tým, že bolo nad oblasť poslané torédové lietadlo tak, aby ho zbadala ponorka hliadkujúca nedaleko. Distribúcia rozkódovaných rozkazov na bojisko bola takisto zahalená určitým rizikom, pretože bolo dosť možné, že sa dostali aj k nemeckým špiónom. Táto oblasť bola prísne kontrolovaná a informácie sa dostali do rúk iba jednému velitelovi a aj to s príslušnou výhovorkou..... Napríklad že bolo nájdené telo nemeckého dôstojníka, ktorý mal pri sebe plány na predpovedaný útok. V lete 1940 sa podarilo rozlúštiť ako prvú leteckú Enigmu, a jej informácie boli použité pre predpovedanie plánu nemeckého vylodenia vo Velkej Británii a v Írsku. Okrem týchto úspechov zaznamenal Bletchley Park aj mnohé úspechy šifrované v inom systéme ako Enigma. Rozkódovanie viedlo k zničeniu Talianskeho lodstva v Capa Matapan, okrem úspechoch v Afrike bolo úspešné aj odpočúvanie súkromnych rozhovorov medzi Hitlerom a Klugem.

7. mája 1941 sa angličanom podarilo zajať nemeckú lod predpovedajúcu počasie spolu s Enigmou, jej vybavebím ako aj kódovacou knihou. Dva dni neskôr bola obsadená aj ponorka U-110, ktorá niesla na palube kompletnú Enigmu aj s vybavením, kódovacou knihou, manuálom a inými dôležitými informáciami, ktoré vlastne vyhrali vojnu. Celkovo boli Enigmy ukoristené zo siedmych ponoriek (vrátane U-505 a U-559) a ôsmych hladinových lodí. V jednom prípade bola krádež Enigmy vystrihnutá ako z počítačovej hry (alebo sa hra inšpirovala skutočnosťou), ked britský Commandos ukradli nemecké lietadlo, poškodili ho a núdzovo pristáli na hladine nedaleko nemeckej vojnovej lode. Posádka lode si myslela, že ide o spolubojovníkov a zachránila ich. Commandos potom bez zaváhania ukradli Enigmu a dokumenty a potom zmizli. Hitler sa to ani nedozvedel, lebo sa velitelia báli o život. (Táto historka nieje overená, pretože sa našli záznamy iba o jej plánovaní a nie o priebehu). Ani tieto ukoristené stroje však nezaručovali nezničitelnosť spojeneckých konvojov, pretože sa často stávalo, že sa ponorky odmlčali a pátrali potichu. Do roku 1943 sa ale podarilo ponorky poraziť a ukončiť tak jednu etapu vojny.

Podozrievanie:
Niektorí Nemci boli velmi podozrievaví ohladom Enigmy. Hlavne Karl Dönitz bol velmi znepokojený "úplne neskutočnými" stretnutiami ponoriek s nepriatelskými plavidlami. Tieto náznaky o nespolahlivosti kódovania ho priviedli k zúfalstvu. Pri jednej príležitosti sa stretli 3 ponorky pri jednom Karibskom ostrove, a zrazu sa objavili 4 torpédoborce. Všetky ponorky unikli a podali o tomto stretnutí hlásenie. Dönitz ihned nariadil kontrolu bezpečnosti Enigmy, ale analýza situáciu zhodnotila ako chybu v komunikácii a označila Enigmu ako 100% spolahlivú. Dönitz aj napriek tomu úplne zmenil kódovanie, čím Britom odrezal prístup k správam (iba na krátky čas). V skutočnosti sa Nemci nikdy nedozvedeli o rozsahu spojeneckého rozšifrovania.

V januári 1942 bola do používania zavedená Nemecká vojnová verzia Enigmy M4 so štyrmi valcami. Tento vynález bol ale ešte predtým zbytočný, pretože jedna nemecká ponorka vyslala v decembri 1941 správu zašifrovanú cez M4 a potom po zistení chyby tú istú správu starým systémom. To dalo spojencom významnú stopu pre rozkódovanie nových správ s mesačným predstihom. Nový systém správ bol známy pod prezývkou Triton a bol čoskoro bežne čitatelný.

V roku 1945 boli skoro všetky nemecké správy šifrované v Enigme čítané v priebehu d?a alebo dvoch a nemecká strana nemala ani tušenia o prelomení kódu. Preto sa otvorene diskutovalo o nemeckých pohyboch, plánoch a aj o počte amerických vojsk.

Sieť Ultra sa používala aj dlho po druhej svetovej vojne (do 1974) a behom tejto doby zozbierala mnoho informácii o nepriateloch Anglicka (medzi nich patrilo aj Rusko). Jednoznačne sa dá povedať, že Ultra bola najdôležitejšou tajnou zložkou Britskej armády a zaslúži si svoje čestné miesto v histórii a na našom fóre.

Image


Tento text je volným prekladom.


  
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

75429 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.1682s ][ Queries: 19 (0.0291s) ][ Debug on ]