Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 21/12/2009, 11:35  Předmět:  M18 Hellcat Odpovědět s citátemDolůNahoru

M18 Hellcat


článek napsal 18. srpna 2005 Siegreich, z hlubin webarchívů vykopal dozorčí fóra


Celým menom Gun Motor Carriage M18 bol používaný americkými silami počas druhej svetovej vojny ako stíhač tankov. V záznamoch je vedený ako najrýchlejšie bojové pásové vozidlo druhej svetovej vojny.

V decembri 1941, ked USA vstúpili do vojny, objavila sa požiadavka na výrobu rychlého stíhača tankov na podvozku "Christie" a motorom Wright Continental R-975 a s 37mm delom. Počas sledovania bojov v Afrike sa zistilo, že 37mm delo by nebolo dosť účinné a tak sa vymenilo za 57mm. Počas testov sa toto delo neosvedčilo a bolo znovu nahradené za väčšie 75mm a neskôr 76mm delo. Dizajn bol normalizovaný vo februári 1943 a výroba začala v júli toho roku.

Prvý M18 sa dostal do bola v severo-západnej európe a v Taliansku v lete 1944. Exceloval proti slabšim nemeckým strojom a tie s nutnou dávkou taktiky dokázal poraziť aj tie silnejšie. Jeho nízka silueta, vysoký palebný potenciál a velká rýchlosť zaručovali výhodu orpoti nemecký lahkým a stredným tankom. Ťažké tanky boli problémom a super-ťažkým sa trebalo radšej vyhnúť. Jedna správa hovorí, že v júli 1944 zničil 630. tankový Battalion 53 Pantherov a Tigrov a 15 samohybných diel a sám prišiel iba o 17 M-18. Narozdiel od M10 Wolverine, M18 bol už od začiatku dizajnovaný ako stíhač tankov a vdaka tomu bol o polovičku lahší, menši ovela rýchlejši a aj napriek tomu mal účinné delo. Do vnútorného priestoru sa vošlo 45 nábojov do dela a náboje do gulometu M2.

M18 sa vyrábal iba v jednej dalšej variante, bol to M39. To bola vlastne bezdelová verzia M18 slúžiaca ako obrnený transportér.

M18 sa vyrábali do konca vojny. Vyrobených bolo 2500 kusov.Jedným zo štátov, ktoré po vojne používali M18 bola Juhoslávia, kde slúžili ešte do začiatku 90-tych rokov.

Image


  
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

75367 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.1447s ][ Queries: 19 (0.0169s) ][ Debug on ]