Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 24/12/2009, 01:02  Předmět:  Slovenská republika 1939-1945 1.časť Odpovědět s citátemDolůNahoru

Slovenský štát. V tomto mojom miniseriále vám priblížim niečo o tom, ako vznikla, ako sa žilo, a ako zanikla Slovenská republika počas 2. svetovej vojny. Veľa ludí. ju zavrhuje, odmieta, alebo hodnotí kladne. Ja osobne si myslím, že to bola pre Slovákov tá najlepšia volba. Kebyže si nevytvoríme vlastný štát, zhltnú nás nenávidení Maďari. Ani počas vojny sa nám nedarilo najhoršie. Boli sme údajne stredoeurópskym Švajčiarskom, čo sa týka ekonomiky. Škoda len, že sme sa zapojili do vojny proti ZSSR a že naše Národné Povstanie nedopadlo úspešnejšie.
Tak toľko k úvodu.


Slovensko – vznik

Ujo Adolf Hitler – sa silou mocou snažil rozbiť Československo. Vraj že sa tunajší nemci nemajú dobre a že vlastne ČSR je len nejaké nemecké územie atď. Myslím, že sa môžeme poďakovať západným „veľmociam“ že sa tak silne anganžovali v tomto probléme, a splnili Hitlerovi jeho želania. Rok 1938 sa teda dá považovať za začiatok konca ČSR. Západ sa na nás vykašľal a východ v podstate tiež. Česku ubudli Sudety a po Viedenskej arbitráži (2. 11. 1938) ubudlo Slovenskej autonómii poriadny kus Juhu.
Ale ujovi Hitlerovi to asi nestačilo. Česko-Slovensko bolo pre neho stále ešte dosť nedobité, tak si 13. marca 1939 pozval J. Tisa do Berlína. Spolu s Ribbentropom mu jemne dali najavo, že keď si Slováci nevytvoria vlastný štát, tak tie maďarské divízie, ktoré boli na juhu, náhle zmenia kurz na Sever a celé Slovensko sa ocitne v ich područí. Ale naopak mu Hitler aj prislúbil, že ak vznikne samostatná Slovenská republika, tak Nemecko bude také dobré, že našu mladú republiku ochráni a vezme ju pod svoje krídla. Tiso sa však nedal. Povedal, že Slovenská republika vznikne vtedy, keď to schváli Slovenský snem. Preto hneď odišiel do Bratislavy a bol zvolaný snem.(Zvolal ho prezident Emil Hácha pozn. autorom)
Predsedom vlády bol vtedy Karol Sidor. Vo funkcii nebol dlho. Pred ním tu bol chvílu Jozef Sivák a ešte pred ním Dr. Jozef Tiso. Tiso bol 9. marca 1939 zosadený z funkcie. Vlastne celá autonomistická slovenská vláda bola zosadená až na Jozefa Siváka a Pavla Teplanského. Gen. Alois Eliáš vtedy uskutočnil vojenský zákrok na Slovensku. Pre tento zásah sa vžilo pomenovanie Homolov puč, podľa gen. Bedřicha Homolu, ktorý sídlil v Ban. Bystrici a ten, vyhlásil na svojom území dokonca výnimočný stav.
Nemci vlastne najprv oslovili Sidora aby vyhlásil republiku. Ten to rázne odmietol. Ľudia na Slovensku sa báli nemeckého vojenského úderu. Boli hlásené aj rôzne občianske nepokoje napr. v Bratislave. Až potom sa Nemci obrátili na Tisa.
No ale k veci. Snem bol teda zvolaný 14. marca. Tiso tu vystúpil, povedal čo je vo veci a snem jednohlasne povedal ano. 57 poslancov teda schválilo vznik Slovenského štátu. (Oficiálny názov Slovenská republika sa začal používať až po prijatí ústavy v júli 1939 pozn. autorom)

Slovensko - úvodné roky

Pre Slovensko, bol životne dôležitý vzťah k Nemecku. Podpísali sme s nemcami tzv. ochrannú zmluvu (23. marca 1939) ktorá mala platiť 25 rokov. (Kto vie, či by boli Nemci takí veľkorysí a nechali by Slovensko tak dlho žiť pozn. autorom) Slovensko touto zmluvou stratilo časť svojej suverenity. Stali sme sa nemeckým satelitom. Boli sme príkladom toho, že Veľkonemecká ríša je neskonale veľkorysá na malé národy a štáty.
Slovensko bolo uznané 27 štátmi (napr. Francúzsko, VB, Vatikán, Švédsko, Švajčiarsko, Španielsko). Uznalo nás aj ZSSR. Ale to až po uzavretí nemecko-sovietskeho paktu. Inak samotný Nemci údajne nemalo spočiatku jasnú predstavu o tom, akú bude mať Slovensku budúcnosť.
2. svetová vojna sa blížila.

Slovensko otvorene podporilo nemecký vpád do Poľska tým, že mu poskytlo svoje vojsko, prechod cez územie. Spočiatku mali byť Slovenskí vojaci len na území Slovensko a do Poľska nemali ani len vkročiť, no gen. Wilhelm List rozhodol, že Slováci majú vyraziť do Poľska. Ako vojnovú korisť, sme získali územia, ktoré nám boli odobraté po Viedenskej arbitráži, plus nejaké územia ktoré ČSR stratila v roku 1920 a žili tu Slováci.
V rokoch 1939-40 viedol zahranič. politiku Slovenska Ferdinand Ďurčanský. Snažil sa o samostatnejšiu republiku. To však protirečilo nemeckej doktríne, o úplnej podriadenosti slovenskej zahraničnej politiky. Ďurčanský hľadal kontakty vo VB a Francúzsku. Došlo sa na to. Na priamy zásah Nemcov bol odvolaný a na jeho miesto nastúpil radikál z HSĽS Vojtech Tuka.
Pod jeho vedením sa začali diať veci.
Slovensko sa stalo členom Paktu Troch (november 1940) a potom aj členom Paktu proti Kominterne. 24. júna 1941 sa Slovensko pripojilo k vojenskému ťaženiu proti ZSSR a v decembri 1941 z vlastnej iniciatívy vyhlásil Tuka vojnu Veľkej Británii a USA.
Slovensko, počas svojej krátkej existencie viedlo, alebo bolo zapojených do pár vojen.
Už 14. marca 1939 si Maďari vojensky prisvojili Podkarpatskú Rus a 23. marca zaútočili na Východ. Slovensko. Slováci sa bránili. Vojna trvala 3 dni a bola ukončená diplomatickým zásahom Nemecka. Nemci dali Maďarom 74 slovenských obcí z okresov Snina a Sobrance, kde žilo dokopy 45 000 obyvateľov, a len 309 z nich sa hlásilo k Maďarom. Inak v tejto „Malej vojne“ bola 24. marca 1939 bombardovaná lietadlami Spišská nová Ves. A bolo to prvé mesto v Strednej Európe, ktoré bolo ešte pred vojnou letecky bombardované.
Slováci sa potom angažovali vo vojne proti Poľsku, kde sme stratili 18 mŕtvych, 46 zranených a 11 nezvestných. Kto vie čo sa stalo s tými nezvestnými.
Vojnu proti ZSSR označovala naša propaganda ako boj proti boľševizmu, v ktorej Slováci ako slovanský národ očisťujú Slovanstvo od tejto hanby. V ZSSR bojovali dve slovenské divízie:
Rýchla – tá priamo bojovala a viedol ju gen. Jozef Turanec
Zaisťovacia – viedol ju gen. Augustín Malár.

Rýchla divízia dosiahla v januári 1943 pohorie Kavkaz, no prehra Nemcov pri Stalingrade umožnila Slovákom, spraviť si dlhú prechádzku po krásnej rovinatej Ruskej krajine. V októbri 1943 väčšina Rýchlej divízie upadla do Sovietského zajatia pri Melitopoli. Zvyšok vojsk bol presunutý do Rumunska a Talianska, kde ich nemci využívali na opev?ovacie práce. Celkové straty Slovákov na fronte od júna 1941 do marca 1944: 1179 padlých, 2969 zranených a 2719 nezvestných.
Slováci však nebojovali len v radoch Slovenskej armády. Boli súčasťou československých vojsk na Západe, lietali v radoch RAF kde vynikal najmä Otto Smik. Bojovali na Východe , v zostave 1. česko-slovenského partizánskeho oddielu v ZSSR a v radoch 1. ČSSPP pod vedením gen. Ludvíka Svobodu. A samozrejme bojovali aj doma. Slováci, ktorí ako partyzáni bojovali na našom území proti Nemcom, ale často aj proti Slovákom. Nesmieme na nich zabúdať. Ale o to inokedy, v ďalšej časti.

Poznámka na koniec:
Národné motto: Verní sebe, svorne napred!
Hymna: Hej, Slováci

Image
Karol Sidor
Image
Ten. koho netreba menovať Very Happy Jozef Tiso
Image
gen. Jozef Turanec
Image
Slováci v ZSSR

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f6/Slovakia_borderHungary.png
mapa slovenska - Vysvetlivky - 1=územie Bratislavy patriace do Maďarska, 2=územie patriace Maďarsku, na základe Viedenskej arbitráže, 3= územie, kt. získalo Maďarsko po Malej vojne, 4=Devín a Petržalka, vtedy časti Nemecka, 5=ochranná zóna, ktorú obsadili Nemecké vojská)

Pokračovanie tu:
Slovenská republika 1939-1945 2.časť
Naposledy upravil private_joker dne 24/12/2009, 12:57, celkově upraveno 1 krát
  
Werwolfin
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 24/12/2009, 09:48  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Ja som práve dostala pod stromček od môjho priateľa knihu Slovenský štát v obrazoch Laughing


  
Martas2411
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 25/12/2009, 19:38  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Skvělé private,fakt že jo.Docela by mě zajímalo něco o tom bombardování Spišské Nové Vsi onoho 24.3.1939.Např.typy letadel,jestli byly nějaké oběti,škody na majetku apod.Ptám se protože mě to zajímá.Spousta lidí o takovýchto konfliktech ani netuší.Mě vždycky dokáže nadzvihnout ze židle tvrzení že se naše československá armáda vzdala,což vůbec není pravda.Československé jednotky bránily tehdejší východ bývalé Československé republiky až do jejího rozpadu a dokonce i později.Dne 14.března byl vyhlášen válečný stav s Madarskem a čs.vojáci bojovali proti pravidelné madarské armádě.Ano němcům jsme narvali do chřtánu vše,to uznávám ,ale jako stát jsme se postavili ůtokům agresora.Tak jako později Slovenská armáda se postavila Madarům v oné třídenní válce.
Něco o tom jsem napsal zde
http://www.vojna.net/portal/viewtopic.php?t=1147


  
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 25/12/2009, 20:28  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

no marťas...vsadil si mi solídne chrobáka do hlavy...začal som teda hladať aké typy maďari mohli nasadiť...z tých čo som našiel mohli teoreticky použiť buď Weiss Manfréd WM 16 Budapest - ten mohol byť použitý ako aj ľahké bombardovacie lietadlo a v 39 roku ho maďari už mali...
potom mali maďari v zásobe nejaké talianské bombardéry Caproni Ca-101, Fiat Cr-20, tie dostali v roku 1929. Našiel som aj to, že maďari mali v zásobe už v roku 1937 nejaké Ju 86.
Na oficiálnej stránke Spišskej novej Vsi som našiel len túto strohú informáciu:

O niekoľko dní neskôr, 24. marca 1939 o 16.45 hod., bombardovalo maďarské letectvo Spišskú Novú Ves. Zahynulo trinásť ľudí, z nich bolo päť vojakov. A tak Spišská Nová Ves bola prvým mestom v strednej Európe, ktoré bolo bombardované ešte pred vypuknutím Druhej svetovej vojny.


No ešte som furt nemal dosť tak som zagooglil a našiel toto:

"Na tento istý čas bol naplánovaný aj veľký maďarský nálet na letisko Spišská Nová Ves. Útok bol stanovený na časové rozpätie 17:00 – 17:30. Toto bolo veľmi dôležité. Velenie maďarského letectva sa rozhodlo využiť toho, že medzi Slovenskom a Maďarskom nebol oficiálne vyhlásený vojnový stav. V čase medzi 17:00 a 17:30 totiž prelietal ponad východné Slovensko maďarský dopravný Junkers Ju-52 civilnej spoločnosti Malért na linke Budapešť – Varšava. Na presnejšiu navigáciu sa využíval signál goniometra8 z leteckej poveternostnej stanice č. 17 v Spišskej Novej Vsi. Predpokladalo sa, že po útoku bude goniostanica zničená, preto sa plánoval tak, aby civilný Ju-52 preletel skôr.

Podľa predbežných plánov velenia maďarského letectva sa plánovala veľkolepá akcia, ktorej sa malo zúčastniť až 45 bombardovacích lietadiel
Ju-86K-2 piatich bombardovacích letiek (2/3. Buzogány9, 2/5. Halál9, 3/3. Sárga vihar9, 3/4. Sárkány9, 3/5. Hüvelyk Matyi9) v dvoch útočných vlnách. Plány sa však viac krát menili.

Útoku sa s konečnou platnosťou mali zúčastniť štyri kompletné letky Ju-86K-2: 2/3. Buzogány, 2/5. Halál, 3/4. Sárkány, 3/5. Hüvelyk Matyi. Stíhaciu ochranu mali zabezpečiť tri letky Fiatov CR-32: 1/1. Ijász, 1/2. Ludas Matyi10 a 1/3. Puma10, teda celkovo 27 lietadiel. Celá akcia však bola sprevádzaná mnohými chybami, zmätkami ako aj technickými problémami. Na poslednú chvíľu sa menil čas začiatku celej akcie, o čom neboli vyrozumené posádky všetkých bombardérov. V dôsledku toho členovia pozemného technického personálu nestihli pripraviť všetky lietadlá včas. Stroje mali komunikačné problémy, v niekoľkých prípadoch zlyhala technika. Chýb sa dopustili aj velitelia formácií bombardérov. Posádky dvoch strojov sa počas letu v mrakoch dopustili navigačnej chyby a jedna11 z nich dokonca bombardovala okolie Rož?avy v domnienke, že je to Spišská Nová Ves. Bombardovanie našťastie nebolo presné a nespôsobilo vážnejšie škody. Posádka druhého stroja svoj omyl včas zistila a vrátila sa. Ani plný počet pôvodne zamýšľaných stíhacích lietadiel sa náletu nezúčastnil. Letka 1/1. Ijász namiesto sprevádzania bombardérov napadla už spomínanú skupinu slovenských lietadiel v okolí Sobraniec. Letka 1/3. pod vedením neskôr úspešného főhadnagy (nadporučík) Aladára Heppesa12 do bojov taktiež nezasiahla. Skoro ráno sa presunula celá letka na záložné letisko Čop. Letisková plocha však bola v takom zlom stave, že všetkých deväť lietadiel do nej zapadlo a ďalších bojov sa nezúčastnilo.

Konečný výsledok bol ten, že na Spišskú Novú Ves zaútočilo desať (podľa niektorých zdrojov iba osem13, deväť14, ale aj dvanásť15) z 18 bombardovacích lietadiel prvej útočnej vlny, ktoré mali vzlietnuť. Skupina doletela nad Spišskú Novú Ves z juhovýchodu o 16:45. Z výšky 600-1000 m (podľa rôznych zdrojov) bombardovali letisko a široké okolie približne 900 kusmi bômb (cca dve tretiny z nich boli zápalné) kalibru 10 – 50 kg. Celková zhodená tonáž bola 7,2 t. Bombardovaním boli zasiahnuté objekty tehelne, kasárenského dvora, skladu dreva, časť hangára a plocha letiska. Nálet usmrtil 12 ľudí a 17 zranil. Z leteckej techniky boli poškodené dve B-534, jeden Š-328, tri Aero Ap-32 a jedna Avia B-71. Množstvo bômb ktoré dopadlo na letisko nevybuchlo, lebo bomby sa zaborili do rozmoknutej pôdy. Slovenské letectvo malo šťastie v nešťastí, lebo keby sa nálet podaril tak, ako bol naplánovaný, mohla byť zničená viac ako polovica bojových lietadiel letectva, ktoré sa v tom čase nachádzali na letisku v Spišskej Novej Vsi. Tak isto aj mesto ako také malo veľké šťastie. V čase náletu sa totiž v meste nachádzal 126. delostrelecký pluk, ktorého automobilom dopl?ovali palivo. Automobilová kolóna sa údajne tiahla celým mestom14.

Protilietadlová obrana (PLO) nebola počas náletu vôbec použitá. Ľahká PLO (8 ľahkých guľometov a 12 kanónov Oerlikon kalibru 20 mm) bola nevhodne rozmiestnená a navyše jej chýbala obsluha. Pomerne dobre rozmiestnená ťažká PLO (12 kanónov Škoda vz. 22 kalibru 83,5 mm po obvode letiska) bola toho času bez munície. Munícia bola vo vojenskom sklade v Nemšovej a disponovala ?ou nemecká branná moc. Hlásna služba PLO v tom čase pre nedostatok personálu a techniky neexistovala.

Náletu sa intenzívne venovala maďarská propaganda, ktorá hlásila zničenie až 17 lietadiel. Maďarské velenie však nálet rozhodne nehodnotilo ako úspešný. Dôkazom toho je aj to, že veliteľ jednej z letiek bombardérov a celej akcie zárove?, alezredes (podplukovník) Elemér Kovács, bol odvolaný zo svojej funkcie a bol vyšetrovaný vojenskou justíciou. Vyšetrovaniu a relatívne miernym trestom (napr. domáce väzenie) sa nevyhli ani niektorí piloti a navigátori."

Read more: http://www.valka.cz/clanek_12030.html#ixzz0alXUKky7


Dúfam že ti to stačí marťas Smile
Naposledy upravil private_joker dne 26/1/2011, 18:37, celkově upraveno 1 krát
  
Martas2411
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 26/12/2009, 10:32  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Vyčerpávající informace ,zase jsem o něco chytřejší Wink Děkuji private


  
Martas2411
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 26/12/2009, 18:36  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Něco málo k tomuto konfliktu jsem našel zde
http://www.malavojna.szm.com/+bombardovaniesnv.html


  
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

75422 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.1631s ][ Queries: 19 (0.0119s) ][ Debug on ]