Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
sigi
Generalfeldmarschall


Věk: 56
Založen: 31. 10. 2007
Příspěvky: 980
Bydliště: Poděbrady
17857.48 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 11/11/2007, 23:19  Předmět:  Major Helmut Lent Odpovědět s citátemDolůNahoru

Major Helmut Lent


...Stuttgart! Osádka zřetelně spatřila cíl nepřátelských bombardérů, vyznačený světlicemi na padácích. Pathfinders už svoji práci vykonali. Za chvíli dorazí hlavní svaz. A to znamená nálet! Slabé síly nočních stíhačů jej nemohly překazit - k cíli se blížilo 600 strojů. Šest set! Pozemní kontrola hlásila, že nepřátelský svaz doprovází 50 anglických dálkových nočních stíhaček, které právě sestřelily několik německých nočních stíhacích letounů.
Lent a jeho osádka upírali oči do tmy a pátrali po nepřátelském svazu. Podle vlastního odhadu musí být ve stejném sektoru. Tam - vpředu se mihl nezřetelný stín, a další, a ještě jeden. Celo bombardovacího leteckého svazu dorazilo.
„Jdu na to!" ohlásil Lent, vzápětí se zavěsil zajeden Halifax a stiskl spouště palubních kanónů. O několik vteřin později se čtyřmotorový letoun řítil dolů. Podobný výjev se opakoval ještě třikrát, pumy vybuchovaly ve vzduchu a rozžhavené části letounů padaly k zemi. Po přistání na domácí základně mohl velitel eskadry ohlásit své 96. až 100. vítězství v nočním souboji. Několik dní poté, 31. 7. 1944, byly Helmutu Lentovi jako prvnímu a zatím nejúspěšnějšímu nočnímu stíhací Luftwaffe propůjčeny Brilianty.
Helmut Lent se narodil jako syn faráře 13. 6. 1918 v Neumarku. Vystudoval gymnázium, po maturitě se v roce 1937 přihlásil k Luftwaffe a stal se důstojníkem z povolání. Byl nadšeným plachtařem a brzy se vyznal i v rychlých motorových letounech. Krátce před vypuknutím války se stal poručíkem a byl přidělen k eskadře dvoumotorových stíhaček. Počátkem polského tažení létal jako denní stíhač a už 2. září zaznamenal své první vzdušné vítězství. Nadřízení si ho povšimli v leteckých bojích nad Anglií, kde během prosince 1939 sestřelil tři letouny.
Lent se domníval, že jako pilot dvoumotorové stíhačky si dost nezalétá, ale jeho přání stát se normálním stíhačem nebylo vyslyšeno. Odvážlivce, který měl zatím na kontě osm sestřelů, si jeho velitel eskadry rád ponechal. Mezitím se začali hledat pro nově vytvářené eskadry nočních stíhacích letounů dobří piloti, kteří by nejen ovládali své stroje, ale měli také odvahu jít do boje proti 'Létajícím pevnostem'. Helmut Lent se přihlásil a tentokrát už ho musel jeho velitel eskadry uvolnit.
Už při prvním nočním bojovém letu v květnu 1941 sestřelil Lent dva čtyřmotorové bombardéry „To je mé zápisné," prohlásil po přistání. Tento start znamenal začátek nezadržitelné série úspěchů - sestřel stíhal sestřel. Když se Britové pokusili zničit zásobovací sklady v Norsku, němečtí noční stíhací vystartovali proti nim. V rozhořčených soubojích, v nichž Angličané utrpěli těžké ztráty, se jako nejúspěšnější noční stíhač 13 sestřely vyznamenal právě Lent. Za to mu byl - po dvaceti sestřelech - 30. srpna 1941 propůjčen Rytířský kříž. 6. června 1942 po 36. vítězství obdržel Dubové ratolesti.
Lent a jeho stíhačí šířili mezi osádkami bombardérů RAF strach a hrůzu. On sám zase obdivoval odvahu Angličanů, kteří sice létali v silně vyzbrojeném bombardéru, ale přitom byli vystaveni současně dvěma protivníkům: protivzdušné obraně a nočním stíhačům.
3. 8.1943 byly Helmutu Lentovi, nyní již majorovi a uznávanému znalci nočního stíhání, propůjčeny Meče. Sestřeloval jeden nepřátelský stroj za druhým a stál v čele všech nočních stíhačů s velkým náskokem. Příznačné pro něho byly zejména smělé bojové akce proti přesile nepřátel.
Vjednom vzdušném souboji nad Zuidersee sestřelil Lent tři Halifaxy. Pátral pak po obloze po dalších nepřátelských letounech, ale žádné nenašel. Vtom se kolem něho mihl rychlý stín. Chtěl se za něj zavěsit, ale v jeho letounu to náhle třesklo a Lent ucítil pach hořící gumy. .
„Zásah," zděsili se muži v letounu a chystali se vyskočit. Lent ucítil prudký úder do ramene. Na chvíli ztratil vědomí a vládu nad strojem. Přesto se mu s krajním vypětím sil podařilo dotáhnout svůj Messerschmitt Bf 110 na základnu. Co se vlastně přihodilo? K Lentovu stroji se nepozorovaně přiblížil anglický dálkový noční stíhač a přeletěl podél něj, aby na sebe upoutal pozornost. Vzápětí se za Lenta zavěsil druhý Angličan a pokusil se německý letoun sestřelit. To se mu však nepodařilo a lehce zraněný Lent dokázal s těžce poškozeným strojem přistát.
Nejvyšší místa se zvláštní pozorností sledovala nočního stíhače Helmuta Lenta a dozvídala se o jeho vynikajících technických znalostech a taktických schopnostech. V Hitlerově okolí nebylo tajemstvím, že se příští inspektor nočních stíhačů bude jmenovat Helmut Lent. O umění tohoto skromného mladého důstojníka se v několikahodinovém rozhovoru přesvědčil i sám Hitler. V písemné poznámce označil Helmuta Lenta za možného náčelníka nočních stíhačů; měl v úmyslu pověřit ho reorganizací jejich eskader.
Helmuta Lenta potkala tragická smrt. 5. 10. 1944 chtěl poblíž Paderbornu navštívit starého přítele Jabse, nositele Dubových ratolestí. Let probíhal nerušené, teprve před přistáním náhle vynechal motor, letoun ztratil výšku a potom začal padat jako kámen, až narazil na zem. členové osádky byli na místě mrtvi, jen Lent ještě žil a byl dopraven do polní nemocnice, kde čtyři dny zápasil se smrtí. Té nakonec účastník několika set vzdušných bojů a vítěz 102 střetnutí podlehl.

_________________
www.vojna.net - Největší videoweb o druhé světové válce

Vodnář Pohlaví:Muž Drak OfflineOsobní galerie uživatele sigiZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuZobrazit autorovi WWW stránkySkypeMSN Messenger
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 12/11/2007, 10:44  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Image


  
albert
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 22/11/2007, 18:40  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

tolko nepriatelských zostrelov a nakoniec ho zradí motor ktorí mu je osudný.Je to náhoda alebo osud?


  
Kageneck
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 22/11/2007, 19:28  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

albert napsal:
tolko nepriatelských zostrelov a nakoniec ho zradí motor ktorí mu je osudný.Je to náhoda alebo osud?


Není jediný,např. Marseilla také zradila technika.
Pro křesťany Boží vůle, pro někoho osud pro někoho smůla a pro nepřítele štěstí.


  
wanike
Momentálně zabanován
GefreiterZaložen: 25. 01. 2021
Příspěvky: 1408

225.00 Sigidolar

blank.gif
PříspěvekZaslal: 26/1/2021, 00:52  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

коро418.1удаеBettБрумоконД-26аэроиллюMemoидеяDekoАлекустрGeorфакуCarlZeroLenoClubЛьвогимнLaur
АркрфовжSignTescZherПодмLeopпрофПринJohnФирсArthглавOCRMKissOreaPalmсертKissавтоистоAloeКрас
ИлюксертManoLineNighНовивузоручеClarBradпостПетеJokaМБерXIIIТурцElsyсетоtrangunmSundDelpECCE
архиШипаRupeГофмXVIIЗаниПервZoneЧубуJacq27-42110фотоСиреМухуdiamZoneодноZone02-1EdwiZoneZone
GuntPariискуАгееIrwiKoenфранСтэнFranиллючитаиздаСмирстихFyodVictБогоGeorГазмБукаGorePhilБори
StelгорохороGUARхороElecTekaArdoнастMummдемоКитаИнтеDesiMistVanbРоссPROTGenuMAZDGipsболеBlue
ValiинстсборлитьJengMaybGullWindwwwrBOWRРазмValePhilусамEukaЛитРvegeГиль2306ЛитРЛитРFranзака
ВольЛитРНикоШведСахасловМатлThomРохлStilзавоRichМоскавтоPurgAlivСнялСмирBlueBackколлJamiВолк
КноравтоОрлоСироVietPatrСолоКаргМураСмиравтоБалдMobiпрепШпакHemrРоссСергзнанДжиоArchGUARGUAR
GUARЛукивыруКузнКудиЛениМонаСомашколBuruPeteNicoавтоtuchkasФиляJewe


   OfflineOsobní galerie uživatele wanikeZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

76184 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.2002s ][ Queries: 19 (0.0301s) ][ Debug on ]