Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
hoblik
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 1/12/2010, 17:35  Předmět:  Plynogenerátorové tahače Odpovědět s citátemDolůNahoru

Plyno-generátorové tahače CHTZ-T2G a "Stalinec" SG-65


Pro ušetření drahocenného benzínu ve válečných letech se v Sovětském Svazu a Německu prováděly experimenty s plyno-generátorovým zařízením, pracujícím na dřevo nebo na uhlí. Princi plyno-generátoru spočívá v tomto: ve válcovém zásobníku se pálí tvrdé palivo a během tohoto pálení vzniká plyn CO; plyn se zchladí, filtruje a míchá se vzduchem a poté putuje do motorových válců, kde ho svíčka zapálí… Prakticky jakýkoli dieselový motor nebo motor s vnitřním spalováním je možné uzpůsobit na plynový, ale výkon motoru se tím snížil o cca 20%. Plyno-generátorová zařízení se široce využívala během války, což bylo pochopitelné – tekutých paliv panoval nedostatek. Tahače s plynovým zařízením obyčejně využívaly ve vozatajských jednotkách. Pro dopravu dělostřeleckých systémů se tyto stroje využívaly pouze v krajním případě.

CHTZ-T2G

Jako základ pro tento stroj posloužil traktor SCHTZ-NATI-1TA Charkovského traktorového závodu. Tyto stroje Charkovský podnik sériově vyráběl v letech 1937 – 1941, ale množství vyrobených kusů plynové verze není známo. O vojenském využití traktorů CHTZ-T2G na plyn Rudou armádou není zatím nic známo, ale Wehrmacht je využíval.
V Berlíně vyšel v roce 1943 zvláštní návod „Der Gasgenerator“, kde je popsán plynový generátor na dřevo GMR-13/55/17 pro Russen-Raupenschlepper – to znamená pro traktor SCHTZ-NATI-1TA.

"Stalinec“ SG-65

Čeljabinský traktorový závod vyrobil celkem 7365 traktorů SG-65. Tyto stroje se osadily čtyřtaktním plynovým motorem MG-75 o výkonu 60 koní při 870 to/min. Hmotnost taženého vleku činila 3,1 tun. Plynový generátor G-25 (generátor, 6 filtrů a 1 chladící filtr) se montoval svisle v zadní části traktorů. Generátor spotřeboval 100 kg dřeva, což stačilo na 1,5 – 2 hodiny provozu. Při osazeném plyno-generátorovém zařízení se rozměry stroje zvětšily. Výška traktoru SG-65 – 3121 mm; délka – 4372 mm; šířka – 2416 mm. Hmotnost prázdného stroje 11,2 tun, s plným nákladem 12 tun. Vojenské využití těchto strojů v Rudé armádě a Wehrmachtu není zatím potvrzeno.

Image
Snímek potvrzující vojenské využití plynogenerátorových traktorů CHTZ-T2G ve Wehrmachtu. Traktor táhne náklaďák Ford V-3000S.

Image
Traktor CHTZ-T2G, za kabinou namontován objemný generátor, který celkovou délku stroje zvětšil.

Image
Zařízení na plyn v zádi traktoru. SG-65 vyhlížel mnohem efektivněji než diesel S-65! Před chladičem se namontoval nárazník. Filtry plynogenerátoru se osadily mezi přepážkou motoru a sedadlem řidiče. Samotné sedadlo se posunulo vpravo, aby se udělalo místo pro plynové přívody. Světlomety sejmuty.

Image
Traktor SG-65

Image
Podvozek SG-65 se shodoval s podvozkem S-65.

Image
SG-65

Image
Traktor CHTZ-T2G u Wehrmachtu. Vojáci zkoumají sovětskou technologii.

Image
Traktor CHTZ-T2G. Ukořistěný stroj táhne ukořistěný protiletadlový kanón.

Image
Traktor SG-65

Image
SG-65


Zdroj: "Vojennyje mašiny" č.76


  
Střelec
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 2/12/2010, 08:24  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

ČKD po válce rozjelo na sovětskou zakázku projekt úpravy posunovacího lokotraktoru na plynogenerátor, z výroby ale nakonec sešlo. Umístění mělo být stejné jako u CHTZ T2G.


  
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

68512 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.2098s ][ Queries: 19 (0.0701s) ][ Debug on ]