Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 26/1/2011, 11:07  Předmět:  Otakar Jaroš Odpovědět s citátemDolůNahoru

Otakar Jaroš


Otakar Jaroš. Prvý cudzinec, ktorý získal najvyššie sovietske vyznamenanie, titul Hrdinu Sovietskeho Zväzu. Zaslúžil si ju za obranu Sokolova.

Otakar sa narodil 1. augusta 1912 v Lounách. Jeho otec pracoval ako strojvodca a preto keď mal malý Otakar 9 mesiacov, preložili jeho otca Františka do Melníka. Tu malý Otakar vyrastal, bol skaut a sokol, hrával v lete futbal a v zime hokej za miestny oddiel.
Študoval na gymnáziu a po jeho skončení odišiel ďalej rozvíjať svoje vedomosti na súkromnú vyššiu školu elektrotechniky do Prahy. Po skončení štúdia nastúpil ZVS k 3. telegrafnému práporu, ktorý bol dislokovaný v Trnave. Absolvoval rok poddôstojníckej školy a v hodnosti desiatnika odišiel do Školy pre záložných dôstojníkov.
Byť dôstojníkom ho zrejme učarovalo, pretože keď sa v armáde od roku 1936 uskutočnil nábor dôstojníkov, na radu svojho strýka, plukovníka Konopáska sa prihlásil na vojenskú akadémiu v Hraniciach.
Koncom augusta 1937, vo svojich 25 rokoch bol teda poručíkom telegrafného vojska a bol preradený do Prešova, kde mal veliť telegrafnej čate.
Prišiel však september 1938 a aj marec 1939, čo spôsobilo že Česi museli nútené zo Slovenska odísť. Vrátil sa teda do Melníka, kde mu ponúkli miesto náčelníka mestkej polície, no on to odmietol.
Chvíľu pracoval ako poštový úradník v Náchode, kde pracoval pri telegrafe.
Schyľovalo sa k vojne.
Otakar, keďže bol dôstojníkom armády a zrejme aj hrdý Čechoslovák, sa nezmieril s osudom svojej krajiny. Odišiel, v auguste 1939, do Poľska. Údajne sa tam mala formovať československá légia.
Bol umiestnený do tábora v Bronowiciach. Tu sa formovala čs. jednotka o sile asi 700 mužov, pod vedením podplukovníka Ludvíka Svobodu.
Po Nemeckom vpáde do Poľska, bolo 3. septembra oficiálne potvrdený vznik československej légie. Muži v tábore sa najprv presunuli na východ a začalo sa trénovať. 11. septembra však musela jednotka výcvik prerušiť a tábor bol evakuovaný.
17. septembra sa Jaroš, tak ako ostatný dostali do zajatia. Bol umiestnený najprv v sovietskom Suzdale a potom v Orankách. Dodám, že tu bol umiestnený v táboroch NKVD.
Keď však Hitler napadol ZSSR, bol prepustený z tábora. Vstúpil do čs. jednotky, začiatkom roku 1942. Stal sa veliteľom 1. pešej roty a pôsobil ako inštruktor v Buzuluku, kde sa naša jednotka formovala. Pamätníci na neho spomínajú ako na najlepšieho dôstojníka celej jednotky. Bol prísny, náročný ale spravodlivý.
ČS. jednotka, ktorá sa formovala v Buzuluku bola jednotka dobrovolnícka. Emigranty z Československa, či krajania ktorá tu už dlhšie žili sa o nej dozvedeli prostredníctvom rádia či novín.
27. januára 1943 čs. jednotka složila slávnostne prísahu v Buzuluku a 30. januára nastúpila spolu so svojim vybavením do 67 vagónov smer Charkov. Čechoslováci boli nadšení, spievali a kričali „Smer Praha!“ a podobne.
Keď vyrazil čs. prápor koncom januára do Charkova, mesto bolo nemecké. Vo februári ho dobili späť sovieti. No ich vojská až príliš postúpil na západ, čo využili Nemci na protiútok.
Situácia sovietov južne od Charkova sa stala kritickou. A práve do tohto úseku smerovali naši vojaci.
Prišli sem 1. marca 1943. Prišli by aj skôr, no vlakom sa naši najďalej dostali do Valujky. Ďalej už boli kolajnice zničené a preto pochodovali 350 km pešo a spoločnosť im robila ruská zima.
Úloha čs. jednotky bol jasný. Zaujať, v rámci 25. gardovej streleckej divízie pod vedením P.M. Šafarenka, 15 kilometrovú líniu Mža – Sokolovo. Mali zadržať Nemcov a ich tanky a zabrániť im v postupe na Charkov. Mža bola rieka, bola zamrznutá a teda reálne hrozilo, že nemecké tanky cez ?u prejdú.
Svoboda sa rozhodol, že jednu posilnenú rotu pošle na druhý breh rieky Mža. Tou rotou bola práve 1. pešia roty nadporučíka Jaroša. Ten mal k dispozícii dva protitankové kanóny, za riekou bolo 10 tankov T 34 plus delostrelectvo.
Jaroš nezaháľal a posielal na prieskum svojich vojakov. Tí zistili, že stoja proti tankovému zboru SS, v ktorej boli zaradené jednotky ako Leibstandarte AH, Das Reich či Totenkopf.
8. marca 1943 v 13:30 to vypuklo. 14 nemeckých tankov zvolilo prieskum bojom a napadlo Sokolovo.
Ich postup bol zastavený a tanky zavelili na ústup, no zrekognoskovali si obranu našich a okolo 16. hodiny sa vrátili posilnený o pechotu.
Naši sa bránili, odrážali jeden útok za druhým. Nemecká presila však bola značná. Asi po hodine tvrdých bojov rozkázal Otakar Jaroš, aby sa naši stiahli do kruhovej obrany okolo kostola, kde bol štáb roty. Jaroš viedol boj a strielal po Nemcoch z veže kostola.
Čechoslováci sa ani tak nezľakni, hoci proti nim stála vtedajšia elita nemeckej armády. Napádali tanky, ničili im pásy, nádrže, či ich napádali zo zadu.
Do tejto situácie sa rozhodol plukovník Svoboda poslať na Jarošovi pomoc tanky zo zálohy. Pod jedným však praskol ľad a tank sa utopil v rieke Mža.
Svoboda teda prikázal Jarošovi aby ustúpil za rieku. Bohužial Jaroš sa o tom už nedozvedel, lebo jeho rádiostanica aj poľný telefón bol pri predchádzajúcich bojoch zničený.
Jaroš sa teda rozhodol, už postrelený, že zostúpi z veže kostola a pôjde si to vybaviť s Nemcami pomocou gránatov. Ovešaný protitankovými granátmi vybehol von a chcel zorganizovať obranu. Čo sa stalo ďalej už je predmetom diskusie.
Podľa jednej verzie ho zabil nemecký odstreľovač. Ďalšia hovorí, že ho uškvaril nemecký plame?omet z nemeckého tanku a údajne ho videli ako sa hrdinsky vrhol s granátmi na nemecký obrnený transportér.
Oficiálny výsledok však je, že ho zabila guľometná palba z nemeckého tanku, ktorá ho doslova roztrhala. To dosvedčil aj rotmajster Jaroslav Perný, ktorý bol priamy účastník bitvy.
Boje však zúrili aj po smrti veliteľa roty až do 9. hodiny večer. Na druhý de? teda 9. marca Nemci zaútočili znova a znova boli odrazený. 11. marca chceli Nemci zaútočiť znovu, no čs. radisti zachytili nemecké správy o tomto pláne a sovietsky delostrelci rozprášili Nemcov v mieste, kde sa zhromažďovali na útok. Po tom, čo Nemci znovudobili Charkov, čs. prápor takticky ustúpil. Čechoslováci ubránili svoj úsek za cenu (pozn. autora – Tu sa začínajú čísla rozchádzať, rôzne zdroje ponúkajú rôzne čísla. Preto použijem zdroj, ktorý sa mi zdá najreálnejší.) 86 padlých a 114 zranených. Nemecké straty však boli vyššie. Nemci stratili 19 tankov a 6 obrnených vozidiel plus 300 – 400 vojakov.
Čechoslováci však stratili aj 20 zajatcov. 15 z nich boli v charkovskej nemocnici nemilosrdne popravený Nemcami. 5 preživších si Nemci odviezli do protektorátu, zrejme na propagandistické účely. (pozn. autora – o ich osude nemám konkrétne informácie. Údajne mali byť nútene nasadení v Ríši a jeden z nich dokonca po vojne skončil v sovietskom gulagu. Či je to pravda, to sa mi nepodarilo uspokojivo zistiť.)
Otakar Jaroš získal sa svoje hrdinstvo v bitke pri Sokolove množstvo vyznamenaní. Menovite - Československý vojnový kríž 1938 (13.3.1943), Zlatá hviezda Hrdinu Sovietskeho zväzu (17.3.1943), Leninov rád (17.3.1943), Sokolovská pamätná medaila (8.3.1948).
In memoriam bol zárove? (5.5.1943) povýšený na kapitána.


Mapa obrany:
http://www.lovecpokladu.cz/img/clenove/Viky/20071231-sokolovo2.jpg


  
Martas2411
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 26/1/2011, 19:18  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Byl to hrdina , a vlastně všichni co bojovali na východní frontě,ať se to někomu líbí nebo ne.
Mám o něm film Sokolovo,generála Svobodu tam hraje jeden z mých nejoblíbenějších herců Ladislav Chudík.


  
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

72172 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.2011s ][ Queries: 19 (0.0474s) ][ Debug on ]