Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 7/7/2011, 22:19  Předmět:  Walter Schellenberg Odpovědět s citátemDolůNahoru

Walter Schellenberg alias Úhor (údajne bol úskočný, vyhýbavý a slizký). Od 22. júna 1941 sa zaradil medzi mocných mužov 3. ríše. Stal sa vedúcim VI. Kancelárie Ausland-SD v Hlavnom úrade ríšskej bezpečnosti (RSHA).
Než sa stal samotným šéfom tohto oddelenia, je nutné spomenúť aj faktá, ktoré sa odohrali pred týmto dátumom.
Walter sa narodil 16. januára 1910 v nemeckom Saarbrückene. Po prvej svetovej vojne je jeho rodné Sársko obsadené francúzskou armádou. S týmto sa nechce zmieriť jeho rodina a preto spolu s rodičmi odchádza malý Walter do Luxemburska. Neskôr sa do vlasti rodina znovu vracia, konkrétne do Marburgu, kde sa Walter hlási na medicínu. Tú však nedokončí, presťahuje sa do Bonnu a skúša šťastie na právnickej fakulte, ktorú v roku 1933 dokončí.
V Nemecku v tej dobe vládne NSDAP, ktorá Waltera učaruje. Vstúpi do SS a keďže má vysokoškolské vzdelanie, je bez nejakých problémov prijatý
V SS sa dostáva do kontrarozviedky kde sa onedlho zoznamuje s Reinhardom Heydrichom, ktorý vycíti talent tohto mladého muža a doporučí ho samotnému Himmlerovi, ktorý z neho spraví osobného asistenta. Jeho oficiálna funkcia je „zvláštny splnomocnenec“. Tá mu prináša velký vplyv a aj moc, pretože je zástupca Himmlera a Himmler je zástupcom samotného A. Hitlera.
SD, v ktorej Walter pracoval od októbra roku 1939 aktívne hrala špionážne hry s britskou MI6, ktorá pôsobila na území Holandska, vtedy neutrálneho štátu. V záujme Nemecka bolo zistiť, koľko toho Západ vie o pripravovanej nemeckej akcii voči francúzsku a krajinách Beneluxu. MI6 sa zase snažila o to, zistiť čo najviac o opozícii v Nemecku.
Než mohli obe strany začať niečo konať, museli si zohnať prívržencov a osoby ochotné spolupracovať. Zatiaľ čo Schellenberg hľadal ludí v Holandsku, vytipoval si tu niekoľkých užitočných, MI6 musela hľadať v samotnom Nemecku. A aj si jedného schopného človeka našli. Bol ním lekár Franz Fischer. MI6 ho pokladala za dôveryhodné, pretože im rozprával príbehy o tom, ako je proti Hitlerovi a podobne. V skutočnosti pracoval pre Schellenberga a donášal pre neho.
Ten pre britov získal „posilu“. Bol ním osobne Schellenberg, ktorý sa vydával za majora Schaemmleho, údajného spiklenca z radov Wehrmachtu. Ich prvé stretnutie prebehlo v Holandskom Haagu. So Schellenbergom a Fischerom sa tu stretli britský agenti kpt. Best a major Stevens.
Schellenbergova hra pokračuje podla plánov. Ten Britom nahovorí, že Hitlera chcú odstaviť, pretože velenie je znepokojené „veľkými“ strátami v Poľsku. Zároveň ujistil Britov, že Hitler na Západ nezaútočí, pretože nie je na to dostatočne silný.
Briti chrochtali spokojnosťou.
Jeho hra sa mierne skoplikovala 8. novembra 1939, kedy Georg Elser chcel zabiť Hitlera v mníchovskej pivnici. (pozn. autora – stretol som sa s úvahami, že Elser nekonal sám, ale bol riadený britskou spravodajskou službou. Preto bol Schellenberg poverený, aby svoju špionážnu hru urýchlil. Druhá úvaha hovorí o tom, že Elser bol agent SS, jeho atentát mal fungovať tak, že vyvolá medzi nemcami psychózu, že zlí Briti chcú zabiť ich vodcu a to že prežil, že predčasne opustil pivnicu je vlastne dielo „Prozreteľnosti“.)
Schellenberg na priamy príkaz Himmlera urýchluje akciu. Dohodne si stretnutie s britskými agentmi v holandskom Venle už 9. novembra. Schellenberg navrhne, aby briti so sebou priviedli nejakú dôveryhodnú a významnú postavu holandského odboja či tajnej služby.
Briti súhlasia a na schôdzku spolu s Bestom a Stevensom prichádza dôstojník holandskej spravodajskej služby Dirk Klop. Nutno dodať, že Briti sa dopustili veľkej chyby, keď major Stevens mal u seba kompletný zoznam nemeckých občanov, ktorí pracovali pre britskú MI6.
Schellenberg alias major Schaemmle prichádza spolu s komandom SS do Venla. Vstupujú do kaviarne, kde sa majú stretnúť a začnú paľbu. Zastrelia Klopa a unesú oboch britských dôstojníkov. Schellenberg bol osobne prítomný tejto akcii. Do rúk sa mu teda dostal okrem dvoch britov aj kompletný zoznam nemeckých agentov. Neskôr vyšlo najavo, že tento zoznam obsahoval aj mená britských agentov z protektorátu Čechy a Morava. Schellenberg slávi veľký úspech. Dvaja britských agenti skončia v Dachau, kde po výsluchu prezrádzajú ďalšie informácie. Hitler je spokojný. Našiel si skvelú zámienku na napadnutie Holandska, doslova vyhlasoval že Británia, s ktorou je vo vojne, využíva neutrálne Holandsko pre svojich špiónov a tým vlastne Holandsko porušilo neutralitu. 10. mája 1940 toto využil Hitler a teda prekročili nemecké vojská Holandska a za 5 dní ho dobilo.
(pozn. autora – nešťastní britskí agenti Best a Stevens vojnu prežili a dočkali sa oslobodenia KT Dachau.)
Nutno dodať, že tento incident vyvolal medzinárodný škandál, samozrejme v prospech Nemecka. Briti od tejto chvíle stratili dôveru v nemeckú opozíciu a podzemné hnutie a preto len s problémami nadväzovali nové kontakty.
Walter Schellenberg dokázal, že je skvelým taktikom a spravodajcom. Bol povýšený na SS-Brigadefuhrera.
Onedlho bol poverený ďalšou akciou. Akciou „Willy“. Schellenberg mal za úlohu získať na nemeckú stranu samotného anglického vojvodu Eduarda z Windsoru, ktorý sa netajil svojimi sympatiami k fašizmu. Nemecká strana ho chce získať preto, aby Eduard, ako bývalý král, využil svoje kontakty na to, aby Británia podpísala s Hitlerom mier a nadviazala nové styky.
Schellenber preto odletel do Lisabonu, kde sa Eduard zdržoval.
Tu sa ho snažil rôzne presvedčiť, že ak zvolí nemeckú stranu bude to pre neho najlepšia voľba, určite to bude lepšia strana než na akej je teraz. Snažil sa ako sa dalo, dokonca zostrojil divadelné predstavenie, kedy údajní „britskí agenti“ hádžu na jeho vilu kamene a rozbíjajú okná, posielajú mu výhražné listy z toho titulu, že si o ňom myslia že je nemecký agent.
Všetko musí uhasiť až sir Walter Monckton, dlhoročný priateľ Eduarda. Ten ho predsvedčil nech pokračuje v ceste na Bahamy, kde sa mal stať guvernérom. Tak sa aj stalo.
Schellenberg teda neuspel. No nemusel zúfať. Na obzore bola ďalšia akcia, ktorá ho vyniesla na skutočný Olymp.
Tou bolo rozbitie tzv. „Červenej kapely“. To bola sovietska agentúrna sieť, ktorá pôsobila v Nemecku a inde v Európe. Boli to ľavicovo zameraní Nemci, najmä z vyšších spoločenských vrstiev. Tu sa začína história rozdvojovať. Podľa jednej verzie sa Schellenberg to tejto skupiny infiltroval pomerne jednoducho. Najmä vďaka neopatrnosti dvoch jej vedúcich. Prvým bol spravodajský dôstojník luftwaffe Harro – Schulze Boysen a druhým bol Arvid Harnack. Títo mali zabudnúť na ostražitosť a umožniť Schellenbergovi ľahko preniknúť do skupiny.
Podľa druhej verzie, nebola Schellenbergova cesta za rozbitím Červenej kapely taká ľahká. Problémy mu mal údajne robiť Leopold Trepper, vodca skupín, ktoré získavali informácie zo stavebnej Todtovej organizácie, získavala informácie o leteckom a lodnom vývoji, o hospodárskej situácii v Ríši, o dopade spojeneckých náletoch.
Tak ako tak, Schellenberg napokon Červenú kapelu dostane, zničí a jej členovia skončia na popravisku.
O Schellenbergovi kolovali rôzne historky, napríklad že v jeho pracovnom stole boli zabudované dve pištole, ktoré sa spustili ako na povel, keď sa stlačik gombík. Alebo, jednu historku spomínal sám veľký Otto Skorzeny. Skorzeny dostal jedného dňa úlohu od Himmlera. Himmler si zmyslel, že naplánuje záškodnícku akciu, kedy nemecké komando prepadne v Magnitogorsku, ďaleko za Uralom, sovietske oceliarne a vysoké pece plus dve elektrárne. Operácia dostala názov „Ulm“. Každý „od fochu“ a teda aj Skorzeny vedel, že to je fantasmagoria. Preto to oznámil Schellenbergovi. Ten s pokojom Angličana Skorzenemu povedal:
“Nič si z toho nerobte. Dám vám jednu radu z vlastnej skúsenosti. Čím fantastickejší a grotesknejší projekt vám príde zhora, tým nadšenejšie ho musíte prijať. Zároveň prehlásite že plán je geniálny. Potom sa 4 mesiace tvárte, že na tom pracujete. Medzitým vám príjde nový, ešte bizardnejší plán a na ten predošlý sa zabudne. Vás označia za muža, ktorý sa ničoho nezľakne a je na vás vo všetkom spolahnutie. Je to jednoduché, nebudete nič podnikať, pretože nemôžete tým nič skaziť.“
Aj taký bol Walter Schellenberg.
Na sklonku vojny podnikol ešte jednu akciu, keď jednal so západnými spojencami na vlastnú päsť. Neskôr sa snažil sprostriedkovať aj stretnutie Himmlera so švédskym červeným krížom a preto odišiel do Štokholmu v apríli 1945. Koniec vojny ho zastihol v Dánsku. Chvílu sa skrýval, no v júni 1945 sa sám prihlásil spojencom. Schellenberg sa zúčastnil Norimbergského tribunálu, kde však bol ako svedok. Znovu sa prejavila jeho povaha, jeho slizkosť a veselo ukazoval prstom na odsúdených či podozrivých.
V roku 1946 ho napokon spojenci odsúdili za napomáhanie pri fyzickej likvidácii sovietskych zajatcov na 6 rokov žalára.
V roku 1950 ho však prepustia pre zlý zdravotný stav. Schellenberg dožíva v Taliansku a zomiera na rakovinu v Turíne dňa 21. marca 1952.
Tesne pred smrťou vydáva Schellenberg knihu pamätí, ktoré sú však kritikmi označené ako nedôveryhodné.

Image


  
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 8/7/2011, 08:15  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

S Rudou kapelou měl Schellenberg docela problém. Sice dokázal rozbít organizace ve Francii a Belgii a přes "přítele" jedný z radistek infiltroval skupinu ve Švýcarsku, ale zatýkat a mučit v neutrální zemi nemohl a to pro něj bylo špatný. Švýcarská skupina dokázala odvysílat hromady strategických informací (nakonec se ukázalo, že je měli od Angličanů přes Ultra) před bitvou u Kurska a jak to tam dopadlo, to víme.
Teprve potom se švýcarská policie na nátlak Němců odhodlala a skupinu rozbila, nicméně švýcarské vězení bylo pro zúčastněné určitě lepší než mučírna gestapa, koncentrák a šibenice. A její šéf - maďarský komunista Sándor Radó - dokonce utekl k francouzským maquis a pokračoval v odboji jako partyzán.


  
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 8/7/2011, 19:38  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

ďakujem za doplnenie Smile len dodám, že sa chystám napísať o ďalšom agentovi SS, ktorý bol ako keby "holka pro všechno" a ten sa práve zúčastnil tej akcie vo Venle...


  
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

75383 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.1769s ][ Queries: 19 (0.0336s) ][ Debug on ]