Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
Herbert
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 8/7/2011, 22:12  Předmět:  Nemecký vojenský cintorín Hunkovec Odpovědět s citátemDolůNahoru

Nemecký vojenský cintorín Hunkovec

Image

Cintorín v Hunkovci obsahuje pozostatky Nemeckých vojakov ktorý padli v Karpatsko Dukelskej operácie, keď v októbri a novembri 1944 Ruská armáda prenikla na Slovensko z Poľska. Nemecký vojenský cintorín bol sprístupnený 8. októbra 1995.

Bol tu pôvodne zbudovaný lazaret- poľná nemocnica a vedľa nej bol už vtedy vybudovaný cintorín. V roku 1994 boli zahájené práce na exhumáciach, evidencia a nové uloženie ostatkov. Výsledkom je cintorín pre 2 800 padlých. Na hroboch sú iba kríže s menami a údajmi vždy po štyroch vojakoch. Súčasťou cintorína je charakteristický vysoký drevený kríž a prameň vody. Pramienok vody vyteká zo studničky pod dreveným krížom a kaskáduje dole okolo schodiska.

V polovici novembra 1944 v chotári obce Hunkovec sa na niekoľko dní stabilizoval frontová línia. Celé okolie Hunkoviec bolo zamínované a dominujúce výšiny nad obcou - Kobyliakov vrch (kóta 481) a chrbát Zapíla (kóta 471) premenili Nemci na silne opevnený obranný systém, z ktorého ovládli hlavnú cestu a celé okolie. V blízkom tyle mali Nemci sústredené početné zálohy vojska a bojovú techniku, predovšetkým tanky a delostrelectvo.

Počas bojovej činnosti bola väčšina obce zničená. V okolí sa dodnes nachádzajú zvyšky okopov, krytov, zemľaniek a jamy po výbuchoch granátov a bômb.
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

private_joker
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 9/7/2011, 10:45  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

tak to je minimálne zaujímavá lokalita...určite by som si pozrel ako vyzerajú tie zbytky zákopov a zemljaniek

Werwolfin
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 10/7/2011, 11:20  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Vyzerá tak nádherne. Tak kľudne. To prostredie, zeleň okolo, trávička krásna a je to udržiavané. Pôsobí fantasticky.
Ja by som sa tiež pozrela na tie zemľanky a zákopy....

Ináč, neviem prečo (možno aj trošku od veci) ma napadlo, minule mi hovoril kamarát o dve dediny čo býva ďalej, že tam mali tiež pochovaných Nemcov dakde v podzemných chodbách (nie veľa, bolo to pár vojakov) a že to chlapi našli. Nemci boli pochovaní so všetkou svojou výstrojou, takže počítam, že pár bední uniforiem a vyznamenaní tam určite bolo. Potom ich vykopali a pochovali znova.

private_joker
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 10/7/2011, 13:25  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

tak čo ja viem, o nemecké cintoríny sa stará nejaká oficiálna organizácia v Nemecku takže ani sa nedivím, že sú také udržované a pekné..klobúk dole pred nimi...

Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma