Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
Martas2411
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 7/8/2011, 00:14  Předmět:  Boeing B 17 u Napajedel -Prusinky Odpovědět s citátemDolůNahoru

Boeing B 17 u Napajedel -Prusinky

Tak jsem se dnes vrátil z dovolené.Na jednu stranu jsem potěšen ,jelikož jsem navštívil letecké muzeum ve Slavičíně a na druhou stranu jsem naštvaný ,jelikož jsem byl kousek od dopadu B 17 ,která zde přistála 14.10.1944.Od tohoto místa jsem byl ubytovaný opravdu kousek.
Ale jak to všechno začlo.

Jel jsem na dovolenou do Napajedel,kousek za Napajedly je část která se jmenuje Prusinky a tam jsem byl ubytován v bývalé hájovně.Bylo to doslova "Na samotě u lesa".Nejhorší bylo ,že už jsem neměl čas na nějaký průzkum ,jelikož dnes ráno jsem už odjížděl domů.

Včera jsem jel do Napajedel nechat spravit pneumatiku , jelikož jsem při svém výletu do Slavičína píchnul a nechtěl jsem riskovat že mi při cestě z dovolené odejde i nasazená rezerva.Mimo to mi manželka s dětmi jemně naznačily ,že mají chuť na zákusky .Takže jsem vyrazil .Přijel jsem pro pneu ,naložil a jel do centra Napajedel,kde jsem odstavil auto.Jak si tak špacíruji pro zákusky ,tak jsem u kostela narazil na toto

Image

Koukám na to a naštvaně si nadávám ,jelikož předposlední den dovolené
odpoledne toho už asi moc nestihnu.Rychle mažu pro zákusky a zpátky do Prusinek.Říkám si -Jestli je v centru Napajedel památník,musí být v Prusinkách určitě označeno místo dopadu Létající pevnosti.

Jelikož jsem v Prusinkách na nikoho nenarazil(je to opravdu malá čast dědiny s pár chalupami),rozhodl jsem se vyrazit sám s nadějí že to místo najdu.Ženě jsem řekl ,že se jdu podívat na chvíli na hřiby.(jelikož kdybych ji řekl že jdu hledat bombardér, asi by si poklepala na čelo že stěma svýma vojenskýma aktivitama nedám pokoj ani na dovolené).Vzal jsem si foták a vyrazil.Prošel jsem okolí všude možně a nic jsem nenašel.Schvácený se vracím po dvou hodinách k chalupě bez výsledku.Dojdu k chalupě a přímo naproti branky je ulička .Říkám si ,zajdu se podívat ještě tam ,jesli neporostou nějaké hřiby.Tak jsi tak jdu ,okolo cestičky rostlo plno bedel,kochám se přírodou .Na bombardér jsem úplně rezignoval a vypustil ho z hlavy .Šmatlám po pěšince ,dívám se okolo a jdu a jdu .Co jsem se trošku podivil že podél lesní cestičky byly občas na kmenech stromů na malovány bílé hvězdičky v modrém terči.Samozřejmě ty barvy už byly vybledlé ,takže mě to nějak ani moc netrklo ,ale bylo to rozpoznatelné.Později jsem se bil do hlavy.
Asi po necelé půlhodině cesty jsem se otočil ,posbíral pár bedel ať nejdu s prázdnou a vrátil jsem se na chatu.

Dnes ráno přijel majitel chaty .Tak jsme chvíli poklábosili a já se ho zeptal na tu B 17-ku.A on mi říká -Vidíš tady tu hvězdičku a ukázal mi hvězdičku která byla namalována na stromě asi tak tři metry od plotu chaty.Když půjdeš po té pěšince ,tak dojdeš k místu dopadu.Myslel jsem že mě omyje.Byla to ta samá pěšinka ,po které jsem se v pátek vydal.Stačilo jít ještě trochu dál a došel bych.

Takže jsem se vrátil z dovolené domů naštvaný ,že jsem nenašel místo dopadu a k tomu mi ještě Městká policie v Holešově dala flastr za 1000 Kč,za rychlou jízdu jelikož tam byla 40-ka a já jsem jel 53 km/h.Takže návrat z dovolené byl naprosto úžasný.

Ale nedalo mi to abych o tom bombardéru něco nezjistil a opět pomohli Rajlichovy knížky.

Dne 14.10.1944 startovala 15.USAAF opět na cíle do Horního Slezska na cíle v Blechhammeru a Odertalu.B 17G 44-8004 pod vedením Victora J.Bienieka byla zasažena na honoslezskou oblastí 11.Flakdivision spolu s několika dalšími stroji.Poškozené letadlo se vleklo a bylo donuceno přistát právě v Prusinkách nad statkem na poli blízko lesa okolo 13.15 hod.Ještě je třeba uvést ,že toto letadlo
patřilo k 414.peruti 97.bombardovací grupy.

Nezraněna desetičlenná osádka nouzák přežila .Rozdělila se na dvě skupiny a chtěla se Němcům ztratit v blízkých lesích.Opuštěnou létající pevnost pak na zemi dodělali 3 doprovodné P 51 Mustang,kteří jim zapálili.

Tak a ted jsou dvě verze.

Podle Jiřího Rajlicha byl na uprchlé letce udělán zátah ,kterého ze zúčastnili příslušníci Luftwaffe z blízkého letiště v Otrokovicích a samozřejmě i Gestapo z Uherského hradiště.Posádka sestřeleného letadla byla obklíčena a dva její členové -bombometčík Raymond W. Winters a navigátor James W.Johnson byli gestapáky Rudolfem Mullerem a Reimundem Neubauerem zastřeleni bezdůvodně ranou do týla.Zbylých 8 letců bylo transportováno do zajateckých táborů.

Tak a podle druhé verze zastřelil tyto dva nebohé letce místní obyvatel .Toto mi řekl majitel hájenky ,kde jsem byl ubytován a kde jsme spolu o tom mluvili.
Nedalo mi to a začal jsem trochu štourat a jak se říká na každém šprochu je pravdy trochu a asi na tom něco pravdy je.Našel jsem toto ,kde se tato domněnka potvrzuje.Je to zajímavé a třeba si to celé přečíst.
http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?guid=34d999ee-0830-4f8b-b0b7-e60d4b75e885

Tímto pro mě skončilo pátrání po tomto bombardéru a doufám ,že si na ono místo někdy ještě dostanu.

Zde onen bombardér po nouzáku.Ofotil jsem to z městské tabule v Napajedlích

Image
Pro zájemce přikládám mapu cesty k onomu místu

Image

Tak a jelikož jsem se k onomu místu nedostal,musím zde vložit odkaz od kolegů.Takže na onom místě je pamětní tabulka a model letadla jak vypadal po nouzovém přistání.

http://hloubkari.cz/forum/index.php?topic=1023.0

Poznámka-fotky z leteckého muzea ve Slavičíně budou později

Naposledy upravil Martas2411 dne 6/10/2014, 21:05, celkově upraveno 2 krát

Destroyman
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 7/8/2011, 01:47  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Jo, tak tomu se říká "příběh takřka ze života". I s tou pokutou.

private_joker
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 15/8/2011, 10:20  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

zaujímavé....niečo ako kriminální ústředna pátrá Very Happy ale teraz vážne..fascinuje ma predstava, že ja čítam o všelijakých bitkách vo svete, o bojoch kdekade a možno ani neviem a v mojom okolí sa povaluje či nachádzajú takéto podobné záležitosti ako miesto kde sa zrútil americký bombardér

sigi
Generalfeldmarschall

Věk: 54
17706.66 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 17/8/2011, 09:42  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Hmmm velmi zajimavé....

Vodnář Pohlaví:Muž Drak OfflineOsobní galerie uživatele sigiZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuZobrazit autorovi WWW stránkySkypeMSN Messenger
Martas2411
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 8/1/2012, 10:02  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Tak díky knize od pana Mahra –VZPOMÍNKY NA NEZNÁMÉ LETCE,musím tento svůj příspěvek poupravit .Na základě historického bádání tohoto skvělého autora zmiňované knihy a leteckého odborníka musím svůj příspěvek doplnit.

Takže ona Létající pevnost byla nad cílem zasažena flakem ,byly vyřazeny dva motory a letadlu unikalo i palivo.Samozřejmě že stroj vypadl z formace a pomalu letící a klesající stroj se dostal až do oblasti Otrokovického letiště ,kde byly Junkersy Ju 87.Piloti B 17 zde chtěli přistát ,vysunuli podvozek ,jenomže na ně spustil palbu letištní flak.Piloti tedy od tohoto záměru upustili ,obletěli Napajedla a nakonec přistáli nedaleko statku v Prusinkách na poli ,kterému zde místní říkali i když to zní zajímavě –Amerika.Letadlo přistálo na podvozek a kromě zraněného zadního střelce neutrpěla posádka žádné zranění.Jak už jsem psal ,tak tento bombardér poté zapálily Mustangy ,poté co ho posádka opustila.Tak a ted´se dostáváme k tomu podstatnému.Letce objevil hajný z prusinké hájovny pan Bartošík.Ten jim řekl ,aby se urychleně přesunuli do lesa neboť tu bude za chvíli plno Němců.Jediným ozbrojeným členem této skupiny byl bombometčík Lt.Winters,který svoji zbraň dal hajnému ,který ji okamžitě zahrabal a zmizel.

Letci se dohodli ,že se rozdělí na dvě pětičlenné skupiny a pokusí se Němcům zmizet.V první skupině byli poručíci Bieniek ,Nefe a seržanti Lawrence ,Ott a Grant.Ve druhé skupině byli poručíci Sanders,Winter Johnson a seržanti Bangs a Smith.

Jenže to už se dalo do pohybu Gestapo z Uherského Hradiště a vojáci z nedalekého otrokovického letiště pod vedením důstojníka Luftwaffe.

Druhou skupinu amerických letců objevili gestapáci schovanou v křoví u lesní cesty .Po svém objevení letci vyšli na pěšinu a Němcům se vzdali,jenomže v tom gestapák Rudolf Müller zvedl pistoli ,někdo z letců zavolal ,aby nestřílel ,že jsou Američani.Na to však gestapák nedbal a třikrát vystřelil.Jedna střela zasáhla poručíka Johnsona do zátylku a další dvě poručíka Winterse.Zbývající tři otřesené letce ,kteří viděli co se stalo jejich kamarádům nechal další gestapák Pfeifer prohledat ,gestapák Müller ovšem navrhl i zbylé tři letce zastřelit .To už však Pfeifer odmítl s tím ,že už je zde hodně svědků.Asi měl zřejmě na mysli onoho důstojníka Luftwaffe ,kterého pohled na zastřelené letce zděsil .Ony tři letce naložili do aut na policejní stanici do Napajedel.Zastřelené letce gestapáci prohledali ,okradli je o hodinky a prsteny a později je přenesli do Bartošíkovy hájovny.

Onu první skupinu zadrželi němečtí vojáci v lese a vyvedli je ven k nákladním autům,kde je naložili a odvezli do Napajedel,kde se setkali se svými už jenom třemi kamarády.

Po válce byli američtí piloti exhumováni a převezeni na spojeneckém válečném hřbitově St.Avold ve Francii.

Takže bych chtěl závěrem říci že nebude pravda jak mi to popisoval onen majitel chalupy (bývalé hájenky) ,že letce zastřelil někdo z místních .Podle tohoto odkazu by to ukazovalo na hajného Bartošíka ,který pistoli letcům odebral.Ale tak to nebylo.
http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?guid=34d999ee-0830-4f8b-b0b7-e60d4b75e885

Dále bych chtěl jenom dodat ,že jsem pravděpodobně strávil dovolenou v oné hájence ,kde byli oni dva nebožáci po zastřeleni na nějakou dobu uloženi,jelikož jiná hájenka v okolí není.
T ímto bych chtěl panu Mahrovi poděkovat za objasnění případu,který jsem mohl na základě jeho knížky doplnit.Dal bych jsem i fotky oné hájovny ,ale nevím jestli bych spíš nevyděsil potencionální klienty a neohrozil tak původního majitele.

Destroyman
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 8/1/2012, 17:06  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Martas2411 napsal:
Dal bych jsem i fotky oné hájovny ,ale nevím jestli bych spíš nevyděsil potencionální klienty a neohrozil tak původního majitele.

Jo, dobře jsi udělal. Kdo bude chtít, ten si fotky udělá sám - tak proč ničit někomu živnost?

Martas2411
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 9/1/2012, 10:37  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Ještě doplním že pohřbu oněch dvou letců v Napajedlích ,se zůčastnili i dva němečtí důstojníci z otrokovického letiště,kteří zastřeleným letcům zasalutovali.Je vidět jaký rozdíl byl mezi represivními složkami německé branné moci a obyčejnými vojáky.I když ne vždy to bylo pravidlem

Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma