Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 20/1/2012, 14:08  Předmět:  Vietnam a 2. svetová vojna II. Odpovědět s citátemDolůNahoru

Máme tu rok 1945, január. Je jasné, že Spojenci vojnu vyhrajú. Sovieti postupujú nezadržitelne vpred na Berlín, zo západu sa do Nemecka valia spojenci. Vojna v Pacifiku je tiež už takmer rozhodnutá no bude ešte trvať do septembra kým sa Japonsko vzdá. Odohrajú sa mnohé krvavé bitky a zomrú státisíce vojakov a aj civilistov.
Vo Francúzskej Indočíne sa začínajú prebúdzať v mysliach francúzskych občanov, ktorí tu žijú, myšlienky na ozbrojené odpor voči Japonsku. Samozrejme pod francúzskou vlajkou, nie tou Vichystickou.
Japonci, hoci sú malí a jedia ryžu, neboli vôbec blbci a o tomto vedeli. Preto sa rozhodli konať.
9. marca 1945 japonské jednotky obsadili všetky dôležité vládne budovy, obsadili palác guvenéra admirála Decouxa, obsadili rádiovú stanicu. Všetko zabrali pre seba. Navyše zajali a odzbrojili stovky a tisíce francúzskych vojakov a policajtov. Mnohých bez výstrelu.
Samozrejme nie všetci padli do zajatia, mnohí prebehli do hôr a boli šokovaní, že objavili skvelo fungujúcu sieť vietnamského odboja Viet Minh. Tí sa zaviazali, že pomôžu francúzskym utečencom prebehnúť do Číny. S tým mali odbojári dlhoročnú skúsenosť, lebo pomáhali prebehnúť všetkým spojeneckým pilotom zostrelených nad Indočínou, alebo každému Spojencovi ktorý to potreboval, teda prebehnúť do Číny.
Nasledujúce udalosti mali rýchly spád.
Japonci potrebovali vytvoriť „slobodnú“ vládu a preto rýchlo oslovili cisára Bao Daia, aby prezval vedenie, teraz už „samostatnej“ krajiny bez Francúzov. Ten súhlasil. Za prítomnosti francúzskych politikov a bývalých správcov krajiny bol menovaný hlavou štátu a odišiel do starého cisárskeho mesta Hue.
Inak, spomínate si ešte na princa verného japonskému režimu, Cuong Dea? Ten nepochybne musel čakať na to, kým sa dostane na trón. V tomto momente sa mohol konečne dočkať, no Japonci boli iného názoru, radšej zvolili medzi populáciou známeho Bao Daia.
Pre Bao Daia však nebola situácia jednoduchá.
Menoval novú vládu na čele s ministrom, neskôr prezidentom Juhovietnamskej republiky, Ngo Ding Diema. Japonci s tým nesúlasili. Konalo sa druhé zostavovanie kabinetu. Všetci zainteresovaní však dobre vedeli, že koniec Japonska sa blíži, že každá spolupráca s nimi môže dotyčných politikov iba zdiskreditovať a preto sa činnosť vlády nie a nie spustiť naplno. Japonci boli preto nútený prevziať vládu nad Vietnamom sami.
Ale nekonali len Japonci.
Viet Minh počas vojny nesedel len tak so založenými rukami ale konal so zbraňou v ruke. Opäť dodám, že Viet Minh nebol čisto komunistickou organizáciou, no komunisti v ňom mali hlavné slovo. A preto zrejme nie všetci boli nadšení, keď v roku 1944 britská RAF zhodila na padákoch niekoľkých Vietnamských komunistov, predtým držaných vo väzbe na francúzskom Madagaskare, aby pomohli odbojovému hnutiu. (pozn. autora – Je mi však známe aj to, že sami Briti vytvorili ozbrojené komando, ktoré operovalo v severných provinciách spolu s partizánmi a aj s francúzskymi vojakmi vo svojej zostave. Oficiálne sa toto komando volalo Force 136.)
Ale bavme sa o roku 1945.
Viet Minh a jeho vietnamská oslobodenecká armáda zvyšovala počet kontrolovaných oblastí a provincíí. Teraz už čítalo panstvo Viet Minhu 7 severných provincií. Pre poriadok dodám, že na čele vietnamskej oslobodeneckej armády bol istý Vo Nguyen Giap, neskorší víťaz nad Francúzmi od Dien Bien Phu.
A nastal chaos.
Vzťahy medzi Viet Minhom a francúzskym odbojom nebol dvakrát priateľský. Na jednej strane tu boli Vietnamci podporovaný americkou OSS a aj menšími oddielmi, niečo ako britská Force 136. Vietnamci už boli natoľko silný, že chceli Vietnam oslobodzovať sami, aby si mohli nárokovať právo na samostatnosť.
Na druhej strane tu boli Francúzi a Briti. Francúzi, hoci nie tak silný, nárokovali si samozrejme Vietnam po vojne ako súčasť Indočínskeho panstva. Poriadky sa nemali meniť, malo to ostať všetko po starom. Ako vidíte, ďalšia vojna po tej 2. svetovej vojne bola takmer istá.
No a teraz trošku prejdem k bojom.
Japonci, hoci ich impérium bolo už takmer porazené a rozpadnuté, ešte stále boli prítomní vo Vietname a aj celej Indočíne.
Oficiálne boje medzi Viet Minhom, Francúzmi a v menšom počte Britmi a Američanmi na jednej strane, proti Japoncom na druhej strane prebiehali od marca 1945 do takmer konca augusta 1945.
Len dodám, že situácia bola v tomto období tak chaotická, že údaje o nejakých veľkých bitkách snáď ani neexistujú. Ani japonské straty nie sú presne vyčíslené. Dokonca ani vietnamské straty nie sú presne a ani približne vyčíslené. Isté je len to, že za 5 mesiacov bojov proti Japoncom padlo cez 2 tisíc Európanov (civilistov + vojakov). Jedna známa a veľká bitva sa však odohrala o Hanoi, ktorú vojská Viet Minhu vyhrala. Boj však nebol žiadnou prechádzkou ružovým sadom, bitka o Hanoi trvala 5 dní.
Okrem toho, že Viet Minh bojoval s Japoncami, stihli 14. augusta spustiť aj tzv. Augustovú revolúciu. A čo tá augustová revolúcia bola zač?
No asi tolko, že to ešte zväčšilo mieru chaosu vo Vietname.
14. augusta pod vedením Viet Minhu a Ho Či Minha začali partizáni spolu s japonskými!!! vojakmi obsadzovať dôležité budovy a správne centrá celého Vietnamu. Na juhu sa aktivizovali najmä nacionalistické prúdy Viet Minhu, na severe zase tie komunistické prúdy.
25. augusta 1945 bol Bao Dai nútený abdikovať v prospech Ho Či Minha a Viet Minhu. Slúbil však podporu súčasnej vláde z pozície obyčajného občana.
A ako čerešničku na torte, 2. septembra 1945 vyhlásil Ho Či Minh samostatnú a nezávislú Demokratickú Vietnamskú republiku v Hanoii.
No máme tu niečo, čo do dejín vstúpilo pod názvom Postupimská konferencia. Tu sa rozhodlo, že od severu po 16tu rovnobežku budú Vietnam dočasne spravovať Čankajškove čínske vojská a od juhu po 16tu rovnobežku bude krajinu spravovať Lord Mountbatten. Samozrejme správu pod Vietnamom mali opäť prevziať Francúzi, no tí zbierali zatiaľ len sily a vojská. Preto bola nejaká samostatnosť Vietnamu v podstate bezpredmetná, na názore Vietnamcom teda nezáležalo.
Ako sa to začalo uplatňovať v praxi?
Japonci boli postupne odzbrojovaní, mnoho zbraní padlo do rúk Viet Minhu. Správa Viet Minhu v Saigone bola zrušená západnými vojskami v prospech Francúzov. Viet Minh sa teda mohol opierať hlavne o severné provincie Vietnamu a o vidiecke oblasti na juhu Vietnamu.
(pozn. autora – v tento moment sa opäť strácam v anglickom opise nastalej situácie, navyše ako známy lenivec si nechcem zbytočne pridávať robotu a písať tu o všeličom nepodstatnom preto budú ďalšie informácie skrátené len na to, čo bolo v danom momente pre vývoj vo Vietname najdôležitejšie.)
V marci 1946 zo severných častí Vietnamu odišli Čankajškove jednotky a začali ich postupne nahrádzať Francúzske vojská a francúzska správa. To sa samozrejme nepáčilo Ho Či Minhovi, ktorý vládol severu z Hanoia. Začali sa rokovania medzi Viet Minhom a Francúzmi. Ho Či Minh nechcel počuť nič iné len to, že je uznaná vietnamská samostatnosť a Francúzi odtiahnu preč.
Francúzi navyše menovali novú centrálnu vládu, na čele ktorej bol menovaný cisár Bao Dai. To bola pre Viet Minh rana pod pás.
Schyľovalo sa k ďalším bojom a nepokojom.
Ako som spomenul vyššie, juh Vietnamu dočasne spravovali Briti, ktorým pomáhali aj japonské jednotky. Čakali, než Francúzi nazbierajú dostatok síl a potom odídu. Než však odišli, mali plné ruky práce.
Vraždenie, lúpeže a nepokoje tu boli na dennom poriadku, bežné boli aj únosy francúzskych občanov. Britské a japonské vojská boli navyše napádané partizánmi z Viet Minhu viac než pravidelne. Viet Minh pochopil, že proti dobre vycvičeným a skúseným britským vojskám toho moc nepochodí. Objavila sa nová taktika, neskôr tak príznačná pre vietnamských partizánov. Útoky zo zálohy, prepady, vraždy a ukladanie pascí.
Briti a Japonci definitívne južné provincie Vietnamu opustili v polovičke roku 1946. Za takmer rok nepokojov zomrelo takmer 3 tisíc Vietnamcov, z čoho takmer tisíc mali na svedomí britskí vojaci, zvyšok francúzske a japonské jednotky.
No a sme na konci. V Indočíne resp. vo Vietname nám ostali prítomné francúzske jednotky, ktoré prevzali krajinu za veľmi chaotických a divokých podmienok. V decembri 1946 sa začal nový, veľmi krvavý konflikt ktorý trval s prestávkami ďalších takmer 30 rokov a vyžiadal si vyše 5 a pol milióna mŕtvych, zranených, zajatých či nezvestných (či už Američanov, Francúzov, Austrálčanov, Severných Vietnamcov, Južných Vietnamcov, Kórejčanov, Laosanov). Strašné číslo.
Na základe aj tohto článku môžeme vidieť, ako urputne a nezlomne bojovali Vietnamci na získaní svojej slobody. Stoj čo stoj, hoci to trvalo mnohé desaťročia.


  
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 22/1/2012, 23:19  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Len by som poprosil, nemá niekto nejaké fotky k tejto téme? Akosi som nič na internete nenašiel Laughing


  
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 23/1/2012, 09:57  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Obrázky nemám, ale našel jsem, že v březnu 1945 to bylo fakt hustý. Japonský pluk napadl stovku legionářů z 5. REI (regiment etrangére d´infaterie – pěší pluk cizinecké legie) v pevnůstce Briere de l´Isle. Legionáři se bránili celou noc než jim došla munice. Pak je Japonci rozsekali do jednoho. Další legionáře Japonci pobili v pevnůstce Ha Giang. Jenže generálovi Marcelovi Alessandrimu se zbytek pluku (asi 2 000 mužů) podařilo shromáždit a za 53 dnů se probili se skrz 40 000 Japonců a 1 100 kilometrů džungle k Čankajškovým vojskům.
Má to být jedna z mnoha slavných kapitol v dějinách cizinecké legie a možná i dějin našich. 5. REI byl prý složen z hlavně z legionářů z Německa, Rakouska a „střední Evropy“. Wink


  
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

75471 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.1527s ][ Queries: 19 (0.0147s) ][ Debug on ]