Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 27/1/2012, 02:17  Předmět:  Sovietske trestné jednotky Odpovědět s citátemDolůNahoru

Dnešný článok nebude patriť k tým, ktoré budú extra dlhé. Mám však za to, že aj o tomto by sa patrilo povedať pár slov. Chcel by som totižto napísať niečo málo o sovietskych trestných práporoch takzvaných Štrafbat.
Výborne bola táto téma trestných práporov zobrazená vo výbornom ruskom seriály Trestný prápor. Odporúčam jeho pozretie.
Ale prejdime k faktom, k samotnému článku. Čo to vlastne je trestný prápor? Definícia uvádza, že to je vojenská jednotka zložená z odsúdených zločinov, pre ktorých je vojenská služba náhradným trestom namiesto trestu smrti či odňatia slobody.
Neviem ako to fungovalo v histórii ale postupom času sa začali v armádach vytvárať jednotky, ktoré sa nazývali trestnými. Napr. na začiatku 19. storočia mali Briti tzv. Kráľovský africký zbor v ktorom slúžili trestanci, Francúzi ich v roku 1832 nasledovali vytvorením trestného práporu. A svet div sa, jeho dislokácia a pôsobisko bolo v Afrike. No majstrami vo vytváraní trestných práporov boli zrejme Nemci a Sovieti. Nemci mali cez 2. svetovú vojnu viacej jednotiek, napr. nechvalne známu brigádu SS Dirlewanger, či Afrika Batalión 999 či známe Strafbattalion (v ktorom slúžil aj neskorší spisovateľ Sven Hassel, známy vďaka svojim skvelo čitateľným knihám). Ja sa však chcem zamerať na sovietske trestné prápory.
Presuňme sa do roku 1942, do júla. Vojna Nemecka so ZSSR trvá už rok. Sovieti až na niekoľko výnimiek (napr. úspech pri Moskve, Leningrad) dostávajú na frak. A to dosť výrazne.
Sovietska armáda potrebuje obnoviť morálku a nastoliť poriadok. Potrebuje pevnú ruku a schopné velenie. Doba je zlá a možno až zúfalá. Keď tu sa náhle objaví rozkaz sovietskej Stavky číslo 227 (autorom rozkazu je Stalin). Rozkaz je známy aj pod synonymom „Ani krok späť“. Pre nás bude zaujímavý článok č. 2. Napr. v odstavci a) „každý veliteľ či komisár ktorý ustúpi zo svojej pozície bez rozkazu svojho nadriadeného bude zbavený funkcie a poslaný pred polný súd.“
Odstavec b) „každá armáda(?) postaví 3 až 5 dobre vyzbrojených jednotiek o sile do 200 mužov, ktoré budú umiestnené za bojujúcimi jednotkami. V prípade, že vypukne panika a vojaci začnú ustupovať nech sú zbabelci a tvorcovia paniky zastrelení na mieste, čím pomôžu poctivým vojakom vykonávať povinnosť ich vlasti.“
A konečne pre nás najzaujímavejší odstavec c) „každá armáda sformuje podľa potrieb až 10 trestných jednotiek (o sile 150 – 200 mužov) v ktorých budú slúžiť odsúdený vojaci a nižší dôstojníci vinný zbabelosťou. Budú slúžiť na rozličných úsekoch fronty a dostanú šancu vykúpiť sa krvou za svoje hriechy voči vlasti.“
Áno, aj takto kvetnato a krásne sa dá napísať rozkaz. Prax však bola krvavá a nepekná. Pre predstavu – prvá takto sformovaná trestná jednotka o sile 929 vojakov je nasadená v auguste do počiatočných bojov o Stalingrad. Po troch dňoch bojov s Nemcami mala jednotka už iba 300 živých. Nuž, kto vie či velenie uznalo tých padlých nešťastníkov ako vykúpených.
A ako vyzerala služba v takej trestnej jednotke? No veľa svedkov neexistuje, podľa tabuliek malo takouto službou prejsť 427 tisíc trestancov. Prežilo ich málo. A ja sa im ani nedivím.
Dnes už však máme dobre zdokumentované čo bola náplň práce týchto jednotiek.
Trestné jednotky sa delili na tri druhy a to: 1. druh pešie jednotky. Trestanci boli ľahko vyzbrojení, nemali žiadne hodnostné ani armádne označenie a služba v jednotke trvala od 1 mesiaca do 3 mesiacov, záležalo od závažnosti previnenia. Teoreticky sa z tejto jednotky dalo dostať ak ste utrpeli zranenie. Tým ste sa vykúpili krvou a boli ste po vyliečení zaradený do bežnej jednotky Červenej armády. Teoreticky mohol takýto trestanec dostať aj medailu, no ruku na srdce, toto sa zrejme nestalo. Ale ani to prepustenie mi nejako nejde do hlavy. Veď zoberte si, že vaša úloha spočíva v tom, že sa ženiete smerom vpred. Za vami sú jednotky NKVD, ktoré pri každom náznaku ústupu či úteku trestancov mali páliť. Ak vás nezabijú Nemci tak vás zabijú vaši. Šialené, no tak to fungovalo. Buď ste splnili vašu úlohu a porazili ste Nemcov alebo ste padli, čím ste sa vykúpili zo zločinu ale to už vám mohlo byť tak jedno. Alebo vás zastrelili vlastný. Ďalšou šialenosťou týchto jednotiek bolo to, že napríklad v zime nefasovali erárne biele uniformy ale mali tmavé. Slúžilo to na to, aby pritiahli nepriateľskú paľbu namiesto regulárnych sovietskych vojsk.
2. druh jednotiek a to tzv. mínohladači. Čo k tomu dodať. K ich výzbroji patril extra prídel vodky a vlastné nohy. Sem ste sa mohli dostať aj z pešej trestnej jednotky a to tak, že práve na vás nevyšla zbraň alebo vám váš NKVD nadriadený vymyslel novú úlohu. Asi je zbytočné hovoriť o tom, že som ešte nepočul spomienky preživšieho trestanca tejto jednotky.
3. druh jednotiek a to letecké jednotky. To tiež nebola žiadna výhra. Do tejto jednotky sa dostali piloti alebo palubní strelci so statusom trestancov. Teoreticky sa mohli vykúpiť z tejto jednotky ale povedzme si, kto prežije 10 bojových nasadení v kokpite lietadla v tých najšialenejších úsekoch frontu? Alebo ešte ste sa mohli vykúpiť zranením. No väčšinou to býva tak, že keď v lietadle utrpíte prvé zranenie, je to zároveň aj vaše posledné. Navyše sa údajne mali nešťastníci ktorí sa náhodou pomaličky dostávali k číslu 10 tesne predtým povyšovať do stavu mínohladačov. Nuž, sovietska spravodlivosť bola skutočne dôsledná.
A ako sa vlastne mohol vojak dostať do takejto jednotky?
Buď ste sa previnili proti rozkazu 227 alebo proti paragrafu 58 sovietskeho zákonníka. Ak ste preukázali zbabelosť pod paľbou, išli ste k stene. Ak ste boli niekde ďalej od fronty a vy ste preukázali nechuť k boju (vsadím sa, že do tejto definície sa dalo zakomponovať kde čo) tak ste boli degradovaný a putovali ste do trestnej jednotky. V tej sa nebral rozdiel medzi dôstojníkom alebo radovým vojakom. Jednoducho mohol bojovať vedľa seba major a desiatnik.
No čo je zaujímavé, do trestaneckej jednotky ste mohli upadnúť aj vtedy, ak vás Červená armáda oslobodila zo zajatia, alebo sám ste sa dostal z nepriateľského zajatia. Boli ste zradcami keď ste sa kedysi vzdali. Dokonca ak ste zranený padli do zajatia a neskôr vás oslobodili, aj vtedy ste sa mohli stať trestancom. Ani sa nedivím, že neskôr vznikla ROA. Veď, ak sa vžijete do situácie tých nešťastníkov, na jednej strane špinavé, hladom, chorobami a krutosťou preplnené nemecké zajatecké tábory a koncentráky. Na druhej strane vaša vlasť, ktorý je pripravená vás poslať do trestaneckej jednotky. Dôvody sa vždy našli. Veď predsa ste boli v styku s nacizmom, boli ste už ovplyvnení cudzou ideológiou a ideologicky slabý.
A do tretice, do trestnej jednotky ste poputovali aj z gulagu. Tu nemuseli byť len bývalí vojaci. Do trestných jednotiek teda putovali politickí väzni, vrahovia či zlodeji. Každý nešťastník čo bol v gulagu na tom fyzicky dobre bol draftovaný vykúpiť za zo zločinov pre svoju vlasť.
Hoci som fanúšik Sovietskej armády, toto (spolu s nechutným plytvaním životov vojakov) vrcholne odsudzujem. A každý kto si tento článok prečíta pochopí prečo.
Je však bezpredmetné myslieť si, že iba tieto jednotky robili všetku čiernu a špinavú prácu, že ostatné jednotky boli niekde v teple a v zázemí a z vedier pili vodku a z heliem jedli guláš (aj keď možno na konci vojny sa takto konzumovalo hehe) .[/U]


  
Střelec
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 27/1/2012, 10:54  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Traduje se, že do leteckého "štráfbatu" se dočasně dostalo i známé eso Kostylev. Za co? V obleženém Leningradu nachytal nějakého plukovníka, co si nasyslil sklad žrádla a bezostyšně s ním šmelil. A roztrh mu hubu - patrně jen od ucha k uchu, a ne od paty k patě, jak by si zasloužil. Nakonec Kostyleva po nějaké době zachránil místní velitel letectva - o dobré stíhače byla nouze. Došlo i na vrácení hodnosti a vyznamenání....


  
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 27/1/2012, 11:13  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

týý jo...ludia boli tuším vždy rovnakí, nenásytní a pomstychtiví


  
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 27/1/2012, 13:07  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Kdysi jsem četl životopis jednoho obyčejného námořníka Baltské flotily Nikifora Žukova. Sloužil na Baltu, pak byl převelen jako PL střelec na vlaky a při náletu byl zraněn. Po výléčení absolvoval kurs pro letecké mechaniky a opravoval letadla v obleženém Sevastopolu. Tam přežil všechny masakry, na konci bojů byl zraněn a zajat. V zajateckém lágru v Krivém rogu se vlastně ani pořádně nevyléčil, utekl, šel v zimě (!) pěšky (!) přes celou Ukrajinu (!) až domů ke Kursku. Když tam došel, vypadal jak zombie a rodiče ho málem ani nepoznali. Pořád ještě ve stavu zombie se dal k partyzánům a když se přelila fronta, hlásil se zpět do armády. Protože byl v zajetí, nikdo se s ním nebavil a šel okamžitě do štráfky. U Kurska dostal minometnou střepinu do zadku, poležel si ve špitále a vrátil se k normální pěchotě - ovšem už jako poručík! Marně namítal, že před štráfkou byl jen desátníkem, v papírech měl, že v Sevastopolu velel četě, takže podle papírů musí být důstojník. Nu, s tou četou to byla pravda, ale v papírech už nebylo, že v době největších zmatků četu tvořilo jen několik lidí a nikdo z nich neměl vyšší šarži než Žukov... Takže z něj byl poručík, na Dněpru velel pěší četě, a zase byl raněn. Tentokrát bylo zranění vážné - následkem blízkého výbuchu ztratil řeč a sluch a válka pro něj skončila.
Vrátil se domů, žil životem obecního blázna a občas pomáhal na poli. Teprve po čtyřech operacích se mu řeč a sluch vrátily a Žukov konečně začal žít jako normální člověk...


  
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 27/1/2012, 13:18  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

to je šialené...a práve toto ma najviac na vojne zaujíma..osudy a strasti obyčajných ludí..boli to ludia ako my a toto presne sa mohlo stať kludne každému z nás...


  
Martas2411
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 27/1/2012, 18:23  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Tak toto je velmi zajímavé téma ,private .Dobře že je tady.

Takže i já doporučuji ruský seriál Trestný prapor,ve kterém velitele trestné roty hrál vynikající ruský herec Alexej Serebrjakov,který si střihnul i takovou miniroli ve filmu Devátá rota,kde pronesl ony památná slova ,že Avghanistán ještě nikdo nikdy nedobyl.Ale to jen tak na okraj.

Co mě teda překvapuje a to jsem nevěděl ,že existovaly i letecké trestné jednotky .O letecví se zajímám od svých 8 let a o tom ted slyším až tady.Nikdy jsem o tom neslyšel.Nevíte o těchto jednotkách trochu více?


  
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 27/1/2012, 18:51  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

No na isto viem, že boli takéto letecké jednotky nasadené pri Stalingrade, konkrétne keď sa Nemci snažili prejsť cez Volgu resp. Rusi boli zahnaný až k Volge...


  
miracles
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 28/1/2012, 15:34  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

zaujímavá téma, veru tie príhody obyčajných ľudí aj mna najviac zaujímajú


  
jergus
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 15/10/2017, 20:55  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

dobry den, nahodou som sa sem dostal, aj ked je toto vlakno stare, rad by som prispel a vyvratil par blbosti ohladom trestnych praporov, nakolko moj stary otec bol zajaty vychodnymi trestnymi prapormi, dobil s nimi Bratislavu, potom Vieden, vysluzil si milost a vratil sa zivy domov. ak bude niekto chciet cely jeho vojnovy pribeh, mozem ho sem napisat, ale na zaciatok zacnem s trestnymi prapormi...

zlozenie: v trestnych praporoch boli vsetky mozne narodnosti, preto sa neda asi pisat o ruskych trestnych praporoch, boli tam trestanci, zajatci, kriminalnici, dezerteri, proste hoc kto, kto nebol v cervenej armade
oblecenie a vystroj: doslova to fungovalo na principe kto si co ukradol to mal. neboli ziadne hodnosti, ziadne vylozky, ziadne uniformy, proste nic. zbrane mali tie co nasli, na pridel dostavali len pred utokom pol litra vodky a 4 granaty rozneho typu. starky napriklad pouzival mosina alebo vz 24 a ako druhu zbran mp40. kazde druzstvo malo jedneho somara alebo kona s vozikom, na ktorom si vozili vystroj a zbrane. taktiez mali lekara a sestricky! drobne zranenia sa osetrovali po boji medom a cesnakom, obvazy nemali, len vyvarene lanove handry. take reci ze ked niekoho zranili, tak isiel do nemocnice a do regulernej armady su len dristy. nic take nebolo. ked niekto schytal zranenie, osetrili ho, na par dni bol stiahnuty do tylu a potom hned spat do svojej jednotky na front. zaujimave je, ze ich vsetkych pravidelne raz za dva tyzdne holili, hlavu, tvar ale aj cele telo, prave koli zraneniam a hygiene, aby sa medzi nimi nesirili parazity.
trestne prapory nespadali pod regulernu armadu, cize nepodliehali zenevskej konvencii, nebrali zajatcov, strielali nepriatelskych zdravotakov, upravovali naboje narezanim, odrezanim spicky a pod.
to kolko chlapov bolo v trestnych praporoch neviem, ani starky to nevedel, ale ked ich hnali na vieden, tak cez dunaj ich preslo cca 40 tisic. pred utokom mali trestne prapory niekolko hodinovy obrad, zborovo kricali HU-HA aj niekolko hodin, aby nepriatel vedel, ze idu a ze do zajatia sa nebude brat.
niekde sa pise ze trestne prapory isli ako prve, to je tiez blbost. trestne prapory boli nasadzovane na miesta ktore nevedela regulerna armada prerazit. presuvali sa po vlastnej ose, ziadne dopravne prostriedky.


  
jergus
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 15/10/2017, 22:20  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

takze starky sa dostal do trestnych praporov na jar 1945 v madarsku, to ako sa tam dostal, mozno napisem inokedy.
nakolko trestne prapory tiahli z madarska na bratislavu, musel sa k nim pridat a ist oslobodzovat nase hlavne mesto. regulerna armada do mesta nesla, ale ostala na predmesti. rusi vedeli ze hlavne bratislavsky hrad obsadili nemci, a zvysok utekal z mesta na vieden. na boje v meste starky nespominal, okrem posledneho dna. 3 aprila (nie 4 ako sa vsade uvadza) rano zacali tiahnut na hrad hore zidovnou, tak sa volala zidovska ulica ktora uz dnes nie je. z hradu mali nemci dobry vyhlad, mali dobre palebne postavenie, hlavne gulomety a ostrelovacov a cakali az kym jednotky pridu na kratky dostrel. prave v tejto ulicke bol zastreleny kon s prehodenym vozom. politruk prikazal prave za vozom rozlozit gulomet dektarjev a zacat palbu na hrad. samozrejme hned prvy chlap co tam prisiel, dostal zasah. kedze nemci odpilovali hroty striel (ludovo nazyvane dum dum), chlap nemal proti jednej takejto strele sancu. pri zasahu do prs, mu odtrhlo celu ruku aj s lopatkou, dva krat s nim zatriaslo a bolo po nom. vzdy to malo rovnaky scenar, chlap si zobral zasobnik, pribehol ku gulometu, zalozil zasobnik, vystrielal a bud sa stihol vratit, alebo dostal zasah a bolo po nom. Ked prisla rada na starkeho, zobral zasobnik, rychlo dobehol ku gulometu ale schoval sa za kona, a nie za voz, takze mal lepsiu poziciu. zalozil zasobnik, zavrel oci a spustil palbu. po vystrielani zasobnika cely ohluseny otvoril oci a pozera ze odstrielal na jednom dome vzdialenom cca 50 metrov cely roh aj s balkonom a vytvoril "dieru" pre lepsie pokrytie casti hradu. dobehol k nemu politruk, potlapkal ho po pleci a starky si vysluzil kratky odpocinok v ukryte za schodiskom. zrazu okolo pol dvanastej prisiel rozkaz ukoncit palbu a zostat na svojich poziciach. z Race pustili rusi dve katuse ponad hrad a utichla vsetka strelba. Nemci prestali strielat a vztycili biele handry z okien. Trestne prapory sa pohli k hlavnej brane a prisli na to male namesticko na hrade. Z bratislavskeho hradu vypochodovalo necelych 50 prislusnikov SS. Ked sme sa starkeho oytali, co s nimi spravili, len kyvol rukov a povedal, "zoradili sa aj s velitelom na plac a cakali ze ich zajmeme, no za par sekund uz vsetci lezali".
poobede ich prisiel pozdravit marsal Malinovsky a kazdemu osobne dal krabicku cigariet.
ked budete najblizsie v BA, urobte si vylet na slavin, su tam 3 masove hroby v ktorych je pochovanych viac ako 6 tisic vojakov. to nie je regulerna armada, to nie su vojaci, to su vsetko trestanci z trestnych praporov, ktori zahynuli prave pri oslobodzovani Bratislavy a toto sa nikde nepise!
podvecer zacali rozdavat vodku a starky vedel ze nieco nie je v poriadku. za tmy rozlozili zenisti cez dunaj pontonove mosty a o duhej v noci nahnali rusi 8 tisic trestancov na petrzalsku stranu bez akejkolvek podpory. pontonove mosty znova rozobrali, aby sa nikto nemohol vratit. dostali rozkaz zakopat sa a cakat. zem bola este tvrda a zle sa do nej kopalo, ale nejake tie krtince povznikali. o siedmej rano zacala nemecka delostrelecka priprava. po bojisku lietali kusy tiel a starky pochopil, ze ak ostane v jeho malej diere, neskonci to dobre. preplazil sa k dunaju a nasiel butlavu vrbu, tak velku ze sa do nej cely schoval. za par minut pribehol k nemu este jeden poliak, ktory chrbtom zakryl vstup do butlavej vrby a cely cas drzal v ruke ruzenec a modlil sa. po dvoch hodinach delostreleckej kanonady vsetko utichlo, po poliach sa ozyval len rev zranenych vojakov a z dialky bolo pocut nemecku armadu. starky vedel ze ak ostane, umrie. S poliakom skocili do dunaja a chytili sa korenov stromu, ktory plaval v rieke. Na breh sa im podarilo dostat az za slovnaftom, vtedajsou apollkou. Kedze bol trestanec, bolo mu jasne ze ktokolvek ho chyti, zastreli ho. Pobral sa preto smerom k zhromazdisku, niekde v okoli mosta SNP. Tam ho samozrejme znova nasupovali do trestnych praporov. Jeho jednotka a druzstvo uz neexistovali a na zoradisku nasiel len jednoho bielorusa z jeho druzstva. Mal chvilu na odpocinok, dostal najest, nieco vypit ale podvecer zas roznasali vodku. Vedel ze ide na druhu stranu znova. V noci postavili zenisti pontonove mosty, ale na druhu stranu uz prehnali 30 tisic trestancov a pre zmenu im pribalili aj par jednotiek delostrelcov s malymi protitankovymi delami. Cakal ich rovnaky scenar, zakopat sa a cakat. Nad ranom ked sa zacalo briezdit, zacala zas delostrelecka priprava, ale tento krat si starky povedal, ze uz nikam nejde a uvidi co sa bude diat. Po cca hodine vsetko utichlo. Cele okolie bolo zahalene v hmle a z dialky sa zacali ozyvat tanky. Vtedy si starky vsimol, ze v jelsine su schovane 4 dela s delostrelcami. Tanky sa zacali priblizovat a delostrelci cakali az kym neprejdu tanky okolo nich. Ked boli tanky vzdialene na 50 metrov, ozvali sa 4 vystrely. Tri tanky zachvatili plamene, no od jedneho sa strela odrazila a tank sa zacal otacat smerom k jelsine. Delostrelci nespanikarili a rychlo nabili dela, dvaja zamerali otacajuci tank a dvaja dalsie tanky. Ozvali sa styri vystrely a tri tanky to mali za sebou. To bol signal pre delostrelcov, ze maju opustit svoju poziciu a rozutekali sa kazdy inym smerom. No sedem horiacich tankov bol jasny signal pre nemcov, ze sa maju okamzite s tankami stiahnut a tak aj urobili. Trestne prapory este chvilu vyckali a potom prisiel rozkaz vyrazit k nepriatelskym zakopom na okraji viedne. Trestne prapory cistili zakopy jednoduchym systemom, v zakopoch strielali z ukradnutych mp40 a do "ubikacnych" priestorov v zakopoch hadzali protitankove granaty. Prave tu sa starkemu prihodila az neuveritelna vec. Ako bojoval a utekal zakopmi, pribehol prave ku vchodu k spominanej ubikacii. Z kapsy vytiahol protitankovy granat, ale pred tym ako ho hodil dnu, vyklonil sa a nazrel dnu. Zrazu tam nasiel dvoch chlapcov 17 rocnych z fabriki v ktorej robil! Podisiel k nim a hovori, "chlapci a vy tu co robite?" "Do zavodu prisli nemci a odviedli vsetkych mladych chlapov, dali nam uniformy a previezli nas sem do zakopov a uz par mesiacov sme tu". Kedze ustala strelba a vybuchovanie granatov, hned pribehol politruk, zacal starkeho bit palicou a nadavat ze sa bratrickuje s nepriatelom. Starky mu povedal ze to nie su nemci, ale chlapci zo slovenska a ze on ich pozna, ze su z ucnovskeho centra zo zavodu kde aj on pracuje. Politruk im strhol vylozky, nieco napisal na kus papiera, ten im zavesil na snurku na krk, kopol jedneho do zadku a povedal "ic v pizdu materinu". (Chlapci sa dostali zivi a zdravi domov a po vojne sa stretli znova v praci). Starky dobil s trestnymi prapormi Vieden a nakolko uz bolo oslobodene Slovensko, bol "omilosteny" a bol prideleny na Moravu k ceskym delostrelcom ako ich ochrana. Tak sa skoncilo jeho posobenie v trestnych praporoch.
Dodnes sa vsetci cudujeme, ako to mohol prezit, obycajny chlapec z dediny ktora mala 300 obyvatelov a k tomu este bol vojensky kuchar!


  
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

75423 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.1935s ][ Queries: 19 (0.0393s) ][ Debug on ]