Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
jarl
Obergefreiter


Věk: 44
Založen: 29. 11. 2011
Příspěvky: 1005
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic
17715.18 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 17/5/2012, 18:47  Předmět:  Zkáza lehkého křižníku Sydney Odpovědět s citátemDolůNahoru

Zkáza lehkého křižníku Sydney


Image


Německý pomocný křižník KORMORAN vznikl přestavbou nákladní lodě STEIERMARK a když v prosinci 1940 vyplouval na svoji bojovou plavbu nalézalo se na jeho palubě 400 mužů pod velením korvetního kapitána Theodora Detmerse. Výzbroj tvořilo obligátních šest děl ráže 150 mm, dva původně protitankové kanóny kalibru 37 mm, pět protiletadlových zbraní ráže 20 mm, dva dvojité torpédomety (zásoba torpéd byla 24 kusů) a 360 min.

KORMORAN patřil k druhé vlně německých pomocných křižníků a během své 352 dnů trvající bojové plavby v Atlantiku a Indickém oceánu, potopil nebo zajel jedenáct obchodních plavidel o souhrnné tonáži 68 274 BRT a předal zásoby několika německým ponorkám. Jeho pohonný mechanismus se však vyznačoval značnou nespolehlivost, což jej dosti limitovalo. Přesto byl Detmars za dosažené úspěchy povýšen na fregatního kapitána, takže velení Kriegsmarine hodnotilo jeho počínání kladně a cenilo si dosažených výsledků.

KORMORAN se postupně maskoval za několik spojeneckých a neutrálních lodí a jeho poslední falešnou identitou se v červenci 1941stal nizozemský parník STRAAT MALAKKA. Jeho činnost v Indickém oceánu byla Brity brzy odhalena a ti mu přidělili označení „Raider G“ a k jeho stíhání vyslali několik válečných lodí, mezi nimiž nechyběl ani australský lehký křižník SYDNEY. Detmers se v listopadu 1941 rozhodl položit minovou uzávěru před zátokou Shark Bay a poté obeplout Austrálii a přesunout se do Tichého oceánu.

V těchto vodách však operoval křižník SYDNEY, jehož hlídky spatřily kolem 16. hodiny 19. listopadu 1941 neznámé plavidlo a námořní kapitán Joseph Burnett, se je rozhodl zkontrolovat, aby se přesvědčil zda se nejedná o maskovaný německé pomocný křižník. Ve chvíli, kdy se australské plavidlo začalo přibližovat, pochopil Detmers, že souboji s mnohem silnějších protivníkem neunikne a začal se systematicky připravovat k boji na život a na smrt. Nechal vyhlásit bojový poplach a změnil kurz takovým způsobem, aby KORMORAN směřoval přídí k pozvolna zapadajícímu slunci, čímž chytře ztížil nepřátelským dělostřelcům zaměřování.

Na útěk nebylo ani pomyšlení, jelikož panovala dobrá viditelnost a KORMORAN nemohl vyvinout více než 18 uzlů (SYDNEY 32) a jeden z jeho motorů navíc brzy vypověděl službu, díky čemuž rychlost poklesla na čtrnáct uzlů. Australané vyzvali neznámé plavidlo k identifikaci, načež Němci odpověděli, že jsou nizozemská nákladní loď STRAAT MALAKA, vyvěsili patřičný vlajkový signál a za cíl plavby označili přístav Batávia. Detmars navíc nařídil radistům vysílat zprávu a napadení neznámou válečnou lodí a snažil se komunikaci mezi oběma plavidly co nejvíce prodlužovat.

Teprve v 17:30 nařídil Burnett údajnému STRAAT MALAKA uvést jeho tajný volací znak, který Němci samozřejmě neznali, takže fregatní kapitán Depmers poznal, že hra na kočku a myš je u konce a rozhodl se zahájit boj jako první. Obě znesvářená plavidla se tehdy nalézala na paralelních kursech a dělila je od sebe vzdálenost pouhých 900 m. Na stožár KORMORANU vystoupala válečná vlajka, falešné nástavby kryjící děla byly bleskově odstraněny a již pouhých šest sekund od vydání rozkazu k palbě Němci poprvé vystřelil ze všech zbraní na levém boku a odpálili dvě torpéda. Detmers soustředil palbu na velitelský můstek a centrální středisko řízení palby a hned první salvou se je podařilo zasáhnout třemi granáty kalibru 150 mm a další přesné salvy následovaly v intervalu pouhých pěti sekund. Do boje se zapojily i kanóny ráže 37 a 20 mm, které zametaly velitelský můstek a pobíjely obsluhy australských lehkých děl a torpédometů.

Na SYDNEY propuklo několik požárů systém řízení palby byl zničen a na úrovni předních dělových věží zasáhlo loď torpédo, jehož exploze je obě vyřadila z boje. Australané se snažili palbu opětovat, ale jejich zbývající zbraně musely být zaměřovány jednotlivě přímo z dělostřeleckých stanovišť a obsluhy oslepovalo zapadající slunce. Hořící křižník s velkým náklonem na příď se začal pomalu vzdalovat z bojiště, přičemž na KORMORAN neúspěšně vypálil čtyři torpéda, ale Němci pokračovali v palbě až do 18:25, kdy zmizel z dostřelu a počet zásahů 150 mm granáty na SYDNEY se údajně vyšplhal na číslo 82 (celkem jich bylo vypáleno asi 500).

Kolem 19. hodiny zmizel trup hořící lodě v noční tmě, ale Němci až do 22. hodiny viděli záři plamenů zuřících na jeho palubě. SYDNEY se později potopil (pravděpodobně po explozi v muničních skladech) a celá jeho posádka zahynula. Posádka KORMORANU však neměla čas na oslavy svého skvělého vítězství, jelikož německý pomocný křižník byl také zasažen několika projektily ráže 152 mm, které zničily strojovnu, kde zahynulo téměř celé její osazenstvo, a vyřadily z boje protipožární systém. V boji padlo asi 20 osob a velitel dospěl k názoru, že loď je ztracena a kolem půlnoci nařídil její evakuaci, přičemž sám opustil palubu svého pomocného křižníku jako poslední a vzal si s sebou i jeho bojovou zástavu. KORMORAN se později potopil po obrovské explozi ve skladu min a zmizel pod hladinou.

Protože mnoho záchranných člunů bylo zničeno v boji, musela část posádky hledat útočiště v nafukovacích člunech a vorech. To se stalo osudným pro asi 40 námořníků, kteří utonuli poté, co byl gumový bok jednoho raftu roztržen, čímž se počet obětí zvýšil na 80 osob (Pejčoch uvádí 76 mužů). Zbývajícím námořníkům se posléze podařilo dosáhnout australského pobřeží, nebo je zachránili spojenecké lodě pátrající po ztraceném SYDNEY, a zbytek války strávili v zajetí. Detmers byl za potopení nepřátelského křižníku dekorován Rytířským křížem a povýšen na námořního kapitána. Štěstěna se však od něj brzy odklonila a on byl počátkem roku 1945 postižen mrtvicí a částečně ochrnul. Po návratu do vlasti sepsal svoje paměti a žil v Hamburgu až do roku 1976, kdy zemřel.

Image
Lehký křižník Sydney

Image
Pomocný křižník Kormoran

Image
Obchodní loď Straat Malakka

Image
Theodor Detmers

Image
Joseph Burnett

_________________
Quod licet Iovi, non licet bovi.Naposledy upravil jarl dne 17/6/2017, 18:02, celkově upraveno 1 krát
Kozoroh Pohlaví:Muž Tygr OfflineOsobní galerie uživatele jarlZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 17/5/2012, 20:03  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Doufám, že se na mě autor nenaštve, že jsem téma odddělil od křižníku Thor. Podle mě je to bezva samostatnej článek. Dal jsem to do Námořnictva Osy, protože ač se to jmenuje "Zkáza lehkého křižníku Sydney", tak je to souboj s Kormoranem, tak ať jsou němečtí korzáři pěkně spolu pohromadě v jednom tématu.


  
rudel
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 17/5/2012, 20:22  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Danke jarl pekne som si pocital.


  
jarl
Obergefreiter


Věk: 44
Založen: 29. 11. 2011
Příspěvky: 1005
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic
17715.18 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 17/5/2012, 20:28  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

No naštvaný určitě nebudu, ale těžko lze těch pár odstavců považovat za plnohodnotný článek, protože jsem jej narychlo splácal za jedno odpoledne (takže je tam několik překlepů), jenom podle Galynji, Pejčocha a Woodwarda.

Rudel - nemáš zač rádo se stalo. Pomocné křižníky všech států jsou mé oblíbené téma.

_________________
Quod licet Iovi, non licet bovi.

Kozoroh Pohlaví:Muž Tygr OfflineOsobní galerie uživatele jarlZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 17/5/2012, 20:59  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Nie nadarmo boli Nemci jedni z najlepších námorníkov..Kormorán narobil so Sydney paseku...hoci osud námorníkov nebol najlepší. Inak diky za zaujímavý článok, nevedel sem, že takéto niečo sa dialo tak ďaleko od Európy.


  
miracles
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 17/5/2012, 21:11  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Aj tu sa ukazuje ze všetko je to klen o dobrej taktike a momente prekvapenia


  
jarl
Obergefreiter


Věk: 44
Založen: 29. 11. 2011
Příspěvky: 1005
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic
17715.18 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 17/5/2012, 22:06  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

private_joker napsal:
Nie nadarmo boli Nemci jedni z najlepších námorníkov..Kormorán narobil so Sydney paseku...hoci osud námorníkov nebol najlepší. Inak diky za zaujímavý článok, nevedel sem, že takéto niečo sa dialo tak ďaleko od Európy.

Německé pomocné křižníky z první i druhé světové války jsou sice na okraji zájmu publicistů zaobírajících se námořním válčením, ale mnoho z nich má za sebou velmi zajímavé příběhy, které by neměly upadnout v zapomnění.

Miracles - Ano Detmers zvolil ideální taktiku, ale to by mu nebylo nic platné, pokud by jeho protivník zachoval alespoň základní opatrnost. Sydney se k lodi, která se od samého počátku chovala vyloženě podezřele, přiblížil na necelý kilometr a vystavil celý bok salvě z německých děl a torpédometů. Posádka Kormoranu přitom viděla dalekohledy, že na Sydney snad ani nevyhlásili bojový poplach protože u děl byly jenom poloviční obsluhy. To bylo opravdu trestuhodné a Burnett by byl dozajista postaven před vojenský soud, pokud by nezemřel společně se svou lodí.

Jinak všem děkuji za pozitivní ohlasy, jež jsem tentokrát opravdu nečekal

_________________
Quod licet Iovi, non licet bovi.

Kozoroh Pohlaví:Muž Tygr OfflineOsobní galerie uživatele jarlZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

58176 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.1754s ][ Queries: 19 (0.0261s) ][ Debug on ]