Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Poll :: Minoru Wada byl?

Hrdina
0%
 0%  [ 0 ]
Podlá zrádná krysa
40%
 40%  [ 2 ]
Cokoli jiného
60%
 60%  [ 3 ]
Celkem hlasů : 5


Autor Zpráva
Kruan
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 3/2/2015, 20:23  Předmět:  Jedna neúplná kapitola života podporučíka Minoru Wada Odpovědět s citátemDolůNahoruDnes bych nabídl malý příběh Japonského podporučíka, který významně vybočuje z řady. Moje představy o průměrném Japonském vojáku v době Druhé Světové jsou takové, že šťastně a udatně padne za jejich Císaře na oltář vlasti. Ideálně v bojovné póze, v trhaných pohybech, s hrdelním křikem někde na krčních mandlích. Podporučík Minoru Wada si zvolil jiný osud…

Image

Minoru Wada se svým Japonským rodičům narodil ve Spojených Státech. Anglicky se ovšem nenaučil a válka ho zastihla jako studenta v Japonsku. Studoval na Tokijské Universitě a také na Vojenské Akademii Kjúšú. V Japonsku obdržel pohrdavý sociální status tzv. „Kibei“ (帰米?), což v překladu znamená „Táhni domů…do Ameriky“. Těžko říct, kde se tedy mohl cítit doma.

Stal se příslušníkem Japonské císařské armády a v roce 1945 je příslušníkem 100.Divize na Filipínách na ostrově Mindanao, kde zastává pozici v transportních službách (podle jiných zdrojů byl příslušníkem zpravodajské jednotky). 100. Divize pod velením Generála Jiro Harady byla prakticky v bezvýchodném postavení, Mindanao je nejjižnější významný Filipínský ostrov a linie bojů se již přenesla daleko na sever. Posádka na Mindanao byla obejita stejně jako jiné body obranné zóny, stejně jako např. pevnost Rabaul. Gen. Eichelberger obdržel rozkaz dokončit osvobození ostrova a i když jsou síly 100. divize redukovány, tak ve svých obranných postaveních v hornaté džungli se cítí být silní v kramflecích a chuť k boji jim nechybí. Svá postavení budovali víc než 1,5 roku a na svoji bojovou hvězdnou chvíli čekali na Mindanao od začátku roku 1944. A Minoru Wada se rozhodl jim tuto hvězdnou chvíli pokazit.

Image

V této situaci přichází na scénu náš zatím bezvýznamný podporučík.
Někdy před 10.srpnem padne do zajetí jednotek Americké 8.Armády pod velením Generála Roberta L. Eichelbergera. Okolnosti zajetí neznáme, jestli byl zajat nebo přeběhl zůstane otázkou. Každopádně se Wada dostal do spárů Williamu Flynnovi, zpravodajskému důstojníkovi U.S. Marines.

V průběhu výslechu Wada několikrát opakoval, že nikdy nebyl přesvědčen o nutnosti konfliktu, do kterého Japonsko vykročilo. Dokonce vyjádřil své znechucení nad koncentračními tábory v Německu. Dále vypověděl, že udělá cokoli, třeba i obětuje svůj život, aby přispěl k ukončení války a přinesl mír obyvatelstvu Japonských ostrovů. „Generálové a Admirálové, staří tvrdí militanti vnutili tuto válku obyvatelstvu. Běžní Japonci si válku nepřejí. Co mohu udělat pro to, aby válka skončila?“

Americký zpravodajský důstojník dostal okamžitý nápad. Zničit řetěz velení 100. Divize. Co kdyby Wada posloužil jako návodčí v leteckém útoku na velitelství jeho bývalé divize? Wada byl údajně nejprve tímto nápadem zděšen, ale uvědomil si, že zatímco padne několik desítek lidí na velitelství, tak při tvrdých bojích v džungli by mrtvých bylo násobně víc. Souhlasil…


Image


Pro ůtok bylo vybráno 1.MAW (Marines Air Wing), které bylo vyzbrojeno stihačkami F4U Corsair a středními bombardéry PBJ Mitchell, což byla verze armádní B-25 v užívání leteckými jednotkami „Kožených krků“. 1.MAW si své bojové ostruhy vysloužila nasazením na Guadalcanalu od srpna 1942. Po dobytí Guadalcanalu jednotka plnila nudné hlídkové úkoly nad přilehlými ostrovy. Velitel jednotky, generálmajor Ralph J. Mitchell naléhal na své představené, aby jednotka byla přeřazena na atraktivnější bojiště. Na začátku roku 1945 byla jednotka převelena na Filipíny pod velení Douglase McArthura. Ale zpočátku ani tam nebylo nasazení nijak intenzivní, dokud se o nich nedostal echo admirál William F. Halsey. A zrovna si u něho stěžoval velitel oblasti Jihozápadního Pacifiku, admirál Thomas C. Kinkaid na nedostatečné letecké krytí v jeho oblasti. A o dalším přesunu z Leyte bylo rozhodnuto. Nová báze se jmenovala Zamboanga v západní části ostrova Mindanao. Nálet na velitelství 100. Divize mohl začít…


Image

Wada nejprve označil na mapách místo, kde se nachází velitelství 100. Divize, v horách nedaleko stezky Kibaw-Talomo, v oblasti Davao.

Po briefingu nasedl do centrální sekce vedoucího bombardéru PBJ pilotovaném majorem Sidney Groffem. A protože neuměl anglicky, tak mu byl přidělen překladatel, palubní střelec Charles Imai, který předával Wadovy instrukce koordinátorovi útoku, majoru Mortimeru N. Jordanovi, který seděl ve stejném letadle v přední sekci a rádiem velel celé skupině.

Image

Major Jordan uvedl, že Wada identifikoval kritické cíle a jeho navigace k nim byla velice přesná. S jeho pomocí letadla U. S. Marines zasypala tyto objekty přívalem napalmu, raket, bomb a střelbou palubních zbraní. Jordan dále uvádí, že poté, co je Japonec přivedl přesně nad cíl, oni udělali zbytek až tak, že to možná i přehnali. Po útoku velitelství 100. divize přestalo existovat.
Po úspěšném útoku Wada upadl do melancholie, ale žádnou nevyjádřil lítost nad jeho akcí.

Image

Co říci závěrem…

On to byl zvláštní případ tenhle ten Wada. Čistě technicky – pokud se narodil v USA, tak měl také příslušné občanství. A jeho vojenským vystoupením proti své vlasti by se dopustil zrady první. A tím, že nedodržel přísahu danou Hirohitovi se dopustil zrady druhé. Ale velké dějiny se malých podporučíků na jejich pohnutky neptají.

Můj dojem z útržků tohoto příběhu je spíš takový, že se dostal do armády, hodnost dostal díky nějakému vzdělání a jeho kolegové mu asi dávali pěkně sežrat jeho „Kibei“ (帰米?), sociální status. A o tom, že Japonci šikanu umí, nemůže být pochyb. No, a když se naskytla příležitost, tak to svým bývalým spolubojovníkům pěkně osladil.

O jeho charakteru vypovídá i nadšená věta, podobná repertoáru brance Čilpana. Prohlášení stvořil, když sledoval probíhající nálet letky VMB-611 na jeho bývalé soudruhy ve zbrani: „You clazy six er-reven Malines pletty good fryers.”
(Volně přeloženo z hatmatilky…“Vy buazniví 6 er něco Maliňáci být klásná dobrá vařič“).

Image

Tak jako tak, Minoru Wada se pro Američany stal zapomenutou osobou. Naopak v Japonsku obdržel titul „Zrádce národa“. A pokud dnes ještě žije, tak si užívá svoji změněnou identitu. Pokud již nežije, tak možná čeká v očistci po boku ostatních zrádců národů.

Další okolnosti k případu toho podporučíka se dozvíme za několik desítek let, případ je stále veden v režimu „Tajné“.

Image


  
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 3/2/2015, 21:21  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Ono těžko soudit. Nikdo z nás tam nebyl a těžko vlízt do hlavy Japonci - zvlášť podobnému exotovi. Fakt, o kterém se moc neví je, že v Tichomoří dobrovolně bojovaly stovky Japonců, kteří se narodili v USA, kde koncem roku 1941 jejich rodiny přišly o majetek a byly zavřené v internačních lágrech. Co je asi motivovalo? Nevím...

Jako třeba tenhle typoň. O něm nevím nic víc, než co pod fotku napsal dobový tisk: "Seržant Kazuo Komoto, veterán z Guadalcanalu a Nové Georgie ukazuje svou medaili, Purpurové srdce (tj, za zranění v boji - pozn. D.), svému mladšímu bratrovi Susumovi, během návštěvy rodičů v přesídlovacím středisku Gila River u Phoenixu v Arizoně.

Přeloženo do "lidštiny": Japonec Komoto kostil Japonce jak nejlíp uměl a když byl zraněný, dostal za odměnu zdravotní dovolenou, aby navštívil bráchu v koncentráku. Co dodat?

Image


  
Střelec
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 4/2/2015, 07:52  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Zkus se na to zeptat Okamury. Pokud se bude ochoten vyjádřit na daný téma. Soudim že něco podobnýho zažil na vlastní kůži, jenom mu při tom nehrozilo olovo do kožichu. Navíc je jako míšenec pro čistokrevné Japonce společensky ještě o patro níž, takže jeho komentář z první ruky by moh bejt zatraceně zajímavej.


  
Martas2411
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 4/2/2015, 16:08  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Byla válka a člověk uvažoval jakkoliv.To jsou ty paradoxy.Stačí si vzít jenom piloty Slovenského štátu.Bojovali po boku Němců,kde se vyznamenali proti sovětskému letectvu(zvlášt I.garnitura),aby se zas po nějaké době přidali na druhou stranu .Samozřejmě né všichni,


  
jarl
Obergefreiter


Věk: 45
Založen: 29. 11. 2011
Příspěvky: 1005
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic
17715.18 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 4/2/2015, 18:46  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Válka píše opravdu zajímavé příběhy a o tomhle jsem nic nevěděl. Hlasoval jsem pro třetí možnost. Hrdina to podle mě nebyl, ale podlá zrádná krysa také ne. Ještě bych chtěl požádat Kruana, aby doplnil popisky k těm obrázkům, abychom věděli oč se vlastně jedná.

_________________
Quod licet Iovi, non licet bovi.

Kozoroh Pohlaví:Muž Tygr OfflineOsobní galerie uživatele jarlZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Stuka
UnteroffizierZaložen: 09. 08. 2012
Příspěvky: 791
Bydliště: lesy a hory
14046.52 Sigidolar

slovakia.gif
PříspěvekZaslal: 4/2/2015, 18:55  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Wada byl podle mého zrádce. Neomlouvá ho ani americké občanství - pokud ho měl. Omlouvá ho jedině to, že možná opravdu zachránil životy, když obětoval velení divize. Ale pro Japonce - jasný zrádce, vždyť původně bojoval za ně.

Ten druhý případ - co dal Destroy - to je jiná věc. Komoto to bral asi tak, že je povinen bránit svou vlast bez ohledu jak nepřátelsky se chovala k domácím Japoncům.

Edit: Jarl mě předběhl, ale taky se přimlouvám za popis k fotkám. Jinak - fotky jsou super a článek taky.


 Pohlaví:Žena  OfflineOsobní galerie uživatele StukaZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Kruan
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 4/2/2015, 19:00  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Jj, sám nevím, kam Minorův příběh zařadit. Na jednu stranu si říkám - velké dějiny se malých podporučíků na jejich pohnutky neptají. Na druhou stranu mě rozebrala věta: „You clazy six er-reven Malines pletty good fryers.”. Pokud ji skutečně pronesl, v minutě, kdy sledoval masakr jeho bývalých kolegů, tak mi tam něco nesedí.


  
Kruan
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 4/2/2015, 19:06  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Jarl: popisy doplním, měl jsem je připraveny, ale někde mi zmizely. Článek jsem psal s tím, že se na něm naučím editovat


  
Stuka
UnteroffizierZaložen: 09. 08. 2012
Příspěvky: 791
Bydliště: lesy a hory
14046.52 Sigidolar

slovakia.gif
PříspěvekZaslal: 4/2/2015, 19:09  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

citace:
„You clazy six er-reven Malines pletty good fryers.”

Já se přiznám, že tý větě nerozumím. Je pro příběh důležitá? Spíš něco z druhý, třetí ...ruky.


 Pohlaví:Žena  OfflineOsobní galerie uživatele StukaZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Kruan
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 4/2/2015, 19:18  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Stuka napsal:
citace:
„You clazy six er-reven Malines pletty good fryers.”

Já se přiznám, že tý větě nerozumím. Je pro příběh důležitá? Spíš něco z druhý, třetí ...ruky.


Je to z první ruky...prý to byla jeho reakce na efekty bombardování. Alespoň tak to vypověděl ten amík, co vedle něj seděl v B-25.


  
Stuka
UnteroffizierZaložen: 09. 08. 2012
Příspěvky: 791
Bydliště: lesy a hory
14046.52 Sigidolar

slovakia.gif
PříspěvekZaslal: 4/2/2015, 21:01  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Už to možná chápu - ten výrok. Teď když se dívám na fotky , tak mi Wada připadá nejen věkem hodně mladý, ale možná mentálně ještě mladší, možná trochu jako děcko. Proto ten divnej výrok - děcku se ty výbuchy líbily.


 Pohlaví:Žena  OfflineOsobní galerie uživatele StukaZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Střelec
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 5/2/2015, 07:38  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Jestli mu celou válku dávali sežrat, že je pro ně méněcennej, ani se mu nedivim.


  
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

75421 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.2280s ][ Queries: 21 (0.0577s) ][ Debug on ]