Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 11/2/2015, 14:06  Předmět:  Vyhladenie Lidíc II Odpovědět s citátemDolůNahoru

Slučka sa sťahuje

Felkl a nadpor. Polák navštívili buštehradskú četnícku stanicu v noci z 3. na 4 jún 1942. Tu sa im potvrdí, že našli Lidice, kt. hladali. Vrch.strž. Babúrka z Buštehradu potvrdil, že v Lidiciach žijú Horákovi, nie jedni ale rovno niekoľko rodín tohto mena.
Felkl sa zároveň pýtal na syna Jozefa Horáka. Babúrka potvrdil, že takýto Horák je nezvestný od roku 1939, kedy bol na neho vydaný pátrací obežník. Felkl tvrdil, že Horák je podozrivý z atentátu na Heydricha. Babúrek mu oponoval, že to nie je možné, pretože sa nikomu od svojho zmiznutia neozval a ani nikomu nenapísal. Takisto sa popis Marusczákovej nehodil na popis mladého Horáka.
Babúrek hovoril pravdu. Jozef Horák spolu s Jozefom Stříbrným, obaja z Lidíc, slúžili v tej dobe vo Veľkej Británii v letectve.
Felkl však ničoho nedbal a spojil s Thomsenom v Kladne. Ten následne nariadil akciu v Lidiciach a Čabárne. Ešte v noci Čabárnu a Lidice obklúčili jednotky Schupo a kladenského Gestapa na čele s prednostom Wiesmannom.
Ako prvá prišla na rad prehliadka Čabárny. Nemci nič nenašli, nič nezistili. Nikto nič nevedel o záhadnom dopise adresovanom Marusczákovej. Gestapo aj napriek tomu odviezlo do Kladna 30 mužov z tejto osady. Tí boli vypočúvaní preto, či nevideli alebo nevedeli o niekom, kto v Čabárni prespal. Počas 5 nasledujúcich dní postupne púšťaní domov.
V Lidiciach sa opakoval podobný scenár. Celú obec Nemci obklúčili a systematicky prehladávali. Najväčší záujem Nemcov bol o statky rodiny Horákových a Stříbrných. O týchto dvoch bola domnienka, že sú atentátnikmi. Obaja boli nezvestní od roku 1939 a gestápaci predpokladali, že sa budú zdržovať doma. Nikoho však nenašli.
Tak ako v Čabárni, nikto nič nevedel a nikto nič nepočul.
Akcia neúspešná.
To však nebránilo tomu, aby gestapáci zatkli a zaviezli do Kladna na gestapo 15 členov rodiny Horákových a Stříbrných. Následne boli všetci vypočúvaní gestapákmi.
Na výsluch bola predvedená aj Marusczáková, kt. na základe fotky mladého Horáka “označila sice mladého Horáka za muže, s nímž se scházela, ale prohlásila, že to s určitostí tvrditi nemůže, třebaže je onomu mladíkovi velmi podoben.“
Ešte v ten istý deň však bola zistená totožnosť tajomného neznámeho, kt. Anne napísal list.
Bol ním istý Václav Říha, kt. bol zaistený v PŽS Kladno kde pracoval. Bol zistený na základe čísla štítku, kt. mal na bicykli a ktorý si pamätala Marusczáková. Říha bol s ňou konfrontovaný a priznal sa k tomu listu. Marusczákovej odpoveď označil na pravdivú.
Na otázku, prečo mala Marusczáková odkázať pozdrav rodine Horákovej odpovedal, že “ potkal, jednoho dne na cestě z práce mladého Horáka, kterého prý osobně velmi dobře znal a který jej prý požádal o vyřízení vzkazu do Lidic.“
A aký bol dôvod napísania listu?
To vyšlo najavo krátko po vojne zo spisu kriminálneho policajného asistenta Josefa Holeca v Kladne.
Říha bol ženatý a pracoval v PŽS v Kladne. S Annou Marusczákovou udržoval tajný milenecký vzťah. 31. mája 1942 sa Říha rozhodol, že by bolo dobré tento vzťah ukončit, aby nič nevyšlo na povrch. Preto jeden jeho kolega napísal na stroji list, text ktorého mu Říha diktoval. Text bol nezmyselný a záhadný. Prečo to tak bolo však Říha kolegovi nevysvetlil.
Říha potom vyhladal svojho kolegu Dvořáka z Nového Jáchymova pri Křivokláte. Ten mal vhodiť list do schránky práve tu. Dvořákovi nebolo jasné, prečo to nespraví on sám v Kladne.
Říha sa priznal, že má milenku a že nechce aby to vyšlo na povrch. Chcel ju zmiasť tým, že sa ilegálne zdržiava niekde v Křivoklátskych lesoch.
Inu pomerne komická situácia. Komická až do chvíle, než si uvedomíme, že tento milenecký pomer a následný dopis, ktorým chcel Říha ukončiť vzťah so svojou milenkou stál život nielen jeho, ale aj Marusczákovú. Obaja zomreli v koncentračných táboroch. Říha v Mauthausene 24. októbra 1942 a Marusczáková v máji 1943 v Mühlhausene.

Slučka utiahnutá

Thomsen ako aj Wiesmann poslali správu o doterajšom vyšetrovaní svojim nadriadeným do Prahy.
9. júna 1942 bola vyhlásená pohotovosť v kladenskej posádke Gestapa. Všetci muži mali mať oblečené uniformy a byť pripravený na akciu.
Rozkaz znel: Mužov starších 16 rokov popraviť, ženy a dievčatá staršie 16 rokov odvliecť do koncentračného tábora a deti mladšie 16 rokov uniesť. Ludia si mali zo sebou zobrať všetky svoje doklady, hotovosť a cenné veci.
Gestapáci poslali do obce dva oddiely a nákladné auto s dvomi sudmi benzínu. Neskôr vraj mali požadovať aj polnú kuchyňu a hasičské čaty, pretože “ neboť prý akce v Lidicích potrvá déle, než bylo předpokládáno.“
Akcia začala tým, že celá obec bola obklúčená. Do obce boli ludia púšťaní, no z obce už gestapáci nepustili nikoho. Na začiatku obce v prítomnosti gestapákov musel starosta odovzdať Nemcom vkladnú knižku obce, cenné papiere, hotovosť obce ako aj všetky cennosti obecné.
Zo svedectiev a výpovedí bolo už po vojne známe, kto sa na tejto akcii zúčastnil. Menovite:
Horst Böhme, SS-Standartenführer, veliteľ Sicherheitspolizei a Sicherheitsdienst v Prahe, ktorý v tej dobe bol šéfom gestapa v Prahe, vlád. rada Illmer, SS-Standartenführer Dr. Geschke z Prahy, členovia Sicherheitsdienstu z Kladna : Max Roztock, Bruno Schmolke, Vesely, Huber a Strubel, členovia kladenského gestapa v čele so šéfom Wiesmannem a jeho námestkom Thomsenem: kriminál. tajemníci Otto Gehle, Otto Schutze a Ewald Hartge, kriminál. asistenti Oskar Felkl, Walter Forster, Hans Homolka, kriminál. zamestnanci Heinrich Faber, Hans Quido Skalak, Willibald Bürger, Henry Buhmann, RudolfVlček, Harald Hansen, Johann Klass, Herbert Steinke a väzenský dozorca Fritz Palasser a mnoho iných z rád gestapa, nemeckej ochrannej polície, nemeckého četníctva, SS atd. Medzi nimi bol údajne aj veliteľ českého četnického oddielu pplk. Vit.
Inu pekná zmeska výtečníkov.
Wiesmann mal následne zakričať Hitlerov rozkaz, že obyvateľstvo má byť postrielané a obec zrovnaná so zemou.

Skáza Lidíc začína

Lidice boli obklúčené ,okolo polnoci, zo 4 strán jednotkami Gestapa, SS a neskôr aj jednotkami Schutzpolizei z Lipska, a povestné pražské Schnellkomando.
Nemecké jednotky v 4 až 5 členných skupinách prehladávali obec a vyháňali obyvateľstvo z domov. Dôstojníci a zvyšní gestapáci sa zhromaždili na Horákovom statku. Muži starší 16 rokov boli hnaní práve na tento statok, kde boli pod dozorom Felkla, Thomsena, Forstera a Pallassera. Celkovo tu gestapáci zhromaždili 173 mužov, kt. boli natlačení do sklepa a do chlieva. 11 mužov z obce aj napriek dôkladnej kontrole nebolo prítomných. Neskôr vyšlo najavo, že títo chýbajúci muži boli na nočnej zmene v práci v Kladne. 9 z nich boli neskôr pochytaní v Kladne v Poldovke a predaní Gestapu v Kladne. Ďalší dvaja boli chytení v okolí Lidic v lesoch četníkmi. Všetci títo boli neskôr poslaní do Prahy, kde boli stanným súdom odsúdení na smrť a popravení zastrelením tiež v Prahe.
Ženy a deti boli zhromaždené v škole, kde im boli všetky cennosti a hotovosť spolu s dokladmi zabavená. Boli hodené do dvoch kufrov, kt. skončili u Wiesmanna v Kladne. Ďalší osud týchto vecí je dodnes neznámy.
Okrem ludí sa gestapáci zaujímali až o dobytok, či už veľký alebo drobný.
Do 11. hodiny dopoludnia Nemci nahnali všetok živý dobytok nahnali preč z Lidíc do štátneho statku v Buštehrade.
Keď boli domy prázdne, Nemci z nich povynášali všetko čo pre nich malo nejakú cenu. Či už nábytok, šijacie stroje, bicykle, motorky či detský kočík, kt. neskôr využívala Wiesmannova manželka v Kladne.
Všetok takýto majetok bol následne naložený na nákladiaky a odvezené do garáže Gestapa v Kladne.
Vyrabovaný bol aj kostol a fara. Šperky, relikvie a podobné cennosti spolu s matrikami odviezla SD.
Do prázdnych domov ako aj do kostola a fary boli následne nanosené plechovky s benzínom.
Domy a vlastne celá obec bola zapálená po tom, čo ženy a deti boli Nemcami odvezené autobusmi do kladenského gymnázia.
Teraz prišiel rad na nebohých lidických mužov.
Tí boli vyvádzaní po 10tich zo sklepa na nádvorie, kde už na nich čakala 30 členná popravčia čata Schupo. Na každého muža mierili 3 Nemci, dvaja na prsia a jeden na hlavu. O stenu stodoly boli opreté matrace a slamníky, aby sa guľky neodrážali od steny.
Popravy začali o 7. hod rannej.
Každý z popravených ešte schytal ranu z revolveru do hlavy.
Podľa povojnových svedectiev samotných Nemcov po poprave 50tich mužov dostala popravčia čata pauzu na posilnenie sa kořalkou. Tú údajne pili aj na dvore zhromaždení gestapáci Thomsen, Bürger a Wiesmann s Böhmem.
Jeden z mužov si siahol na život a v sklepe si prerezal žily kapesným nožíkom. Nemci ,hoci ho rýchlo ratovali, ho nezachránili.
Keď sa s popravami skončilo, časť Gestapákov odišla späť do Kladna. Takisto aj časť SS a ostatných jednotiek odišla preč. Zvyšné jednotky strážili horiace Lidice pred náhodnými „čumilmi“.

POKRAČOVANIE (Lidice III): http://vojna.net/portal/viewtopic.php?p=22870#22870
Naposledy upravil private_joker dne 5/3/2015, 11:23, celkově upraveno 1 krát
  
jarl
Obergefreiter


Věk: 45
Založen: 29. 11. 2011
Příspěvky: 1005
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic
17715.18 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 12/2/2015, 16:23  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Před léty jsem se byl v Lidicích podívat a dost silně to na mě zapůsobylo. Sbírat o těch hrozných událostech informace četbou a nebo sledováním dokumentů je jedna věc, ale navštívit přímo památník je věc druhá. Z toho místa ta hrůza na člověka přímo vyřazuje.

Je něco pravdy na té legendě, že jeden lidický muž přežil zkázu své vesnice, jenom díky tomu, že byl ve vězení? Tento příběh před několika lety inspiroval naše filmaře a psal o tom i Bohumil Hrabal ve svém slavném románu "Jak jsem obsluhoval anglickéhio krále".

_________________
Quod licet Iovi, non licet bovi.

Kozoroh Pohlaví:Muž Tygr OfflineOsobní galerie uživatele jarlZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Martas2411
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 12/2/2015, 18:25  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Doufám ,že se takových věcí už já i mé děti nedožijou.I když jak to tak sleduji ve světě ,tak lidstvo se stále nepoučilo a asi ani nikdy nepoučí Neutral


  
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

75421 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.1504s ][ Queries: 19 (0.0127s) ][ Debug on ]