Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
Martas2411
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 28/7/2015, 21:26  Předmět:  Jeden z mnoha- VEČ 831 Odpovědět s citátemDolůNahoru

JEDEN Z MNOHA

Image

Když jsem psal nedávno článek o MO-S 5,chtěl bych tímto upozornit i na další objekt ,který se nachází kousek od již zmiňovaného srubu .Zatimco MO-S 5 je vlastně dvoudílný srub těžkého opevnění,tak jeho kolega je teda podstatně menší.Je to totiž řopík .
Tento objekt je zajímavý tím,že vlastně nebyl zařazen do klasické linie lehkých opevnění,ale byl vložen mezi dva pěchotní sruby .A to MO-S 4 „ U šedé vily“ a již zmiňovaném MO-S 5 „Na trati“.

http://www.vojna.net/portal/viewtopic.php?t=2389

Onen vložený řopík má evidenční číslo (50)/A-160Z ,jeho vojenské evidenční číslo je 831.
Kousek dál má ještě kamaráda,který je bohužel zabetonován a jeho VEČ je 832.Oba dva jsou v kategorii Z,což znamená ,že jsou zesílené.Jelikož byly vloženy mezi dva pěchotní sruby ,tak byly naprojektovány v zesíleném provedení.Takže stěny a stropnice byly silnější něž u klasických řopíků.Měly vydržet ostřelování 15 cm houfnicemi.U Bohumína byly vybetonovány celkem 3 objekty zesíleného typu.Jeden mezi sruby MO-S 3 a MO-S 4 a dva řopíky ,které jsem zmínil mezi MO-S 4 a MO-S 5.
Já se budu věnovat tomu tomu třetímu s označením 50,nebo li osm set třicet jedničce.

Image

Tento řopík je zajímavý tím ,že prošel velkou obměnou .A to jak vnitřní tak i venkovní.
Když se zmíním trochu o jeho historii,tak moc se toho najít nedá.Tento vložený objekt,tak jako jeho kolegové v bohumínském a hlučínském úseku byly vybetonovány na poslední chvíli a to pravděpodobně v září 1938.Soudím podle toho,že zadávací protokol v tomto úseku byl schválen v srpnu 1938.Např.dodávky střílen,granátových skluzů a armovací oceli z Vítkovických železáren proběhly okolo 27.srpna 1938.Třeba dodávka cementu ze Štramberka proběhla 3.září.Takže vložené řopíky na bohumínsko-hlučínském směru byly betonovány opravdu na poslední chvíli.Tyto objekty byly v době mobilizace v surovém stavu,bez omítek,bez záhozu a samozřejmě i bez vnitřního vybavení.Což potvrzují i pamětníci.
Tyto řopíky včetně těch bohumínských,byly pravděpodobně i bez osádek v době mobilizace.Po odstoupení pohraničí připadly Německu nebo Polsku.Ten u Bohumína připadl Polsku stejně jako MO-S 5.Dál už to bylo německé.

Letos v červenci jsem ho navštívil a místo půlhodinové návštěvy jsem tam zdrbnul dvě hodiny.Kluci mi vyprávěli o začátcích .Někdy okolo roku 2010 začali řopík čistit od nepořádku a postupně ho dávají do provozuschopného stavu .Zajímavé je i jeho pojetí.Pravá strana řopíku je udělána ve stylu reaktivace z 50-tých a 60 let.Nechybí samozřejmě kulomet vz.59 v lafetě, funkční periskop apod.Levá strana je dělaná ve stylu roku 1938.Nechybí zde ani výdřeva ,která je dodělávaná ,jelikož původní se zachovala pouze na stropě ve spojovací chodbičce u ventilátoru.Samozřejmě zde mají i lehký kulomet vz.26,který jsem si osobně mohl potěžkat.
Co se týče nějaké specifické zajímavosti,tak je to onen kulomet ,který má veškeré zbrojní údaje v azbuce vyryté na těle zbraně včetně série .Jak jsem to tak študoval,tak to vypadá,že zbrań měla jít anebo byla někde v Jugoslávii.Ale mohu se samozřejmě plést.Další zajímavou věcí je originální bednička na náboje československé prvorepublikové armády.

zde video bunkru včetně rozhovoru s nadšenci otcem a synem Molnáriovými,samozřejmě i vnitřní záběry.Je to od 13.26 min

Link

Další zajímavostí osmsettřicetjedničky je okolí.Tento řopík je skoro nalepený na ochrannou a protihlukovou stěnu přivaděče na dálnici .Naštěstí projektanti tento řopík minuli doslova o chlup a proto zůstal zachován,stejně jako srub MO-S 5,kde vede přivaděč dokonce přes objekt.
Po velmi přátelském přijetí otce a syna Molnáriových ,kteří mi umožnili si objekt prohlédnout a vše si osahat,jsem se rozhodl napsat o tom tohle malé povídání.

takhle vypadal kdysi

Image

a dálnice se staví.....

Image
Image

a jeho současná podoba i se zachráncema

Image

Image

Tento řopík je vlastně takové menší minimuzeum s nepravidelnou otevírací dobou.Takže,jestli budete mít cestu na MO-S 5 „Na trati“,stavte se podívat i za jeho menším kolegou.Samozřejmě se budete muset objednat předem .Jelikož se všude a zvlášt u nás krade,tak kluci tam nic nenechávají a vše si vozí domů.
S jejich laskavým svolením zde dám pár fotek s jejich galerie a něco přidám já.

Na závěr bych chtěl říci,že jsem byl v muzeích těžkého opevnění a na dělostřelecké tvrzi.Vůbec poprvé jsem byl ve vybaveném řopíku právě zde v Bohumíně.Díky kluci,přijdu zas.

Jenom pro dodatek .Kluci mají u bunkru i vzduchovky.Takže pokud tam půjdete i s ratolestma ,můžete si v klidu zastřílet.

Zde důkaz ,že jsem tam byl Shocked Shocked
Image

Zde na klubových stránkách se můžete domluvit.
a podívat se i na víc fotek

http://www.ropik.wbs.cz/

Pro tento mini článek jsem použil i jeden zdroj a to knihu od kolektivu autorů OPEVNĚNÍ IV.SBORU-BOHUMÍNSKÝ STAVEBNÍ PODÚSEK část.2

Stuka
Unteroffizier

14110.52 Sigidolar

slovakia.gif
PříspěvekZaslal: 29/7/2015, 14:21  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Je vidět, že když je nadšení a dobrá vůle - tak jde všechno. Kluci se činili. A tobě to sluší.

Pohlaví:Žena  OfflineOsobní galerie uživatele StukaZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Martas2411
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 29/7/2015, 17:29  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

O Díky.Kluci se opravdu činí.Jenom toho bordelu co vyvezli.Celý jeden přívěsný vozík.Já jsem chtěl jenom upozornit případné návštěvníky,že i u nás v Bohumíně jsou zajímavá místa.

Destroyman
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 29/7/2015, 19:02  Předmět:  Re: Jeden z mnoha- VEČ 831 Odpovědět s citátemDolůNahoru

Martas2411 napsal:

Co se týče nějaké specifické zajímavosti,tak je to onen kulomet ,který má veškeré zbrojní údaje v azbuce vyryté na těle zbraně včetně série .Jak jsem to tak študoval,tak to vypadá,že zbrań měla jít anebo byla někde v Jugoslávii.

Správné úvahy, do Jugoslávie ČSR vyvezla 15 500 kulometů. Anebo může jít o exportní kousek do Bulharska, tam se prodalo 1 500 ZB-26.

Jnak jako vždy paráda Martine.

Martas2411
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 29/7/2015, 20:02  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Tak i Bulharsko? To jsem netušil.Jak tam pojedu příště ,tak to ofotím a trošku to rozebereme Very Happy

private_joker
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 11/8/2015, 10:03  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Ďakujem za článok. Čs. opevnenie ma vždy svojim spôsobom lákalo a stále je pre mňa tak trochu tajomné vo význame, čo keby sme sa tým Nemcom postavili, ochránilo by nás?
Odpovedať si však neviem, bol by som rád keby odpoveď bola áno.

Martas2411
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 11/8/2015, 10:15  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Tak private na to ti odpovím.Opevnění nebylo stavěno primárně aby nás nepropstupně chránilo.Bylo postaveno proto,aby zadrželo nepřátelský nápor po dobu,než se plně zmobilizuje armáda.Původní plán počítal s tím ,že opevnění na chvíli zastaví nepřítele a čs.armáda bude spořádaně a organizovaně ustupovat směrem na Slovensko a počká až spojenci zaútočí na Německo ze západu,potom by čs.armáda přešla do protiútoku.Jenomže spojenci se na nás vyprdli a dopadlo to jak to dopadlo.Pro představu jak čs.opevnění obstálo proti nepříteli si můžeš přečít zde,kdy sem o tomněco napsal.A je to u vás na Slovensku.Jestli víš větší podrobnosti,můžeš to doplnit.

http://www.vojna.net/portal/viewtopic.php?t=2430

Martas2411
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 8/10/2016, 11:29  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Tak jak už jsem zde naznačil,zúčastnil jsem se akce Světla nad bunkry,kde jsme si připomněli památku Mobilisace 1938.Byl jsem na tomto řopíku,takže dám pár fotek.Další přidám později,tyhle nejsou moc kvalitní,ale mám slíbené lepší.U řopíku byl rozdělán ohýnek,sedělo se na vojenských bedýnkách od munice a hlavně lidi přišli což bylo nejdůležitější.

Image
Image
Image
Image

Image

Střelec
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 8/10/2016, 14:39  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Paráda!
Mobilizace 1938 proběhla prakticky bez problémů. 2017 se má konat cvičná mobilizace (patrně jen na papíře, nebo virtuálně v genštábu). To jsem zvědavej, jak dopadne. Ve skladech není ani výzbroj, ani výstroj, soukromí sběratelé mají víc obrněné techniky než armáda. Pokud by došlo na reál, budu si muset všechno sehnat v armáči a přinést si i vlastní kvér a patrony a doufat, že se mi s tím co mám podaří ''ulovit'' něco standardního. Lidi, co ještě stihli ZVS se dneska jak výcvikem, tak věkem hodí nanejvýš pro Volkssturm. Kdysi jsem si dělal prdel, že bo boje potáhnou Hakly osazený šermířema v plechách, se sudlicema, mečema a hákovnicí místo mašinkvéru, doprovázený kovbojskou kavalérií. Bohužel se ukazuje, že to bude realita. V novele zákona o zbraních a střelivu to uznal i parlament a zrušil odevzdávání zbraní v případě války. Bude to smutná podívaná.

Martas2411
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 8/10/2016, 15:35  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Jo akce to byla dobrá,v klidu a v pohodě.Sešli se úplně cizí lidé a bez ostychu se povídalo,zavzpomínalo,dalo se pivko i něco ostřejšího.Příští rok jdu zas.Co se týče naší armády,tak k tomu už jsem se vyjádřil.Máme sice armádu profesionální,kdy jsou vojáci možná lépe cvičeni a vzhledem že to mají za povolání,tak je to možná i baví.Ale na druhou stranu si myslím,že naše armáda je početně velmi slabá,letka stíhaček typu Gripen,je pro mě jako pro leteckého nadšence směšná(tím nechci znevažovat piloty a letadla),brigáda tanků T 72 o nějakých 30 tancích,to už je katastrofa.Kdysi jsme měli stíhací letectvo,bitevní pluk se Su 25,stíhací-bombardovací letctvo-SU 22 a L 39 ZA,kde je PVOS apod.útvary.O pěšácích ani nemluvím.Dvacet tisíc vojáku je setsakra málo na 10 milionů lidí.
Nedávno jsem četl, že Švédska armáda chce zavést nebo zavedla povinné odvody vzhledem ke situaci ve světě.Nevidím důvod proč mladí kluci by měli svůj volný čas trávit na úřadu práce,nebo v hospodách či u PC.Vojna nikomu neublížila.Na vojnu se chodilo za Marie Terezie,za Franze Josefa či za tatíčka Masaryka.A kidy o tom,že nás zachrání spojenci fakt neberu.To už tu jednou bylo.A že tady jezdí po bohumínské dálnici američané a od mávání jim div ruka neupadne,taky neberu za záruku obranyschopnosti našeho státu.A peníze na výcvik těchto novodobých chlapů,kteří jsou už spíše dnes slečinky by pan Babiš spolu s panem Sobotkou určitě někde našli.Když už se v naši republice financuje kdejaká blbost a posílají se miliony do zahraničí,tak minimálně roční výcvik by vyšel mnoha levněji.

Jedině na co můžu být hrdý,jsou výsadkáři.Jak ti současní,tak i ti za starého režimu.To byli páni vojáci.Měl jsem s nimi tu čest se setkat na cvičeni na žateckém letišti na začátku 90-tých let a to jsou opravdu páni vojáci,perfektně cvičeni.

Jinak jsem docela narazil na zajímavou stránku,kde se združují bývalí českoslovenští vojáci

http://ceskoslovenstivojaci.org/

jarl
Obergefreiter

Věk: 46
17829.34 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 8/10/2016, 18:47  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Pěkné fotky, Martasi. Je vidět, že to byla vydařená akce a to je to hlavní.

Kozoroh Pohlaví:Muž Tygr OfflineOsobní galerie uživatele jarlZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Střelec
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 9/10/2016, 13:31  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Marťasi - těch pár bojeschopných vojáků, které máme (cca 6000, zbytek jsou štáby a služby) jsou ti nejlepší v NATO - při manévrech pravidelmě potírají všechny protivníky. Ale mají v NATO nejvyšší věkový průměr - přes 40. Zdroje nejsou - lidem se nechce natahovat brka za zájmy cizích mocností a jejich tuzemských politických vlezdoprdelků na druhým konci světa, když je nebezpečí za humny a multikulti aktivisti se mám ho snaží zatáhnout až do baráku.

Sáhnul jsem do sbírek a švihnul lehkou bojovou scénu s technikou aktuální v době mobilizace. Požádám Destroye, aby sem pár snímků hodil.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Martas2411
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 9/10/2016, 21:02  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Tak to je úžasné.Ta dioráma je nádherná.Jak máš velký ten panel a jak dlouho si na něm pracoval?To bych chtěl mít doma...

Střelec
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 10/10/2016, 16:33  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Panel má metr na metr a primárně je určený k prohánění mašinek v měřítku H0. Obsahuje v zásadě jen zešišatělý kruh kolejí, jednu ručně (bowdenem) ovládanou výhybku a slepou kolej. Krajina vychází z pohraničí. V jednom rohu je zastávková bouda, od ní se plocha svažuje k potoku ''tekoucímu'' úhlopříčně přes desku. za ním je kousek roviny a pak strmý svah s útesy a smíšeným lesem, za kterým je větší zastávka s nákladištěm a příjezdovou cestou, Stylizace je do epochy II - tedy první republika a okupace. Vlastní stavba zabrala a si měsíc čistého času, ale bylo to roztahaný na půl roku. Postup stavby je tady: http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=1&t=9290
Modely tanků, Pragy RV a rádiovozu jsou 1/72 od Poláků (First to fight), zbytek je směs výrobců, převážně našich. Tenhle víkend jsem se dokopal k osazení telegrafních sloupů a testu dvou lokomotiv (jedna zdechla a šla dneska na reklamaci) a pak jsem rozhodil přírůstky za poslední rok. Mám i nějakou artilérii, ale chybí mi figurky našeho vojska. Němci jdou taky sehnat od Poláků a doufám, že časem dude v té sérii kromě německých a polských vojáků taky armáda Slovenského štátu (potažmo ČS). Za Němce jsou tam dvě čety tanků, doplněné o velitelské stroje. Za nás obvyklá směs - Lt-35, OA vz.30, Pa II v pozadí a Pa III na place. Doplňuje to Praga RV - sice seš Polákům moc nepovedla, ale jiná v plastu není.

Martas2411
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 10/10/2016, 17:48  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Ještě jednou paráda.Pročítal jsem ten tvůj odkaz a docela ses s tím nadřel.A taky spousta pochvalných komentářů.Ale ten nápad použít kolejiště jako modelovou situaci na září 1938 se ti povedl.Závidím ti.Jenom za ty stromky si musel utratit majland.Já jsem kdysi kupoval jen pár stromečků v v Ostravě v Modeláři a vím že to nebylo nic levného.Stromečky jsem potřeboval k řopíkům.

Jeden stromek stál tehdy 60 korun

Image

Image

Já jsem jich koupil tehdy 5 a hned bylo 300 kč v dupě.A to nepočítám stavebnici,barvy a trávu.

Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma