Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
Střelec
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 18/6/2016, 19:17  Předmět:  7,5 cm horský kanón Škoda vz. 15 1/35 Odpovědět s citátemDolůNahoru

7,5 cm horský kanón Škoda vz. 15 1/35

Na jaře se na trhu objevila plastiková stavebnice slavného škodováckého horského kanónu vz. 15. Zbraň původně konstruovaná pro c. a k. horské jednotky byla ve své době kvalitní konstrukcí, se po skončení první světové války octla ve výzbroji mnoha států a řady bojujících stran v konfliktech první poloviny 20. století. Kanón po první světové válce tvořil významnou část výzbroje československé prvorepublikové armády, výzbroj řady nástupnických států po zániku monarchie a samozřejmě i nepřátel monarchie a jejich spojenců. Byl oblíbeným vývozním artiklem jak Škodovky, tak jejích někdejších maďarských poboček. Na začátku války se zbraní v okupovaných státech zmocnilo Německo a paradoxně tak tuto zbraň pod různými názvy zavedlo do své výzbroje již podruhé. Poprvé to bylo v průběhu první světové války, kdy odpovědní němečtí činitelé došli k závěru, že u Kruppa v tomhle oboru nic lepšího nevymyslí a nakupovali raději škodováckou kvalitu. Patrně poslední vyřadili tuhle zbraň z výzbroje Italové – někdy koncem 50. let. Je smutným paradoxem, že u nás se nedochoval žádný kus téhle legendy.

Plastikovou stavebnici v měřítku 1/35 pustila na trh nová odnož známé firmy Special Hobby - Special Armor.
Členitý model má relativně málo součástek a velmi dobře se staví, i s barvením se dá zvládnout za dva večery. V krabici najdeme dva rámečky s díly v počtu nenáročné dvaasedmdesátiny a barevný návod.
Stavba je relativně jednoduchá, ale má pár záludností. První: Nevyplatí se předem barvit jednotlivé díly, ale až celé podsestavy v průběhu stavby, Zjistil jsem, že lafeta se dá štětcem natřít zevnitř i slepená do základního tvar. Druhou záludností je nutnost přehodit některé operace v návodu. V první řadě se vyplatí nejprve zcela zkompletovat a natřít hlaveň spolu s náměrovým hřebenem a nečekat s detaily až na krok 6 a 7. Osu číslo 10 je třeba vložit mezi stěny lafety již v kroku 3, protože v kroku 6, jak nám to předkládá návod, ji bez poškození lafety na místo nedostaneme. Na krok 3 navážeme rovnou krokem 5, ve kterém se přeplátují rozpěry lafety a nalepí rydlo. Pak vnitřek lafety nabarvíme a po zaschnutí teprve provedeme krok 4 – vložení hlavňové sestavy do lafety. Vyžaduje to značnou dávku opatrnosti a důvěru v pružnost bočnic. Pokud jsme neudrželi geometrii lafety, pak sestavu hlavně na místo bez poškození nedostaneme. V dalších krocích vystrojíme a natřeme lafetu z vnějšku, zkompletujeme a natřeme štít. Opěry štítu č. 39 a 40 bude patrně lepší nejprve nalepit na štít. Já je lepil na lafetu a pak se trefit se štítem na úchyty byl poněkud opruz. Po dokončení lafety a nalepení štítu natřeme a nalepíme kola a po zaschnutí můžeme model napatinovat, případně ho umístit do vhodné diorámy.
Z hlediska techniky stavby je model téměř bezproblémový – trocha broušení je jen na spoji hlavně a na kolech, kde je znát stopa po dělení forem. Výběr kamufláží nabízí tři odstíny khaki (čs, c. a k., italskoý) a 2x wehrmacht – jednou panzergrau a jednou zimní bílou. Model by rozhodně snesl nějaké doplňky – muniční štít, bedny se střelivem, imitaci munice. Nepochybuji ale o tom, že vše potřebné se brzy objeví na trhu.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image


  
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 26/6/2016, 20:44  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Tak jsem kónečně dodal fotky. Tímto se Michalovi omlouvám, ale s koncem června toho mám prostě nějak moc. V práci standart kvartální honička, s malou pak oběhat všechny ty akademie a vystoupení a když holt přece jenom trochu času zbylo, opejkal jsem buřty a pil pivo.


  
Martas2411
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 30/6/2016, 21:39  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

NÁDHERA Exclamation Exclamation Exclamation


  
Střelec
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 2/7/2016, 19:31  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

U Destroye ještě váznou fotky ke KPÚV vz.37, ten je až na propadliny na štítu taky povedenej.
Jinak tohle se staví docela rychle a kupodivu relativně snadno. Ale má to bejt limitka, takže doporučuju nakoupit. Tenhle kanón dokonce po úpravách sloužil jako lodní na dunajských člunech OmD 1 a 2.


  
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

58214 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.2275s ][ Queries: 19 (0.0320s) ][ Debug on ]