Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
Střelec
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 22/9/2016, 17:58  Předmět:  Pomník vyhnaným roku 1938 ze Sudet v Plzni
22/9/2016, 15:00
Odpovědět s citátemDolůNahoru

Pomník vyhnaným roku 1938 ze Sudet

Dnes, 22. 9. 2016 byl v Plzni slavnostně odhalen pomník lidem, kteří byli v roce 1938 vyhnáni ze Sudet. Pomník stojí jižně od Borské věznice na malém plácku, sevřeném železniční tratí na Klatovy, dálničním přivaděčem a silnicí na Přeštice. Stojí na místě, kde se na podzim roku 1938 nacházela hranice německého záboru. Je výsledkem šestiletého boje Svazu bojovníků za svobodu s proněmecky orientovaným establishmentem tohoto státu, který se už od časů Havla snaží účelově předělávat dějiny.
Celá akce proběhla za slunného a teplého počasí. Před třetí odpolední se na místě shromáždila celkem početná skupina lidí – povětšinou angažovaní důchodci a poslední pamětníci událostí osmatřicátého roku, zástupci Svazu bojovníků za svobodu, Klubu českého pohraničí, Sokola a několika dalších spolků, starostové Bor a Slovan, reprezentanti magistrátu, několik vojáků (včetně trubače), slavnostně oděný důstojník městské policie s bodygárdem v taktickém mundůru, několik vlastenců mladšího data, jakýsi radikální protisudeťácký aktivista a k tomu několik relativně mladších přihlížejících znalých historie díky solidnímu vzdělání, případně skrze své vyhnáním postižené předky. Možná se mezi přítomnými vyskytl i nějaký novinář, ale zdá se, že sdělovací prostředky akci jako protiněmeckou záměrně ignorovaly.
Vlastní akce začala nástupem vlajkonošů u pomníku a fanfárou. Následovalo poděkování lidem a organizacím, podílejícím se na vzniku a instalaci pomníku. Pak byly proneseny tři angažované proslovy, výše zmíněný aktivista upozornil na aktivity sudeťáků v Plzni a pozval přítomné do Prahy na protivládní demonstraci 17. listopadu na Letné. Jako další bod bylo provedeno ‘‘odhalení‘‘ pomníku formou stříhání pásky. Byli vypuštěni holubi a akci uzavřelo kladení květů a věnců, načež bylo odtroubeno a shromáždění v poklidu rozešlo.

Samotný památník je decentní – tvoří ho pískovcový pylon s drážkou opticky oddělující horní třetinu. Na té je vytesán obrys České Republiky s hlouběji tesaným a černě vyznačeným německým záborem. Uprostřed dolní části je prostý nápis: ‘‘Památník občanů Československa vyhnaných v roce 1938 z českého pohraničí‘‘. Celý pomník je uprostřed nevelkého dlážděného čtverce, přístupová cesta od silnice je štěrková a vedle ní je nevelký kvádr s nápisem upozorňujícím na skutečnost, že jde o základní kámen nedalekého pomníku. Z úvodního proslovu jsem vyrozuměl, že realizace pomníku je dílem prostého, leč šikovného kameníka a nikoliv renomovaného umělce, což vzhledem ke stylu a kvalitě současného umění věci jen prospělo.
Bohužel – místo je odlehlé a světlé hladké plochy pomníku patrně velmi rychle přilákají sprejery, případně ho někdo poničí na politickou objednávku či z prosté demence…

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image


  
Lucius
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 22/9/2016, 19:33  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Velmi pekný počin, klobúk dole! Ak smiem byť taký smelý, patríš k iniciátorom tejto akcie?

Razz


  
Zemakt
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 22/9/2016, 21:07  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Moc pěkné, ta ignorace médií je více než trapná. Díky ti, jinak bych o tom neměl ani tucha.


  
jarl
Obergefreiter


Věk: 46
Založen: 29. 11. 2011
Příspěvky: 1006
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic
17829.34 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 22/9/2016, 21:41  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Zas bych to s tou ignorací ze strany českých medií nepřeháněl. O odhalení informoval český rozhlas a už před časem jsem se o tom záměru dozvěděl na Novinkách.cz, ale je pravda, že by si ta akce zasloužila větší pozornost.

http://www.rozhlas.cz/zpravy/regiony/_zprava/v-plzni-odhalili-pomnik-cechoslovakum-vyhnanym-z-pohranici-landsmansaft-jeho-vznik-kritizuje--1652718

https://www.novinky.cz/domaci/348868-cesi-vyhnani-z-pohranici-budou-mit-pomnik.html

_________________
Quod licet Iovi, non licet bovi.

Kozoroh Pohlaví:Muž Tygr OfflineOsobní galerie uživatele jarlZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Střelec
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 23/9/2016, 05:20  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

S iniciativou nemám nic společného, narazil jsem na záležitost náhodou.

Informovanost byla obecně mizerná a o včerejším oficiálním odhalení není nikde ani slovo. Já se o existenci pomníku dozvěděl minulý týden - táta stáhnul článek z Práva (na jejich stránkách zmizel) na vojenský interní síti a ve středu se u nás v práci na nástěnce objevilo zvadlo. Co se dá ale na síti běžně najít - to jsou lži sudeťáků a jejich místních přicmrndálků o tom, jaký je vyhnání v osmatřicátém výmysl a lež, případně jak to poškodí vztahy s Německem. Vtip je v tom, že Němci rodem a původem mají sudeťáky dílem za folklórní spolek, co se nemá so montovat do politiky a dílem za přivandrovalý potížisty, kvůli kterým vypukla válka.


  
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 23/9/2016, 15:32  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Střelec napsal:
Co se dá ale na síti běžně najít - to jsou lži sudeťáků a jejich místních přicmrndálků o tom, jaký je vyhnání v osmatřicátém výmysl a lež, případně jak to poškodí vztahy s Německem. Vtip je v tom, že Němci rodem a původem mají sudeťáky dílem za folklórní spolek, co se nemá so montovat do politiky a dílem za přivandrovalý potížisty, kvůli kterým vypukla válka.


Vystihls to přesně, hlavně slovy "na síti". On je totiž fakt, že malá, leč dobře organizovaná a hlavně uřvaná skupinka může vzbudit dojem, že hájí stanoviska mlčící většiny. Což je blbost. Např. my tady na severu navázali v devadesátkách styky s "našimi" Sudeťáky a snad nemusím dodávat, že hlavně česká strana k tomu přistupovala dost opatrně. Ovšem když došlo na válku, vyhnání a podobný věci, jejich předseda debatu rázně ukončil slovy "kultur, kein politik" a - bylo to. Dlužno ovšem podotknout, že ten předseda se narodil cca v r. 1955, a že právě pod heslem "kultur, kein politik" musel z toho jejich spolku vyházet pár fašounskejch křiklounů.

Podle mě je to všecko ale jen bouře ve sklenici vody. Oni totiž Sudeťáci poslední dobou hromadně vymíraj a mladý maj svůj původ totálně u zadele. Hodně sudeťáckejch spolků už zaniklo a zbyly po nich jen archívy, který se postupně soustřeďujou v Mnichově. Bordel jim v tom dělaj akorát ti "naši", kteří tvrdí, že až dojde na to, čemu říkají "normal biologische proces", darují svůj archív městu svého původu. Podle mě je to od nich docela hezký gesto, no ne?


  
Stuka
UnteroffizierZaložen: 09. 08. 2012
Příspěvky: 791
Bydliště: lesy a hory
14110.52 Sigidolar

slovakia.gif
PříspěvekZaslal: 23/9/2016, 16:57  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Ten pamätník má určite pre niekoho zmysel. Na druhej strane - je lepšie o udalosti objektívne hovoriť, písať a učiť. Pretože stavať pomníky na pamiatku tých, čo museli niekedy opustiť svoje územie z dôvodu politického, či vojenského - to sa mi s účelom pomníka príliš nestotožňuje. A bolo by ich potom veľa, kde kade po území ČSR.
Ale primerané gesto v tomto prípade to je, ak majú aj na druhej strane v Nemecku podobný pamätník - prečo nie aj v ČR.


 Pohlaví:Žena  OfflineOsobní galerie uživatele StukaZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Martas2411
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 23/9/2016, 17:51  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Díky,že si to sem dal.Je třeba si přpomínat,že netrpěli jen sudetští Němci při divokém odsunu.Ale i čechoslováci při vyhánění z domovů v roce 1938,kdy opravdu přišli Němci a řekli do dvou hodin se zbalte a vypadněte.Docela mě pobavila věta z toho jarlova odkazu,kdy předseda landsmanšaftu řekl na adresu Čechů toto-Proti záměru postavit tento pomník se před lety ozvalo Sudetoněmecké krajanské sdružení v Rakousku, podle kterého se tehdy jen čeští úředníci vrátili do svých původních domovů a nešlo o vyhnání.

To si snad ten Rakušák dělal srandu.A přitom by stačilo říct např.Ano odsun Němců byl takový a takový,nám se to nelíbí a nesouhlasíme s tím,ale máme jako národ podíl viny na tom co se stalo v roce 1938 v Československu a je nám to upřímně líto.

Mimochodem já jsem ze Slezska a tady Poláci taky Čechoslováky vyháněli,sice né z takovým nasazením jak Němci,ale taky na tom měli podíl.
Já jenom doufám že ten památník nedopadne jako ten u nás před lety,kdy byl zničen pomník generála Šnejdárka,který Poláky vytlačil z Těšínska v roce 1919 v Sedmidenní válce.Dodnes a to už je hodně let mu to nemohou někteří lídé z opačné strany zapomenout.Prostě myšlenka "ZAOLZIE"je pořád živá.

http://zpravy.idnes.cz/polsko-cesko-legionari-snejdarek-dqg-/zahranicni.aspx?c=A121220_185249_zahranicni_pul


  
jarl
Obergefreiter


Věk: 46
Založen: 29. 11. 2011
Příspěvky: 1006
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic
17829.34 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 24/9/2016, 10:14  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Martas2411 napsal:
Docela mě pobavila věta z toho jarlova odkazu,kdy předseda landsmanšaftu řekl na adresu Čechů toto-Proti záměru postavit tento pomník se před lety ozvalo Sudetoněmecké krajanské sdružení v Rakousku, podle kterého se tehdy jen čeští úředníci vrátili do svých původních domovů a nešlo o vyhnání.


Ono je to nakonec dobře. Dokud se budou sudetské spolky prezentovat takto, nikdo s nimi o ničem jednat nebude a samotným Němcům budou jenom pro smích.

_________________
Quod licet Iovi, non licet bovi.

Kozoroh Pohlaví:Muž Tygr OfflineOsobní galerie uživatele jarlZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Střelec
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 24/9/2016, 17:36  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Pomník je reakcí na politiku, směřující k prolomení Benešových dekretů a skuhrání takzvaných vyhnanců na tu ukrutnou genocídu po válce. Takzvaně vyhnaný sudeťáci tu už pomníky mají, takže v rámci reciprocity tenhle není na škodu. Dneska se lidi šprajcujou, ale až budou rozhodovat dnešní děti opdkojený havlistickou proněmeckou výukou a hate free ideologií, klidně zrušej Beneše i s dekretama. Jinak jde samozřejmě o moc a prachy. Bohužel řada politiků včetně vládních leze těmhle ''folklórním spolkům'' mezi půlky a slibuje jim hory doly za podíl ze zisku. Navíc jsou tyhle spolky díky tomu vlezdoprdelismu z naší strany dobrá politická páka na ČR jak pro Němce a Rakušáky, tak pro EU. Ostatně tohle téma Zemanovi vyhrálo prezidentský volby, takže by se to nemělo podceňovat.


  
wanike
Momentálně zabanován
GefreiterZaložen: 25. 01. 2021
Příspěvky: 1408

225.00 Sigidolar

blank.gif
PříspěvekZaslal: 26/1/2021, 11:18  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

MAXI290.5CHAPCHAPШиропеснacheфильMersTempПолбЩелкКресJeweJuanTescАртиКачаРоссXIIISebaXVIICham
ШелеСычеTellBlueTulaPatrиллюEverOutkAdamСобоPrelГульМадаГрачЕршоРазмOzdoБлайCassАртиармиЧирк
GillAlicStevClanКапиСодеспецпублXVIIЧереДубрELEGCassВитеVoplJohnЛеонДавывекоМотрOlymсертдопо
ГусеPushSelaPlanBlanFeliИллюСодеElegNobeГартсборstylЛучнДвойReutFOTOTromИллюMartScanШевчGrou
МалеГозеБрагZoneзакаZoneZoneсереNasoZoneZoneZoneZoneZoneChetChetChetR137ZoneChetMaggZoneChet
ZoneаббрхороCARDдекорецеTekaMetaАдапwwweHollWeslцентMilaPoweТурцРоссрабоBlauBELLхороSpinBlue
ПольмозаTrefBlanKotlДемьупакVolkfreeAuraкистSmilhappсертPlanXXIIЛитРМинаXVIIбездЛитРЛитРDaet
AsiaЛитРЭзерWillLeisдостКондСмирКвиллитепостCoffМихеЕрможизнTechRogeинстКрокколлПоклчитаОрло
КостБогдБирюДрапБабкстенLighВасюрепрРыжиЛукиВикуподомороАндрONLYАршаAlanЛапиЖильtermCARDCARD
CARDЛяхоBrigАграСолоwwwrподрродиЗениПоурБаршРадчUnchtuchkasАндрпове


   OfflineOsobní galerie uživatele wanikeZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

76180 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.1975s ][ Queries: 19 (0.0164s) ][ Debug on ]