Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
Střelec
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 22/10/2016, 19:54  Předmět:  Smith&Wesson 1st model Odpovědět s citátemDolůNahoru

Seznal jsem, že dnes je čas seznámit ctihodnou veřejnost s kouskem zbrojního ‘‘středověku‘‘. Dnes to bude o samotném začátku řady Smith&Wesson - modelu 1.

Tento model se do dějin zbrojní techniky roku 1856 zapsal prostou skutečností, že byl masovou aplikací patentu Rollina Whitea na komoru skrz celý válec (prozíravě zakoupeného pány Smithem a Wessonem poté, co Samuel Colt dotyčného vynálezce s tímhle nápadem vyhodil). Jednalo se o jednočinnou kapesní zbraň (19 cm celkové délky) na sedm nábojů ráže .22 short s okrajovým zápalem. Náboje byly v době vzniku černopraché a jejich výkon se patrně příliš nelišil od dnešních flobertkových nábojů, přesto konstrukce snese i moderní střelivo téže ráže (tj. v bezdýmé laboraci).

Po konstrukční stránce jde o klasiku své doby – uzavřený mosazný rám, železná hlaveň přecházející v přední díl rámu a válec, spoušť je zpředu nekrytá, umístěná v ostruze rámu. Hlaveň se vyklápí po zatažení odpružené západky směrem nahoru, náboje se vkládají do vyjmutého válce, vystřelené nábojnice se vytloukají o pevný vyražeč pod hlavní. Mechanismus je jednočinný, před každou ránou je třeba natáhnout kohout. Pojistnou mezipolohu kohout nemá (ale to může být problém konkrétního kusu, který mi padl do ruky). Aretaci válce řeší odpružená klapka umístěná shora v rámu, ve které je vypilováno hledí. Miřidla tvoří mosazná muška a výše zmíněné hledí. Hlaveň je drážkovaná, dlouhá 8 cm, má průřez nahoru protaženého osmiúhelníku, přičemž je horní plocha vykována do lišty se značkou výrobce. Střenky jsou z růžového dřeva. Železný válec se sedmi komorami nesl patentové nápisy. Nenasazuje se na klasickou osu, ale na krátký výstupek v zadním čele rámu, do předního čela rámu zapadá vlastním polokulovitým čepem. Mechanika uvnitř rámu je železná, pera jsou klasická listová. Původní povrchová úprava zahrnovala v ohni stříbřený rám a černěné železné součástky, jeté exempláře mají rám ošoupaný na mosaz a železné díly v barvě opotřebeného kovu. V pozdější fázi produkce bylo kromě původní technologie používáno částečné i celoplošné niklování.

Smith&Wesson 1st model se vyráběl ve třech provedeních:
1st Issue, tedy první produkční varianta se vyráběla v letech 1856-1860 v počtu cca 12 000 kusů. Proti pozdějším variantám byla poněkud masivnější a vyznačovala se kruhovou montážní krytkou na levém boku. Pažba měla rovnou spodní plochu.
2nd Issue – druhé provedení se vyrábělo od roku 1860 do roku 1868. Číslování v řadě navázalo na předchozí provedení a pokračovalo do čísla 120 000. Bylo poněkud subtilnější, kruhovou montážní krytku na levém boku nahradila rozměrná deska, kopírující tvar rámu. Pažba zůstala stejná.
3rd Issue, čili třetí provedení vyráběné v letech 1868-1882 prodělalo výrazné designové změny a přiblížilo se vzhledu velkých revolverů. Markantní byl ale hlavně do poloviny žlábkovaný válec a pažba ve tvaru ptačí hlavy. Mělo vlastní číselnou řadu 1-131 000.

Tento vskutku masově vyráběný revolver byl ve své době pro své malé rozměry a na svou dobu snadnou obsluhu oblíbenou obrannou zbraní, často (zejména za Občanské války) sloužil v roli záložní zbraně. Jeho hlavní přínos byl ale na poli technického pokroku – v praxi rozjel éru jednotných nábojů. Nebyl sám, ale prosadil se se střelivem, které se používá dodnes.

Kus na přiložených snímcích je 2nd Issue, podle čísla byl vyroben na přelomu let 1866-1867 a přes notné opotřebení je stále funkční.
Je to historická relikvie z časů, kdy Západ teprve začínal být divoký. Relikvie, která ale na krátkou vzdálenost dokáže pořád ošklivě kousnout a k jejímuž držení zatím není potřeba žádných papírů – není tudíž majiteli státem půjčena, ale je opravdu jeho.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image


  
Martas2411
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 23/10/2016, 08:27  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Pěkná zbraň.Zajímalo by mě,jaký byl poměr těchto revolverů ve válce Severu proti Jihu.Kolik jich měli seveřané a kolik jižané.Ale to se dá asi těžko zjistit.


  
jarl
Obergefreiter


Věk: 46
Založen: 29. 11. 2011
Příspěvky: 1006
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic
17829.34 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 23/10/2016, 09:40  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Předpokládám, že Smith & Wesson se vyráběl na území některého seveřanského státu, takže do rukou Jižanů se jich za války moc nedostalo. Ale je to vážně pěkný revolver a rád bych si jej někdy vyzkoušel. Střelče, píšeš, že se ti jeden kousek dostal do rukou, takže by mě zajímalo, jestli sis z něj také vystřelil.

_________________
Quod licet Iovi, non licet bovi.

Kozoroh Pohlaví:Muž Tygr OfflineOsobní galerie uživatele jarlZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Střelec
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 23/10/2016, 14:45  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Tenhle typ byl hojně napodobován, navíc kšefty nerespektovaly politiku, ani hranice. Takže jich bylo dost na obou stranách. Vzhledem k výkonu náboje byl účinek spíš odstrašující, než smrtící, ale zabít se tím při troše štěstí dalo hned. Nafocený kousek vzhledem ke stavu laufu a použitým flobertkovým nábojům vykazoval na 20 cm cíl na 5m cca čtyři zásahy ze sedni ran, zbytek byl okolo. To znamená, že nejúčinější bylo pokropit protivníkovi ksicht a buď zdrhnout, nebo ho dorazit nožem. Loni bylo těchhle hraček (jak originálů, tak klonů) docela dost na Aukru. Na jedničku navázal model ''jedeapůl'' ráže .32 RF (rimfire - okrajový zápal), který byl na pět ran a při zhruba stejné velikosti poněkud mohutnější.


  
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 23/10/2016, 18:14  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Střelec napsal:
To znamená, že nejúčinější bylo pokropit protivníkovi ksicht a buď zdrhnout, nebo ho dorazit nožem.


Tak to mě dostalo! Cool


  
Střelec
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 24/10/2016, 15:15  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

No - nemuselo to bej zrovna kudlou, stačilo cokoliv vhodnýho po ruce (nejčastěji obligátní ''tupý předmět'', i když tehdy a tam ne zrovna policajt). V blíže nespecifikovaný literatuře se tradovalo, že Bat Masterson do nějakýho desperáda nasypal v saloonu celej bubinek nějaký takový dvaadvacítky, chlap se mu vysmál, dal si panáka a ujel na koni 30 mil, než ho zabilo přehlídnutý vnitřní zranění. Některý z těch minikuliček se dotyčnýmu zatoulaly mezi střeva a jízda na kobyle dokončila zbytek.


  
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 24/10/2016, 16:05  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Ale jo, tomu bych docela věřil, podobný věci se staly i u nás. Když třeba husiti obléhali Plzeň, nějak jim to nešlo a hejtmani se mezi sebou poprali. Jeden přerazil židli o hlavu Prokopa Holýho a když se Prokop probral, urazil se, sedl na koně, odjel někam k Lipanům a umřel až tam. Mr. Green


  
wanike
Momentálně zabanován
GefreiterZaložen: 25. 01. 2021
Příspěvky: 1408

225.00 Sigidolar

blank.gif
PříspěvekZaslal: 26/1/2021, 11:21  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Мече293.2CHAPYourHimaKickIncrВавиШашлChenГалуПисаВоскMarsBabbTescTescБегуВолгJeffElleМитрBone
InteUmaTBobbКрасYestPatrДемиArriGaviTang(книCoraКармYellКощеСамоAndrDykeХолеTescАртируссреда
GillАрноEduaСовеКутаSisiMathСодеязыкСмирнаслELEGSubhНовиcideGordClauМартSandHeinReedсертArkt
ГринсертSelaSamsTechPaliпласрабоElegPaliИллюДружthesTadeдопоЩукиFOTOпорнзапиGlenкармОганExca
(193(ВишSeanZoneзакаZoneZoneсереZone3093ZoneZoneZoneZoneZoneНортZoneZoneZoneChetчитаNasoChet
ZoneклейЕвроCARDFasoблюдMielMetaCoolустаФормScreИталCrocвысоТурцSaveрабоHyunBELLметаофтаJazz
EconАртиTrefиздевокрActiAvenWindБезеWindAgriCryshappMagiPlanКоваЛитРдомыЛитРРониЛитРЛитРЗвер
ЛитРЛитРAlfrBriaЭверKareШервСтепWailСодепедаармиDonaспекрабоспраПрихLandJewePameSainСамоКняз
нароКапиБельHappДружKataучащавтоавтоПетрKienАргиStonКостЦыгаXVII(196ElecВласАрсеmostCARDCARD
CARDJustхудоPhotСолоwwwaучитВавиБэррДаниСодеЩепиЕршоtuchkasСывоШала


   OfflineOsobní galerie uživatele wanikeZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

76180 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.1909s ][ Queries: 19 (0.0187s) ][ Debug on ]