Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
Stuka
UnteroffizierZaložen: 09. 08. 2012
Příspěvky: 791
Bydliště: lesy a hory
14046.52 Sigidolar

slovakia.gif
PříspěvekZaslal: 8/11/2016, 17:13  Předmět:  Uzatvorené mesto Železnogorsk Odpovědět s citátemDolůNahoru

Uzatvorené mesto Železnogorsk

Image

Uzatvorených miest bolo kedysi za čias studenej vojny veľa. Patrili k najprestížnejším a najlepšie financovaným a ľudia tu mali dobre platenú prácu. Uplatnenie tu nachádzali vysoko kvalifikovaní technici a vedci. V bývalom Sovietskom zväze takýchto miest bolo asi štyridsať. Jedným z nich bolo mesto Železnogorsk.

Mesto vzniklo roku 1950 približne 3500 kilometrov na východ od Moskvy za jediným účelom: spracovávať plutónium pre vojenské účely. Vyrástlo pri rieke Jenisej asi 40 kilometrov od Krasnojarsku. Mesto ale oficiálne neexistovalo a hoci tu žilo asi 100.000 ľudí, satelitné snímky by ukázali iba niekoľko ťažobných veží a malé mestečko. Všetko bolo schované pod zemou a v horách, kde sa nachádzalo asi 3500 miestností a tri jadrové reaktory, ktoré chladil Jenisej. Prvý reaktor vstúpil do prevádzky roku 1958, posledný roku 1964. Tretinu všetkých jadrových zbraní vyrobených v priebehu studenej vojny v ZSSR, poháňalo jadrové palivo práve zo Železnogorsku.

Image

Najprv (v lete 1950) tu bol zriadený tábor nútených prác a väzni vybudovali vonkajšiu železnicu, aby sem mohli plynúť dodávky potrebné k ďalším stavbám. V rovnakom čase sa začali aj práce na prípravu ťažby v horskom masíve. V roku 1953 tu už bola vybudovaná továreň na spracovanie dreva, tehelňa, betonárky a prevádzky na ťažbu piesku a štrku. V roku 1954 dostalo miesto status mesta a názov Železnogorsk, ale oficiálne sa používal krycí názov Krasnojarsk 26 ( či Deväť alebo Atómové mesto).

V roku 1958 bola do prevádzky uvedená vnútorná sieť železníc, umiestnená pod zemou v hĺbke 200-300 metrov tak, aby odolala aj nukleárnemu výbuchu. Podzemný priestor a spleť chodieb sa dá veľkosťou prirovnať k moskovskému metru. Podzemné komory v niektorých miestach prevyšujú výšku 55 metrov. Teplo z reaktorov sa používalo na vykurovanie mesta. Mestečko bolo (aj dodnes je) obohnané plotom s kontrolnými bodmi. Hoci bolo mesto tajné a uzatvorené pred okolitým svetom, žilo sa tu dobre. Platy oproti iným oblastiam boli vysoké, nedostatkový tovar tu bol bežne k dostaniu a pracovníci mali bohaté možnosti ku kultúrnemu a športovému vyžitiu. Až roku 1992 existenciu mesta oficiálne potvrdili na príkaz Borisa Jeľcina. Stále ale ide o uzatvorené mesto.

Image

Ku vstupu je potrebné zvláštne povolenie, návštevníci musia prejsť prísnou kontrolou a ani pri opustení mesta to nemajú miestni jednoduché. Napriek tomu, práve miestni ľudia si želajú ostať uzavretí. V roku 1996 tu prebehlo referendum, v ktorom rozhodli, že sa svetu neotvoria. Už síce nie z dôvodu stráženia prísnych tajomstiev, ale z dôvodu, aby sa zabránilo tomu, čo sa stalo v ostatných mestách, keď sa Rusko otvorilo svetu.

Mesto je upravené, tiché, pokojné, má krásnu polohu, je zalesnené a na brehu jazera. Nostalgia za starými časmi je tu na mieste, pretože v týchto miestach komunisti splnili to, čo sľubovali. Ľudia tu síce za mnohé výhody platili obmedzeniami, ale nevadilo im to a privykli si. Majú tu, na rozdiel od iných miest, pocit bezpečia a istoty, všetci sa poznajú a kriminalita a chaos tu nemá šancu bujnieť.

Dnes uzatvorené mestá existujú už len v Rusku a mnohí sa do nich radi vracajú, aby utiekli pred rozkladom moderných veľkomiest a získali duševný pokoj. Avšak v meste nie je žiadna zábava - iba jedno kino a jedna reštaurácia. Začať s podnikaním znamená vybaviť množstvo povolení, ktoré odradia. Za zábavou sa musí cestovať do Krasnojarsku.

Mesto napriek tomu prežíva a udržiava si zhruba rovnaký počet obyvateľov. Továreň na výrobu plutónia bola síce zavretá, ale stále sa tu vyrábajú do určitej miery utajené špičkové technológie alebo "citlivé" zákazky. Produkuje sa tu asi 3/4 ruských družíc, vrátane tých, ktoré nesú zariadenie pre systém globálnej navigácie. Satelity zo Železnogorsku slúžia v Izraeli, Indonézii, Ukrajine, Kazachstáne. Mesto spĺňa podmienky pre zachovanie súkromia, ktoré dnešné niektoré moderné firmy potrebujú.

Image


 Pohlaví:Žena  OfflineOsobní galerie uživatele StukaZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
jarl
Obergefreiter


Věk: 46
Založen: 29. 11. 2011
Příspěvky: 1006
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic
17727.34 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 8/11/2016, 18:55  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Zajímavý článek, já bych tedy v tom Atomovém městě žít nechtěl, ale pokud to místním vyhovuje, je to jejich věc. Ta poslední fotografie zobrazuje současný Železnogorsk a nebo je to Krasnojarsk, kam obyvatelé jezdí za zábavou?

_________________
Quod licet Iovi, non licet bovi.

Kozoroh Pohlaví:Muž Tygr OfflineOsobní galerie uživatele jarlZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Stuka
UnteroffizierZaložen: 09. 08. 2012
Příspěvky: 791
Bydliště: lesy a hory
14046.52 Sigidolar

slovakia.gif
PříspěvekZaslal: 8/11/2016, 19:30  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Tá posledná fotka je Železnogorsk, ak zdroje neklamali. Ale prešla som viacero fotiek - a fakt pekné mesto.
Ja ich chápem a celkom by som tam rada bývala. Určite lepšie ako iné ruské mestá, neviem či si videl dokumenty z Moskvy alebo Odesy napr. o feťákoch, bezdomovcoch, alkoholikoch, prostitútkach.
Len som teda do článku nechcela dať, že vraj tam má byť skládka jadrového odpadu, pretože neviem presne zistiť, v akom je to teraz štádiu. V roku 1985 niektoré priestory chceli pre skládku, potom sa od toho upustilo, ale pred pár rokmi zasa o tom uvažovali a našla som len nejaké hádky, takže fakt neviem, či tam odpad už vozia alebo nie. Konieckoncov niekde ho dávať musia a tam sú betónové priestory, kde by snáď mohol bezpečne byť.


 Pohlaví:Žena  OfflineOsobní galerie uživatele StukaZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
jarl
Obergefreiter


Věk: 46
Založen: 29. 11. 2011
Příspěvky: 1006
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic
17727.34 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 8/11/2016, 23:00  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Jestli je to opravdu Železnogorsk tak už s tím původním podzemním městem má společný jenom název a žít by se tam určitě dalo. Nevíš kolik má v současnosti obyvatel?

_________________
Quod licet Iovi, non licet bovi.

Kozoroh Pohlaví:Muž Tygr OfflineOsobní galerie uživatele jarlZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Stuka
UnteroffizierZaložen: 09. 08. 2012
Příspěvky: 791
Bydliště: lesy a hory
14046.52 Sigidolar

slovakia.gif
PříspěvekZaslal: 9/11/2016, 15:32  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Možno som to blbo napísala, ale na povrchu bolo riadne mesto (mestečko) - neviem presne ako vyzeral kedysi - fotky nie sú - s nemocnicou, bytovkami, kultúrákom, ihriskami, parkom atď. a pod povrchom boli všetky prevádzky.
Takže z výšky by pôsobil kedysi normálne, len dnes sa určite už rozrástol a zmenil. Ale podľa zdrojov - tak ako píšem - počet obyvateľov je zhruba stále rovnaký od 90.000 až po niečo cez 100.000.
Predpokladám ale, že kedysi boli tábory pre nútené práce ukryté a aj ďalšie budovy, aby sa nedalo určiť, že sa tam deje niečo iné než len obyčajné bývanie. A na ten počet 100.000 to muselo rásť až za nejaké obdobie. Takže v 50-tych rokoch vyzeral z výšky asi nenápadne a postupne budovy a obyvatelia pribúdali. Tak si to aspoň predstavujem a je možné, že do toho počtu obyvateľov zahŕňali aj väzňov, kým neodišli. Ťažko povedať.
Okrem toho, ak som dobre pochopila, dnes tie prevádzky majú riadne nad zemou. Koľko je toho ešte pod zemou, či sa tam niečo vyrába - je možné že všeličo alebo možno aj nič.


 Pohlaví:Žena  OfflineOsobní galerie uživatele StukaZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 9/11/2016, 17:49  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Byl jsem v Gorkém, což taky bylo (možná ještě je) uzavřený město, ale v o dost mírnějším režimu. Nesměli do něj jen cizinci, občani SSSR jo, což kontrolovala na hranicích okresu policie. Výši postihu při zadržení nežádoucích osob neznám, ale vůbec bych se nedivil, kdybych ještě dneska bručel na Sibiři. Každopádně už pouhý přejezd hranic zakázanýho okresu byl okamžitě znát, protože auta přestala skákat na dírách a na ruské poměry nezvykle tiše plula po kvalitním asfaltu. Město samotný bylo na ruský poměry absolutně čistý, domy vypadaly jako domy a ne jako skanzen, v parcích nechlastali opilci a dokonce jsem tam neviděl jsem ani jednu studnu - tzn., že celý Gorkij pokrývá vodovod. A krámy byly taky celkem slušně zásobený - asi jako v ČSSR za Husáka.


  
Stuka
UnteroffizierZaložen: 09. 08. 2012
Příspěvky: 791
Bydliště: lesy a hory
14046.52 Sigidolar

slovakia.gif
PříspěvekZaslal: 9/11/2016, 18:26  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Aha, tak si videl na vlastné oči - výhody a nevýhody uzavretého mesta. Vzhľadom k ostatnej situácii v Rusku, ak by som tam musela žiť, by som asi volila žiť v uzavretom meste.


 Pohlaví:Žena  OfflineOsobní galerie uživatele StukaZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 9/11/2016, 18:37  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

To právě - řekl bych - byla jistá Sophiina volba. Lidé v Gorkém (jinde jsem nebyl, nemohu soudit) sice žili v docela hezkém městě, ale na druhou stranu - s výjimkou zaměstnaců státní správy, škol, obchodů, zdravotnictví apod. - skoro všichni museli makat jako čerti v nepřetržitém provozu v továrně na ponorky. Počítám, že i výskyt informátorů KGB byl v Gorkém vyšší než jinde, takže si člověk nemohl pustit hubu na špacír snad ani doma. Kupodivu asi nejmíň otravoval život nejviditelnější faktor, tedy skutečnost, že bez propustky lidé nesměli opustit hranice okresu. On je ten okres totiž dost veliký, takže mimo něj lidé cestovali leda na dovolenou, za příbuznými nebo na služební cestu a v takových případech získání propustky neznamenalo prakticky žádný problém.
Naposledy upravil Destroyman dne 9/11/2016, 19:55, celkově upraveno 1 krát
  
Stuka
UnteroffizierZaložen: 09. 08. 2012
Příspěvky: 791
Bydliště: lesy a hory
14046.52 Sigidolar

slovakia.gif
PříspěvekZaslal: 9/11/2016, 19:15  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

To máš pravdu. Takto nejako to určite vyzeralo aj v Železnogorsku , vzhľadom na utajenosť miesta a prevádzky. Aj som čítala, že obmedzenia, ktoré museli obyvatelia znášať, boli by pre občanov iných štátov nepredstaviteľné. Na druhej strane išlo o Rusov a tí vždy zniesli veľa (aj museli). Takže pokiaľ mali zároveň výhody, boli vďační.
Aj z dnešného hľadiska - bývať v Železnogorsku má svoje výhody. A kvôli nim trpezlivo znesú nevýhody.
Rusko je plné extrémov - odjakživa to tak bolo a aj ostane a naša mentalita nemôže ho dobre pochopiť.


 Pohlaví:Žena  OfflineOsobní galerie uživatele StukaZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
jarl
Obergefreiter


Věk: 46
Založen: 29. 11. 2011
Příspěvky: 1006
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic
17727.34 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 10/11/2016, 11:31  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Jestliže je ve městě, kde žije 100 000 lidí jenom jedna restaurace, a veškeré podnikání v podstatě znemožňují tamější předpisy, potom se nedivím, že obyvatelé raději jezdí za zábavou do vzdáleného Krasnodaru, protože ceny v jejich městě úmyslně zbaveného konkurenčního prostředí musí být vskutku astronomické.

_________________
Quod licet Iovi, non licet bovi.

Kozoroh Pohlaví:Muž Tygr OfflineOsobní galerie uživatele jarlZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Stuka
UnteroffizierZaložen: 09. 08. 2012
Příspěvky: 791
Bydliště: lesy a hory
14046.52 Sigidolar

slovakia.gif
PříspěvekZaslal: 10/11/2016, 14:32  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Práveže nemajú vysoké ceny. Dokonca som čítala, že o máličko nižšie ako inde. Ale či je všetko pravda, čo píšu...
Len mi logicky vychádza, že ak produkujú satelity vo veľkom a asi aj množstvo iných vecí, prípadne im naozaj vozia skládky jaderného odpadu, tak mesto z toho musí riadne ryžovať.
Už len na porovnanie - tie obce u nás, čo majú v katastri skládky odpadu - sú na tom vybavenosťou atď. dobre, keďže majú peniaze. Aj keď bývať tam je trocha ošidné, ale tie skládky sa už snažia robiť ekologické. Rovnako aj mestá, kde je práca a kde sa niečo vyrába - sú na tom lepšie, ako tam, kde nemajú ľudia prácu. Rovnaké to už musí byť aj v Rusku.


 Pohlaví:Žena  OfflineOsobní galerie uživatele StukaZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 10/11/2016, 18:42  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Ona taky není restaurace jako restaurace. Ruský Ресторан je něco jako restaurant; špičkový podnik, kam se chodí na několikachodová jídla a člověk odejde teprve po několika hodinách - ovšem totálně přecpaný vynikajícími lahůdkami. Jeden takový ve stotisícovém městě je celkem běžná norma. To proto, že kvalitě odpovídají i ceny, obyčejný člověk tam zajde sotva jednou za několik měsíců (např. oslavit narozeniny) a víc podniků by se ve městě uživilo jen těžko. Mnohem častější jev je tzv. Столовая - jakási jídelna nebo bufet bez obsluhy, jídlo se vydává u okénka a na "výběr" není nic. Člověk tam za lidovou cenu dostane třeba pohankovou kaši, jablkovej kompot a šmytec. Ovšem za pár minut je najedenej a kapsu mu to netrhá. Столовая má několik subverzí, známá je třeba pivní, a proto se občas Češi vrací z Ruska a s hrůzou vypráví, jak se v ruských hospodách chlastá pivo na stojáka. No a pak tam mají různé fastfoody a pouliční stánky s občerstvením ať už v západním, či tradičním ruském stylu. Já jen doufám, že pořád funguje stánek s bliny (lívanci) u Běloruského nádraží v Moskvě, protože ty lívance byly prostě vynikající. Dále tam samozřejmě existují podniky s chlastem. Ty mají různé úrovně - od hogo fogo luxusního baru po cisternu s pivem zaparkovanou na rohu. Tam se ovšem žádné jídlo neprodává, takže do kategorie restaurací podobné podniky nespadají.

Tím chci říct jen tolik, že restaurace jak ji známe u nás - tedy podnik, kde se člověk nají, opije a ještě pobeseduje s přáteli, v Rusku běžný není.


  
Martas2411
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 10/11/2016, 19:17  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Zajímavý článek,to jsem netušil,že takováto tajná města existují.Paráda


  
Stuka
UnteroffizierZaložen: 09. 08. 2012
Příspěvky: 791
Bydliště: lesy a hory
14046.52 Sigidolar

slovakia.gif
PříspěvekZaslal: 10/11/2016, 20:48  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Vďaka Martas a aj vám ostatným. Poteší, keď sa diskusia rozvinie.

Destroy napísal kopu zaujímavostí, o ktorých som nemala ani páru. Tiež som si tú reštauráciu predstavovala, ako u nás. A tiež ma prekvapilo, že by mala byť v meste iba jedna - hoci to mám len z jedného zdroja - viac som nehľadala, nepokladala som to za podstatné. Okrem toho sa mi to ale zdalo vcelku logické. Čím viac miest, kde sa dajú robiť výtržnosti, tým asi by mesto utrpelo vo svojom pokoji. A je celkom možné - napadlo ma - že čo sa týka alkoholu, boh vie či nemajú nejaké striktné nariadenia, ktoré si každé mesto a najmä takéto uzatvorené môže prijať. Pretože poznáme Rusov. Akonáhle majú príležitosť čuchnúť k chlastu, tak je s nimi amen. Pokiaľ sú ale niekde zatvorení, kde chlastu je málo alebo veľmi obmedzený, tak nerobia bordel a makajú aj v práci. A za chlastom musia do Krasnojarska. Mr. Green


 Pohlaví:Žena  OfflineOsobní galerie uživatele StukaZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

75482 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.1923s ][ Queries: 19 (0.0361s) ][ Debug on ]