Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
Stuka
Unteroffizier

14046.52 Sigidolar

slovakia.gif
PříspěvekZaslal: 21/2/2017, 23:12  Předmět:  Mária Baškircevová Odpovědět s citátemDolůNahoru

Moja najnovšia poviedka je inšpirovaná skutočným osudom.

Mária Baškircevová urobila ešte pár ťahov štetcom, keď sa jej zmocnil frustrujúci pocit. Pouličný výjav chudoby začala maľovať s jasným zámerom, ale výsledok ju neuspokojil. Odhodila štetec a vyzliekla maliarsku halenu. Pohľadom zavadila o ďalšie obrazy, opreté o stenu, nemo vyzývajúce k pozornosti. Ani s nimi nebola spokojná. Vyrušilo ju klopanie a vo dverách sa objavila kučeravá hlava slúžky Júlie. „Prišiel vám list, slečna.“

„Prines ho sem!“ zvolala Mária ostrým hlasom, za ktorý sa vzápätí zahanbila. Vylieva si zlosť na nepravej osobe. Chlad v ateliéri ju objal od nôh a vstúpil do pľúc. Ešte kašľala, keď sa Júlia vrátila a podávala jej list. „Pach farieb dráždi hrdlo,“ povedala ustarostene, ale slečna netrpezlivo kývla, aby sa vzdialila.

Z písma okamžite poznala odosielateľa a na tvári sa jej zjavil zádumčivý úsmev. Odďaľovala chvíľu, kým nožom na rezanie plátna otvorí obálku. Tajomstvo zverené papieru, ukryté pred zrakmi ostatných a čakajúce na odhalenie, v nej vzbudzovalo príjemné vzrušenie.

Nezabudol na mňa, preletelo jej ako prvé hlavou a spomienka na súmernú tvár a hlboké oči mladíka ju rozochvela. Vzápätí ale stisla pery a zvážnela. Pri poslednom stretnutí sa prechádzali záhradou ešte spiacou a šedivou po dlhej zime. Iba celoročne zelený krík rozmarínu mal šancu rozjasniť smutný pohľad, avšak zjavil sa pred nimi v hnedom šate, porazený náporom mrazu a umierajúci. Zasadia iný, povedal mladík, keď si všimol jej zblednutú tvár a vykročil ďalej. Ľahostajnosť, ktorú zachytila v jeho hlase, mu nezazlievala. Len pochopila, že bude lepšie, ak sa už nestretnú.
Nechcem vidieť svet ako on - v romantickom opare, kde iba vlastné city sú najdôležitejšie a úsudok zastiera radosť z očakávania toho, čo príde v ďalších dňoch. Nemôžem si to dovoliť. Nemám čas.

Rozrezala obálku a vybrala list. Prečítala ho viackrát a potom zasunula do kapsičky na sukni šiat.

Pri večeri sa madam Baškircevová iba zhovievavo usmiala, keď jej dcéra prišla do jedálne oneskorene. Vedela, že dostala list, a hoci naplnená zvedavosťou, ovládla sa a mlčala. Do záležitostí dcéry sa už dlho nemiešala a komentovala iba to, s čím sa jej sama zverila. Teta Sofia naberala jedlo, labužnícky ochutnávala, mľaskala a stíhala rozprávať, čo od rána robila. Vstávala ale neskoro a dlho sa motala po izbách bez cieľa; nanajvýš sa zabávala so psom. Mária sa zamračila.

„Samé hlúposti!“ vyletelo z nej vyčítavo. „Márnite život lenivosťou a ešte unavujete detailmi, ktoré nestoja za zmienku.“ Pozrela na matku, ktorá pomaly natierala maslom chlieb. Vzdorovito čakala, či niečo povie, pretože výčitka bola adresovaná aj jej. Ozvala sa ale Sofia a dobromyseľne sa zasmiala: „Nie sme tak usilovné ako ty, ale snáď nám odpustíš.“

Aj keby som im vynadala, nič sa nezmení. Od určitej doby chodia okolo mňa po špičkách, hoci by mali kričať.

Mária sa náhle zahanbila. Hnev ju rovnako rýchlo opustil, ako do nej vstúpil. Kto mi dal právo posudzovať, čo je alebo nie je dôležité? A prečo týram práve tie osoby, pre ktoré je bezmocnosť najväčším trestom? Pravdou je, že som naplnená závisťou. Nemôžem zaháľať, a pritom by som si nič viac neželala. Vstať neskoro ráno s vedomím, že čo neurobím dnes, počká. Celé dni sa len povaľovať a hádať sa pre maličkosti - aj to mi je už odopreté.

Do jedálne vstúpila Júlia a niesla ďalší podnos. Za ňou sa vrútil chlpatý biely psík a radostne zaštekal. Madam Baškircevová mu pohrozila prstom, ale láskyplný pohľad, ktorý naňho uprela, prezrádzal, že psík je nadovšetko milovaný. „Batist dnes vyvádzal, len čo je pravda. Rozkúsal papuče a strhol obrus v salóne.“

„Príliš ho rozmaznávaš,“ ozvala sa prísne teta Sofia, ale keď k nej Batist zamieril, aby dostal svoj prídel zo stola, nedokázala mu ho odmietnuť a previnilo zažmurkala. Máriu každodenný známy výjav rozveselil. Jej matka okamžite zaregistrovala zlepšenie nálady a rozjasane povedala: „Batist má už desať rokov, ale šantí ako šteniatko, cíti asi príchod jari. Pamätáte si, keď ho k nám priniesli prvý krát? Sedel v kúte a bál sa. A teraz tyranizuje celý dom.“
„Ako ja,“ doplnila Mária. Pohľad jej však veselo iskril a teta Sofia, potešená, že drobná roztržka je zažehnaná, ju s úsmevom pokarhala: „A má aj rovnaký maškrtný jazyk.“

Pred spaním si Mária sadla k denníku a váhala, či napísať, že mladík ju v liste požiadal o schôdzku. Nemám záujem sa ním zapodievať, pomyslela si tvrdo, ale chvejúca sa ruka prezrádzala, že klame samú seba. Každý deň si musí hovoriť, že na ničom nezáleží, len na maľovaní a písaní denníka, ktorý snáď raz bude čítať aj niekto iný. Všetko ostatné sú len prchavé okamihy, ktoré, ak dostanú možnosť a ovládnu myseľ, bolia.
Zamyslela sa a podoprela si rukou hlavu. Bolí ma všetko. Pohľad na zmrznutý krík, na dvojicu, čo si hľadí do očí, na knihy, ktoré už neprečítam. Mám pokračovať? Dlhý je zoznam vecí, ktoré si nesmiem všímať, okrem maľovania a písania. Inak by som sa zbláznila. A predsa...ostalo toho ešte veľa. Vždy ma poteší, ak slnko vykukne spoza mrakov ako posol krajších jarných dní. Všímam si prvé púčiky chystajúce sa rozvinúť, krehké a zraniteľné ako moje telo a duša. Započúvam sa do spevu vtákov, ohlasujúceho koniec zimy, ešte váhavého a ojedinelého, čakajúc len na chvíľu, kým z hrdielok vytryskne radosť v najčistejšej a najdokonalejšej podobe.

Tieto maličkosti, ktoré ostatní berú ako samozrejmosť, ma proti mojej vôli napĺňajú prísľubom nádeje, darmo sa mu bránim. Čakám na jar, akoby ma mala vyslobodiť a teším sa na pocit, keď ma slnko hrejivo objíme. Vtedy na chvíľu verím, že sa mi podarí získať čas, aby som zistila kto som a čo v živote dokážem. Kam sa v maľovaní posuniem. Snáď v obrazoch niečo zanechávam, hoci nie som s nimi spokojná, ale niektorí znalci ich hodnotia kladne.

Náhle ju pochytil záchvat kašľa, a keď odtiahla vreckovku, ktorú si pritisla k ústam, prvý krát na nej uvidela červené výstražné znamenie. Pokývala hlavou a vreckovku hodila do horiaceho krbu, aby ju slúžka nenašla. Zajtra musí začať maľovať už od skorého rána.

K napísaniu poviedky ma inšpiroval skutočný osud ruskej šľachtičnej Márie Baškircevovej, ktorá zomrela v Paríži roku 1884 ako 25-ročná na tuberkulózu. Zanechala po sebe množstvo obrazov, ktoré svedčia o jej talente. Od trinástich rokov si písala denník, ktorý je stále vydávaný a je jej najslávnejším dielom.

Image

Naposledy upravil Stuka dne 22/2/2017, 13:53, celkově upraveno 1 krát
 Pohlaví:Žena  OfflineOsobní galerie uživatele StukaZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Destroyman
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 22/2/2017, 08:27  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Musí to bejt strašný - v pětadvaceti zjistit, že to má člověk "za pár"...

Stuka
Unteroffizier

14046.52 Sigidolar

slovakia.gif
PříspěvekZaslal: 22/2/2017, 13:49  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

U nej sa to vlieklo dlho, tuším od 1877 ako uvádza wiki , ale omylom ju liečili na laryngitídu. Chorobu teda v začiatkoch zanedbali a potom už to išlo z kopca. Takže maľovala ako diabol, aby po nej niečo ostalo - niekoľko stoviek obrazov (podľa iného zdroja ostalo iba 60, že vraj nacisti zvyšok zničili - asi v amoku, keď umenie, ktoré sa im nepáčilo, vyhadzovali či pálili).
Denník neviem či bol vydaný aj u nás (cz, sk) asi nie.

Pohlaví:Žena  OfflineOsobní galerie uživatele StukaZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma