Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
Charon
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 27/11/2007, 19:56  Předmět:  Fritz Todt Odpovědět s citátemDolůNahoru

Fritz Todt bol významnou osobnosťou nacistického Nemecka. Tento SA-Obergruppenführer , inžinier a politik sa narodil v 1891 v Pforzheime ako syn fabrikára. Už od detstva mal vzťah k technike a vyštudoval strojárenstvo v Karlsruhe a a v 1911 sa dostal na Školu pre pokročilé technické štúdie v Mníchove.

Zúčastnil sa 1. svetovej vojny najprv ako pešiak a potom ako pozorovateľ u letectva. Získal počas vojny železný kríž. Po vojne v 1920 dokončil štúdium a vstúpil do firmy Sager & Woerner, kde pracoval ako cestný inžinier.

5. januára 1922 vstúpil do NASDP. Bol veľmi schopným organizátorom a technickým odborníkom. Ako vrchní inžinier cestného oddelenia stavebnej firmy Sager & Woerner pôsobil v rokoch 1929-1930 pri budovaní mnohých ciest v Československu. V roku 1931 sa stal Oberführerom v SA a dokončil svoj doktorát.
Po menovaní Hitlera kancelárom sa v júli 1933 stal Generalinspektor für das deutsche Straßenwesen (generálnym inšpektorom ciest). V roku 1935 bol menovaný generálmajorom Luftwaffe.
V 1938 založil Todtovu organizáciu (skrátene OT) spojením štátnych firiem, súkromných spoločnosti a Reichsarbeitsdienst. Tato organizácia pozostávala z civilistov a vojakov a bola zodpovedná za skoro všetky inžinierske stavby v Nemecku a na okupovaných územiach počas druhej svetovej vojny.
Fritz Todt obdržal spolu s Messerschmittom, Heinkelom a Porschem novo vzniknutú Nemecku národnú cenu za vedu a umenie.
V 1939 začala OT s budovaním západného valu (neskôr Siegfriedová línia) a po dobytí Francúzska v 1941 začala aj s budovaním Atlantického valu.
V roku 1940 bol Fritz Todt zvolený za ministra zbrojenia a munície a zákazky OT sa stali výlučne vojenskými. O rok na to sa stal inšpektorom pre vodu a energiu a po útoku na ZSSR dohliadal na obnovu infraštruktury. Po inšpekčnej ceste na východe sa sťažoval u Hitlera, že bez lepšieho vybavenia a zásob by mal vojnu so ZSSR ukončiť.
8. februára 1942, keď odlietal z Vlčieho brlohu pri Rastenburgu, tak jeho lietadlo explodovalo a zrútilo sa. Nástupcom Todta sa stal Albert Speer. OT potom v 1942 prešlo pod Reichsministerium für Rüstung und Kriegsproduktion.

Existujú 3 varianty jeho smrti! Prvá hovorí o tom, že šlo o nehodu. Druha o tom, že Todt spáchal samovraždu, keďže vojnu na 2 frontoch proti USA a ZSSR pokladal za stratenú a tretia varianta hovorí o atentáte, kde hlavným polozrelým bol Hermann Göring, keďže bol advokátom pre I.G. Farben. Göring sa aj hneď ponúkol, že prevezme kreslo po Todtovi. A potom, hneď o niekoľko hodín na to bol do funkcie menovaný Albert Speer, ktorý sa v čase výbuchu lietadla nachádzal vo Vlčom brlohu.
Jedno je iste. Nad smrťou Fritza Todta ostalo rúško tajomna.


Image


  
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

74350 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.4020s ][ Queries: 19 (0.1767s) ][ Debug on ]