Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
David.58
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 13/1/2008, 10:06  Předmět:  Ivan Stěpanovič Koněv Odpovědět s citátemDolůNahoru

Ivan Stěpanovič Koněv
Image
Ivan Stěpanovič Koněv, maršál Sovětského svazu a jedna z nejvýznamnějších osobností Rudé armády za druhé světové války, muž, který se pro Československo stal na dlouhá léta symbolem jeho osvobození z nacistického područí (jeho vojska přijela jako první spojenecká vojska za pražského povstání v květnu roku 1945 do Prahy), přichází na svět 28. prosince roku 1897 ve vesnici Lodějno poblíž sibiřského Archangelska.
Pocházel z ruské rolnické rodiny na dalekém severu, po absolvování školní docházky pracoval jako lesní dělník a tesař, za první světové války byl odveden k dělostřelectvu a stal se poddůstojníkem. Od léta 1917 byl politicky činný, koncem roku 1917 se zúčastnil bojových akcí proti ukrajinským jednotkám a později organizoval rudogvardějskou jednotku ve svém rodišti. Až do jara 1918 působil jako vojenský komisař újezdu a zúčastnil se také 5. všeruského sjezdu sovětů v Moskvě. V létě 1919 působil jako komisař obrněného vlaku na sibiřské magistrále, v březnu 1920 se stal komisařem brigády a později divize ozbrojených sil Dálnovýchodní republiky, po jejím začlenění do Svazu sovětských socialistických republik pak byl jmenován komisařem 17. střeleckého sboru Rudé armády.
Od srpna 1924 působil opět jako komisař divize, následně absolvoval zdokonalovací velitelský kurz a stal se velitelem střeleckého pluku, v létě 1929 se stal velitelem 17. střelecké divize a následně studoval na Vojenské akademii Michaila Vasilijeviče Frunze. Od podzimu 1934 velel 37. střelecké divizi, v březnu 1937 se stal velitelem 2. střelecké divize, díky ochraně lidového komisaře obrany, maršála Sovětského svazu Klimenta Jefremoviče Vorošilova, unikl represím a na podzim 1937 se stal velitelem 47. střeleckého sboru v Mongolsku. V červenci 1938 převzal funkci velitele 2. armády, od května 1940 velel Zabajkalskému vojenskému okruhu.
V září roku 1941 je pak generálporučík Koněv jmenován velitelem Západního frontu (krátce nato je povýšen na generálplukovníka) - v jeho čele ale nezačne příliš úspěšně - německé armádě se u Vjazmy podaří prolomit frontu a má otevřenou cestu k Moskvě, Koněvovi hrozí vojenský soud a poprava - jen díky přímluvě G. K. Žukova je Koněv nakonec potrestán jen odvoláním z místa velitele frontu.
Ne nadlouho - I. S. Koněv se ještě v říjnu roku 1941 stává zástupcem nového velitele frontu, G. K. Žukova, který jej jmenuje do čela nově vytvořeného Kaliningradského frontu - s ním se pak Koněv účastní zimní protiněmecké ofenzívy u Moskvy (1941)
Ne nadlouho - I. S. Koněv se ještě v říjnu roku 1941 stává zástupcem nového velitele frontu, G. K. Žukova, který jej jmenuje do čela nově vytvořeného Kaliningradského frontu - s ním se pak Koněv účastní zimní protiněmecké ofenzívy u Moskvy (1941).
V roce 1942 se pak Koněv vrací zpět do čela Západního frontu, v roce 1943 je pak jmenován do čela Stepního frontu, s nímž se účastní bojů u Kurska a s nímž pak zahajuje mohutnou protiněmeckou ofenzívu, která končí dobytím Charkova v srpnu roku 1943 (nato je Koněv povýšen, stává se z něj armádní generál). V říjnu roku 1943 se pak Stepní front mění ve 2. ukrajinský front, v jehož čele pak Ivan Stěpanovič Koněv obsadí Kirovograd a Korsun-Ševčenskovský (začátek roku 1944) - v únoru téhož roku (1944) pak J. V. Stalin jmenuje Koněva maršálem Sovětského svazu.
Od května 1944 velel vojskům 1. ukrajinského frontu, podílel se na osvobození jižního Polska, Slezska, Saska, jeho vojska dobývala Berlín a jako první se dostala v květnu 1945 do Prahy. V červnu 1945 byl jmenován velitelem Střední skupiny sovětských vojsk v Rakousku, od června 1946 zastával funkci hlavního velitele pozemního vojska.
V květnu 1955 byl postaven do čela Hlavního velitelství spojených ozbrojených sil členských států Organizace varšavské smlouvy.
V červnu roku 1961 je I. S. Koněv jmenován do své poslední významnější funkce, když se stává velitelem Skupiny sovětských vojsk v Německu, za jeho působení pak v době berlínské krize vyroste známá berlínská zeď, oddělující komunistkou a západní část Berlína (tato zeď je pak až do konce osmdesátých let 20. století symbolem rozdělené Evropy).

V roce 1962 se Koněv vrací do Sovětského svazu, kde pak působí jako inspektor skupiny generálních inspektorů armády.

21. května roku 1973 pak Ivan Stěpanovič Koněv v Moskvě umírá, jeho ostatky jsou uloženy v kremelské zdi. Image
Koněv na čsl. známce:
Image


  
Morybundus
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 13/1/2008, 14:37  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Dovedu si živě představit jak tento kovaný bolševik rozdával rozkazy Evil or Very Mad


  
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 13/1/2008, 18:05  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

hlavne že mal plešinu Very Happy


  
albert
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 13/1/2008, 20:26  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Veru na takýchto je hned vidieť kam patrí.


  
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 14/1/2008, 07:24  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

A co byste po něm nechtěli? Vždyť to byl dřevorubec, ten byl rád, že umí číst a psát. Sice asi mezi válkama prošel nějakými kursy a školeními, ale pochybuju, že by se v nich naučil něco jinýho než mávat šavlí a recitovat Marxe Mr. Green
No a podle toho pak vypadalo i velení - hnal vojáky do útoku tak dlouho, dokud ještě nějaký měl. Evil or Very Mad


  
Charon
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 14/1/2008, 09:13  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

A to by som povedal ze bol to jeden s tych lepsich generalov ZSSR. TUsim spolu so Zukovom viedol operaciu Mars Sad


  
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 14/1/2008, 14:59  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

pozor určite neboli všetci rusi nemehlá zase z nich nerobte kokotov Wink patril k tým najznámejším ale jeden z tých lepších nebol Wink


  
Charon
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 14/1/2008, 20:44  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Podla mna bol naj K. K. Rokossovskij Smile ..ale velmi sa nevyznam do nich


  
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

75389 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.1859s ][ Queries: 19 (0.0477s) ][ Debug on ]