Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 10/3/2008, 08:46  Předmět:  Volkssturm a další „dobrovolníci“ v bitvě o Berlín Odpovědět s citátemDolůNahoru

Volkssturm a další „dobrovolníci“ v bitvě o Berlín

Volkssturm jako druh organizace vznikl na podzim 1944 v souvislosti s blížícími se frontami jako jednotky domobrany pro potřeby místní obrany - původně pro výstavbu různých druhů opevnění, časem byli používáni i v přímých bojích.
Povoláni byli všichni muži starší šestnácti let, kteří dokázali udržet zbra? a současně nespl?ovali podmínky pro přijetí do wehrmachtu. Jeho členové byli v místě bydliště organizováni do rot a praporů, přičemž žádná přesná kritéria dána nebyla, takže prapory čítaly 600 – 1 500 mužů. Velitelé praporů pocházeli výlučně z řad NSDAP, obvykle se jednalo o „válečníky“ ze stranických kanceláří a jen málokdo z nich měl zkušenosti alespo? z dob První světové války. Wehrmacht ani Waffen SS neměly v souvislosti s Volkssturmem žádnou zodpovědnost, tudíž starost o výcvik, výstroj a výzbroj padala výhradně na bedra NSDAP. Vrchním velitelem Volkssturmu byl logicky Borman, místním jednotkám velel krajský gauleiter, což byl v případě Berlína Goebbels.
Co se týče výstroje, možnosti byly velmi omezené. Příslušníci Volkssturmu byli oblečeni do různých uniforem (včetně britských ze zajateckých táborů), často si však museli vystačit jen s osobním civilním oděvem. Jednotícím prvkem byla páska na rukávu.
Zbraní pro Volssturm bylo obecně velmi málo, proto byly jednotky rozděleny na bojovníky dvou kategorií. Příslušníci první kategorie měli zbra?, členové druhé kategorie tvořili jakousi zálohu a měli čekat, až ti první padnou a s jejich zbraněmi pak budou pokračovat v boji. Zásobování zbraněmi se určitě nedá nazvat jinak, než jako tragikomedie. Například v jednom z praporů měla první rota dvě pušky, druhá osm a obě dohromady měly jen dva náboje. Relativní - i když nevyvážený - dostatek byl pouze v panzerfaustech. Je ovšem pravdou, že v zacházení s nimi nebyli příslušníci Volkssturmu prakticky nijak cvičeni a jejich použití se báli.
Bojechtivost a morálka domobrany byla různorodá a lišila se místo od místa. Někde bojovali s neuvěřitelnou urputností, ale většinou na to vyloženě kašlali. Například velitel 42. praporu Vossturmu po válce vypověděl: „Ve svém praporu jsem měl 400 mužů a do boje jsme byli vysláni v našem civilním oblečení. Těsně před nasazením do boje jsme obdrželi 180 dánských pušek, ke kterým jsme nedostali vůbec žádné náboje. Měli jsme také čtyři kulomety a sto panzerfaustů. Žádný z mých mužů však nikdy neprošel výcvikem pro obsluhu kulometu a všichni se panzerfaustů báli. Co tedy měli dělat? Šli domů.“
Někteří velitelé si s blížícím se koncem války dovolili vyloženě švejkovat. Například doktor Johannes Stumm, za První světové války poddůstojník, později berlínský policista - za své protinacistické postoje od policie již v roce 1933 vyhozený - vzpomínal na své působení ve Volkssturmu takto: „Volkssturmu se mi dařilo poměrně dlouho vyhýbat. Měl jsem být pověřen velením druhé roty druhého sledu, i když jsem nebyl členem strany. Nejprve jsem se hlásil jako nemocný, ale 22. dubna 1945 jsem obdržel rozkaz sestavit rotu a zapojit se do bojů. Rozkaz jsem hodil za hlavu, a tak jsem celou rotu ušetřil.“
Podobným cirkusem jako Volkssturm byly i dobrovolnické jednotky „Freikorps Adolf Hitler“ a „Freikorps Mohnke“. Ty vznikly z popudu Goebbelsovy celoněmecké kampaně pod heslem „přineste si vlastní zbraně“, takže obrana Berlína – konkrétně Tiergartenu - byla „posílena“ o několik stovek hajných, myslivců a nadšenců do historických zbraní vybavených loveckými a muzeálními puškami.
Do posledního boje bubnoval i Arthur Axmann, šéf Hitlerjugend. Chlapci ve věku 12 – 16 let si mohli vybrat – buď budou sloužit v jednotkách wehrmachtu nebo SS, anebo budou popraveni jako zrádci. Z těchto chlapců byl vytvořen tzv. mimořádný pluk Hitlerjugend, který byl nasazen do bojů u Špandavy a tzv. Axmannova brigáda, která sestávala z cyklistů s panzerfausty přivázanými na řídítkách. Není divu, že ztráty v těchto jednotkách byly příšerné.
Stranou nemohl zůstat ani Bund Deutscher Mädel (Svaz německých dívek, dívčí obdoba Hitlerjugend). Dívky měly podle představ svých šílených vládců bojovat se sovětskými tanky ručními granáty nebo Molotovovými koktejly, k čemuž naštěstí nedošlo. Avšak některá děvčata – byť v zanedbatelném počtu - byla v bojích použita jako spojky.
Dále se do obrany Berlína „dobrovolně“ zapojili i hasiči, železničáři, poštovní úředníci, zaměstnanci státních úřadů i ministerstev a závodní milice z velkých podniků. Jejich výcvik byl přirozeně opět nulový, výzbroj tvořily maximálně pušky. Výjimkou byl oddíl koncernu Siemens, který tvořily tři dobře vyzbrojené a relativně vycvičené pěší roty a dále kulometná a pomocná rota v celkovém počtu 770 mužů.
Obecně se dá říci, že se německé velení pokusilo v poslední chvíli zmobilizovat opravdu všechny rezervy, které ještě mělo k dispozici. Jejich smysl a činnost však byla mírně řečeno diskutabilní a většinou jen komplikovala situaci regulérním vojenským jednotkám a jejich velitelům. Avšak přiznejme si, že podobné domobrany organizované v kritických chvílích např. v Moskvě, Leningradu nebo Stalingradu na tom nebyly s výzbrojí, výcvikem a bojovým významem nějak podstatně lépe. Pro úplnost dodám, že podobné jednotky se v posledních týdnech války organizovaly i v Japonsku a jejich nejrozšířenější zbraní byl bambusový oštěp.
Ne, organizování podobných jednotek je vždy aktem čirého zoufalství a poslední možnost.

Pár dobových plakátů

Image

Image

a fotek

Image

Image

Image

Image

a nakonec replika jedné z Hitlerových zázračných zbraní

Image


  
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

74236 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.1634s ][ Queries: 19 (0.0238s) ][ Debug on ]