Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 27/3/2008, 11:13  Předmět:  Harakiri čili seppuku Odpovědět s citátemDolůNahoru

Harakiri čili seppuku


Předem (i zadem) podotýkám, že slušně vychovaný Japonec slovo harakiri nikdy nevypustí z úst. Pro něj je příliš vulgární. Přesto je to v podstatě správně – japonské znakové písmo umožňuje obě možnosti čtení a obé česky znamená „plátkování žaludku“.
Tato rituální sebevražda má své kořeny v dávné historii, která je příliš spletitá a tak provázaná tradicí, náboženskými obřady a orientální filozofií, že se v tom normální středoevropan nemůže vyznat. Obecně se dá říci, že seppuku byla jakýmsi čestným vyrovnáním se s hříšnou minulostí nastávajícího nebožtíka. Seznam hříchů, které měla seppuku odčinit, je velmi různorodý, ovšem zločiny kriminálního charakteru v něm nebyly nikdy. Obvykle se jednalo o prohřešky proti kodexu Bušidó (česky „cesty vojáka“), což byl jakýsi soupis vojenských norem správného samuraje. Pokusím se vysvětlit, o co šlo.
Bušidó nebyl vojenským řádem podobným těm ze středověké Evropy (např. Žižkův řád). Vycházelo z buddhistické zenfilozofie, která říká, že každý má svou „cestu“ (dó) a tuto cestu je třeba najít a držet se jí, jinak špatně skončí a bude zavržen. V žádném případě se tedy nejednalo o nějaké návody pro vojáky jak někomu správně zakroutit krkem, to vůbec ne. Byla to spíš jakási zvláštní samurajská filozofie. Ta se během staletí různě vyvíjela, konečnou podobu jí dal v polovině sedmnáctého století Soké Jamaga (1622 – 1685), ve své době uznávaný samurajský učitel, filozof a vojenský teoretik. Hlavní zásady Bušidó byly: věrnost, chrabrost, vojenské umění, čestnost, pokora, pohrdání osobními výhodami a penězi a hlavně - povinnost pomstít svého pána a obětovat za něj i život. Ve druhé polovině 19. století byl učiněn jakýsi nesmělý pokus o zákaz seppuku, ale dopadlo to tak, že proběhla jen jakási aktualizace, kdy bylo v Bušidó obecné slovo „pán“ nahrazeno konkrétním „císař“.
No a z toho všeho vyplývá, že seppuku byla čestnou možností, jak se vypořádat s prohřešky proti Bušidó a zachránit rodinu od hanby. Nutno ovšem podotknout, že pojem hřích byl vysvětlován velmi pružně, a že Japonci v tomto oboru prokázali značnou vynalézavost a originalitu. Občas to bylo i vyjádření jakési formy protestu nebo zoufalství. Zmíním třeba případ generála Moresuki Nogiho, vítěze rusko-japonské války. Ten provedl seppuku se vší parádou jen proto, že zemřel císař Mucuhito, jeho blízký přítel. A to není všechno - ve stejný moment si vrazila dýku do srdce i Nogiho manželka Šizuku. Ano, i japonské ženy měly právo na tento způsob čestné sebevraždy a s trochou nadsázky se dá říci, že Japonci v oboru emancipace značně předběhli dobu.
Co se týče technického způsobu, byl různorodý a do značné míry závisel na fantazii, náladě a možnostech nastávajícího nebožtíka. Přípravy trvaly od několika minut po několik hodin. Během té doby se adept často umyl, oholil, ostříhal, navoněl, byl namasírován a zhýralejší jedinci ještě naposledy použili služeb nějaké té sličné gejši. Pak následovalo společné jídlo, o které se samuraj podělil s přáteli, introvertnější nátury se věnovaly meditacím, popřípadě psaní veršů. Nedílnou součástí rituálu bylo popíjení saké. To mělo i svůj praktický důvod – alkohol urychluje krvácení - a coby škodolibý středoevropan nastiſuji možnost, že budoucí mrtvola si mohla ještě jednou „dát trochu do trumpety“. Pak samuraj vyšel ven - to aby si neudělal doma nepořádek, čuňata se však také našla - a oděn do svého nejlepšího kimona poklekl nebo si sedl na tatami z rákosu čelem k východu. Nato si převázal břicho pruhem bílé látky (někdy se naopak svlékl do půl těla) a obvykle si dal posledního panáka saké. Následovalo krátké soustředění, na jehož konci popadl speciální krátký meč zvaný wakizaši (česky „společník“) a vrazil si ho do břicha. Nejběžnější způsob exekuce vypadal takto: bodnutí bylo provedeno na levou stranu břicha (leváci na pravou), odtamtud samuraj vedl řez do středu břicha a přibližně v oblasti pupíku zatočil nahoru. Hlava byla skloněná na prsa a to ze dvou důvodů:
1) aby na své konání dobře viděl
2) aby mu po provedení řezu kaišaku-nin (jeho asistent - buď přítel nebo nějaký podřízený) odborně usekl hlavu velkým mečem, tzv. katanou.
Poslední povinností kaišaku-nina bylo položení hlavy k tělu, vždy zásadně tváří k východu. Čas od času se ale stalo, že nějaký obzvlášť zocelený exemplář sekání hlavy odmítl. Například admirál Takadžiró Óniši, organizátor a propagátor jednotek kamikaze umíral sedmnáct hodin při plném vědomí! Co se týče žen, technologie sebevraždy byla obdobná, jen jako zbraň byly používány dýky džigai, kterou dostávaly jako svatební dar. Jo, a ještě něco: před aktem si ženy svazovaly nohy, aby nemohly ve smrtelné křeči zaujmout neslušnou polohu. Inu, mravnost nade vše.
Ještě jednou opakuji, že výše popsaný způsob byl sice nejběžnější, ale existovalo ještě několik způsobů dalších. Obecně se dá říci, že čím víc se adept ve svém těle rýpal, tím větší pověst frajera pak získal. Například generál Korečika Anami, v roce 1945 ministr války, zvolil tzv. kappuku, velmi bolestivý způsob, kdy vedl řez shora dolů a pak doprava. Nato si vrazil wakizaši do krku. Anamiho kaišaku-nin – podplukovník Takešita - mu nabídl, že ho dorazí, ale Anami odmítl (pravděpodobně posunkem nebo neartikulovaným řevem, s kudlou v krku toho člověk asi moc nenakecá) a Takešita radši vypadl pryč. Jenže Anami řval tak, že se Takešita vrátil a počkal, než Anami ztratí vědomí. Pak mu vrazil dýku do zátylku, tělo přikryl pláštěm s medailemi a otřesen odešel.
Ne každý však měl v roce 1945 - kdy byla seppuka v Japonsku velmi populární - příležitost na nějaký parádní ceremoniál. V obklíčených jeskyních Iwodžimy nebo Okinawy to jaksi dost dobře nešlo. Proto samurajové volili prosté nalehnutí na svůj meč, bábovky a padavkové se jednoduše zastřelili.
Jak jsem se již zmínil, seppuku byla po kapitulaci Japonska v náramné módě. Například jedenáct důstojníků spojovací služby se navzájem podřezalo a porubalo přímo před císařským palácem v Tokiu, čtrnáct studentů provedlo totéž na přehlídkovém prostranství v Jogoi. Poslední dozvuky tato podivná tradice zaznamenala po Olympiádě v Tokiu v roce 1964. Tehdy se sebezmrzačilo několik japonských sportovců, kteří nepodali očekávané výkony a ve svých očích „zradili vlast“. Nakonec zasáhl císař Hirohito, který prohlásil, ať už s tím proboha nikdo neblbne a od té doby je v Japonsku relativní klid. Ale ještě v roce 1970 se o rituální sebevraždu úspěšně pokusil spisovatel Jukio Mišimoto a možná toho nakonec i litoval. Jeho kaišaku-nin mu totiž hlavu usekl až na třetí pokus...Dámská verze, svázané nohy jsou dobře patrné


Image


Wakizaši


Image


katana


Image
Naposledy upravil Destroyman dne 29/1/2012, 18:14, celkově upraveno 7 krát
  
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 27/3/2008, 16:28  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

dobrý článok...myslím že tento článok sa hodí ako návod pre nejakého mäsiara Laughing


  
Martas2411
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 27/3/2008, 17:13  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Zajímavý článeček ,Japonci jsou holt Japonci.


  
norad
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 27/3/2008, 21:33  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Jo jo, Japonci a jejich mentalita byli vždy pro evropana záhadou.

Jako příklad bych uvedl osud tzv. "47 róninů".
V roce 1701 byl jeden japonský šlechtic uražen a proto napadl svého protivníka. Protože se to však stalo v paláci Šoguna, kde bylo zakázáno tasit zbra? bylo mu nařízeno provést sepukku. Z jeho samurajů se vyčlenila skupina 47 nejvěrnějších, kteří přísahali že svého pána pomstí. Celý další rok se však nic nedělo a tak si všichni mysleli že z tohoto plánu sešlo. Muž který zapříčinil smrt jejich pána polevil v ostražitosti a na to róninové čekali. Přepadli jeho dům a dali mu šanci čestně zemřít. Muž to však odmítl a tak byl sťat a jeho hlavu róninové položili na hrob svého pána.
Potom se vzdali do rukou Šoguna a bylo jim umožněno spáchat sepukku. Těla byla se všemi poctami pohřbena kolem hrobu jejich bývalého pána.

Zdá se to šílené, ale ti muži zabili svého protivníka i když věděli že je za to čeká smrt. Prostě jen proto aby svým činem vrátili čest svému mrtvému pánovi.

A k tomu generálu Nogimu. On nezemřel proto aby následoval císaře ale proto že se cítil odpovědný za šílené ztráty u Port Arturu. Padlo tam přes 100 000 Japonců, včetně obou generálových synů. Po skončení války proto požádal císaře Mucuhita o povolení spáchat sepukku. Ten to však nepovolil ale řekl generálovi že může zemřít až zemře i císař. Protot také jeden z prvních poslů kteří oznamovali Mucuhitovu smrt mířil do generálova domu. Ten se hned odebral k císařskému paláci a tam obřadně zemřel.
Když se veřejnost dozvěděla pravý důvod generálovy smrti dostalo se mu titulu „gunšin gunšinů“ a přídomku „nejvěrnější z věrných“.


  
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 28/3/2008, 09:32  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Norad: Díky! O těch róninech jsem cosi slyšel, ale nic konkrétního, takže ještě jednou díky!
Private: Návod pro řezníka? Vidíš, to mě nenapadlo... Já si spíš při psaní představoval nějakýho emo-nadšence, kterej dostane ve škole pětku, nechce se mu žít, pustí si Tokio Hotel, hupne na net a najde tenhle článek. A pak zajde do kuchyně, odcizí mamince nůž na chleba, vezme telefon a zavolá svýmu kamarádovi: "Nechtěl bys mi udělat kaišaku-nina?" Mr. Green
Co ti budu povídat, při psaní jsem se chechtal jako blázen a výsledek tomu taky odpovídá - je to takovej bulvár.... Ale na druhou stranu - proč ne? Wink


  
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 28/3/2008, 11:01  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Laughing jojo aj pre emákov sa to hodí akurát že oni si režú žily Very Happy


  
rudel
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 1/5/2008, 12:11  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Teda fakt dobrý článok ja som sa tak nenasmial už pekne dlho dík destroyeru. Very Happy


  
miracles
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 1/5/2008, 16:04  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Destroy super článok Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


  
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 5/2/2009, 13:48  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Chachacha! Tak asijská kultura už dorazila i do našich zeměpisnejch šířek! Mr. Green
http://www.novinky.cz/clanek/160525-kuchar-v-olomouci-chtel-spachat-harakiri.html


  
rudel
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 5/2/2009, 14:01  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

No to nemusla byť samovražda, kuchy?a je najnebespečnejšie miesto čo poznám, zopár kuchárov už takto skončilo a v umyle to rozhodne nemali. Ale ak už sa sprovodiť zo sveta radšej použijem pištol, ale aj to sa musí vedieť. Laughing


  
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 5/2/2009, 14:13  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

boha...to je teda niečo...zrejme nám chcel pán kuchár ukázať kúsok z jeho krajiny alebo skôr žalúdka Laughing
rudy: to fakt? kuchen je taká nebezpečná? Very Happy


  
rudel
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 5/2/2009, 14:39  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

No to si píš private, páč tam je dlážka viac mokrá ako súchá a hoci máš na nohách protišmikovú obuv moc to nepomáha o veciach padnutých na zem ani nehovoriac a potom le stačí, že máš stres potrebuješ niečo a rozbehneš sa, sme len ludia a nôž nepúšťame z ruky a potom stačí chvílka a prúser je na svete. Preto nejeden kuchár vyzerá na dôchudku ako zaslúžilí člen jakuzy. Laughing


  
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 5/2/2009, 14:41  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

a tak aspo? môžeš vnúčencom potom hovoriť že si sa hrával na samuraja Very Happy


  
rudel
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 5/2/2009, 14:50  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

No to hej už sa vidím ako slintajúc v záchvate stareckej demencie mám na hlave hrnec a objas?ujem vnúčatám ako som denne zápasil s klanom sviečkovej a krkovičky. Laughing


  
sigi
Generalfeldmarschall


Věk: 55
Založen: 31. 10. 2007
Příspěvky: 978
Bydliště: Poděbrady
17719.42 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 7/2/2009, 10:16  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

No Japonci jsou blazni,tohle je jeich náboženství...ale normálnímu člověku běhá mráz po zádech...

_________________
www.vojna.net - Největší videoweb o druhé světové válce

Vodnář Pohlaví:Muž Drak OfflineOsobní galerie uživatele sigiZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuZobrazit autorovi WWW stránkySkypeMSN Messenger
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

75429 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.3096s ][ Queries: 19 (0.0883s) ][ Debug on ]