Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
hoblik
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 26/5/2008, 14:40  Předmět:  Politruk a Vojenský komisař Odpovědět s citátemDolůNahoru

Politruk


Politruk – politický vůdce. Byla to důležitá osoba od rot, přes prapory až po nejvyšší jednotky Sovětských ozbrojených sil. Tato funkce byla s malými výkyvy nejvýznamnější v letech 1919 – 1942.
Institut Politruk byl zřízen rozkazem Republikového Revolučního sovětu dne 14.října 1919. Mezi povinnosti této osoby patřila politická a vojenská výchova lidí – především tedy ta politická. Politruk byl velitelem lidí ve své jednotce a jeho práva byla srovnatelná s velitelem.
Politruk byl pomocníkem vojenských komisařů v aplikaci politiky Komunistické strany v armádě. V letech 1925 – 1928, kdy u ozbrojených sil začala být uplatſována zásada nedílné pravomoci a jediného vedoucího, bylo funkci politruka uděleno postavení pomocníka velitele v politických otázkách.
Od 10.května 1937 do 12.srpna 1940 a od 16.července 1941 do 9.října 1942 funkce Politruk opět existovala. V říjnu byla nahrazena funkcí zástupce velitele v politických otázkách. Funkce „Zástupce v politických otázkách“ byla udržována od roku 1942 až do roku 1967. Od tohoto roku zůstal zástupce v politických otázkách v rotách, bateriích, eskadrách, u bojových jednotek lodí a ji rovných oddílů až do pádu Sovětského Svazu.
Vojenské hodnosti v této funkci byly „Starší politruk, Politruk a Mladší politruk“. Dne 9.října 1942 byly tyto hodnosti zrušeny.


Vojenský komisař


Šlo o představitele komunistické strany v jednotkách (na lodích), úřadech a institucích, v jednotkách ozbrojených sil v letech 1918 – 1942.
Institut Vojenský komisař vznikl v průběhu Občanské války. Dne 4.března 1918 byl rozhodnutím SNK vytvořen Vyšší vojenský sovět v sestavě vojenského velitele a 2 komisařů. Na tomto principu vznikaly i další vedoucí orgány armády a flotily.
31.března projednalo Plénum Ústředního výboru strany otázku role Vojenských komisařů v armádě a flotile. V souladu s vydaným rozhodnutím bylo dne 6.dubna zveřejněn dokument „O vojenských komisařích, členech vojenských sovětů“. Bylo tam uvedeno, že Vojenští komisaři jsou přímým „politickým orgánem Sovětského státu v armádě“. Vojenští komisaři byli ve všech vojenských jednotkách, úřadech, vojenských školách. V armádách a flotilách se nazývali členové Revolučního sovětu.
Vojenskými komisaři mohli být jmenování pouze bezúhonní revolucionáři, schopní v těžkých podmínkách ztělesſovat revoluční povinnost. Hlavním úkolem těchto osob bylo provádění politiky Komunistické strany a Sovětské vlády v samotné armádě. S cílem sladění a sjednocení činnosti Vojenských komisařů a nastolení jejich kontroly v celoruském měřítku dne 8.dubna 1918 nařídil Národní vojenský komisariát vytvořit Celoruské byro Vojenských komisařů (místo toho bylo v dubnu 1919 z rozhodnutí 8.sjezdu strany vytvořeno Politické oddělení Revolučního sovětu republiky – to bylo dne 15.května přejmenováno na Politické vedení Revolučního sovětu republiky a mělo právo vojenského oddělení Ústředního výboru strany). V březnu 1919 byl vznik institutu Vojenských komisařů odůvodněn tím, že na začátku existence Rudé armády téměř neexistovali velitelé, kteří by se věnovali hlášením v tom smyslu, v jakém měli. To vyvolalo nutnost rozdvojení řídících orgánů a velení armády – technická stránka, operační a velitelská práva a povinnosti ležely na velitelích – politické, výchovné a kontrolní povinnosti ležely na komisařích.
Vojenským komisařům byla přidělena velká práva a ani jeden rozkaz nemohl být bez komisařova podpisu a souhlasu splněn. Společně s tímto vojenští komisaři ne jenom že kontrolovali velitele, ale i mezi rudoarmějci pěstovali důvěru a úctu k velitelům – to potřebovali zejména vyšší důstojníci a generálové.
„Komisaři v armádě“ – tak se o nich mluvilo na 8.sjezdu strany – nebyly jenom přímými a bezprostředními představiteli Sovětského národa, ale byly především nositeli ducha sovětského státu, jeho disciplíny, jeho tvrdosti a hrdinství v boji o stanovené cíle. Strana tak mohla s uspokojením pohlížet na hrdinskou práci svých komisařů, kteří ruku v ruce s nejlepšími veliteli v krátké lhůtě vytvořili bojeschopnou armádu – tak se o nich psalo v roce 1954.

Je třeba dodat, že ve skutečnosti měli Politruci a Komisaři mnohdy větší pravomoc, než samotný velitel jednotky a tuto jednotku prakticky sami řídili. Další skutečností bylo, že tyto osoby vůbec neměly vojenské vzdělání a fušovaly do řemesla velitelům. Tyto dvě funkce byly mezi vojenskými veliteli někdy doslova postrachem – život velitele jednotky doslova závisel na zvůli toho či onoho komisaře. Dostal jsi špatný posudek? – to znamenalo konec (trestem byl většinou pracovní tábor, poprava nebo rovnou kulka na místě).
Mezi nejznámější komisaře Velké vlastenecké války patřili: R.I.Běrzin, A.S.Bubnov, K.E.Vorošilov, J.B.Gamarnik, V.P.Zatonský, S.M.Kirov, V.V.Kujbišev, V.I.Měžlauk, K.A.Měchonošin, A.I.Mikojan, G.K.Ordžonikidze, I.V.Stalin, I.S.Unschlicht a mnozí další straníci.
V letech 1928 – 1928 byla po velkých přípravných pracích (zvýšení politických znalostí velitelů a vylepšení jejich sociální a stranické uvědomělosti) v ozbrojených silách SSSR postupně zavedena nedílná pravomoc. Vojenští komisaři byli postupně nahrazeni pomocníky velitelů v politických otázkách. Tyto osoby vedli výchovu lidí a prováděli stranickou a komsomolskou činnost. V květnu 1937 byla funkce „Vojenský komisař“ v jednotkách, oddílech a úřadech obnovena a v roce 1940 byla opět nahrazena funkcí zástupce velitele v politických otázkách. Na začátku války zavedený institut Vojenský komisař trval do 9.října 1942. Tehdy byla v armádě a ve flotile definitivně zavedena nedílná pravomoc – ono v praxi „dva velitelé na jednotku“ opravdu nefungovalo.


  
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 26/5/2008, 14:48  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Paráda! Jen bych si dovolil doplnit jména komisařů o ty dva nejznámější sígry: Nikita Sergejevič Chruščov a Leonid Iljič Brežněv. A tady je máme pěkně pohromadě, pacholky...

Image
Naposledy upravil Destroyman dne 8/10/2009, 11:44, celkově upraveno 1 krát
  
hoblik
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 26/5/2008, 14:53  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Bezva foto!
Samozřejmě je jich víc, ale nebudu je všechny vyjmenovávat. Postupně na některé z nich narážím ve svých článcích a o některých později napíšu konkrétně. Tady šlo spíš o to vysvětlit tu samotnou funkci - i když myslím, že každý má o těch hajzlech svou představu. Evil or Very Mad


  
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 24/2/2013, 01:19  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Môj strýko z maminej strany bol politrukom v ČSLA. Po revolúcii ho prepustili a z armády si bohužial pre neho doviezol typickú dôstojnícku chorobu - alkoholizmus.
Akú mal hodnosť a kde slúžil neviem, nevidel som ho asi 13 rokov.


  
sigi
Generalfeldmarschall


Věk: 55
Založen: 31. 10. 2007
Příspěvky: 978
Bydliště: Poděbrady
17719.42 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 25/2/2013, 22:53  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Destroy super fotka a ještě lepší proslov....ti pacholci mě dostali...musel jsem se řechtat.... cha cha cha

_________________
www.vojna.net - Největší videoweb o druhé světové válce

Vodnář Pohlaví:Muž Drak OfflineOsobní galerie uživatele sigiZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuZobrazit autorovi WWW stránkySkypeMSN Messenger
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

75383 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.1681s ][ Queries: 19 (0.0283s) ][ Debug on ]